Annelik kuşkusuz bir kadının hayatındaki en değerli olaylardan biridir. Bu belki de her kadının özlediği ve arzu ettiği tek dönüm noktasıdır. Annenin, bebeğin sağlığını olduğu kadar birinci sınıf koşulda olduğu gibi kendi sağlığını korumaya hakkı olması esastır.

Bir kadın hamileliğinin ikinci üç aylık dönemine girerken, vücudu gözle görülür bir değişime uğrar. İçinde beslenen küçük çiçek açmaya başlar ve karnının büyümesine neden olur. Hormonlar kendilerini değiştirdiğinde yiyecek arzusu yükseliyor. Annenin sevinç karışıklığı kaygısı yaratan yeni bir şey en üst seviyededir ve bebeğin beslenme için de gereksinimleri vardır.

Hamileyken yiyecek daha iyi tatmaya başlar! Bu tuhaf dürtüyü çikolata, dondurma, pizza ve turşu yemekleriyle kapmak için alıyorsunuz. Ancak, her şeyin sonuna kadar doğru yolda kaldığından emin olmak için, hamileliğin ikinci üç ayında, sizin ve bebeğinizin sağlığını sağlamak için takip etmeniz gereken bazı basit zorunluluklar vardır. Burada, hamileliğin 5. ayında diyetinize neler dahil edeceğinden bahsederiz.

5. Gebelik Diyet Ayı: Ne Yenir?

1. Sıvı Alımınızı Artırın:

Her zaman hidrate kalın. Unutma, şimdi iki kişiyle ilgilenmelisin. Kabızlığı önlemek için bolca su için. Suya ek olarak, günde en az 2 bardak süt tüketmek, bebeğinizin sağlıklı kemik gelişimi için hayati önem taşıyan kalsiyum ve mikro besinler sağlayacaktır.

2. Protein Zengin Besinleri Yeyin:

Proteinler vücudumuzun yapı taşlarıdır. En iyi 5. aylık hamilelik yiyecekleri olarak kabul edilirler. Bebeğin fiziksel gelişiminin doğru yolda olmasını sağlamak için protein bakımından zengin bir diyet gereklidir. Kaslar, cilt ve organlar, kendilerini büyütmek ve sürdürmek için proteine ​​ihtiyaç duyarlar. Diyetinize tavuk, yumurta, kuruyemiş, bakliyat ve tahıl ekleyin. Bir vejeteryansanız, soya parçaları, buğulanmış nohut, süzme peynir ve tofu için her zaman gidebilirsiniz.

3. Salata Gücüne Güvenmek:

Lahana, havuç, taze domates, roka yaprağı ve pancar kökü gibi çiğ sebzelerden yapılan salatalar diyetinize mineral ve lif dahil etmek için harika bir yoldur. Salata sosu ve zeytin ve kapari gibi turşu sebzeler kullanmaktan kaçının, çünkü sodyum içeriği yüksektir. Kabızlığın tükenmesi için bol su içtiğinizden emin olun. Gebe kadınların günde ortalama 1 ons lif alması önerilmektedir. Diyetteki fazla lif aynı zamanda hemoroid gibi komplikasyonlara neden olabilir.

4. Bazı Meyveler Var:

Meyveler vitamin ve minerallerle doludur ve tadı da lezzetlidir. Meyvelerden asla sıkılmazsınız ve asla seçeneklerden mahrum kalmazsınız. Aralarından seçim yapabileceğiniz elma, armut, muz, kivi, portakal, çilek ve kuş üzümü var. Neden bazı çilekleri ve yoğurdu karıştırıp sağlıklı bir yüzlü hale getirmiyorsunuz?

5. Yeşillerinizi Yiyin:

Çok fazla yeşil sebzeler yemek sıkıcı olabilir. Ama küçük çocuğunuzun iyiliği için yapın. Vücudun demir ihtiyacını karşılamak için diyetinize ıspanak, çemen ve brokoli ekleyin. Onlara biraz zing eklemek için sebzeleri pişirebilir veya ızgara yapabilirsiniz. Ayrıca smoothiesinize bir avuç ıspanağı da atabilirsiniz.

