Üç yaşındaki çocuğunuz banyo zamanını seviyor ve ailenizin sahile yaklaşması için heyecanlı görünüyordu. Ama sahile vardığınızda, istifa ettiler ve ayak parmaklarını suya bile batırmadılar. Ya da belki de bebeğiniz onları havuzda nazikçe tuttuğunuzda çok sevdi, ama şimdi bir yürümeye başlayan çocuk olduklarından, havuz gezisinin kısaca söylenmesi, onları empatik bir “Hayır!” Korosu içine sokmalarına neden oldu.

Bu tür senaryolar size tanıdık geliyorsa, yalnız değilsiniz. Küçük çocukların su korkusu geliştirmesi çok yaygındır – ve ebeveynlerin çocuklarını bu korkuların üstesinden nasıl getireceklerini hayal kırıklığına uğrattı karından ve emin olmadıklarından emin olmaları.

Üzülme: Çocuğunuzun bu korkuyu yenmesine yardımcı olmak için deneyebileceğiniz birkaç taktik var. Her iki durumda da, bir çocuğun bu korkuyu çocukluk yıllarının başlarında ötesine taşıması olağandışı dır.

Çocukluğun Su Korkusuna Neden Olan Nedir?

Çocuklarda su korkusu olaylarının çoğunda gelişimsel olgunlaşmayı suçlayabilirsiniz. Bebekler her zaman sudan korkacak bir şey olarak farkındalığa sahip değillerdir ve genellikle banyoda, gölde, okyanusta veya havuzda su sıçratırlar. Ancak çocuklar büyüdükçe, sudan korkmaya başlaması yaygındır.

Yürümeye başlayan ve okul öncesi yaş su korkusu geliştirilmesi için asıl yıllardır. İşte nedeni:

  • Çocuğunuz aniden büyük su havuzlarının genişliğinin ve gizemli durumunun farkında olabilir.
  • Suyun potansiyel olarak tehlikeli olabilecek bir şey olduğunun farkında olabilirler.
  • Ancak, bu korkuları rasyonelleştirmek ya da perspektif içine sokmak için herhangi bir yol henüz geliştirmediler.
  • Bebeğinizin henüz büyük su kütlelerinin ön plana çıkmasına ve korkutucu görünmesine rağmen, aslında öyle olmadığını bilmek için yaşam deneyimi yoktur.

Bazı çocuklar bu korkuları diğerlerinden daha kolay temizleyebilirler. Çocuğunuz su konusunda zor bir deneyime sahipse veya özellikle de onunla dolu bir ilişki varsa, bu korkular daha yoğun olabilir.

  • Çocuğunuz kayma, aşırı sıçrama veya istenmeyen suya dalma gibi suya karşı korkutucu bir deneyime sahipse, bu korkuları daha yaygın ve sallanması zorlaştırabilir.
  • Bazı çocuklar suda özellikle korkutucu bir deneyim yaşamamış olabilir, ancak burnundaki veya gözlerindeki su gibi rahatsız edici bir durum olabilir ve bunun tekrar tekrar yaşanması endişesi, kendilerini suya girmeye isteksiz hissetmelerini sağlar.
  • Duyusal işleme sorunları olan veya duyusal aşırı yüklenmeye yatkın olan bir çocuk su, kum veya suya yayılan birçok geziye eşlik eden yüksek sesler konusunda güçlük çekebilir.

Çocuğunuzun Korkularını Giderme Stratejileri

Çocuğunuzun irrasyonel bir su korkusu veya titremesi imkansız görünen korkuları olduğunda, kendinizi kaybetmiş hissetmeniz doğaldır.

Çocuğunuzun korkuları ile uğraşırken ölçülü, empatik, sakin bir yaklaşım sergilemek en iyisidir. Sonuçta, eğer stres gösterirseniz, bunu anlayacaklar ve bu sadece kendi korkularını büyütecek.

İşte denemek için bazı stratejiler:

Kademeli Daldırma

Çocuğunuzun suya yavaş yavaş alışması gerçekten çok yardımcı olabilir. Belki de ilk gün sadece ayak parmaklarını yere batırırlar, ertesi gün dizlerine, sonra bellerine vb. Giderler. Bazı çocukların kendilerini rahat hissetmek için gerçekten ekstra zamana ihtiyaçları vardır. İtme.

Eğlenceli Ekipman

Renkli gözlükler, üzerlerinde en sevdikleri karaktere sahip su kanatları, sağlam bir can yeleği. Bazı çocuklar küçük bir donanıma girerken daha rahat hissedecekler. Bu eşyalar kendilerini güvende ve daha güvenli hissettirir. Bu öğelerin bazıları olduğu kadar eğlenceli, oyuncak olmadıklarını vurgulamak önemlidir. Ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin önerdiği gibi, ebeveynler yüzdürme cihazlarının onlara yanlış bir güvenlik hissi vermelerine ya da uygulamalı denetimin yerine geçmeleri için kullanmalarına asla izin vermemelidir.

Bire Bir Yüzme Dersleri

Bazı çocukların suya girme konusunda ebeveynlerinden başka bir yetişkini dinleme olasılığı daha yüksektir. Bir nevi, hasta yüzme eğitmeni hile yapabilir – artı, bu konuda tonlarca deneyime sahipler ve sudaki küçük çocukları daha rahat hale getirme konusunda kendi ticaret hileleri.

Onlarla içeri gir

Bazı çocuklar sadece onlarla birlikte suya girerseniz rahatlar. Onları taşıdığınız veya ellerini tuttuğunuz birkaç gün sürebilir ve sonra yavaşça kendinizi rahatlatır. Fakat geri döndüğünde bile, asla fazla ileri gitme. Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlerin her zaman deneyimsiz yüzücülerin kollarında olmasını önerir.

Bunu konuşmak

Çocuğunuzun korkusunun arkasındaki nedeni anlamak faydalı olabilir. Bazen, özellikle sudan daha genel bir korkuysa, bunu tespit etmek zor olabilir. Fakat birçok çocuk size su ile ilgili gördükleri korkunç bir filmden ya da göl veya havuzun dibinde yaşayan bir canavar gibi özel bir korkudan bahsedilebilecek. Neyle boğduklarını biliyorsanız, korkularını aşmalarına ve suda daha rahat hissetmelerine yardımcı olmak daha kolay olabilir.

Danışmanlık Arayın

Çocuğunuz özellikle korkmuş veya endişeli görünüyorsa ve bunun altına edemiyorsanız, bir ya da iki çocuğa psikologla bir araya gelmek harikalar yaratabilir.

Çocuğunuza Yüzmeyi Ne Zaman Öğretmelisiniz?

Tabii ki, çocuğunuz su korkusuyla çalıştığı için sabırlı olmak istersiniz. Ancak çocuğunuzun korkusunun yüzmeyi öğrenmekten alıkoymasına izin vermemek önemlidir .

CDC’ye göre, doğum kusurlarından sonra boğulma, 1-4 yaş arası çocuklar arasında önde gelen ölüm nedenidir. Ve buna karşı en iyi savunmalardan biri, bir çocuğa nasıl yüzüleceğini öğretmektir.

Aslında, Amerikan Pediatri Akademisi daha önce çocuklara yüzme derslerine başlamak için dört yaşına kadar beklemelerini tavsiye etmesine rağmen, 2019 Mart’ında, çocukların bir yıl kadar erken yüzmeye başlamaları gerektiğini belirten bir araştırma yürüttüğünü belirterek araştırma yönelttiler. böyle yapmak küçük çocuklar arasında boğulma oranlarını azaltabilir.

Amerikan Pediatri Akademisi, çocuğunuzun yüzme dersleri için çocuk gelişimine hazırlıklı olmalarını çocuk doktorunuzla görüşmenizi ve deneyimli öğretmenlerle birlikte bir yüzme eğitimi programı aramanızı önerir. Çocuk doktorunuz, çocuğunuzun su ile ilgili korkularını tartışmak için de harika bir kaynaktır; Çocuğunuzun bu korkuların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için kendilerine özel bir planları olabilir.

iyiaile.com tavsiyesi

Ebeveynler için çocuklarının korku ve endişe ile mücadele ettiğini görmek çok stresli olabilir. Çocuğunuzla rasyonelleştirmeye çalışmak veya onları rahatsız eden şeyi “aşmak” için belirsiz şartlarla teşvik etmek istemek doğal bir dürtüdür. Fakat su korkusu gibi bir şeyle, kesinlikle hafifçe basmak (amaçlanan!) Ve toplayabildiğiniz kadar sabırla korkularını aşmalarına yardımcı olmak istersiniz.

Yine de yalnız gitme. Yukarıdakiler gibi basit stratejiler çalışmıyor gibi görünüyorsa, tavsiye için doktorunuza, psikoloğa veya sertifikalı yüzme eğitmenine ulaşın. Çocuğunuzun sudan korkması sadece onlardan daha iyi olsun, çünkü çocuğunuza yüzmeyi öğretmek önemlidir ve mümkün olduğunca erken yapmanız gereken bir şeydir.