Bebeklerin% 5’inden daha azının tam doğum tarihlerinde doğduğunu biliyor muydunuz? Geri kalanlar öngörülen tarihlerinden önce veya sonra doğarlar. Öyleyse rahatla, çünkü Endişelenme hiçbir şeyi çözmedi. İşlerin gerçekleşmesi için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, ancak emeğin başlamasını bekleyin veya seçeneklerinizi doktorla görüşün. 41 haftalık hamileyseniz ve bekleme oyununu oynamaktan yorulduysanız, işlerin bu hafta nasıl ilerleyeceğini öğrenmek için buradaki yazımızı okuyun.

41 Hafta Hamile Belirtileri:

41 gebelik haftasında yaşadığınız semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Bitiş tarihinizi kaçırmama kaygısı
 • Servikal genişleme ve etkileme
 • Vajinal akıntı
 • Pelvik bölge etrafındaki rahatsızlık ve ağrı
 • İshal veya bulantı (doğum başlamadan hemen önce)
 • Sırt ağrısı

41. Hafta Gebelikte Vücudunuzdaki Değişiklikler:

Anksiyete:

Doğum tarihi ya da değil, hamileliğin son birkaç haftasında kolay değildir. Bir yandan, bebeğinizin iyi olduğundan emin olmak istersiniz. Öte yandan, son dokuz aydır taşıdığınız tüm ağırlığı sadece ‘boşaltmak’ için çaresiz bir dürtü hissediyorsunuz. Doktorunuz size şimdiye dek söyleyeceği gibi, bebeğinizin içinde iyi bir şey olursa endişelenecek bir şey yok. Bir ultrason fetal sağlık, kilo, kalp atım hızı, pozisyon ve uterus içindeki amniyon sıvısının miktarını kontrol etmeye yardımcı olur. Doktor, rahim ağzının açılıp kapamadığını inceler. Tüm bu faktörler, 42. haftaya kadar beklemenin mantıklı olup olmadığına veya hamileliğin başlatılması gerekip gerekmediğine karar vermelerine yardımcı olur.

Pelvik Ağrı ve Rahatsızlık:

Bebeğiniz pelvis içine düştüğünde, mesanenize, kalçalarınıza ve pelvik ekleminize bastırıyor. Pelvik kaslar maksimuma uzanır. Tüm baskı sayesinde, alt karın bölgesinde rahatsızlık ve ağrı yaşayabilirsiniz. Bebeğiniz doğum eylemine hazırlanır ve başını daha fazla doğum kanalına sokarken rahatsızlık artar. Ne yazık ki, acıdan kaçış yok. Ancak, her şeyin birkaç gün içinde (veya muhtemelen saatler içinde) biteceği gerçeğinden emin olun.

İshal ve Bulantı:

Bazı kadınlar doğumdan birkaç saat önce ishal geçirir. Belki de doğanın sizi emek için hazırlama şeklidir. Gevşek bağırsak hareketlerine bazen bulantı, grip benzeri semptomlar, kusma vb. Eşlik eder.

Erken İşçilik Belirtileri:

Her şey yolundaysa ve bebek doğum pozisyonunu alırsa, erken doğum belirtileri yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler arasında vajinal akıntı (mukoza tıkacı), kasılmaların, sırt ağrısının, vs. artışında bir artış bulunur. hastanede.

Fetal Aktivitede Yavaşlama:

Bebekler 40 ila 42 haftaları arasında hızlı bir büyüme yaşarlar. Bebeğiniz artık doğum ağırlığına ve boyuna ulaştı ve rahim içinde hareket etmesi için çok az yer var. Ve doğum pozisyonuna ulaşırsa, muhtemelen başını çevirmesi için çok az yer vardır. Tekmeleri sık olmasa da, her zamankinden daha keskin ve daha güçlüler. Doktorunuz, belirli bir zaman dilimi içinde tekmeleme sayısını sayarak fetal aktiviteyi izlemenizi önerecektir. Bebeğin alışılmadık şekilde sessiz olması halinde derhal doktorunuzla görüşün, bu ciddi bir soruna yol açabilir.

