Tüm ev su filtresi sistemleri, şu anda ülke genelinde kullanılan en popüler filtreleme çözümlerinden bazılarıdır. Bu sistemler çok popülerdir çünkü etkilidirler ve yüksek kalitede su üretirler.

Ancak, en iyi bütün ev su filtrelerinin, diğer filtreleme sistemlerinden daha kullanımı çevre dostu olduğunu biliyor muydunuz?

Bütün ev su filtresi nedir?

Bir ev su filtresi aradığınız için, muhtemelen onları bir arkadaşınızdan veya aile üyesinden duymuşsunuzdur. Bazılarınız şu anda tam bir ev su filtresi kullanıyor olabilirsiniz.

Peki, bütün ev su filtresi nedir?

Beklediğiniz gibi, bütün bir ev su filtresi, evinize giren tüm suyu filtreleyen bilen bir filtreleme sistemidir. Bu sistemlere ayrıca Giriş Noktası sistemleri de denir, çünkü bunlar genellikle su ısıtıcıya ulaşmadan önce kurulur, böylece hem soğuk hem de ılık suyu filtreler. Bu, her musluk açtığınızda, filtrelenmiş suyun çıkacağı anlamına gelir. Aslında, filtrelenmiş su duruşunuza, çamaşır makinenize ve hatta tuvalete bile verilir.

Nihai Bütün Ev Su Filtresi Satın Alma Rehberi

Bütün haneler aynı ev su filtrelerine ihtiyaç duymazlar. Tüm modeller aynı şekilde çalışsa da, ilave filtrelerin varlığı veya yokluğu, belirli bir filtrenin sudan çıkardığı kirletici türlerini etkileyecektir. Bununla birlikte, sistemin ne kadar filtre kullandığı önemli değil, dikkate almanız gereken bazı şeyler var.

Bir Tüm Ev Su Filtresi Seçme – Ne Aranacak

 • Su Akışı– Farklı ev su filtreleri her dakika farklı miktarda filtrelenmiş su üretecektir. Evinize giren tüm sular filtreleneceğinden, bu, musluk, duş, ev aleti ve tuvaletlerinize ulaşan aynı miktarda su olacaktır. Küçük haneler, dakikada sadece 10 galon su üretebilen bir su filtresi kullanarak idare edebilirler ancak daha büyük olanlar kesinlikle olmaz. Evinizin genellikle aynı anda (aynı zamanda okula ya da işe gitmeden ya da işe gitmeden önce veya uyumadan önce) sabah büyük miktarda su tükettiğini biliyorsanız, daha iyi bir su akışı üretebilecek bir ünite satın almalısınız.
 • Filtreler– Farklı filtreler, farklı kirleticileri engeller. Su testlerinin sonuçlarına bağlı olarak, suyunuzda zaten mevcut olan kirletici maddeler üzerinde etkili olacak bir ünite satın almalısınız. Ağır metal kirlenmesinin yüksek olması durumunda, bakır-çinko mineral filtreli normal bir ünite yeterli olabilir. Bununla birlikte, yüksek bakteri kontaminasyonu nuz varsa, UV filtreli bir birime ihtiyacınız olabilir.

Ne Tür Ev Tipi Su Filtresi İhtiyacım Var?

Su testi sonuçlarına ve evinizin su tüketimi gereksinimlerine bağlı olarak, bütün bir ev su filtresi almadan önce aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalısınız.

 • Filtre Ömrü– Bu özellik çok önemlidir, çünkü tüm ev filtre sistemleri çok az bakım gerektirir. Su filtresini değiştirmek, sürekli olarak yapmanız gereken birkaç işlemden biridir. Bir su filtresi tarafından kullanılabilecek tüm filtreler aynı ömre sahip değildir. Bazen 100.000 galonluk filtreyi seçebilir veya aynı sistem için 1.000.000 galonluk filtreyi seçebilirsiniz. Evdeki su ihtiyacınıza ve tüketimine bağlı olarak, uzun ömür ve uygun fiyat sunan bir filtre seçmelisiniz.
 • Tüketim– Evinizin su tüketimini de dikkate almalısınız. Ucuz bir filtre seçmek iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak haneniz çok fazla su kullanıyorsa, her ay bir kez değiştirmeniz gerekebilir. Bu aslında çok sayıda ucuz filtre değişikliğini daha ucuz filtre değişikliklerinden daha pahalı hale getirebilir. Öte yandan, eğer haneniz çok fazla su kullanmıyorsa ve 5 yıldan fazla dayanabilecek bir filtre seçtiyseniz, tıkanabilir ve sonunda düzgün çalışmayabilir. Doğru filtre türünü satın almak istiyorsanız, evinizin tüketimini filtrenin ömrü ile dengelemek çok önemlidir.
 • Mikronlar– Su testi sonuçlarına bağlı olarak, filtreleriniz için doğru mikron derecesini seçmeniz gerekir. Mevcut en iyi filtreler, 0.35 mikrondan daha büyük bir şeyi engeller. Beklediğiniz gibi, sadece 1 mikrondan büyük parçacıkları tıkayan filtrelerden daha pahalıdır. Bir mikron milimetrenin binde biridir, bu yüzden zaten oldukça küçük. Çok fazla kirlenmiş bir kaynağa sahip değilseniz, 0.35 mikronluk bir filtre fazla olabilir.

Neden Bir Tüm Ev Su Filtresi Sistemi Gerekir?

İnsanların tüm evi su filtreleme sistemlerine dönmesinin ana nedenlerinden biri, sularının kalitesidir . Bir belediye su kaynağına bağlı olsanız bile, musluğumuza ulaşan su şüpheli bir kalitede olabilir. Su hakkında fark edebileceğiniz ilk şeylerden biri, klorlanmış olup olmadığıdır.

Klor, su arıtma tesislerinde yıllardır bir su dezenfektanı olarak kullanılmıştır. Bazı insanlar klorinli su içmeye o kadar alışmış ki, yokluğu ilk başta tuhaf görünebilir. Klor oldukça iyi bir dezenfektan olmasına ve sudaki bakteri ve diğer mikroorganizmaların çoğunu giderilmesine rağmen, aslında sizin için kötü olabilir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, büyük miktarlarda alım sağlığınız için tehlikeli olabileceğini göstermiştir.

Klorlu sudan kaçınmanın bir diğer nedeni de cildiniz ve saçlarınız üzerinde kötü etkileri olması. Klorlu suyla yıkadığımızda cildiniz aşırı derecede kuruyabilir ve saçlarınız donuk bir görünüm alabilir. Bir evin su filtresinin kullanılması maruz kaldığınız klor miktarını azaltır, böylece cildinizin ve saç sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olur.

Tüm bir ev su filtresini kullanmak, diğer filtre tiplerini kullanmaktan ve hatta şişelenmiş su satın almaktan daha çevre dostudur.

Diğer su filtreleme sistemlerinin aksine, tüm ev sistemi atık su üretmez. Bu, filtreye giren tüm suyun aynı miktarda çıkacağı anlamına gelir.

Şişelenmiş su alırken, aslında karbon ayak izinizi arttırıyorsunuz. Her şeyden önce, şişelenmiş su, plastik şişelerde gelir. Kullandığımız plastiklerin tümü geri dönüştürülmez, bu nedenle satın aldığınız plastik miktarını azaltmak çevre için faydalıdır. İkincisi, şişelenmiş su, ülkenin bir bölümünde birçok kez üretilir ve diğerinde tüketilir. Bu, büyük olasılıkla bir devletten diğerine kamyonlarla taşındığı anlamına gelir. Nakliye, şişelenmiş suyun karbon ayak izini arttırmaktadır.

Bütün bir ev su filtresine ihtiyacım var mı?

Belediye su kaynağına bağlı olmanız veya suyu arka bahçenizdeki bir kuyudan alırsanız, kullandığınız su daha iyi olabilir. Bir su filtrasyon sisteminin gerekli olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından biri, su kaynağınızı test etmektir. Bunu bir ev su testi seti kullanarak veya sadece duyularınızı kullanarak yakından inceleyerek yapabilirsiniz.

Testlerden aldığınız cevaplara bağlı olarak, aşağıdaki gerçeklerden birini görebilirsiniz.

 • Suyun klorlu
 • Suyunuzda yüksek bakteri kirliliği var
 • Suyun tuhaf bir tadı ve kokusu var
 • Suyun içinde yüzen küçük parçacıklar var ya da bulutlu.

Önceki gerçeklerden yalnızca birini fark ederseniz, tüm ev su filtrasyon sistemini kullanmanız gerekir.

Bütün bir ev su filtresi nasıl çalışır?

Tüm ev su filtreleme sistemleri, suyumuzdaki kirleticileri filtrelemek için farklı ortamlar kullanabilir, ancak kullandıkları temel ilke aynı kalır. İşte bu sistemlerin nasıl çalıştığının kısa bir açıklaması.

Filtre, genellikle su ısıtıcıdan önce ana su hattına bağlanır, böylece eve giren tüm su filtrelenir.

Su filtreleme sistemine girdiğinde ilk önce bir tortu ön filtresi ile karşılaşacaktır. Bu filtre, silt, kum, pas, kalıntı veya tortu gibi sudaki daha büyük parçacıkları gidermek için özel olarak tasarlanmıştır.

Ancak, bu tek rolü değil. Bu filtre, bir sonraki filtrelerin daha uzun süre işlevsel kalmasında da önemli bir rol oynar. Bu filtre olmadan, diğer filtrelerin daha sık değişmesi gerekir.

Su, tortu ön filtresinden çıktıktan sonra aktif karbon filtresinden geçmelidir. Bu, birçok kirleticinin çıkarılmasında çok önemli bir rol oynadığından, filtreleme sisteminin en önemli bileşenlerinden biridir. Aktif karbon büyük bir gözenekli yüzey sunar. Bu yüzey kuytu ve kızılcıklarla kaplıdır ve sudaki kirletici maddeler adsorpsiyon adı verilen doğal bir işlemle kendilerine çekilir. Bu filtre çok etkilidir ve klorun çoğunu, çökelti den geriye kalanları, uçucu organik bileşikleri (VOCler), pis koku ve sudan gelen kokuları giderir. Bazen aktif karbon filtresi, farklı özelliklere sahip özel maddelerle de işlenir. Bazı üreticiler, antibakteriyel bir kapasite vermek için karbon filtrede az miktarda gümüş emer.

Su karbon filtreden çıktığında bakır-çinko ve mineral filtreden geçer. Bu filtre, filtreleme işlemi için de çok önemlidir, çünkü bu noktada suda kalan kirleticilerin çoğunu giderir. Bu filtre, klorden, ağır metallerden geriye kalanları temizler ve ayrıca suda genellikle bulunan bakteri ve diğer mikroorganizmalar üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Filtre ayrıca sudaki ölçeği azaltmada oldukça iyi bir iş çıkarır.

Bu isteğe bağlı bir adımdır ve bazı su filtreleri buna sahip olmayabilir. Ancak, bazı modeller suyu su yumuşatıcı veya kireç çözücüden geçirir. Bazı üreticiler bunu başarmak için iyon değiştirme teknolojisini kullanır.  İncelememiz ve satın alma rehberimiz ile eviniz için en yüksek dereceli su iyonlaştırıcı larını bulun .

Su bir iyon değiştirme filtresine girdiğinde, bazı reçine boncuklarının üzerinden geçecektir. Bu boncuklar sodyum iyonlarıyla doldurulur. Magnezyum ve kalsiyum partikülleri iyon dolu boncuklarla karşılaştığında, sodyum iyonlarının yerini alacaklardır. Bu, suyu daha yumuşak yapacaktır, fakat aynı zamanda biraz tuzlu yapacaktır. Diğer üreticiler , suyun nötr tadını korumak için tuzsuz bir su yumuşatıcı kullanır.

Bu başka bir isteğe bağlı adımdır, ancak su yumuşatıcısından daha sık görülür. Filtre sonrası yüksek kaliteli su üretiminde önemli bir rol oynar. Su bu son filtreye ulaştığında, genellikle çok küçük partiküllerle doldurulur çünkü daha büyük olanlar zaten filtrelenmiş olur. Filtre sonrası rol bu küçük parçacıkların suyunuza ulaşmasını engellemektir. Bu filtreler deliklerle dolu bir ağa benzer, ancak önemli olan deliklerin büyüklüğüdür. Bazı filtre sonrası delikler, 0.35 micron kadar küçüktür, ancak çoğu 1 mikrondur.

İsteğe bağlı ancak çok verimli bir diğer bileşen ise UV filtresidir. Bu filtre, önceki filtrelerden kaçmış olabilecek kalan bakteri, virüs veya mikroorganizmaları öldürebilir. Su kaynağında bakteriyel kirlenme varsa, UV filtresi kullanmak sorunu çözecektir.

Tüm Ev Su Filtresi Sistemleri Kurulum ve Bakım

Tüm Ev Su Filtresi Nasıl Kurulur?

Tüm evin su filtreleme sistemlerinin kurulumu çok zor değildir, ancak DIY projeleri konusunda deneyimsiz olan bazı kişiler profesyonel yardım almak isteyebilir. İşte nasıl yapıyorsun.

 • Ana su beslemesini kapatın ve sistemi boşaltın.
 • Filtre için yeni konumu seçin ve işaretleyin. Filtreleri sürekli değiştirmek zorunda kalacağınızı, böylece rahatça ulaşabileceğiniz bir yer seçin.
 • Boruyu bir boru kesiciyi kullanarak kesin.
 • Sıkıştırma somununu ve plastik / pirinç rakorları üreticinin talimatlarına göre takın. Bağlantı parçalarında Teflon bant kullandığınızdan emin olun.
 • Filtreyi “giriş” ve “çıkış” portları doğru yönlere bakacak şekilde takın.
 • Filtrenin giriş vanasını kapatın ve ana su beslemesini açın. Sızıntı yoksa, giriş vanasını açın. Tekrar sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 • Yükleme tamamlandı. Filtreyi her değiştirmeniz gerektiğinde, giriş valfini kapatın ve kartuş filtresini çıkarmak için verilen anahtarı kullanın.

Bir Ev Su Filtresini Nasıl Değiştirirsiniz?

Filtreleri değiştirmek modeller arasında değişebilir, ancak çoğu aynı prensibi izler.

 • Filtreyi değiştirmeniz gerektiğinde, su filtresinin giriş vanasını kapatın.
 • Filtreyi çıkarmak için verilen anahtarı kullanın ve damlayan suyu toplamak için bir kovayı elinizin altında tutun.
 • Filtrenin içini temiz ve kuru bir bezle silin.
 • Yeni filtreyi yerleştirin ve filtre anahtarını kullanarak sıkın.
 • Giriş valfini tekrar açın.
 • Suyu yatmadan önce filtrenin aktif hale gelmesi için suyun en az 10 dakika boyunca akmasına izin verin.

Bunları da beğenebilirsin: en iyi duş suyu filtreleri

Güvenebileceğiniz tarafsız uzmanlardan buzdolabı su filtresi incelemelerine göz atın .

Son olarak

Tüm ev su filtresi incelemelerimizi ve hazırladığımız kapsamlı satın alma kılavuzunu okuduktan sonra, hangi sistemin ihtiyaçlarınızı daha iyi karşıladığına dair bilinçli bir karar vermeye hazır olduğundan eminiz.

Evdeki en iyi su filtresini bulmak, en pahalı olanı bulmayla aynı değildir. Her su filtresi bazı kirleticilerin giderilmesinde daha iyidir ve diğerlerinin giderilmesinde daha az etkilidir. Bu nedenle, filtrenin neyi engellemesi gerektiğini bilmeniz gerekir, böylece doğru modeli seçebilirsiniz.

Evde test suyu seti kullanarak, suyunuzda bulunan kirleticileri yaklaşık yarım saat içinde belirleyebilirsiniz. Bu bilgiyi aklınızda tutarak, hiçbir zaman hiçbir zaman doğru modeli bulamayacaksınız.

Bir evin filtreleme sisteminin sizin için doğru seçenek olduğuna inanmıyorsanız, su filtreleri hakkında daha fazla bilgi için diğer satın alma kılavuzlarımızı inceleyin.