Yedi yaşında, çocuğunuza kestirmeye devam edip etmeyeceğine karar vermeye karar veren yaş. Sanırım, yaşları ne olursa olsun herkesin kestirdiğini söyleyebilirsin, ama bundan daha belirgin olmak istiyoruz.

7 yaşındakiler kestirir mi? Kestirmeler tipik olarak 3 ila 5 yaş arasındaki çoğu çocuk için son bulur. 7 yaşındaki çocuklar resmen bütün gün okuldadır ve gün içerisinde artık belirli bir kestirim süresi bulunmamaktadır. Gerekirse, 7 yaşındaki çocuğunuzun ara sıra kestirmesi fena değil. 7 yaşındaki çoğu çocuk, eğer gün boyunca kestirirse yatmadan önce uyumakta zorlanır. Bunun yerine belirlenmiş bir “sessiz zaman” önerilir.

Benim yaşımda bile, arada bir kestirmeye ihtiyacım var. Çocuğunuzun önceki gece ne kadar uyuduğuna, gün boyunca ne kadar aktif olduklarına ve hasta olup olmadıklarına bağlı olarak kestirmek için gereklilik değişecektir. 7 yaşındaki çocuklar için uykuya son veren birçok faktör var.

7 yaş için şekerleme

Yeğenim yürümeye başlayan çocukken, gün boyunca ona bakıcılık yapardım. Size söyleyeyim, kestirmek zaman benim için gerçek oldu. O çocuk aktif ve meşguldü. Büyüdükçe, şekerleme daha az önemli hale geldi çünkü faaliyetlerini daha iyi düzenleyebildi. 

Yedi yaşındakiler, 2 yaşındakiler gibi tutarlı bir uykuya dalmayı gerektirmezler. Okula gitmeye başlayacakları ve gün boyu tam uyanıklık gerektiren başka faaliyetlerde bulunacakları bir noktaya ulaşmışlardır. Eğer 7 yaşındaki çocuğunuz her gün hala kestiriyorsa, rutininin nasıl değiştirileceğini düşünmeye başlamanın zamanı gelmiş olabilir. 

Okula başladıklarında tutarlı uyuklamayı durdurmak daha kolaydır. Birçok okul hala Anaokulu uykularını uygulamaktadır, ancak çocuğunuz daha aktif olduklarından yavaşça kurtulabilecektir. 

Rutin çocuklar için anahtardır, bu nedenle çocuğunuzun kestirmesini bırakması imkansız görünebilir. Diğerleri için, çocuğunuzun dinlenmesini sağlamak imkansız görünebilir. Herkes farklıdır!

Çocuğunuzun kestirimini alma düşüncesi korkutucu görünebilir, ancak endişelenmeyin çünkü doğal olarak kıllar büyüdükçe kısalır. 3 yaşındaki bir çocuk tipik olarak 5 yaşındaki bir çocuktan daha uzun bir şekerleme alacaktır. Çocukların çoğu, en fazla 6 ya da 7’ye çarptıklarında tamamen şekerleme yapar. 

Çocuğunuzu, ilkokula başladığında tutarlı bir uyku programından çıkarmanız önemlidir. 

Uyku iyidir

Kimsenin benim kestirme karşıtı olduğumu düşünmesini istemiyorum. Çocuklar büyümeye ve gelişmeye başladıkları için başlıyorlar. Uyku, genel sağlığımız için hayati öneme sahiptir ve çocuklarımıza çok gençken o zaman vermek önemlidir. 

Uyuklamak, bebekler ve küçük çocuklar için kesinlikle önemlidir, ancak çocuğunuz büyüdükçe, sürekli kestirmeleri daha az önem kazanır. Onlar geliştikçe, vücutlarının ihtiyaçlarını daha iyi düzenleyebilirler. İyi bir gece uykusu, bir çocuğun hayatındaki en önemli uyku zamanı haline gelir. 

Bu gelişim zinciri her çocukta farklıdır ancak istatistikler napların üç ile beş yaşları arasında durmasının normal olduğunu göstermektedir. Seviyoruz ve uyumaya ihtiyacımız var, ancak yaşlandıkça kestirmeden mükemmel şekilde çalışmamız gerekiyor ve mükemmel şekilde çalışabiliyoruz. 

Sessiz zaman

Birçok anne-baba, çocuklarının uyku zamanlarını belirlenmiş “sessiz zaman” ile değiştirmenin geçişe yardımcı olduğunu keşfetti.

Sessiz bir zaman gerçekten tam olarak neye benzediği gibi. Çocuğunuzun odasına girdiği ve sakin bir aktivite geçirdiği günün belirli bir saati. Sessiz zaman, çocuğunuzun yavaşlaması, şarj edilmesi ve düşünmesi için zaman sağlar. Çocuklara çok aktifler ve farklı ilgi düzeyleri gerektiren çok çeşitli aktiviteler yapma fırsatları sağlanmalı.

