Bazen çalışan bir kadın olarak, çok önemli bir kariyeriniz vardır ve genellikle bir aileyi geç kalmayı planlıyorsunuz. Ancak, kariyer hedeflerinize ulaştığınız zaman, zaten 40’lı yaşlarındasınız demektir.

Davan benzer mi? 40’lı yaşlarında düşünmeyi planlıyor musunuz, ancak akıllıca bir karar olup olmadığından emin değil misiniz? Panik yapmayın! 40 yaşından sonra hamile kalmakta bazı problemler olsa da, tamamen imkansız değildir. 40 yaşında hamilelik hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıyı okuyun!

40’Ta Hamilelik Şansı:

Bu, 40’lı yaşlarınızın ne kadar uzağınıza bağlı. 40’lı yılların başlarında, hamile kalma şansınız yaklaşık yüzde 20’dir ve bu sizin adet döngünüze bağlıdır. Yüzde 40’lı yaşların ortalarında daha da yüzde 15 bozuluyor.

45 yaşından sonra hamile kalma şansınız azalır. Yumurta sayısı bu yaşta azalmaya başlar ve doğurganlık hızı düşer. Doğurganlığınızın azalması sadece yumurta sayısına değil, yumurta kalitesine de bağlıdır.

40’lı yaşlarınızda, yumurtalıklarınızın salgıladığı yumurtaların çoğu tam olarak sağlıklı değildir ve kromozomal anormallikleri olması daha olasıdır. Yumurtalarınızdaki bu anormallikler, düşük ve doğum kusurları riskini arttırır. Bu tür komplikasyonlar yaşlı kadınlarda daha sık görülmektedir

40 Yaşında Hamile Kalmanın Avantajları:

Doğurganlık oranınız artan yaşınızla birlikte düşse de, 40’lı yaşlarda bir bebek sahibi olmanın bazı yararları vardır:

1. Finansal Olarak Kararlı:

 • 40’lı yaşlarınızda bir bebek sahibi olmanın en büyük yararlarından biri, tüm sorumluluklarını yerine getirmeniz için finansal olarak istikrarlı olmanızdır.
 • Bu yaşta, kariyeriniz gelişir ve ailenizi yaşamın her alanında destekleyebileceğiniz güvenli ve istikrarlı bir duruma ulaşırsınız.

2. Olumlu Bir Ortamda Çocuk Yetiştirmek:

 • Hayat arkadaşınızla uzun yıllar geçirme şansınız olduğunda, birbirinizi daha iyi tanırsınız. Bağlanma oldukça güçlü ve aile, çocuklarının yetişmesi için sağlam bir temel sunuyor.
 • Küçük ebeveynler, maddi açıdan dengesiz bir durumdan dolayı savaşma ve kavga etme eğilimindedir. Genellikle çocuğunuzun aklını etkileyebilecek boşanmaya neden olur.

3. Olgun ve Bilge Kararlar Almak:

 • Olgun bir birey olarak, bebeğiniz için akıllıca ebeveynlik kararları verme yeteneğine sahip olacaksınız.

40’Larınızda Hamile Kalmanın Dezavantajları:

40 yaşından sonra hamilelikle ilişkili bazı sağlık ve hamilelik komplikasyonları vardır. Daha büyük yaşta gebe kalırsanız, hassas evrede ekstra bakımda kalmak daha iyidir.

İşte 40’lı yaşlarınızda hamilelik sırasında karşılaşabileceğiniz genel sağlık sorunlarından bazıları:

1. Hastalıklar:

 • 40’lı yılların sonlarında bir kadın olarak gebe kaldığınızda, gebelik diyabeti, preeklampsi, plasenta düşmesi, yüksek tansiyon ve plasenta praevia gibi sayısız sağlık hastalığından muzdarip olma riskinizi artırır.
 • 40’lı yıllarda, karşılaştığınız ortak sorunlardan bazıları düzensiz dönemler ve doğurganlık sorunlarıdır. Adet bozukluklarını iyileştirmek için etkili ilaçlar önerdiği için jinekoloğa danışın. Doğurganlık sorunları için jinekoloğunuz doğurganlık uzmanı ziyaret etmenizi önerir.

2. Hamilelik Komplikasyonları:

 • Sezaryen, bebeğin doğum ağırlığının düşük olması, bebeğin garip pozisyonu ve erken doğum gibi 40’lı yaşlarda gebe kalma ile ilgili birkaç doğum karmaşıklığı vardır.
 • 40’lı yıllarda yumurtaların düşük ve bebeğin doğum ağırlığının düşüklüğüne yol açan belirli bir kromozomal problem gelişmesi muhtemeldir

Artan Yaşla Doğurganlığı Ne Azaltır?

Araştırma, 40 yaş üstü kadınların çoğunun, infertilitenin birincil nedeni olan ovum ile ilgili sorunlardan muzdarip olduğu sonucuna varmaktadır. Yumurtalık döngüsünün uygun tıbbi tedavisi ve restorasyonu ile, 40 yaşındaki kadınlarda üreme organları sağlıklı bir hamileliği sürdürecek kadar yetkin hale gelir. Ek olarak, hormonal salgı, 40’lı yaşlarda kadınlarda azalmaktadır. Normal yumurtlama süreci önemli ölçüde azalır ve faktör yaşlı kadınlarda doğurganlık oranını azaltır.

40 Yaşında Gebe Kalmanın Başarı Oranını Artırmada Yararlı İpuçları:

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak, 40’lı yaşlarda hamile kalma başarınızı artırabilirsiniz. 40 yaş ve üstü hamileliğe hazırlanmak için faydalı ipuçlarını izleyin:

1. deneyimli bir jinekolog danışın:

 • Doğurganlık koşullarınızı teşhis etmek için gerekli tüm tıbbi testleri yapan deneyimli bir jinekolog ile irtibatta kalmak daha iyidir.
 • Doktor, 40’lı yıllarda hamile kalma şansınızı artıran doğru tedaviler ve yöntemler konusunda size rehberlik eder.
 • Pratisyen hekim vücudunuz için genellikle Pap smear ve pelvik muayeneden oluşan rutin bir inceleme yapar. Check-up işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürer.
 • Doktorunuza, doğal olarak gebe kalma şansınızı nasıl artıracağınızı sorun. Her zaman doktorunuzla açık bir görüşme yapın ve onu geçmiş tıbbi geçmişiniz ve mevcut yaşam tarzınız hakkında bilgilendirin.
 • Gebe kalmaya çalışırken herhangi bir ilacı almaya devam edebilecekseniz doktorunuzla görüşün. Doktor sizi herhangi bir ilaç ya da bitkisel takviye almanızı yasaklarsa, tavsiyesini doğru bir şekilde yerine getirin.
 • Aşıları doktorunuz tarafından önerilen şekilde alın. Doktor yakın bir sağlık taraması yapar ve kızamıkçık ve su çiçeği gibi zararlı hastalıklar için aşı yapılmasını önerir.

2. Mevcut Sağlık Sorunları ile Başa Çıkmak:

 • Karmaşık bir sağlık probleminiz varsa, hamilelikten önce bu koşulları tedavi etmeniz gerekir.
 • Fazla kilonuz varsa, besleyici yiyecekler yiyerek ve düzenli egzersizler yaparak fazla kilolarınızı kaybetmeye çalışın.
 • Yüksek tansiyon veya tiroid hastalıkları gibi kronik sağlık sorunları için etkili bir ilaç alın.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hamile kalma şansınızı azaltır. Bu yüzden doktorunuza sağlıktaki rahatsızlıklar hakkında bilgi verin ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve hastalıklar için derhal etkili bir şekilde tedavi alın.
 • Zaten hipotiroidizm de dahil olmak üzere kronik bir rahatsızlık için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuz gebe kalmayı denemeden önce bir kan testinden geçmenizi önerir. Test, seviyenin kontrol altında olduğunu gösteriyorsa, gebe kalmanız güvenlidir. Bununla birlikte, periyodik testlerden geçmeniz gerekecektir ve doktorunuz zamanla ilaç dozunu değiştirir.
 • Herhangi bir sağlık karmaşıklığının varlığı, doğal olarak gebe kalma yeteneğinizi azaltır. Bu nedenle, doktora tüm sağlık hastalıklarınız ve karmaşıklıklarınız hakkında önceden bilgi vermesi önemlidir. Doktor, sağlık bozukluklarını tedavi etmek için uygun ilaçlar önerir.

3. Sağlıklı Bir Rejim izleyin:

 • Doğurganlık oranınızı arttırmaya istekliysen, yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve yaşam hakkında olumlu kalmak önemlidir.
 • Doğurganlık oranını olumsuz yönde düşürdüğü için, sigara içme veya alkol alma alışkanlıklarından vazgeçmeye çalışın.
 • Aşırı stresi azaltmak için yoga, bisiklet, yüzme, jogging ve hatta günlük rejiminizde yürüyüş gibi sağlıklı egzersizler yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Gençleşmek için bolca uyuyun. Yeterli dinlenme, vücudunuzdaki zararlı toksinleri ortadan kaldırır ve stressiz bir yaşam sürdürmenize yardımcı olur.
 • Diyet planınızda gerekli değişiklikleri yapın ve diyetinize besleyici gıdalar ekleyin. Diyetinize taze sebzeler, kepekli tahıllar ve koyu yapraklı sebzeler, baklagiller ve narenciye gibi folat bakımından zengin yiyecekleri dahil edebilirsiniz. Protein alımını arttırmak için yumurta, süt ürünleri, balık ve yağsız et ekleyin

4. Doğurganlık Tedavileri düşünün:

 • 40’tan sonra doğal olarak gebe kalmak zorlaşır, bu nedenle başarı oranınızı artırmak için doğurganlık tedavilerine ihtiyacınız olabilir. Verimliliği arttırıcı bazı ilaçlar veya tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Doktorunuz, klomifen veya klomifen sitrat gibi oral ilaçlar almayı önerebilir. Bu ilaçlar yumurtlama oranını ve gebe kalma başarısını arttırır. Bununla birlikte, araştırmalar, doğurganlığı arttırıcı ilaçların çoğul gebelik olasılığını arttırdığı sonucuna varmaktadır.
 • Doktor, doğurganlık oranınızı artırmak için İnsan Koryon Gonadotropin (hCG) hormonal enjeksiyonlarını yapmanızı önerebilir. Bu gibi tedavilerde çoklu doğum oranı genellikle daha yüksektir.
 • Üreme sisteminiz zarar görmüşse ve doktorun gebe kalma sürecine müdahale ederse, cerrahi bir işlem önerebilir. Ameliyat konuyu düzeltmeye yardımcı olur ve hamile kalma şansınızı arttırır

5. Sağlıklı Bir Vücut Ağırlığını Koruyun:

 • Obezite kısırlık ve daha yüksek bir BKİ empoze etmek için önde gelen faktörlerden biridir. Normal yumurtlama oranındaki önemli değişiklikler genellikle yüksek BMI nedeniyle meydana gelir.
 • Yüksek beslenme eksiklikleri endokrin hormonlarının salgılanmasını büyük ölçüde engellediği için, güçlü diyet veya açlıktan kaçının. Fazla kilolarınızı kaybetmek için sağlıklı egzersizler yapın.
 • Kilo kaybı için hormonal takviyeleri almaktan kaçının. Bu takviyeler, fertilite oranını düşüren folikül uyarıcı hormonun salgılanmasını sert bir şekilde etkiler.
 • Kadın üreme organlarınıza etkili kan akışını teşvik eden düzenli doğurganlık artırıcı yoga duruşları yapın.

6. Donör Yumurta düşünün:

 • Bu yaşta, doğal olarak gebe kalma yeteneğiniz oldukça düşüktür. Bu yüzden gebe kalmak istiyorsanız donör yumurtaları düşünmek harika bir fikir.
 • Canlı donör yumurtaları ile hamile kalma şansınız oldukça yüksektir.
 • Ayrıca, doğum kontrolünü seçebilir ve bebeğinizi sizin için taşımak için sağlıklı bir kadın seçebilirsiniz. Bu seçenekler bugünlerde popüler hale geliyor ve eşinizin kararınızı desteklemesi halinde asla zarar vermez

40’Lı Yıllarda Hamile Olmanın Başarı Oranını Artırmak İçin Ev Çareleri:

40’lı yaşlarda hamile kalma şansınızı arttırmaya yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları:

 • Adet döneminizi yakından takip etmeniz ve doğurganlık günleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Doğurganlık dönemi adet döngüsünün 14. gününde ve sonraki on gün boyunca uzanır.
 • Bazal vücut sıcaklığınızı izleyin ve kaydedin ve yumurtlama zamanında veya civarında sıkça cinsel ilişkide bulunun. Vücut sıcaklığınızın hafifçe artması, başarıyla yumurtladığınızı ve cinsel ilişki için en uygun zaman olduğunu gösterir.
 • Başarılı yumurtlama günlerini gösteren ve gebe kalma şansınızı artıran bir yumurtlama tahmin kiti kullanın.
 • Servikal sekresyonunuzdaki önemli değişiklikleri izleyin. Embriyonun uterusta başarılı şekilde implante edilip edilmediğini anlamanızı sağlar.
 • Seyir halindeyken özellikle koşmak, merdiven çıkmak ve ağır ağırlık kaldırmak gibi zorlayıcı fiziksel aktiviteler yapmaktan kaçının.
 • Cinsel ilişkiyi farklı pozisyonlarda yapmak, hamilelik şansınızı 40’ta artırır. Hamur pozisyonu, spermler derinlemesine nüfuz ettikçe bebek yapımı için daha çok tercih edilir.
 • Uzman rahim yumuşak bir şekilde masaj yapmanın kan dolaşımını arttırmada yardımcı olduğunu ve rahim dokusunun sağlıklı gelişimini arttırdığını ileri sürer.
 • Doğurganlık temizliği, vücudunuzun normal metabolik işlem sırasında vücudunuzun saldığı toksik atıklardan kurtulmasına yardımcı olur. Toksik atıkların giderilmesi, hamile kalma şansınızı arttırır.

40’Lı Yıllarda Doğurganlığı Artırmak Için Bitkisel Ilaçlar:

Taze sarımsak, C vitamini ve greyfurt suyu ekstresi gibi sağlıklı besleyici doğurganlık takviyeleri, 40’lı yaşlarınızın doğurganlık oranını artırmada yardımcı olur. Bitkisel ilaçlar, vücudunuzda farmakolojik ajanlarla karşılaştırıldığında daha az yan etki empoze eder. Bitkisel ürünlerin çoğu üreme organlarınıza etkili kan temini sağlar, hayati doğurganlık hormonlarının salgılanmasını dengeler ve dişi genital yolunun normal pH dengesini korur.

İşte 40’lı yıllarda doğal olarak gebe kalmanıza yardımcı olan birkaç etkili bitkisel ilaçlar:

 • Saw Palmetto:Tezgah üzerinde faydalı olan, genellikle kapsül şeklinde bulunur. Adet düzensizliklerini tedavi ederek sağlıklı doğurganlığı arttırır
 • Yanlış Unicorn:Is, infertilite sorunlarını tedavi etmenin yanı sıra kadınları etkili şekilde tedavi eden eski bir Amerikan yerlisidir. Bitki, tekrarlayan düşükler öyküsü olan kadınlar için faydalıdır
 • Kırmızı Yonca:Bitkisel takviyesi, kadınların doğurganlık hızının doğal olarak artmasına yardımcı olur. Bitki hormonal düzensizlikleri tedavi etmeye yardımcı olur, kanınızı detoksifiye eder ve vücudunuza hayati vitaminler sağlar
 • Maca:Bitki, cinsel dürtüsünü iyileştirerek ve polikistik over hastalığı gibi kadın komplikasyonlarının etkili yönetimini geliştirerek etkisini gösterir
 • Vitex:Adet düzensizliklerini tedavi etmeye, over kistlerini yönetmeye ve yumurtlama döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan popüler bitkisel ilaçlardan biridir

Hatırlamanız Gereken Önemli Şeyler:

 • Dokularınızı nemli ve sağlıklı tutmaya yardımcı olduğundan bol su içiniz. Su kolayca iştahınızı tam tutar, yiyecek isteklerinizi azaltır ve fazla kilo almanızı önler. Hormon salgılanması artar ve gebe kalma şansınız doğal olarak artar.
 • Diyetinizdeki antioksidanlar alımınızı artırın. Etkili elementler serbest radikalleri etkisiz hale getirir veya öldürür ve yumurtalarınızı herhangi bir hasar veya kromozomal karmaşıklığa karşı korur.
 • Stres, anksiyete ve endişe, sağlıklı kadın üreme hormonlarının üretimini bozar ve üreme organlarınıza uygun kan beslemesini sınırlar. Stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışın, doğal olarak 40 yaşlarında hamile kalma şansınızı artırmak için yoga veya meditasyon yapın.

40’lı yaşlarında doğal olarak mı gebe kaldınız? Günlük yaşamınızda hangi yaşam tarzı ve diyet değişikliklerini yaptınız? Bu değişiklikler yeterince etkili miydi? 40 yaşında hamile kalmaya çalışmakla ilgili tüm hikayenizi paylaşın ve başkalarının da şanslarını düşünmelerine yardımcı olun!

Aşağıdaki kutuya yorum yapın!