Hamilelik, son adet döneminizin ilk gününden başlayarak, 40 haftalık bir süredir. Yumurtlama ve döllenme doğru zamanda yapılırsa, ikinci haftanın sonuna kadar gebe kalmalısınız. Ancak, hepsi adet döngüsünün uzunluğuna bağlıdır.

Peki, ikinci haftada gebe kaldığınızı nasıl bilebilirdiniz? İyiaile.com iki haftada hamileliği, dikkat edilmesi gereken işaretleri ve bebeğin gelişimini açıklar.

Gebeliğin İkinci Haftasında Neler Oluyor?

Sperm yumurtayı başarılı bir şekilde karşılarsa, döllenme ikinci haftada yapılır. Vücuttaki hormonal dalgalanmalar nedeniyle fiziksel rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Ancak hamile olduğunuzu henüz farketmemiş olabilirsiniz. Hamileliği oynayabilmeniz için hala iki hafta daha beklemeniz gerekecek.

2. Hafta Gebelik: Gebeliğe Doğru İlk Adım

Adet döngüsünün ilk haftasında uterusun dökülmesi ile ilişkilidir. Düzenli 28 günlük bir döngünüz varsa, ikinci haftanın sonuna kadar yumurtlayabilirsiniz.

Yumurtladığını Nasıl Bilebilirsin?

28 günlük döngüsü olan bir kadın genellikle 14. günde yumurtlar. Döngünün uzunluğuna bağlı olarak (daha kısa veya daha uzun), yumurtlama yedinci ve 21. gün arasında değişebilir. İşte yumurtlama bazı belirtileri:

 • Vajinal akıntının tutarlılığı:Vajinal akıntı net ve kaygan ise ve akıntı normalden fazla ise, yumurtlamanın gerçekleştiğinin bir işaretidir.
 • Bazal vücut ısısı: Bazal vücut ısısını izlemek yumurtlama gününü belirlemenize yardımcı olabilir. Yumurtlama günü yakınlarında, sıcaklıkta bir artış olur ve yumurtlama günü yarım derece daha yüksek olur.
 • Servikste değişiklik:Yumurtlama sırasında, serviksin daha yumuşak ve açıldığını hissedebilirsiniz.
 • Işık lekesi veya kahverengi akıntı:Olgunlaşan folikül büyüdüğünde, yırtıldığında ve kanamaya neden olduğunda meydana gelir.
 • Meme uçlarının hassasiyet ve ağrıları:Yumurtlamadan hemen önce ve sonra hormon seviyelerindeki bir dalgalanma, bu ağrıya neden olur.
 • Mittelschmerz:Yumurtlama sırasında alt karnın ortasında veya bir tarafında ağrı ve pelvis terimidir. Hafif, bükülme etkisi birkaç dakika saatlerce sürer.
 • Yumurtlama test kiti:Bu kit, idrar numunesindeki luteinize edici hormon seviyesini izleyerek yumurtlama sürenizi belirlemenize yardımcı olur. Size doğru sonuçlar verebilir.

Öyleyse, bu hafta yumurtladıysanız ve yumurtlamadan üç gün önce ve yumurtlama gününde korunmasız seks yaptıysanız, gebe kalmanız muhtemeldir.

Bebeğiniz İkinci Haftada Nasıl Gelişiyor?

İkinci hafta, daha sonra embriyo ve fetus haline gelen yumurtanın döllenmesini işaret eder.

Yumurtlama sırasında, olgun foliküllerden biri yırtılarak yumurtayı fallop tüpüne bırakacaktır. Bu süre zarfında ilişki olursa, vajinaya boşalan sperm, fallop tüpüne yukarı doğru yüzecektir. Rahim içine giren milyon spermden sadece bir tanesi yumurtayı dölleme şansına sahip olur.

Her bir sperm, yumurtanın koruyucu kabuğuna bağlanan ve daha sonra içine nüfuz eden ve döllenen yapışkan bir uca sahiptir. Döllenme yumurtlamadan sonraki 12 ila 24 saat içinde gerçekleşir.

Spermin Kapasitasyonu:

Sperm, fallop tüpünün içinde üç ila altı gün yaşayabilir. Bu nedenle, ilişki yumurtlamadan iki veya üç gün önce gerçekleşirse, sperm, fallop tüpünün içinde olgunlaşmak için yeterli zaman alır.

Spermin , yumurta salınır çıkmaz nüfuz edip döllenmesi için çeşitli fizyolojik değişikliklere maruz kaldığı bu işlem, kapasitasyon olarak adlandırılır .

Sonraki birkaç gün, döllenmiş yumurta, fallop tüpü yoluyla rahim içine doğru ilerledikçe, en sonunda uterin duvarına implante eden bir blastosist oluşturmak üzere hücre bölünmelerine uğrar.

Döllenme gerçekleşmezse, bir sonraki adet döngüsü sırasında yumurta vajinadan dışarı çıkar. Eğer gebe kalırsanız, kadından kadına farklılık gösterse de, genel hamilelik belirtileri yaşayabilirsiniz. 2. hafta gebelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

İki Haftada Gebelik Belirtileri

Adet döneminizin ikinci haftasında gebe kalırsanız fark edebileceğiniz erken belirtiler:

 • Ruh hali
 • İhale göğüsleri
 • Mide bulantısı
 • Sık idrara çıkma
 • Şişkinlik ve gaz
 • yorgunluk

İkinci hafta sadece bir başlangıç ​​olduğundan (sadece gebe kaldın!), Zigot ultrason taraması bile görülemez. Yani adet döngüsünün ikinci haftasında hamile kalırsanız, onaylamak için herhangi bir yolu var mı? Bunu bilmek için okumaya devam edin.

Bir Gebelik Testi İki Haftada Gebeliği Onaylayabilir Mi?

Gebe kaldıktan kısa bir süre sonra, hCG hormonunun seviyesi tespit edilebilir bir seviyede olmayabilir. Bu nedenle hamilelik testinde olumlu sonuç alma olasılığı oldukça düşüktür. Ancak, oldukça hassas hamilelik testi kitleri tespit ettiğini iddia ediyor.

İkinci haftada gebe olup olmadığınızdan emin olmadığınızdan, hamile kalma çabalarınıza devam etmek isteyebilirsiniz.

Bu Hafta Boyunca İzlenecek İpuçları

Formda kalmak ve umutlu olmak için aşağıdaki önlemleri alın:

 • Bir yumurtlama kiti kullanarak yumurtlama periyodunu takip edin ve vajinal akıntının tutarlılığındaki değişimi izleyin.
 • Verimli pencerede her gün sevişin.
 • Her gün doğum öncesi vitaminleri ve folik asit takviyesi alın.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimseyin ve yüzme, yürüyüş ve yoga gibi düzenli egzersizlere günde 30 dakika boyunca katılın. Sizi zinde tutar.
 • Sigara içmekten, alkol almaktan ve yasadışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının.

Hamileliğin ikinci haftasında hamile olduğunuzu bildirecek kesin bir belirti yoktur. Ama yumurtlama döngüsünü bileceksin. Bu nedenle gebe kalmayı planlıyorsanız, takvimdeki beş ila altı ay boyunca sürelerinizi takip edin ve olası yumurtlama dönemini not edin. Buna ek olarak, hamile kalma şansınızı artırmak için sağlıklı bir yaşam tarzına geçin.

İkinci haftadaki deneyiminizi paylaşmak ister misiniz? Bize yorum bölümünde bize bildirin.