Geçenlerde 7 yaşını doldurmuş bir yeğenim var ve kayınbiraderimin okuma seviyeleri hakkında bazı sorularım vardı. Okumada ne kadar iyi olması gerektiğini merak etti. Onun için biraz araştırma yaptım ve seninle öğrendiklerimi paylaşmam gerektiğini düşündüm.

Öyleyse, 7 yaşındaki bir çocuğun olmaması normal mi? 7 yaşındaki bir çocuğun hiç uyumaması normal değildir. 7 yaşında bir çocuk temel çocuk kitaplarını okuyabilir ve hatta çocuklar için bölüm kitapları okumaya başlamalıdır. Çocukların hala bazı kelimelerle mücadele etmeleri ve okumaların bu yaşta biraz dalgalı olmaları normaldir.

Ebeveyn iseniz, bu şok edici veya sizinle ilgili olabilir. Üçüncü sınıfta veya 8 yaşında bir çocuk, akıcı bir şekilde okuma yapabilmelidir. Çocuğunuza yardım etmenize yardımcı olacak adımlar veya çocuğunuzun mücadele etmesinin olası sebepleri vardır.

7 Yaşındaki Çocuklar İçin Normal Okuma Seviyesi

7 yaşında bir çocuk çok fazla okumalı. Sadece gerektiği onlar, ama onlar istiyor okumak için. Çoğu çocuk okumak için büyük bir istek duyuyor. Bu yaştaki merak yoğun ve okulculukta arzuları daha da artıyor.

Dünyanın neden böyle olduğu, hayvanlar, bitkiler, farklı ülkeler vb. Gibi nedenlerle ilgili açıklamalar arıyorlar. Hikayelere ve hayal gücüne de ilgi duyuyorlar.

7 yaşında veya ikinci sınıfta, bir çocuk özellikle çocuklar için yazılmış olan bölüm kitaplarını okuyabilmelidir. Bölüm kitapları okuyor olsalar da, yine de kusursuz veya pürüzsüzce okuyamayan bilirler ancak bu yaşta, neler olup bittiğini anlayabilmelidir.

PBS.com’a göre :

“İkinci sınıfta çocuklar görünüşte daha fazla kelime tanıyorlar ve okuma anlama stratejilerini esnek bir şekilde uygulayarak daha akıcı (hızlı, doğruluk ve ifade) ve bağımsızlıkla okuyorlar. Okuma çoğu çocuk için zevkli bir aktivitedir ve tartışma, yazılı cevap ve dramatizasyonlara katılım yoluyla anlayışlarını gösterirler. ”

PBS Ebeveynler

Bu nedenle, bu yaşta, sadece çocuğunuz okumalı değil, okudukları metni de anlamalıdır.

7 yaşında bir çocuk, okuma becerisini ve bilişsel düşünceyi geliştirmeye yardımcı olmak için sık sık okuyor olmalıdır . Her zaman sadece basit resimli kitaplar olmamalı.

Bu yaştaki bir çocuk bölüm kitaplarını okuyabilir, ancak kesinlikle daha eski, daha kalın, klasikleri okuması beklenmemelidir. Jane Austen, bazı yetişkinlerin okunması için çok zor. Bu kesinlikle bir çocuktan beklenebilecek şey değil.

Dışarıda birçok çocuk kitabı var. Bazı ebeveynler Beverly Cleary kitaplarına aşina olabilir veya belki Junie’yi okuyabilir . B Jones gençken. Bunlar, 7 yaşındaki bir çocuğun okuyabileceği kitap türleri.

Çeşitlilik de her zaman iyidir. Resimli kitapları okumak, karışımın içine atıldığında ilginç olabilir. Ayrıca, bir kitabı bitirmekte zorlanıyorsa, çocuğun güven geliştirmesine de yardımcı olacaktır.

Bazı sözcüklerde kekemelik ya da yavaş okuma hala çok yaygın. İkinci sınıfta, çocuğun okuması akıcı sayılmaz . Üçüncü sınıfın sonuna kadar bir çocuğun genellikle akıcı olması beklenmez.

Bu yaşta, çocuk doğru okuma seviyesinde olsa bile, yanlış yazılmış kelimeler kullanmak yaygındır. Doğru yazım genellikle akıcı okumayı öğrendikten sonra gelir.

Şimdi, tüm çocuklar farklı. Okumaya diğerlerinden daha fazla ilgi duyacak bazıları var. Kelimelerden daha çabuk anlar, bazıları mücadele edebilecek bazıları olacak. Okuma seviyesi ne olursa olsun, üzerinde çalışılmalı ve geliştirilmelidir.

Bir Çocuğun Okumasına Nasıl Yardım Edilir

Her zaman iyileştirme için yer vardır. 7 yaşında bir çocuğunuz varsa, her zaman yardımcı olabilirsiniz. Ebeveynlerin, çocuklarının okumayı öğrenmelerine yardımcı olmak için yıllar boyunca topladıkları birçok ipucu ve püf noktası vardır. Çocuğunuz burada geride kalıyorsa, yardım etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. 

Bir örnek ayarlayın

Çocuklarla ilgili en komik ve en iyi şeylerden biri, başkalarından ne kadar çok şey toplayabilecekleridir. Tabii ki, bu aynı zamanda korkutucu bir şey olabilir. Hiç “dang-nabbit” gibi bir şey söyledin ve ardından çocuğunuzun ertesi gün aynı şeyi söylediğini duydunuz mu? Neredeyse papağan gibiler.