Son Ödeme Tarihiniz Ne Kadar Doğru?

Ders kitaplarına göre, 42 hafta ve sonrasında geçen gebeliklere ‘post term gebelikler’ deniyor. Doktorunuzu ilk ziyaret ettiğinizde, sizin için bir son tarih öngörebilir. Son tarih, Son Adet Döneminize (LMP) bağlıdır. Ultrasondaki büyüme ölçütlerine göre tarih değişebilir. 40 haftalık işareti kaçırırsanız doktorlar sizi ve bebeği yakından izler. Post-gebelikler yanlış tahmin edilen bir tarih nedeniyle oluşur. Özellikle düzensiz adet döngüsü yaşayan kadınlar veya hormonal doğum kontrolünde olanlar veya ilk trimesterde kanama yaşayanlar arasında geçerlidir.

Bazı menstrüel sikluslar 28 gün, bazen 35 güne kadar sürebilir. Böyle bir durumda, ikinci yarıyılda bile bir ultrason taraması bile Tahmini Son Tarih (EDD) tahminini yapabilecek kadar güçlü olmayabilir.

Her ne kadar ultrason sesleri LMP tabanlı son tarihten çok daha güvenilir olsa da, bunların hepsinin tahmin olduğunu unutmayın. Örneğin, tepe uzunluğu yaklaşık 3-5 gün olduğunda, 12-20 haftadaki bir ultrason CRL’nin yaklaşık 7 ila 10 gün olduğunu gösterebilir. Benzer şekilde, 31 haftalık bir ultrasonda yaklaşık 35 haftalık bir hamilelikle, bebek 32 ila 38 hafta arasında herhangi bir yerde olabilir. Ultrason gebelik yaşı, LMP’den daha geniş bir hata aralığı ile değiştiğinde, doktorlar, tahmini son tarihi hesaplamak için ilkine başvurur .

Bitiş tarihi kavramı ilk önce bir Alman doğum uzmanı Franz Karl Naegele tarafından ortaya atıldı. Ortalama bir gebeliğin yaklaşık 40 hafta ya da yaklaşık dokuz ay sürdüğünü gözlemledi. Fakat bir kişiden diğerine farklılık gösterir. Aslında, kadınların bebekleri için farklı gebelikleri olabilir. Örneğin, bir kadın bir bebeği 38 haftada, diğeri 40 haftada, üçüncüsü 42 haftada doğum yapabilir. Sonuç olarak, bebeğiniz hazır olduğunda doğacak! Ve olmasa bile, doktorlar bebeğinize ve size zarar vermemesi için sizinle birlikte olacaktır.

Ultrason Taraması Neyi Ortaya Çıkarıyor?

Ultrason taraması bebeğin ağırlığını, kalp atışını, plasenta içindeki konumunu ve uterus içindeki amniyotik sıvı miktarını gösterir. Eğer işler normal görünüyorsa, doktor emeği başlatmak için yavaşça onu beklemeyi ya da dürtmeyi seçebilir. 41 haftalık hamilelikte, doktorlar bebeğin sıkıntılı olup olmadığını kontrol etmek için stressiz testler de yaparlar.

İşgücü İndüksiyonu Nedir Ve İşgücü Nasıl Teşvik Edilir?

Emek indüksiyonu, emeği indüklemek için ilaçların ve diğer yöntemlerin kullanılması anlamına gelir. Emek, aşağıdaki yöntemler kullanılarak indüklenir:

 • Soyma veya Süpürme Membran: Doktorlar hormonları salmak ve kasılmaları uyarmak için bebeğin etrafındaki membranları süpürmeyi teklif eder . Bu işlem güvenlidir ve 48 saat içinde işgücünü tetikleme olasılığı yüksektir.
 • Amniyotik Kese Koparma: Doktor, özel bir alet kullanarak amniyotik kese içinde küçük bir delik açar. Amniyotik kese patladığında, kasılmalar başlamadan önce bu sadece birkaç saat meselesidir. Ve kasılmalar başladıysa, güçlenirler. Genellikle rahim ağzı dilate olduğunda ve düştüğünde meydana gelir.
 • Serviksi Olgunlaştırmak: Serviksi genişletmek ve genişletmek için Laminaria adında özel bir cihaz yerleştirilmiştir. Serviksi olgunlaştırmak için özel bir kateter benzeri alet kullanılır. Bazen prostaglandinler gibi ilaçlar kasılmalara neden olmak için kullanılır.
 • Oksitosinin İntravenöz Uygulaması: Oksitosin, kasılmaları indükleyen bir hormondur. Doktorlar, uterusun kasılmasına neden olmak için IV yoluyla oksitosini uyarır. Çalışma genellikle oksitosin verildikten sonraki 30 dakika içinde başlar.

Doktorlar genellikle anneyi ve bebeğinin sağlığını korumak için seçmeli doğum indüksiyonu önermektedir. Doğum sonrası bebeklerin C-bölümüne ihtiyaç duymaları gerçeğinin yanı sıra, doğum sonrası doğumla ilgili birkaç risk vardır.

Erken Emek İşaretleri:

Erken doğum belirtilerinden bazıları vajinal akıntı (kanlı şov) ve artan kasılmalardır. İşte takip eden şeyler hakkında kısa bir fikir:

41 Hafta Hamile Kasılmalar:

Erken kasılmalar sıklıkla adet krampları gibi hisseder. Bazen yavaş bir şekilde sırt ağrısı yavaş yavaş öne doğru ilerler. Bazen de sadece cepheye yoğunlaşıyorlar. Erken aşamalarda, kasılmalarınız düzenli aralıklarla gelebilir, ancak zaman geçtikçe daha da uzarlar. Braxton Hicks kasılmalarının aksine, siz hareket ederken veya pozisyonunuzu değiştirirken bile devam ederler. Kasılmalarınızı zamanlamanız veya birin sonu ile başka bir daralmanın başlangıcı arasındaki süreyi kontrol etmeniz istenebilir.

Vajinal Boşalma:

Vajinadan beyazımsı (bazen pembe veya kahverengimsi) sümük benzeri akıntı, doğumun erken bir göstergesidir. Mukus tıkacı olarak bilinir ve bazen bir dokunuşta boşalır. Ancak bazı kadınlarda bu küçültülmüş olarak atılıyor. Ancak vajinal akıntı, doğum eyleminden birkaç gün önce mukoza fişini kaybedebileceğinizden ve bazen doğum başlayana kadar gerçekleşmeyeceğinden kesin bir doğum belirtisi değildir.

Su Torbası Molaları:

Amniyotik kese genellikle kasılmalar başladıktan bir süre sonra yırtılır. Ancak bazı durumlarda, su torbası kasılmalardan önce kırılır. Ve bazı kadınlar için, aktif emek almadıkça su kırılmaz. Amniyon sıvısı yeşilimsi veya kahverengimsi görünmüyorsa, su kırma konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Çok az sayıda kadın su torbasını halka açık bir şekilde tecrübe ediyor – ve olsa bile, yavaş bir damlama gibi akması muhtemel. Kasılmalar genellikle sizi su kırıldıktan 12 ila 24 saat sonra hastaneye ulaşmak için yeterli zaman bırakarak başlar. Çalışma 24 saat içinde başlamazsa, doktor işlerin başlaması için teşvik etmek zorunda kalabilir.