Popüler sessiz zaman etkinlikleri şunları içerir:

  • Okuma
  • Boyama
  • Bina aktiviteleri
  • Oyun hamuru
  • Çalışma Kitapları
  • Öğrenme oyunları

Sessiz zaman koşma, zıplama veya yüksek sesle konuşmayı gerektirmeyen bir aktivite yapma zamanı olabilir. Sessiz zaman, her 7 yaşındaki ebeveynin hayalidir. Elleriyle çalışmalarına, okuma becerilerini geliştirmelerine veya problemlerini oluşturmak veya düşünmek için beyinlerini kullanmalarına izin verir.

Bu anlar çocuğunuz için önemli olabilir çünkü iyi bir aktivite ve beceri yelpazesi sunar. Sessiz zaman, çocuğunuzun okula daha iyi oturmasına yardımcı olabilir, çünkü pratikte alıp evde bu fikirlere alıştılar.

Bu mükemmel bir bilim değil, ancak birçok ebeveyn ve çocukları için çalıştı. Aileniz için neyin en iyisini öğrenin ve keşfedin ve oradan sessiz bir zaman geçirin

Okul

Uyuklama yaşı aralığı, ebeveynler çocuklarının kestirmeyi bırakmalarına izin verdiğinde 3-5’tir. Bu yaşlar tam zamanlı okula gitmeye hazırlanıyor. 

Yedi yaşındakiler genellikle birinci veya ikinci sınıftadır. Gün içinde uyumaları için belirlenmiş bir zaman olmadan, her gün kestirmemeye alışırlar.

Birinci sınıf ayakta durduktan sonra, kestirmeden bütün bir okul günü geçirebilmeleri gerekir. Bazı çocuklar için biraz kestirmeye alışık değillerse bu zor olabilir.

Tüm gün okula başlamadan önce onları kestirmeye başlamak daha iyidir, böylece tüm okul günü boyunca uyanık ve mutlu olmaları daha kolaydır. 

Etrafımızda küçük çocuklar olan bizler için duygularını düzenlemenin zor olduğunu biliyoruz. Uykusuzluk kabus gibi gözüküyor çünkü konsantre olamıyorlar, sinirlenemiyorlar ve sinirlenemiyorlar ve yorgunlukta rahatlamak zor. 

İyi haber şu ki, insanlar durumlara uyum sağlama konusunda inanılmaz derecede iyi. Çocuğunuzu uykuya daldırmak, ilk başta kötü günleriniz olduğunda zor görünebilir, ancak kolaylaşacaktır çünkü yeni rutinler için hızlı bir şekilde alışacaklar ve artık gün boyu uyanık, mutlu ve aktif olmaları gerekmeyeceklerdir. 

Uyanık kalmak için çok yorgun

Çocuğunuzun bütün gün okula gittikten sonra hala kestirmeye ihtiyacı olduğunu fark ederseniz, düzenlemeye dikkat edin. Gündüz kestirmek, geceleri uykularına engel olmak istemez. 

Tam gece uykusu, ikisinden birini seçmek zorunda kaldığınızda kestirmeden daha faydalı olur. Çocuğunuzun çağırmak istediğim gibi “kestirmesi” için izin verin. Kendi takdirinize bağlı olarak, 7 kulağınızın tümü bir saat boyunca uyumaya ve bir şeyler yapmalarına yardımcı olur. 

Çok fazla uyku, çocuğunuzun bir sorunu olduğunun kesin bir göstergesi değildir. Endişeleniyorsanız, çocuk doktorunuza veya tercih edilen tıbbi uzmanınıza başvurun. 

Yaşamlarında bu süre zarfında, 7 yaşındakiler büyüyor ve yaşamlarına geçiş yapıyor. Bütün gün boyunca sürekli uyumadan öğrenmek, katılmak ve uyanık kalmaktan geçiyorlar. 

Bu rejim başlangıçta onlardan çok şey alabilir. Genç olmanın en güzel yanı, hızla geri dönme yetenekleri. Yeni rutin birkaç hafta uygulandıktan sonra, çocuğunuzun gün boyu iyi bir ruh hali ve olumlu sonuçlarla uzak durması daha kolay olacaktır. 

ilgili sorular

7 yaşındaki bir çocuğun ne kadar uykuya ihtiyacı var? 7 yaşında bir çocuk genellikle kestirmez, bu yüzden gece 9-12 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Her çocuk farklıdır, ancak 7 yaşındaki çocuğunuza bütün gün boyunca yetecek kadar uyumanıza izin vermek önemlidir. Çok fazla uyku neredeyse çok az uyku kadar kötü olabilir, bu nedenle çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu uykuyu özendirmek ve düzenlemek önemlidir.

7 yaşındaki çocukların okulda kestirme zamanları var mı? Bir çocuk 7 yaşına geldiğinde, genellikle Birinci veya İkinci sınıfta olur ve kestirmez. Çocukların tam zamanlı bir okula başladıkları için bu yıllar boyunca uyanık kalmaları ve öğrenmeleri beklenir. Kestirmeleri, gün içinde yapmaları için herhangi bir olumsuz etkiye yol açmayacak kadar kısa sürede durdurmaları önemlidir.