6. Sağlıklı İyilik:

Kepekli tahılları diyetinize flatbreads şeklinde ekleyin. Buğday, ragi , pirinç, mısır ve yulaf gibi kepekli tahıllar,  E vitamini, B vitamini kompleksi, demir ve magnezyum bakımından zengindir ve büyüyen bebeğin enerji ve beslenme ihtiyacını çok iyi karşılar.

 

Gebelik Diyetinin 5. Ayı: Ne Yapmamalı?

Artık sahip olmanız gereken şeyleri aldınız, işte sakınmak için beşinci aylık hamilelik diyetinize eklemeniz gereken bazı yiyecekler.

1. Fizz’a Hayır Deyin:

Gazlı içecekler kafein, şeker ve sağlıksız kalori içerir. Kalorilerin kesinlikle yanlış kaynaklardan gelmesini istemiyorsun, değil mi? Bunun yerine, taze meyve suları ve limon suyu tüketin.

2. Yememelisiniz Meyveler:

Tropikal meyveler mikro besinlerle ve liflerle doludur, sindirimi arttırır ve lezzetini tadabilirsiniz! Ancak hamilelik sırasında tropik meyvelerde ziyafet çekmek iyi bir fikir değildir. Papaya, nar ve ananasın hamile kadınlarda uterus kasılmalarına neden olarak düşüklere neden olduğu bilinmektedir. Et yumuşatıcıları kullanmaktan kaçının çünkü ham papaya özleri veya proteini parçalayan benzer enzimler içerirler.

3. Kadehi Atın!

Eğer alkol almaktan çekinmeyen ultra modern bayanlardan biriyseniz, aylarca içki içmeyi bırakmanız gerekecektir. Hamilelik sırasında aşırı içilmesi bebeğin doğuştan kusurlarına neden olabilir. Bununla birlikte, zaman zaman meydana gelen bir kanadının etkileri henüz net bir şekilde bilinmemektedir. Ama neden riske atıyorsun? Bahsettiğimiz senin kıymetli bebeğin.

4. Butt Kick:

Sigara içmenin bebeğin gelişimini engellediği ve fiziksel anormalliklere neden olduğu kanıtlanmıştır. Bebeğini oksijen beslemesinden mahrum bırakabilir, bebeğin solunum sisteminin gelişimini engelleyebilir ve kalp atış hızının yükselmesine neden olabilir. Düşük yapmayı indükleyebilir veya ölü doğumla sonuçlanabilir.

5. Kafein Geri Kesmek:

Hem çay hem de kahve kafein içerir. Bu nedenle, çay / kahve alımınızı günde en fazla 2 fincanla sınırlamanız gerekir. Hamilelikteki yüksek kafein alımının, bebek doğduktan sonra huzursuzluğa ve uykusuzluğa neden olduğu bilinmektedir. Bebeğinizin doğduktan sonraki ilk günlerde hiç bitmeden durmasını istemezsiniz. Ne yazık ki, çikolata da kafein içerir ve dürtüsüne dayanmanın zor olduğunu biliyorum, ama zorundasın.

6. Yağlı Gıdalardan Kaçının:

Patates kızartması ve pizzaların üzerinde durma arzusunun seni iyileştirmesine izin verme. Hormonal değişiklikler ve ‘2 için yemek’ şeyi sizi ölçekten atmak için yeterli. Ayrıca yağlı yiyecekler ve konserve yiyecekler yemekten kaçınmalısınız. Anormal bir kilo alımı, gebelik döneminde istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir.

Bir kadın hamileliğinin beşinci ayına geldiğinde, bebeğin beyin, kalp, böbrek, karaciğer vb. Organları zaten ön şekillerini almışlardır. Hamileliğin sonraki seyri, bu organların büyümesini ve gelişmesini içerir. Bu aşamada duyular da gelişmeye başlar. Derileri de kalınlaşmaya başlar.

Bebeğin iyi bir fiziksel şekli alabilmesi için birçok besine ihtiyacı var. Öte yandan, kötü şeyler veya sağlıksız yiyecekler bebeği engelleyebilir. Bu nedenle hamilelik diyetinin 5. ayında neyin yenileceğini ve neyin yemeyeceğinin farkında olmamak çok önemlidir. Yukarıda listelenenlerin ve yapılacakların ardından, kesinlikle hamileliğin beşinci ayında olmanıza yardımcı olacaktır.