Select Page

Birçok kadın için hamile kalmak çok fazla çaba gerektirmez. Ancak, istatistiklerin yanlış tarafına düşerseniz, en can sıkıcı koşullardan biri olan kısırlığı denetimleyebilirsiniz. Hamile kalamaması, kadınları depresif ve umutsuz bırakabilir.

İster gebe kalmaya çalışmak yolculuğuna başlıyor olun ister kısırlık yolunda yürüdüyseniz, deneyebileceğiniz tek çözüm yogadır.

Yoga doğurganlığı nasıl etkiler? Öğrenmek için okumaya devam!

Kısırlık Nedenleri:

Kısırlığa neden olabilecek birçok faktör vardır. En yaygın olanı, günlük yaşamda yaşadığımız stres. Araştırma tarafından zaten bilindiği ve kanıtlandığı gibi, stres bir kişinin doğurganlığında büyük bir engel teşkil eder. Altı çiftten birinin hamile kalmakta zorluk çektiği tahmin edilmektedir. Stres, kariyer, ev, iş ortağı ve diğer taahhütlerden kaynaklanan çeşitli sorumluluklardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca, uzun süre sonra bebek sahibi olmamak stresli olabilir. Stres vücudumuzu o kadar çok etkiler ki, farklı hastalıklara yol açan çeşitli hormonal dengesizlikler yaratır.

Doğurganlık Yoga – Neden Gerekli?

Şimdi burada bir milyon dolarlık soru var! Yoga doğurganlığı artırmak için tam olarak nasıl çalışıyor?

Şimdi, hiçbir şekilde tıbbi tedaviden vazgeçtiğiniz ve kısırlığı yenmek için sadece yogaya bağımlı olduğunuz anlamına gelmiyor. Ancak bu eski antrenman formu genel sağlığınızı ve refahınızı ve aynı zamanda doğurganlığınızı artırabilir.

Yoganın kısırlığı etkileyebileceği ve tedavi edebileceği bazı temel yöntemler:

1. Stresi azaltır:

Daha önce belirtildiği gibi, stres doğurganlığınızı yavaşlatmakta (azaltmakta) büyük bir rol oynar. Yoga stresi yenmek ve gönül rahatlığını sağlamak için harika bir yoldur. Yoga sadece beden hakkında değil, aynı zamanda nasıl nefes aldığınızla da ilgilidir. Yoga ile ilgili nefes alma teknikleri vücuttaki stres hormonu kortizolünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sıra, hamile kalma şansınızı artırabilir. Sadece bu degil! Stres hayatınızdan geçti, daha iyi uyuyabilirsiniz!

2. Vücut Detoksifiye:

Bazı yoga pozları vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olabilir ve doğurganlığınızı artırabilir. Yoga aynı zamanda sıkı kasları ve bağ dokularını gevşetmeye yardımcı olabilir.

3. Dolaşımı Artırır:

Birçok kısırlık sorunu tıkanmalardan kaynaklanmaktadır. Yoga ile kan dolaşımınızı artırabilir ve üreme organlarına ulaştığından emin olabilirsiniz. Bu hamilelik için olumlu bir ortam oluşturmanıza yardımcı olabilir!

4. Bağışıklık Sisteminizde Çalışır:

Yoga, bağışıklığınızı arttırmanın harika bir yoludur. Yoga yapmak içsel sakinliğinizi bulmanıza yardımcı olur, bu da vücuttaki beyaz kan hücrelerinin sayısının artmasına yardımcı olabilir. Bu sadece yaygın hastalıkları uzak tutmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kısırlığınızı yenmenize yardımcı olabilir.

5. Yumurtalıkların Sağlıklı Olmasına Yardımcı Olur:

Bazı yoga pozları, yumurtalıklara ulaşmak için kan akışını yeniden yönlendirir. Bu, bu belirli organlara daha fazla oksijen sağlamaya yardımcı olarak daha sağlıklı olmasını sağlar. Over disfonksiyonunun kadınlarda kısırlığın yaygın bir nedeni olduğunu not etmek önemlidir. Yani, yoga yumurtalık ile ilgili sorunları olan kadınlar için harika bir araç olabilir.

6. Hormonal Tedavi ile Daha İyi Anlaşmaya Yardımcı Olur

Zaten kısırlıkla mücadele ediyorsanız ve hormonal tedavi görüyorsanız, yoga yardımcı olabilir. Vücuttaki tüm bu hormonlarla fiziksel ve zihinsel sıkıntıların derinliklerine düşmek kolaydır. Vücuttaki bu negatif enerji hamile kalma şansınızı azaltabilir. Yoga ile bu yan etkileri en aza indirebilir ve hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz.

Ne Tür Bir Yoga Anlayış için Faydalıdır?

Doğurganlık için Yoga nasıl yaptığınızla ilgilidir.

  • Hatha yoga, yavaş ve akıcı hareketler içerdiğinden doğurganlık için ideal olarak kabul edilir.
  • Bu yogaya dahil olan derin ve yavaş nefes alma zihninizi sakinleştirir ve odaklanmaya ve konsantrasyonun kurulmasına izin verir.
  • Asana denilen çeşitli pozlar, zihniniz barış durumuna ulaştığında kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
  • Belirli bir poz tutarken, aklınızdan hayati bir enerjinin genital bölgenize aktığını hayal etmeniz gerekir.
  • Bu üretken zihin dernekleri aslında etkilenen bölgeye refah ve enerji duygusunu tetikler.

14 Etkili Doğurganlık Yoga Pozları

Bu basit ama güçlü doğurganlık yoga pozları rutin olarak uygulanmalıdır. İyi bir yoga öğretmeninden öğrenmenin, pozu düzeltmesi önerilir.

1. Paschimottanasana (Oturmuş ileri viraj):

Paschimottanasana, yumurtalıkları ve uterusu uyarır. Öne doğru bükülme, bel kasları, kalça ve hamstringdeki kasları gerer. Doğurganlık için bu özel yoga duruşu stres ve depresyonu hafifletir ve doğurganlık seviyenizi kademeli olarak iyileştirir. Paschimottanasana, yumurtalıkları ve uterusu uyarır. Öne doğru bükülme, bel kasları, kalça ve hamstringdeki kasları gerer. Doğurganlık için bu özel yoga duruşu stres ve depresyonu hafifletir ve doğurganlık seviyenizi kademeli olarak iyileştirir.

2. Hastapadasana (Öne doğru kıvrık):

Hastapadasana’da elleriyle ayaklarına dokunarak öne doğru eğilmelisiniz. Sırtın bütün önemli kaslarını gerer, pelvik bölgeye ve sinir sistemine kan dolaşımını arttırır. Bu kıvrım, karın bölgesindeki stresi azaltmaya yardımcı olur ve omuriliği daha esnek hale getirir.

3. Janu Shirasana (Tek Bacaklı İleri Viraj):

Janu Shirasana, hamilelik sırasında bel kaslarınızı güçlendireceği için çok faydalı olacaktır. Doğru yapıldığında, bu yoga pozu çok rahatlatıcıdır ve alt sırttan gelen gerilimi serbest bırakır. Et yavrularını ve hamstrings’i etkili bir şekilde gerer ve onları esnekleştirir.

4. Baddha Konasana (Kelebek Pose):

Baddha Konasana, özel uyluk bölgenizdeki ve kalça bölgelerinizdeki esnekliği artırır; iç uyluk, pelvik taban ve dizleri uzatır. Kalça ve kasık bölgelerinde toksinlerin ve negatif enerjinin salınmasına yardımcı olur. Pelvis, karın ve sırtınız bol miktarda kan alımı ile uyarılır. Uylukların çırpılması erkeklerde de sperm sayısını arttırır. Sarvangasana ile birleşmiş kadınlar için, yumurtalıkların düzgün çalışmasına yardımcı olur ve düzensiz adetleri giderir. Bu poz sadece doğurganlık seviyelerini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda geç gebeliklere kadar uygulanırsa daha yumuşak bir doğum sağlar.

5. Viparita Karani (Bacaklar Duvara Bacak):

Bu pozisyon, Viparita Karani, sırt ağrısını hafifletir ve kanın pelvik bölgeye akışını iyileştirir. Bu poz boynun arkasını, ön gövdesini ve bacakların arkasını gerdiğinden, ayaklarınızı ve yorgun bacaklarınızı gevşetmenize yardımcı olur. Doğurganlık oranının yüksek olmasına rağmen, seks sonrası bu duruşta gevşeme ile gebe kalma şansını artırabilirsin.

6. Balasana (Çocuğun pozu):

Bu pozta, kalça, uyluk ve ayak bileklerindeki kaslar gerilir ve güçlendirilir. Beyni yatıştırır ve stresi ve yorgunluğu rahatlatmaya yardımcı olur. Pelvik bölgedeki gerilme, vücuttaki doğurganlık oranını artırmak için önemli olan kan akışını arttırır.

7. Kapalbhati Pranayama (Ritmik Hızlı Solunum):

Kan hücreleri, üreme hücrelerinin kalitesini ve miktarını artıran bu Pranayama ile saflaştırılır. Kapalbhati, vücudun hormon seviyelerini dengelediği için hemen hemen tüm hastalıkları iyileştirir. Bu sırada beyniniz iyi bir şekilde etkilenir ve böylece tüm vücudunuz temizlenir.

8. Nadi Shodhan pranayama (Alternatif Burun Deliği)

Bu basit nefes alma tekniği, biriken stresi serbest bırakarak zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirir. Ayrıca nadilerin (ince enerji kanalları) arındırılmasına ve böylece prananın akıcı bir şekilde akmasına yardımcı olmaktadır. Zihni ve bedeni strese sokarak, bu pranayama rahatlamanızı sağlar, vücudu daha verimli hale getirir ve zihniniz hamile kalma sürecine yeni bir bakış açısı ile yaklaşır.

