Bir çift olarak, bebek sahibi olup olmamak size ve eşinize kalmıştır. Çocuk sahibi olmadan önce birkaç yıl beklemek ya da hiç çocuk sahibi olmak istemiyorsanız, hamileliği nasıl önleyeceğinizi bilmek istersiniz. Prezervatif ve hap gibi doğum kontrol yöntemlerini kullanmak bir seçenek olsa da, gebe kalmamak için doğal ilaçlar denemek de iyi bir fikir olabilir. Doğal yöntemler uygun maliyetlidir ve doğru şekilde ve doğru miktarda alındığında yan etkisi olmaz.

İnsanlar uzun süredir hamileliği önlemek için bitkisel ilaçlar kullanıyorlar, ancak denemeden önce doktorunuzun tavsiyesini almak en iyisidir. Burada, İyiAile.com size istenmeyen bir gebeliği önlemeye yardımcı olabilecek ev ilaçlarının bir listesini verir.

Hamileliği Önlemek İçin En İyi 30 Ev Çaresi

Piyasada hazır bulunan birçok doğal içerik, hamileliği önleyebilecek bazı özelliklere sahiptir. Deneyebileceğiniz otların listesi ve nasıl kullanılacağı hakkında okumaya devam edin.

1. Papaya

Cinsel ilişkiden hemen sonra papaya tüketmek hamilelik riskini azaltabilir. Meyve, hamileliği korumak için gerekli olan progesteronu baskılayan papain adı verilen bir enzim içerir. Kürtaj sağlamak için olgunlaşmamış papayaları en az üç gün üst üste tüketmelisiniz.

2. Zencefil

Zencefilin menstruasyona yol açtığı ve kanamayı arttırdığı kabul edilir. Zencefil ızgarasıyla zencefil çayı yapın ve birkaç dakika suda kaynatın. Beş dakika boyunca dik, süzün ve içilir. Gebeliği önlemek için her gün 2 bardak güçlü zencefil çayı içebilirsiniz .

3. Kayısı

Kayısı fetüsün implantasyonunu önler. İlişkiden sonra, periyot başlayana kadar her gün 5-10 tane kayısı çekirdeği yemeye başlayın .

4. Kuru incir

Eski zamanlarda, kuru incirin iyi bir doğum kontrolü kaynağı olduğu düşünülmektedir.

5. Tarçın

Tarçın adet akışını uyarma özelliğine sahiptir. Tarçın yemeye başlamadan önce, ne kadar ve ne kadar süreyle yemek gerektiğini bilmek için doktora danışın.

6. C vitamini

C vitamini progesteron baskılayıcı özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Progesteron, hamileliği korumak için gerekli olduğundan, bastırılması doğum kontrolünde yardımcı olabilir.

7. Asafoetida

Dekoksiyon olarak alındığında önemsiz etkisiyle bilinir. Dekoksiyon, kurutulmuş ekstraktını Brassica alba ve kaya tuzu ile karıştırmak suretiyle yapılır. Daha sonra sirke ile seyreltilir ve ağızdan alınır.

8. Maydanoz

Maydanoz, çok miktarda alındığında uterus kasılmalarına neden olabilir. Doğum kontrol bitkisi olarak kullanılır ve aynı zamanda hamileliği önlemek için etkili bir ilaçtır.

9. Ananas

Bu tropik meyve, implantasyon önleyici, yok edici ve embriyotoksik bir madde olarak işlev görür. Daha iyi bir sonuç için olgunlaşmamış ananas her gün yenmelidir.

10. Neem

Neem doğurganlık önleyici bir bitki olarak kabul edilir. Neem’in yaprak ekstraktları foliküler büyümeyi durdurabilir ve neem yağının spermatogenezi inhibe ederek erkeklerde üreme fonksiyonlarını engellediği bulunmuştur.

11. karabuğday

Karabuğday bitkisi hamileliği önlemek için kullanılan birincil bileşen olarak rutin içerir. Adet kanaması başlayana kadar yumurtlama öncesi, sırası ve sonrasında her gün 500 mg rutin tablet alınabilir 

12. Smartweed yaprakları

Smartweed, her biri hamileliği engelleyen rutin, kersetin ve gallik asit içerir. Bu yabani otun yaprakları cinsel ilişkiden sonra sürekli alındığında implantasyonu önler. Çeyrek bardak su içinde dört ons taze veya bir ons kurutulmuş yaprağı kaynatıp infüzyon yapın ve adet döngüsü başlayana kadar günlük olarak içilir.

13. Pamuk kök kabuğu

Bu, oksitosik (kasılmalara neden olma yeteneği) olan ve adet akışını uyarmada etkili olan pamuk bitkisinin köküdür. Kabuğuna bir infüzyon yap ve günlük al.

14. Queen Anne’s dantel

Yabani havuç tohumları olarak da bilinen Kraliçe Anne’nin ayağı, implantasyonu önler. Yumurtlamadan sonra veya cinsel ilişkiden hemen sonra tüketilebilir. Bir hafta boyunca günlük tohumlardan bir tatlı kaşığı ye.

15. Angelica kökü

Bu bitki oksitosik özelliğe sahiptir ve aynı zamanda adet akışını uyarır. Bitkinin alkol içinde çözülmesiyle bir infüzyon yapılır (çoğunlukla tıbbi preparasyonda kullanılan çözücü olarak etanol). Bu çözeltiden on damla dört gün boyunca günde üç kez alabilirsin.

16. Mavi kümes hayvanı

Adet akışını uyaran başka bir bitkidir ve hamileliği önlemek için iyi bir çözümdür. İnfüzyon yapabilir ve her dört saatte bir beş gün boyunca 20 damla alabilirsiniz.

17. Karayılan otu

Uterus kasılmalarına neden olabilecek bir bitkidir ve bu nedenle hamileliği önlemeye yardımcı olur. Bunu kullanarak yapılan bir infüzyon dört günde bir altı saatte bir 20 damla dozunda alınmalıdır.

18. Pennyroyal

Nane olarak da bilinir ve abortif bir madde olarak kullanılır. Adet kanamasını uyarmak için mükemmel bir bitkidir. Bir bardak sıcak suda 20 damla pennyroyal tentür alabilirsiniz. Günde dört bardaktan fazla ve beş günden fazla tüketmeyin. Asla pennyroyal yağ kullanmayınız çünkü yarım ons bile ölümcül olabilir.

19. Taş kök

Bu bitki doğum kontrolü için asırlık bir ilaçtır. Kuru bir avuç suyla kaynatın ve her gün bir çay gibi içilir. Altı ay boyunca devam ederse, kalıcı doğum kontrolüne yol açabilir.

20. Devedikeni

Tüm Thistle bitkisi yenilebilir ve geçici kısırlığa neden olabilecek güçlü bir bitkidir. Hem kök hem de gövdenin iç kısmı, güçlü ve acı bir infüzyonla sonuçlanan suda kaynatılabilir.

21. Silphium

Bu bitki, kontraseptif özelliklerinden dolayı eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Rezene ailesine aittir ve tohumdan çıkarılan meyve suyu menstrüasyona yardımcı olur.

22. Rue

Bitki ruru, implantasyonu engelleme eğiliminde olan bileşenlerinden biri olarak rutindir. Olduğu gibi veya pennyroyal veya biberiye infüzyonu ile birlikte alın. Asla rue kaynatmayın, ancak bir tentür yapmaya çalışın. Kürtaj başlatmak için kullanıldığında Rue riskli olabilir ve böbrek, kalp veya karaciğer problemleriniz varsa kaçınılmalıdır.

23. Doğum kuşağı kökü

Bu bitkinin doğurganlık karşıtı özelliği bilimsel olarak kurulmuştur ve aynı zamanda adet oluşumunu teşvik etmek için kullanılır. Biberle ağızdan alınabilir veya vajinal fitil olarak kullanılabilir. Bir tentür halinde işlenebilir ve tavsiye edilebilir dozaj, altı günden fazla olmamak üzere günde iki ila üç kez 5 ila 20 damladır.

24. Solucan otu yaprakları

Emmenagogu (adet akışını uyarıcı) ve abortif özelliklerle bilinir. Gebeliği önlemek için solucan otu yaprağı kaynatma işlemi yapılabilir. Ayrıca, bir tentür veya infüzyon olarak tüketimi (mavi kohoş ve pennyroyal ile birlikte) daha etkilidir.

25. ökseotu yaprakları

Oxytocic ve emmenagogue özelliği ile bilinir. Bir tentür halinde işlenir veya yapraklar olduğu gibi tüketim için kurutulur .

26. Yabani yam

Yabani iplik iyi bir progesteron kaynağıdır. Çalışmalara göre, yüksek dozda progesteron yumurtlama sürecini durdurabilir. Bu nedenle, ağızdan tatbikat için doğum kontrol hapında bir formülasyon olarak kullanılan progestini (sentetik progesteron) sentezlemek için yabani yam ekstresi kullanılmıştır.

27. Mugwort

Mugwort doğal doğum kontrolü olarak kullanılır. Dişi üreme sistemini etkileyen, bir abortifakan olarak işlev gören Eucalyptol bileşiğini içerir. Çay veya tentür olarak tüketilebilir.

28. Minberlikte bir kök

Gebeliği önlemek için bu bitkinin sadece kökü tüketilir. Genellikle, kökler iyice kaynatılır ve kurutulur. Kontraseptif olarak, çay olarak alındığında haftada bir kez etkilidir.

29. Sahte hellebore

Bu bitkinin kökü hamileliği önlemek için kullanılabilir. Bu bitkinin taze kökünün çayı doğum kontrolü için tüketilir ve kurutulmuş kökten yapılan çay kalıcı kısırlık sağlayabilir.

30. Ardıç meyveleri

Yoksulluk otu olarak da bilinir, doğum kontrolü için kullanılır. Her gün yiyebilir veya arka arkaya üç gün boyunca çayını tüketebilirsiniz.

Şifalı otların yanı sıra, hamileliği önlemek için bu basit çözümleri deneyebilirsiniz :

1. adet dönemi Takibi

Adet döngüsünün uzunluğu kadınlar arasında değişir. Bir yumurtlama hesap makinesi kullanarak, sizin durumunuzdaki bereketli pencereyi bulabilir ve o dönemde ilişkiye girmekten kaçınabilirsiniz.

2. Bazal vücut sıcaklığının izlenmesi

Yumurtlama sırasında, bazal vücut sıcaklığında bir artış vardır. Adet akışı durduğunda sıcaklığı izlemeye başlayabilirsiniz. Sıcaklığın yükselmesi, yumurtlamanın başlangıcını ve sıcaklığın en yoğun olduğu günün yumurtlama günü olduğunu gösterir. Bu süre zarfında cinsel ilişkiden kaçınabilirsiniz.

3. izleme servikal deşarj

Adet akışından sonra servikal mukus akıntısının kontrol edilmesi yumurtlama süresini bilmenize yardımcı olabilir. Jöle benzeri, şeffaf bir akıntı yumurtlamayı gösterir, bu nedenle bu dönemde yoksunluk gebeliği önler.

4. Para çekme yöntemi

Cinsel ilişki sırasında, erkek partner, meni vajinaya boşalmadan önce geri çekilebilir. Bu hamileliği önlemeye yardımcı olabilir.

Tıp alanındaki gelişmeler ile birlikte bugün doğum kontrolü için çeşitli teknikler mevcuttur. Bununla birlikte, bu makalede sözü edilen çözümler aile planlaması için, yaşlardan beri denenmiştir. Bunlardan bazıları bilimsel olarak bile desteklenmektedir. Bu yüzden, tıbbi destekleyici yöntemler yerine evde bu maliyet-etkin yöntemleri deneyin, ancak yalnızca bir tıbbi pratisyenin gözetiminde deneyin.

Hamileliği önlemek için hangi doğal ilaçları kullandınız? Bize aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.