Çocukların en hızlı öğrenme yollarından biri, diğer insanları izlemekten geçer. Bu, okumaya gelince de geçerlidir. Boş zamanlarınızda tek yaptığınız TV’nin önünde oturmak, çocuğunuz da bunu isteyecektir. Teknoloji zamanını okuyup sınırlarsanız, çocuğun okumasını isteme olasılığı daha yüksektir. 

Her odada kitap veya dergi gibi başka okuma kaynaklarınız varsa, okuma önemli ve hazır olacaktır. 

Okuma eğlenceli ve ilginç bir şey olarak görülmelidir. Okuma konusunda olumlu bir tutumunuz varsa, küçük çocuğunuzun da okumak istemesine yardımcı olabilir. 

Eğlenceli hale getir

Çocuğunuz okurken eğlenceli vakit geçirmiyorsa, daha ilginç görünmesi için küçük şeyler veya oyunlar vardır. Okuma arzusu, özellikle mücadele eden bir çocuk için kazanılması gereken bir şeydir. 

Kelimelerin resimlerini içeren Flash kartlar, yeni başlıyorsanız gitmenin harika bir yoludur. Bu, kelimeyi bir resimle ilişkilendirmeye yardımcı olacaktır. 

Alfabe çorbası ya da harfli gevreklerle oynamak, çocuğunuzun da okumasına yardımcı olmak için eğlenceli bir yoldur. Yiyeceklerinde kelimeler bulabilir ve kelimeleri heceleyebilirler.

Scrabble çocuklar, kelime tombala, adam asmaca, eşleştirme oyunları, kafiye oyunları hepsi eğlenirken çocuğun öğrenmesine yardımcı olabilir.

Okuma bir yük gibi görünmemelidir. Eğlenceli ve heyecanlı görünmeye çalışırsanız, tüm okuma sürecini kolaylaştıracaktır. 

Bildiğiniz 7 yaşındaki bir çocuğa yardım etmenize yardımcı olacak bazı fikirler için burayı tıklayın .

Sabırlı olun ve orada olun

Bir ebeveyn olarak, okumayı öğrenirken çocuğunuz için orada olmalısınız. Çocuğunuza yardım etmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, doğru kitabı seçmeye yardımcı olmaktır.

“Doğru seviyede kitap seçmesine yardım et – çocuğunuz% 95 doğrulukla okuyor olmalı. Bu, bazı zorluklar yaşarken onlara güvenmelerini sağlar. Sık sık mücadele eden okuyucular, yüzleri kurtarmak için daha zor kitapları seçer. Okumak için daha zor bir kitap seçmelerine izin verin, ancak bağımsız seviyelerinde kitapları olduğundan emin olun ”.

Kidspot.com

Onları immensley’e yardımcı olacak başka bir şey birlikte okuyor. Birlikte okumak ve çocuğunuza yüksek sesle okumak, fark yaratan bir dünya yaratacaktır. Çocuğunuz mücadele ederken, orada bir yetişkinin ipuçlarını vermesi ve yanlış kelimeyi tahmin ettiklerinde hafifçe düzeltmesi için yardımcı olur.

Size yüksek sesle okumak, kendilerini başarılı ve gururlu hissetmelerine yardımcı olacaktır. Sırayla almak, nişanlı olduğunuzu ve onların farkında olduğunu bilmelerini sağlayacaktır.

Okumada daha iyi olmak zaman alır. 7 yaşındaki mücadeleye sevgi ve sabır gösterdiğiniz için, kendilerini baskı altında hissetme yiyecekler veya başarısız olmuş gibi hissetmeyeceklerdir. Çocuğunuzla makul hedefler belirlemek, çocuğunuz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri olan ilerleme kaydettiklerini bilmelerine yardımcı olacaktır. 

Çocuğunuzun Arkasına Düşmesinin Sebepleri

Bazen, yaptığınız hiçbir şey, 7 yaşındaki çocuğunuzun kendilerini daha iyi hale getirecek gibi hissetmelerine yardımcı olmaz. Bazı ekstra yardımların olması gereken durumlar veya düşük okuma seviyesinin arkasında bir sorun var. 

Çocuğun okuma yeteneğini engelleyebilecek konular şunlardır:

  • Disleksi – Bu büyük bir tane. Bir çocuğun kelimeleri doğru görmesini engeller ve sıklıkla bir okuyucuyu sinirli ve kafası karışmış halde bırakır
  • DEHB – bununla bir çocuk kitabın üzerinde yeterince konsantre olamayabilir
  • Görsel İşleme Bozuklukları – bunlar harflerin ve rakamların şekillerini birbirinden ayırmayı zorlaştırabilir
  • Bulanık görme – Çocuğunuzun okumasından baş ağrısı gelirse, bu bir olasılıktır. Bulanık metinlere bakmak okumayı zorlaştırabilir 

Bu problemleri çözmenin en iyi yolu, problemleri fark edip etmediklerini görmek için öğretmenlerle kontrol etmektir. Bir çocuğu teşhis etmek için bir doktorla konuşmak da yardımcı olacaktır. Disleksi olan çocuklara nasıl yardım edebileceğini bilen öğretmenler vardır. 

Okuma seviyesi ne olursa olsun, her zaman daha iyi olmanın yolları vardır. Çocuğunuz okumayı zorlaştırıyorsa, yardım etmenin en iyi yolu karışmaktır. 

ilgili sorular

Hangi sınıf 7 yaşında? 7 yaşında olan biri ikinci sınıfta olacak.

Çocuğum hangi sınıfta akıcı bir okuyucu olmalı? Çocuklar üçüncü sınıfın sonunda akıcı okuyucular olmalıdır. Çocukların çoğu, 5-6 yaşlarında okumaya başlar, ancak 8 yaşına kadar akıcı okuyucular olması beklenmez.