Bebeğiniz 4 aylık!

4 aylık bir bebeğin hayatı tamamen oyun zamanıdır! Bebek gülüyor ve uzanıyor – ve tonlarca kemiriyor. Siz ikiniz yerde oynarken, bebek muhtemelen yuvarlanma ve yukarı itme gibi bazı yeni atletik yetenekler gösteriyor. Kendini spor salonuna götürmüyor musun anne? Bebek nasıl yapıldığını gösteriyor (ve bunun için gösterecek büyümesi var)! Onu kendi küçük motive edici niz ve kişisel eğitmen olarak kullanın. Neden yere inip kendi egzersizlerini yapmıyorsun?

4 Aylık Gelişim

Dört aylık çocuğunuz büyümeye ve yeni beceriler öğrenmeye devam ediyor.

4 Aylık Bebek Ağırlığı ve Uzunluğu

4 aylık bir bebek ne kadar ağırlık ölçmeli ve ölçmelidir?

4 aylık bir bebeğin ortalama kilosu, kızlar için 14,2 pound, erkekler için 15,4 pound; Ortalama uzunluk (aka yükseklik) kızlar için 24.4 inç, erkekler için 25.2 inç’tir.

Elbette bu, 4 aylık çocuğunuzun tam olarak bunu ölçüp ölçmesi gerektiği anlamına gelmez .

Unutmayın: Sağlıklı bebekler, yaşlandıkça aynı yüzdelikte kalarak doğal bir büyüme eğrisini takip etmeye meyillidir ve yüzde olarak değil, sağlıklı büyümenin bir göstergesi olan büyümedir.

Bebek muhtemelen geçen ay 1 ila 1.25 pound daha kazanmıştı ve bu ayki bir büyüme patlaması yaşayacak.

Beş Duyular

4 aylık bebeğiniz, tüm duyularıyla dünyayı öğreniyor.

Bebek elini ağzına getiriyor, ağzında da bir şeyler hissediyor.

Seni dinliyor ve seni taklit ediyor; Muhtemelen küçük “sohbetleriniz” var. Peekaboo oynayın ve bebek kıkırdamak için komik suratlar yapın.

Bebek şu anda uzaktan olanlara bakıyor, sadece ona yakın olanlara değil.

4 Aylık Kilometre Taşları

4 aylık bebeğim ne yapıyor olmalı?

Bebeğin midesinden sırtına dönmesi ve dirseklerine kadar itmesi mümkün olabilir.

Oyuncaklara ulaşmayı seviyor! Plastik anahtarlar, diş çıkarma halkaları ve yumuşak kitaplar bu çağda iyi seçimlerdir.

4 aylık bir çocuk için diş çıkarma başlamış olabilir, bu da muhtemelen dokunduğu her şeyi saçmaladığınız anlamına gelir!

4 Aylık Yaşım Sağlıklı mı?

Bebek sahibi olmak sağlık sorularına cevap bulmak için hiç bitmeyen bir arayışa benziyor. İşte ebeveynlerin sorduğu bazı ortak şeyler:

 • Bir Can 4 aylık diş çıkarma olacak? (Evet!)
 • 4 aylık bir kaka ne sıklıkta yapılmalı?
 • Benim 4 aylık kabız edilir. 4 aylık çocuğum kaka yapmadığında ne yapmalıyım?
 • Benim 4 aylık ishal olmuş. Ne yapmalıyım?
 • Benim 4 aylık bir sürü tükürüyor. Ne yapmalıyım?
 • Benim 4 aylık bir öksürük vardır. Ne yapmalıyım?
 • Benim 4 aylık kusma olduğunu. Ne yapmalıyım?
 • Benim 4 aylık ateşi var. Ne yapmalıyım? (4 aylık bebekler için ateş sonrası düşük ateş normaldir. Doktordan bebeğe OTC ateş ilacı vermesini isteyin.)
 • 4 aylık çocuğun kalp atış hızı ne olmalı? (Dakikada 90 ila 160 atış, bebekler için normal aralıktır.)

4 Aylık Bebek Maması

Tam dört aylık çocuğunuzu beslerken bir ritim yakalamış gibi hissettiğinizde, işler biraz değişebilir.

4 aylık bir çocuk ne yiyebilir?

Bebeğinizin anne sütünü veya formülünü (veya bazı ek annelerin yaptığı gibi her ikisini de) beslemeye devam etmelisiniz.

Ama gerçekten bilmek isteyebileceğin şey şudur: 4 aylık bebek mamamı verebilir miyim? Cevap… Belki de.

Farklı bebekler, farklı yaşlarda katı yiyecekler için hazırdır. Merak ediyorsanız, 4 aylık bebek yemeğimi verebilir miyim? 

Bebeğin doktoruyla konuş. Sohbet etmeden önce bu hazır olma belirtilerine dikkat edin:

 • Bebek başını dik tutar ve uzun süre boyunca tutar.
 • Bebek, yüksek sandalyede dik dururken (dik dururken) oturabilir.
 • Bebek doğum ağırlığının yaklaşık iki katına ulaştı ve en az 13 pound.
 • Bebeğin ilgilendiği yiyecekler ve tadına bakmak için ağzını açar.

Başlamaya karar verdiğinizde, bebek için ilk yemeği seçmeniz gerekir. Avokado, muz, tatlı patates ve tek taneli bebek gevrekleri hepsi popüler seçeneklerdir.

4 aylık bir çocuğun ne kadar mısır gevreği (veya meyve veya sebze) uygun olduğunu merak ediyor musunuz? Yavaş başlamalısın.

Bir öğünde sadece bir veya iki ons bol; Eğer bebek bitirmekle ilgilenmiyorsa, zorlamayın. Gıda alerjisi belirtileri için birkaç günde bir yeni yiyecekler verin.

4 aylık bir çocuk ne kadar yer? 4 aylık bir çocuk ne sıklıkta yemeli?

Biberonla besleme: 4 aylık bir bebek için ne kadar formül? Tipik olarak dört günde yaklaşık dört ila altı kez ons.

Emzirme: 4 aylık bir hemşire ne sıklıkta olmalıdır? Beslemeler hala tipik olarak yaklaşık her üç veya dört saatte birdir, ancak her emzirilen bebek biraz farklı olabilir.

Önemli olan bebeğin içerik gibi görünmesi, göğüslerinizin boşalmış gibi görünmesi (yumuşak) ve bebeğin sağlıklı kilo almalıdır.

Pompalama: Anne sütünü pompa alıyorsanız, muhtemelen 4 aylık bir bebek için kaç ons anne sütü yeterli olduğunu merak ediyordur.

Bebeğin günde yaklaşık 25 ons anne sütüne ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bebeğin tipik olarak kaç tane beslemeye sahip olduğunu bölmeniz gerekir. Bu nedenle bebeği günde sekiz kez beslerseniz, her beslenmede yaklaşık 3.1 ons anne sütü alması gerekir.

Bebeğin yeterince anne sütü aldığını kontrol etmek için, çocuk bezini kontrol edebilirsiniz.

Dört aylık bir çocuk için kaç tane ıslak çocuk bezi sağlıklı? Günde yaklaşık dört yada beş çok ıslak olanlar.

4 Aylık Uyku

Dört aylık çocuklar uykuya gelince, bizi ne kadar uyuduklarını ve geceleri ne kadar uyandıklarını değiştirerek bir döngü için bizi atma eğilimindedir ve hatta beşiklerinde dönmeye başlayabilirler. İşte dört ayda bazı yaygın uyku ikilemlerinin nasıl ele alınacağı.

4 aylık bir uyku ne kadar olmalıdır?

Dört aylık çocuklar tipik olarak günde yaklaşık 15 saat uyur; Bu uykunun yaklaşık 10 saati gecedir ve beş veya iki saat gündüz uykuları sırasında beş saattir.

4 aylık bir uyku ne kadar sürmeli?

Birçok 4 aylık bebek gece boyunca sadece bir veya iki kez uyanır. 4 aylık bir şekerleme programının sabah uykusundan ve daha uzun bir öğleden sonra uykusundan, hızlı bir akşam uykusundan oluşması yaygındır. Bu yaştaki bazı bebekler sadece iki kestiriyor.

4 aylık çocuğum uyumuyor! Neden?

Dört ayda, bazı ebeveynler iyi uyuyanlarının aniden böyle iyi bir uyuyan olmadığını bildirmektedir. Veya belki de 4 aylık olanları gecenin ortasında eskisinden daha sık çığlık atarak uyanırlar.

Bunun için bir terim var: 4 aylık uyku regresyonu. Bu yaştaki bebekler eskisi kadar derin uykuda değil; Ayrıca beyinleri daha aktiftir, bu da onları daha uyanık yapar. 

Sakinleştirici bir uyku rutini bebeğinizin daha sağlıklı bir şekilde ertelemesine yardımcı olabilir. 

Böylece bebeği kollarınızdan ziyade kendi başına uykuya dalmaya alıştırmak mümkün olabilir (biliyoruz – söylenmekten daha kolay!). Neyse ki, 4 aylık uyku regresyonu genellikle sadece iki ila altı hafta sürer.

4 aylık bebeğimi uyuyabilir miyim?

Bu kişisel bir seçim, ancak bazı uzmanlar 4 ve 6 aylık uyku eğitimine başlayabileceğinizi söylüyor. Bebeğin uyku eğitimi için hazır olabileceğine dair işaretler, düzenli uyku rutinine girdiği ve gece yarısı beslemelerinin çoğunu düşürdüğüdür. Nasıl uyuyacağınız hakkında daha fazla bilgi için aileniz için doğru olup olmadığını öğrenmek üzere bir bebek yetiştirin .

Bebeğimin karnında uyuması tamam mı?

SIDS riskini azaltmak için bebeği sırtındaki yatağa koymalısınız. Eğer karnında 4 aylık bir uyku varsa, ellerinde bir rulo var!

Ve bebeğin karnında uyumasına izin vermek, tüm bu önlemleri sürekli alıp götürdükten sonra korkutucu bir fikir olabilir. Ancak, kafasını kaldıracak ve tamamen yuvarlanacak kadar güçlüyse, bebeğinizin karnı üzerinde ara sıra yatmasına izin vermek güvenlidir.

Başka bir güvenlik ipucu: Eğer henüz yapmadıysanız, dönmeye başladığında bebeğinizi kundaklamayı bırakmalısınız.

4 Aylık Bebek Kontrol Lıstesı / İpuçları

 • Bebeği dört aylık kontrolüne götürün.
 • 4 aylık aşılar: Pediatri, dört aylık ziyarette ikinci bir pnömokok dozu (PCV13), DTaP, Hib, poliovirüs ve Rotavirüs aşılarını önerir. 4 aylık atış yan etkileri hakkında endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.
 • Bebeğin beş aylık muayenesini planla.
 • Çocuk doktorunuzla birlikte, bu ay bebeklerle başlayıp başlamayacağınıza karar verin.
 • Bebeğin ağzına her şeyi koyduğundan, zeminde boğulma tehlikesi bulunan küçük nesneler için düzenli olarak kontrol edin!
 • Bebeğin 4 aylık bebek fotoğrafını çekin.