12 haftalık hamilesiniz, yani yakında ilk üç aylık döneminizi tamamlayacaksınız!

12 haftadır küçük çocuğunuzun organlarının neredeyse oluştuğunu biliyor muydunuz? 12. hafta da bebeğin ince hareketlerini ilk defa bir ultrasonla farkettiğinizde gerçekleşir.

Vücudunuzda neler olup bittiği ve bebeğinizin bu hafta nasıl geliştiği hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? Hamileliğin 12. haftası, bebeğin gelişimi ve vücudunuzdaki değişiklikler ve sağlıklı kalmak için izleyebileceğiniz ipuçları hakkında daha fazla bilgi için bu İyiaile yayınını okuyun.

Bebek Gelişimi

12 haftada bebeğiniz kireç boyutunda olurdu. Bu, bebeğinizin hızla gelişmeye başladığı zamandır.

 1. Boyut:Cenin, boyut olarak yaklaşık 2 ches inç ve ağırlık olarak 0,5-1 oz olacaktır. Özelliklerin çoğu şimdi 
 • Vücudun ana dış özellikleri geliştirilmiştir.
 • Saç büyümeye başlar, ancak hamileliğin sonuna kadar görülemez
 • Göz kapakları sigortalı
 • Tırnaklar hala gelişirken parmak ve ayak parmakları gelişiyor
 • Kaslar gelişim aşamasında
 • Dış üreme organları gelişmiştir
 • Gırtlak veya ses kutusu trakeada gelişmeye başlar
 • Hafif ve rastgele hareket eder, ancak anne hareketleri henüz hissedemez.
 1. Kalp Atışı:Bu, doktorun fetal kalp atımını elektronik olarak algıladığı zamandır. 12 haftada normal fetal kalp hızı 110 ila 160 arasında değişmekte olup, annenin kalp atış hızının iki katıdır. Hamileliğin bu saatindeki ultrason taraması size ayrıntılarını verecektir.

Kalp atışının tespit edilmemesi durumunda, bir veya iki hafta erken olabileceğiniz için endişelenmenize gerek yoktur. Veya bebeğin pozisyonu yanlış olabilir. Doktorunuz, önümüzdeki haftalarda kalp atışlarını tespit etmeye çalışacaktır.

 1. Sindirim sistemi:Bebeğin sindirim sistemi 12 haftada gelişmekte olan bir aşamadadır ve herhangi bir ana işlevi yerine getirmez. Bebek tüm beslenmeyi anneden göbek kordonu ve plasenta yoluyla alır. Bu nedenle dengeli bir diyet almalısınız.

Gebeliğin 12. haftasında yaşayabileceğiniz bedensel değişiklikleri öğrenmek için okumaya devam edin.

12 Haftada Vücut Değişiklikleri

Şu anda fark etmeye başlayabileceğiniz değişiklikler şunları içerir:

 1. Büyüyen bir göbek:Bebeğinizin yumru göstermeye başlayacak. Düz bir bel ile yuvarlak bir göbek görebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı kadınlar için 13. ve 14. haftalarda da görünmeye başlayabilir.
 2. Cilt tonunda değişiklik:Bazı kadınlar ciltlerinde koyulaşırken, 12. haftaya geldiklerinde yüzlerinde bir parlama olduğunu görebilirler.

Bunlara ek olarak, bu hafta hamileliğin tipik semptomlarını da yaşayacaksınız.

12 Hafta Gebelikte Belirtileri Nelerdir?

İlk trimesterde birkaç hamilelik belirtisi görmüş olabilirsiniz. 12. haftada, sizde olabilir veya olmayabilir. 12. haftadaki bazı yaygın hamilelik belirtileri şunlardır:

 1. Baş dönmesi ve baş ağrısı:Kadınların çoğu, ilk trimesterin sonunda veya gebeliğin 12. haftasında ara sıra baş ağrıları geçirir. Gözlerin gerginliği veya stres nedeniyle olabilir. Bazen baş ağrıları da baş dönmesine neden olabilir.
 2. Yorgunluk:Sabah bulantısı, hamileliğin bu zamanlarında yavaşça kaybolabilir. Ve bu haftadan itibaren oldukça sık yorgunluk yaşayabilirsiniz. Strese ve vücudun artan fiziksel taleplerine bağlı olabilir.
 3. Gaz ve şişkinlik:Rahim büyüdükçe, sindirim sistemi bu süre içinde yavaşlayabilir. Bu, midede gaz oluşumuna neden olarak sizi şişkin hissetmenize neden olur.
 4. Spotting:İlk trimesterde genellikle bir günden fazla olmamak üzere hafif vajinal kanama veya lekelenme olabilir. Düzenli lekelenme fark ederseniz, doktorunuza bunu bildirmeniz gerekir.
 5. Artan koku alma duyusu:Birçok kadın ilk üç aylık döneminin sonuna geldiğinde de artan koku alma duyusu yaşar. Bazı yiyeceklere karşı bir isteksizlik hissetmenizin nedenlerinden biri de budur.
 6. Diğerleri:Aşırı tükürük, artan idrara çıkma veya ruh hali değişiklikleri, 12 haftalık hamileyken gözlemleyebileceğiniz diğer değişikliklerdir.

Bu semptomlar yaygın ve yönetilebilir olduğundan, onlar için endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca zamanla kaybolma eğilimindedirler.

Bir sonraki bölümde, 12 haftalık ultrason taraması ve gösterdikleri hakkında konuşacağız.

12 Hafta Hamile Ultrason

İlk ultrason taraması genellikle gebeliğin 12 haftasında yapılır ve bebeğinizin ilk bakışını verir. Bebeğin organlarının çoğu şimdiye kadar oluşturulduğundan, bu tarama gibi detayları sunar :

 • Bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi
 • Gebeliğin yaşı ve tahmini doğum tarihi
 • Bebeğin kalp hızı
 • Bir bebek veya daha fazla taşıyorsanız. Herhangi bir doğumsal anormallik olup olmadığını değerlendirmek de mümkündür.
 • Bebeğin doğru yerde olup olmadığı

12 haftalık ultrason yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer. Sonografi uzmanı karnınıza bir jel uygular ve bebeğinizin siyah beyaz görüntüsünü monitörde göstermeye yardımcı olan bir cihaz kullanır. Bu, bebeğiniz hakkında yeterli bilgi veren, düşük maliyetli, invazif olmayan ve düşük riskli bir taramadır. Herhangi bir şüpheniz varsa, tıbbi uzmana bu konuda sormaktan çekinmeyin.

12 haftanın sonunda, fetus önceki haftalardaki kadar savunmasız değildir. Ancak sağlıklı kalmanızı sağlamak için özen gösterilmeli ve hamilelik olması gerektiği gibi ilerlemektedir.

Gebeliğin 12. Haftasında Hatırlanması Gerekenler

 1. Takip iyi dengelenmiş bir diyetbebeğiniz büyüyor olarak ve doğru beslenme gerekir.
 2. Cildin koyulaşmasıya da genellikle zamanla kaybolacakları çatlak izleri hakkında endişelenmeyin . Olmazsa yönetilebilirler. Güneşten dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu kullanabilirsiniz.
 3. Vücudunuzdaki duygusal veya fiziksel değişiklikler konusunda stresli olmayın. Bunun yerine, hamileliğinizi kucaklayın ve rahat olun. Müzik dinlemeye çalışın ve kendinizi pozitif insanlarla sarın.
 4. Bu süre boyunca egzersiz yapmaya başlayın. Bu süre için doktorunuza ideal egzersizleri önerebilirsiniz. Ayrıca yardımcı olabilecek doğum öncesi egzersiz derslerine katılabilirsiniz.
 5. Doktorunuzatansiyon, diyabet vb. Gibi sağlık komplikasyonları hakkında bilgi verin .
 6. Tartışın Prenatal vitamini alımını
 7. Bazı hamile kıyafetlerinigardırobunuza ekleyebilirsiniz .
 8. Gece geç saatlerde atıştırma, abur cubur yeme, sigara içme ve aşırı şeker ve yağ tüketimi gibi sağlıksız alışkanlıklardan kaçının.

12 haftanın tamamlanması, hamileliğinizin ilk dönüm noktasıdır. Her hafta geçtikçe bebeğinizle olan bağınız güçlenecek. Her adımda kendinize dikkat ederek annelik yolculuğunuzu benimseyin. Herhangi bir şüpheniz veya endişeniz olursa, doktorunuza danışın.

Gebeliğin 12. haftasında yaşadıklarınız nelerdi? Aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.