Select Page

45 yaşında bebekler doğuran ve bazen ondan daha büyük olan ünlüler ile, hamileliğin aslında yaşlandıkça zorlaştığını unutmak kolaydır. Yaşlı kadınlar için sağlıklı bir hamilelik ve anlayışı zorlaştıran pek çok faktör katkıda bulunur. Yani, 50 yaşında ve sonrasında hamile olmanız mümkün mü? Eh, evet öyle! Bilim sayesinde, 55 yaş ve hatta 65 yaşlarındaki kadınlar, daha önce düşünülemez olarak algılanan ve hamile olan bir çocuğa doğum yapmış olanı yapabilirler. Ama nasıl? Aşağıdan öğrenelim!

Tipik olarak, bir kadının gebe kalma kabiliyeti menopoz ile sona erer, bu da menstrüasyon olmaksızın ardışık 12 ay demektir. Ortalama menopoz yaşı 51’dir, bunun ardından doğal gebelik mümkün değildir. Bu dönemde, hem dönem hem de adet döngüsü düzensiz ve sonunda sona erer. Dönemler düzenli olsa bile, kırk yaşlarındaki kadınların yumurtalarının kalitesi genç kadınlarda yumurtadan daha düşüktür, bu da özellikle 42 yaşından sonra sağlıklı bir bebek düşünmeyi zorlaştırır. Kadın 40 yaşına geldiğinde, sadece yüzde üçüdür. Gebe kalması için yetersiz olan yumurtaları kalır. Aksine, erkekler yaşamları boyunca verimli kalırlar, fakat genetik kusur riski babaların yaş etkisi ile artar.

Peki, 50 ya da daha sonra nasıl hamile kalabilirsin? Bu yaşta sağlıklı bir hamilelik imkânsızdır. Doğal doğumların sadece yüzde 0.01’i 47 yaş ve üzeri kadınlarda görülür. Böyle kadınların hamile kalmaları için tek yol, in vitro fertilizasyon ve yumurta bağışıdır.

Hamilelik için hazırlanmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu.

  • 50 yaşın üzerindeyseniz, altı aydan fazla korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra hamile kalmazsanız, bir fetal uzmanına danışın. Ya da bir uzmanı hemen ziyaret edebilirsiniz, özellikle de yumurtlama zorlukları, düzensiz veya cevapsız dönemler veya eşinizin spermiyle ilgili sorunlardan dolayı gebe kalmamak için belirli nedenleriniz varsa.
  • Uzman, yumurtalık fonksiyonunda sorun olup olmadığını kontrol etmek için bazı testler yazacaktır. Ayrıca Fallop tüpleri ile veya eşinizin spermiyle ilgili sorunları kontrol edecektir.
  • Her şey yolundaysa, muhtemelen büyük ihtimalle yumurta kaliteniz azaldı ya da kısır oldunuz. Özel irade, durumunuza bağlı olarak seçenekler hakkında bilgi verecektir. Vitro fertilizasyon ve yumurta bağışı muhtemelen tavsiye edilir.
  • Yumurta bağışı yöntemi için, önce bebeği ve kan testlerini yapabilmeniz için rahmin bir ultrasonunu içeren, taranacaktır. O zaman, genetik olarak sizinle alakalı olmayan bir bebeğe sahip olmak için zihinsel olarak hazırlandığınızdan emin olmak için psikolojik bir değerlendirme yapmalısınız.
  • Internist bu konuya bakacak en iyi kişi olurdu. İnternette anemi, hipertansiyon, pulmoner problemler, kalp sorunları, diyabet ve hamilelik sırasında daha da kötüleşebilecek diğer durumlara bir göz atacaksınız.
  • Kadın temizlendikten sonra, döllenmiş yumurtaları almak için uterusunu hazırlamak için dört buçuk hafta östrojen, hormon ve progesteron alacak. Yumurtanın yumurtasına yerleştirildikten sonra kadın östrojeni bir sekiz hafta daha almaya devam edecektir. Ayrıca, progesteron reçetesi yazacak, hamileliğin 10. haftasına kadar eve götürmesi gereken bir şans.

50 Sonrası Hamile Olmanın Avantajları:

50 yaşından büyük olduğunuzda bir anne olmanın birçok faydası vardır. İşte birkaç tane:

1. Geç Anneler daha uzun yaşa:

Utah Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, 50’li yaşlarında bebek sahibi kadınların, doğal olarak ya da başka yöntemlerle tasarladıkları gibi, daha uzun yaşama eğiliminde oldukları bulunmuştur.

2. Finansal olarak Güvenli:

Anne olmak için beklemek de finansal faydaları vardır. ABD’de yapılan bir araştırmada, bir kadının kazancının her yıl% 9 ila% 10 arasında bir artış gösterdiği, bir çocuğun çocuk sahibi olmasını geciktirdiğini buldu. Ebeveyn olduğunuzda, özellikle bekar ebeveyniniz ve iş için geç kaldığınızda, işinize mal olabilir. Çok az patron, bekar anneler için saygılıdır. Böylece hem zihinsel hem de maddi olarak yaşamın bu aşamasında çok daha rahat olacaksınız.

3. Daha Deneyimli Olmanız Şansınız Var:

Geç gebeliğin en büyük avantajlarından biri, dünyanın en çok gördükleri ve işlerin nasıl yürüdüğünü bilmenizdir. Kariyerinizde daha rahat, güvenlisiniz ve büyük ebeveyn kararları almanız olasıdır.

50 Yıl Veya Sonra Hamile Olmanın sakıncaları:

Ebeveynliği ertelemek ve 50 yaşında ve sonrasında bebek sahibi olmak da bazı ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

1. Sağlık Riski:

2012 yılında yapılan bir araştırmada, 50 yaş ve üstü kadınların bağışlanan yumurtalar kullanarak gebe kalmalarının, hamilelik sırasında ve sonrasında iyi bakılmış olmaları koşuluyla, genç alıcılar kadar iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bazı tıbbi riskler var. Geç gebelik, bazı durumlarda yüksek tansiyon ve hatta organ hasarı ile karakterize bir komplikasyon olan diyabet, hipertansiyon ve preeklampsi olasılığını artırır. Tezlerin yanı sıra, büyüme kısıtlaması, ölü doğum, erken doğum ve çoklu doğum potansiyel komplikasyonlardır.

2. Fiziksel Olarak Daha Zor:

Hamilelik yaşlı kadınlarda fiziksel olarak zor ve bir çocuk taşıma ağırlığı genç kadınlar için olacağından daha fazla kadın için stresli olabilir

3. Yeni doğanlar için Risk:

Sadece anne olmak için değil, yeni doğanlar bile bazı risklerle karşı karşıyadırlar, örneğin Down sendromu ve genetik anormallikler. Genç donörlerin yumurtalarını kullanarak bu risklerin olasılığını en aza indirebilirsiniz.

Postanızı faydalı bulmanızı umuyoruz. 50 yaşında ve sonrasında kavramak için bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi ele aldık. Şimdi karar vermeniz tamamen size kalmış.

50 yaşından sonra gebeliği düşünen kadınlarla paylaşmak için bazı ipuçlarınız var mı? Daha sonra aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

%d bloggers like this: