Yedi ebeveyn olmak için gerçekten eğlenceli bir yaş olabilir, ama bu çocuğunuzun daha önce bencil olabileceği bir zaman olabilir. Bir anne olarak çocukların rutin olarak genellikle rahat bulduklarını keşfettim, bu yüzden ani değişiklikler 7 yaşındaki çocuğunuzu rahatsız edebilir, ancak bu olduğunda gerçekten bencil davranıyorlar mı? Yedi yaşındaki bir çocuğun davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak ve çocuğunuz büyüdükçe öğrenmesine yardımcı olabileceğiniz yollar hakkında bazı araştırmalar yaptım.

Peki, yedi yaşındaki bir çocuk aslında bencil olabilir mi? Onlar geliştikçe, yedi yaşındaki çocuklar daha önce sahip olabileceği etkinliklere daha az toleranslı hale geldikleri psikolojik / bilişsel gelişim aşamasından geçer. Bir anlamda “bencil” olurlar. Bu bencil davranış, gelişimin sadece bir aşaması ve bir parçasıdır ve yedi yaşındaki çocuğun yeni davranışsal bilgileri öğrenmesiyle kaybolur.

Gelişimin bu bilişsel aşaması, çocuğunuza olmayan davranışlara karşı iyi olan davranışları öğretmek için iyi bir zamandır. Ne de olsa, çocuğunuzun kötü davranışlarından dolayı acı çekmek istemezsiniz. Çocuğunuzun bencil tutumu ile günden güne başa çıkmak zor olabilir, bu yüzden çocuğunuza öğretmenize ve değişikliklerde çılgınca davranışlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını bir araya getirdim

Bencil Davranışı Anlamak

Belki hayal kırıklığına uğramış sınızdır, çünkü çocuğunuz mağazaya yeni bir sinir krizi attı çünkü kırmızı itfaiye aracını istediler ve hayır dedin. Belki de çocuğunuz neden sekiz kez daha aşağıya indiğini ya da üç tane daha kurabiye içermediğini anlamakta zorlanıyor. Tüm bunlar, yedi yaşındaki bir çocuk için tamamen normal bir davranış.

Yukarıda da belirttiğim gibi, bu yaştaki çocuklar genellikle duygudurum değişikliklerine ve yeni bulunan sıkıntılara eşlik eden bilişsel gelişim aşamasından geçer. Yedi yaşındaki çocuğunuz duygularını ve isteklerini ifade etmeyi öğreniyor ve bu iyi bir şey! Ancak, kendilerini ifade edebilme yetenekleri ile sınırları zorlama ve test etme şansı da geliyor.

Yeni buldukları düşünce becerilerini test etmek iyi bir şey, ama aynı zamanda gerçekten sinir bozucu olabilir. Bazen çocuğunuz bencilleşiyor gibi görünebilir. Size olmadıklarından emin olmak için buradayım. Ancak, sinir bozucu davranışlarıyla nasıl başa çıkıyorsunuz ve kendinizi öfkenizi kaybetmekten nasıl alı koyacaksınız?

7 yaşındaki çocuğunuza bencil olmama öğretmek

Neyse ki, diğer ebeveynlerden ve psikologlardan kurallar ve sınırları öğrenmelerine ve davranışlarını kontrol etmelerine yardımcı olmak için kendi çocuğunuzla deneyebileceğiniz bazı iyi disiplin önerileri buldum.

7 Yaşındaki Kızınıza Kendisini Seçerek Öğretin

Popüler web sitesi Ebeveynler, küçük çocuğunuzun patlamaları ile başa çıkmak konusunda buna benzer bir makale yazdı. Makalede, yazar Michelle Crouch, çocuğunuzun iki seçenek arasından seçim yapmasına izin vermesini önerir. Çocuğunuzun kendileri için bir seçim yapmasına izin vermek, kendilerini ifade etme şansı bulduklarını hissetmelerini sağlar.

Tercihlerini, daha sonra neden bir şeyler yapamadıklarını anlamalarına yardımcı olmak için daha sonra başvurabileceğiniz bir şey olarak kullanabilirsiniz. Crouch’un makalesinde, kullandığı Harvey Karp, MD tarafından verilen bir örneğe atıfta bulunuyor. Örnekte, yatmadan önce en sevdikleri kitabın birkaç bölümünü okumak isteyen bir çocuk:

“Eğer oğlunuz, yatmadan önce Magic Tree House kitabında her zaman bir bölüm daha isterse, akşam yemeğini yerken, kaç bölüm yapacağınıza karar verin. Tamam olduğuna iki seçenek vererek kararına yatırım yaptığını hissetmesini sağla – “Bir veya iki bölüm okumalı mıyız?” Gibi bir şey. O zaman, bittiğinde bir tane daha isterse, “Sen hikayeleri seviyorsun, ama unutma, akşam yemeğinde iki bölüm dedin. Belki yarın daha fazla okuyabiliriz. ” 

Harvey Karp, MD

Firma Sınırlarını ve Kurallarını Belirle

Daha önce de bahsettiğim gibi, 7 yaşındaki çocuğunuz bu sınırları aşmak ta olan sınırları ve kuralları zorlamak isteyebilir, bu yüzden sağlam kurallar koyarak ve daha sonra bunları zorla uygulayarak öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Şimdi, bu öfkenizi kaybetmek veya çocuğunuza bağırmak demek değildir. “Kararımı verdim” veya “Hayır dedim” gibi basit ve güçlü bir cevap, çocuğunuzun etkili olabileceğini anlayana kadar tekrar tekrar edin. 

Çocuğunuzun kurallarını öğrenmenize yardımcı olabilecek bir başka yol da, iyi davranışların ve nezaketin faydasını öğrendikleri gecikmeli bir ödül sistemi kurarak. Bazı ebeveynler haftalık bir angarya ve davranış çizelgesi kullanır. Bu görsel temsil, çocuğunuzun ilerlemesini görmesine ve iyi ve kötü davranışların sonuçlarını anlamasına yardımcı olacaktır. 

Çocuğunuza Hayal kırıklıklarını Anladığını Gösterme

Çocuğunuza hayal kırıklığını anladığınızı göstermek muhtemelen bencil davranışlarla mücadelede en etkili yöntemdir. Çocuklarınız durumları nasıl ele aldığınızı izler ve öğrenir. Empati, çocuğun rasyonel bir şekilde anlamasına ve davranmasına yardımcı olur. Onlara değer verdiğinizi bilmek 7 yaşındakiler için önemlidir. 

Çocuğunuz yanıtınızla sakinleştiğinde, onlarla düşünmeyi daha kolay bulacaksınız ve daha önce belirlediğiniz kuralları hatırlatırsınız. Örneğin, çocuğunuz parkta beş dakika daha kalmak istiyorsa, ancak ayrılma zamanının geldiğini biliyorsanız, çocuğunuza “Kalmak istediğinizi biliyorum tatlım. Gitmemiz üzücü. ” 

Bazen çocuğunuz mantıklı olamayacak kadar üzgün olabilir ve bu sorun değil. Elinizden gelenin en iyisini yapın, ancak sakinleştikten sonra çocuğunuzla empati kurmayı her zaman deneyebilirsiniz. 

Etrafta acele etmekten ve yavaşlamak ve konuşmak için zaman ayırmamaktan dolayı kötüyüm, ama çocuğunuzu parktan uzakta veya hala üzgünken oyuncak koridordan uzağa atmadan önce yavaşlamak ve konuşmak için zaman ayırmaya çalışın. 

7 Yaşındaki Çocuklarınız Bencil Olduğunda Hayal kırıklığıyla Başa Çıkma

Şimdi, Mamas, çocuğunuz oyunculuk halindeyken öfkenizi kontrol etmenin gerçekten zor olduğunu biliyorum, özellikle onların yiyecekleri Walmart’ın tam ortasındayken, bakkaliye dolu büyük bir el arabası varken ve baba desteği olmadan. Ancak, öfkenizi kontrol etmek, çocuğunuzun bu önemli aşamada daha iyi davranış becerileri ve sınırları öğrenmesine yardım etmenin anahtarıdır. İşte, çocuğunuzun bencil patlaması ile başa çıkmanın bazı yolları. 

  • Derin bir nefes alın (bu seslerin gerçekten klişe olduğunu biliyorum, ama işe yarıyor, güven bana)
  • Çocuğunuzun etrafınızdakilerin düşündüğünden daha önemli olduğunu kendinize hatırlatın.
  • Durumu değerlendirin ve çocuğunuzun neden üzgün olduğunu veya bencil davrandığını anlamaya çalışın
  • Çocuğunuza öğretmek için yukarıda tartıştığım yöntemlerden birini kullanın.

Endişelenmeyin, harika bir iş çıkarıyorsunuz ve çocuğunuzun daha mutlu bir çocukluk geçirmesine yardımcı olacak davranışları öğrenmesine yardımcı olacak en iyisini biliyorsunuz.

ilgili sorular

7 yaşında kaç yaşında? 7 yaşındakilerin hepsi farklı hızlarda gelişir, ancak genellikle, yaklaşık 46 ile 49 inç boyunda olacaktır. Genetik gelişimde büyük bir rol oynadığından, çocuğunuzun yaşı diğer çocuklarla aynı hızda büyümüyorsa endişelenmeyin. Endişeleniyorsa Nız, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Türkiye’de 7 yaşında bir sınıf kaç yaşında? Türkiye’de 7 yaşındakiler tipik olarak birinci sınıfta. Bununla birlikte, bu, çocuğun gösterdiği bilişsel ve davranışsal becerilerdeki ilerleme seviyesine bağlı olabilir. Bu becerilerle mücadele ederlerse, bir yıl geri tutulabilirler veya ekstra yardım alabilirler. Bu alanlarda üstün olan çocuklar da bir sınıfa taşınabilir. Bununla birlikte, bunlar daha nadir görülen senaryolar dır. 

7 yaşındakiler nasıl paylaşılacağını biliyor mu? Yedi yaşında, çocuğunuz yaşını diğer çocuklarla nasıl paylaşacağını ve oynayabileceğini anlayabiliyor. Şimdi, bu onun için harika olacağı anlamına gelmeyebilir. Çocuğunuz hala kurallara veya oyunlara cevap olarak paylaşmak veya hareket etmek istemeyebilir. Yapılandırılmamış oyun, bu yaştaki çocuğunuz için en iyisidir.