Vücuttaki 40 Haftadaki Değişiklikler:

Henüz doğmamışsa, bebeğiniz pelvisle nişanlı. Muhtemelen doğum kanalına düştü (ki bu genellikle erken doğum belirtilerini tetikler). Beyni gelişiyor ve üç yaşına kadar büyümeye devam edecek. Bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Aslında, bebeğinizin ağırlığı 40 ila 42. Haftalar arasında önemli ölçüde artar. Ayrıca endişe nedeni olabilir, çünkü 3.5 kilodan daha ağırsa, bebeği itmekte zorlanabilir, sizi başka seçenek bırakmayacak fakat indüklenmiş emeği tercih edemez veya C bölümü.

Başa Çıkmak İçin İpuçları:

Geciktiğiniz zaman sakin olmanız, söylenenden daha kolaydır. Fakat emeği teşvik etmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Ananas yemekten hint yağı uygulamasına kadar birçok ev ilaçları önerilmektedir. Ancak bilimsel bir kanıt yok. Doktorunuz size ileri gittiği sürece, çevrimiçi olarak sunulan önerilerden bazılarını deneyin. Bu önerilerden bazıları şunlardır:

 • Korunmasız Cinsiyet: Doktor güvenli olduğunu söylüyorsa ve onun havasındaysanız, eşinizle korunmasız cinsel ilişkiye geçin. Sperma, kasılmaları indükleyen bir hormon olan prostaglandinleri içerir.
 • Nipellerinizi Ovalayın: Nipellerinizi uyarmak, uterusun kasılmasına neden olan bir hormon olan oksitosini serbest bırakır.
 • Baharatlı Asya Körisi: Şimdi en sevdiğiniz baharatlı Tayland kırmızı körisini sipariş etmenin zamanı geldi. Asya yemeklerinde kullanılan baharatın kasılmalara neden olduğu söylenir. Baharatlı bir sohbet de merak edebilir (ama ishal olsun diye dikkatli olun).
 • Yürüme: Yürüme ayrıca rahim büzülmesine neden olur.

Dikkatinizi yaklaşan emekten almak için zihninizi meşgul edin. Akşam yemeğinde eşinizle dışarı çıkabilir ya da birlikte vakit geçirmek için arkadaşlarınızın gelmesini sağlayabilirsiniz. İyi niyetli arkadaşlar ve aile üyeleri, her şeyin yolunda olup olmadığını veya ‘henüz bir şey olup olmadığını’ kontrol etmenizi isteyebilir. Kibarca onlara zamanı geldiğinde haber vereceğini söyle.

Babalar İçin Be İpuçları:

Karınız şimdi bir demet sinir. Yapabileceğin en az şey onu rahatlatmak ve her şeyin yoluna gireceğinden emin olmak. İşte başa çıkmanıza yardımcı olacak yapılacaklar listesi:

 • Ne Zaman Yardım Edebilirsiniz:

Şimdiye dek bildiğiniz gibi, yaklaşan emeğini sürekli panikleyen, bekleyen bir anneyi yönetmek kolay değildir. Size ihtiyacı olduğunda yardım önererek katkıda bulunun. Dondurucuda saklanacak yiyecekleri hazırlayarak da yardımcı olabilirsiniz.

 • Ona bir Backrub vermeyi teklif:

Tüm yorgunluk ve bitkinlikle karınız bitmiş olabilir. Özellikle kasılmalar başladığında ona sırt masajı yaparak yardımcı olabilirsiniz.

 • Tüm Sigorta ve İlgili Belgelerinizin Yerinde Olduğunu Kontrol Edin:

Eşiniz çalışma odasındayken hastaneye gidip gelmek istemezsiniz. Önemli belgeleri kaçırmamaya dikkat etmeniz ve kontrol etmeniz gerekir.

41 haftalık hamilelik döneminde neler yaşadınız? İki gebeliğin aynı olması muhtemel değildir, bu nedenle iki işçinin aynı olma şansı nadirdir. Burada sadece genel deneyimlerden bahsettik. Deneyiminiz farklı mıydı? Hikayenizi burada bizimle paylaşın.