9. Bhramari Pranayama (Arı nefesi):

Arı nefesi anında gerginlik, öfke ve kaygı bedenini rahatlatır. Gebe kalma şansı daha rahat bir beden ve zihinle daha iyidir. Bhramari Pranayama, işaret parmaklarını kulaklara yerleştirerek, burundan soluk alıp verme ve soluk verme üzerine uygulanmaktadır. Bhramari Pranayam’ın uğultu titreşimleri, vücuttaki ana bezlerden biri olan hipofiz bezini harekete geçirir. Cinsel hormonları salgılayanlar da dahil olmak üzere vücuttaki tüm büyük bezleri kontrol eden ana bezdir.

10. Desteklenen Baş Standı:

Tüm pozların inşası olarak da adlandırılan bu asana, en zorlayıcı pozlardan biridir. Vücudunuzu ters çevirmek ve başınızı dengelemek kalbinizdeki baskıyı kolaylaştıracaktır. Beynin uyarılması, hipotalamusun daha fazla hormon salmasına neden olur. Bu pozun yoğun konsantrasyon gerektirdiğini unutmayın. Bu asana öğrenirken, dengesini kaybetmeniz durumunda yaralanmayı önlemek için duvara veya odanın köşesine yaslanarak uygulayın. Dirsekler omuz genişliğinde olmalı ve vücudun önkollarına yönlendirilmeli. Asana’yı 5 ila 10 nefes boyunca tutun.

11. Desteklenen Omuz Standı:

Bu poz, vücut ağırlığının omuzlarınızda dengelenmesini gerektirir. Sternum tiroide bölgeye bastığında pozun tiroide bezinizi uyardığı söylenir. Dilinizi ve boğazınızı olabildiğince rahatlatmak önemlidir. Bu poz aynı zamanda karnınızı gevşeterek vurgulanan uterusa giden kan akışını da arttırır.

12. Köprü Pose:

Bu zorlu bir yojik poz. Bu asana, kalça kaslarınızı sağlam tutarken pelvik bölgenizi yukarı kaldırmanızı gerektirir. Pelvik bölge yukarı doğru itildiğinde, hem enerji hem de kan akışı rahim ve yumurtalıklara dolaştırılır. Sırtı yere koymadan önce en az 30 saniye pozda kalmaya çalışın.

13. Kobra Pose:

Rahimde hormon üretimini uyarırken sırt kaslarınızı güçlendiren önemli bir asanadır. Karnına yat. Ardından, üst bedeninizi ellerinize bastırarak kaldırın. Omurganı geri al ve yukarıya bak. Nefes alırken pozu birkaç saniye basılı tutun.

14. Shavasana (Yogik uyku):

Shavasana veya ceset pozu, Yoga Nidra adında bilinçli bir yojik uykuyu teşvik etmek için yararlıdır. Beden ve zihinde dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Bu poz, kadınlar için yarattığı diğer doğurganlık yoga pozları arasında oldukça basittir, çünkü zihin durumunu yükseltmeye ve yaklaşımlarınızda sizi daha iyimser kılmaya yardımcı olur. Akıl sağlığı da aynı derecede önemli olduğu için, bu meditatif uyku hali doğrudan doğurganlık seviyesini arttırmaz, fakat kesinlikle sizi rahatlatır ve bir aile kurmak isteyen çiftler için çok faydalıdır. Tüm yoga pozlarını bitirdikten sonra Shavasana’yı bu makalede önerilen doğurganlık için yapın.

Yoga yapmak için ipuçları doğurganlık için poz veriyor:

Yoga uygulamak ve mükemmellik getirmek için sabır gerekir. Yoga asanaları ile birlikte meditasyon yapılması önerilir. Yoga asanaları fiziksel vücuda egzersiz yaptıkları için meditasyon akla egzersizdir. Hem zihin hem de beden dengelendiğinde, hormonlar iyi işlev görür ve sağlıklı bir vücudun korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar arabuluculuğun beyin hücrelerimizi değiştirebileceğini göstermiştir. Tüm sürecin kolaylaştırılması için kısırlığın olumsuz düşünce şekli değiştirilmelidir. Ayurveda’nın Yoga ile birlikte de faydalı olduğu kanıtlandı. Fakat önce Ayurvedik ilaçları almadan önce sadece 3 ila 4 ay boyunca Yoga uygulamanız önerilir. Yoga, Kısırlığı kesin olarak tedavi edecektir ancak doğaya uyum sağlamak zaman alır. Herşey gönlünce olsun!

Artık doğurganlık yoganının kadınlar için önemini bildiğinize göre, onları uygulamaya başlayacağınızı ve güvenli bir hamilelik geçireceğinizi umuyoruz. Mutlu pratikler!

%d bloggers like this: