Güneydoğu’da ‘Meyvelerin Kralı’ olarak adlandırılan Durian’ın bunun için bazı tıbbi değerleri var. Büyük ebadı, diken kaplı kabuğu ve spor salonuna benzeyen eski kokusu birçok kişi için itici olmasına rağmen, kısırlığa karşı panzehir olduğu bilinmektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde, meyveler sadece inanılmaz tadı için değil, aynı zamanda özellikle kadınlar için de sağlık yararları için tüketilmektedir. Durian’ın kısırlığı nasıl tedavi edebileceğini bilmek için gönderimizi okuyun.

Durian Kadınların Gebe Olmasında Nasıl Yardımcı Olabilir?

1. Östrojen İçeriyor:

Hindistan’daki Bharathiar Üniversitesi Botanik Bölümü başkanı Dr. Francis Francis’e göre meyve östrojen hormonları içerir. Bu hormonlar insan vücudunda doğal olarak üretilir, ancak bazı kadınlarda yeterli düzeyde bulunmayabilir ve bu nedenle kısırlığa neden olabilir. İçindeki yüksek östrojen miktarı nedeniyle, Durian doğal olarak gebe kalmaya yardımcı olabilir.

2. Afrodizyak:

Durian güçlü bir afrodizyaktır ve düzenli olarak tüketilirse cinsel dürtünüzü ve işlevlerinizi artırabilir. Meyve ayrıca sperm hareketliliğini artırarak erkeklerde kısırlığı azaltabilir.

3. Ağırlığın Korunmasında Yardımcı Olur:

Durian ayrıca hamilelik sırasında sağlıksız kilo ile ilişkili riskleri azaltır. Yüksek miktarda lif ve eksiksiz bir mineral ve su bileşimi ağırlığınızı kontrol altında tutabilir. Evet, yağ içeriyor, ancak bunlar sağlıklı yağlardır, bu size çok fazla fayda sağlayabilir, ancak ölçülü olarak tükettiğinizde.

4. Polikistik Over Sendromu:

PKOS veya polikistik over sendromu nedeniyle infertilite endişe verici oranda artmaktadır. PKOS’dan sorumlu ana faktörlerden biri olan insülin direnci de metabolik sendromu indükleyebilir. Durian meyvesinin anti-enflamatuar, anti-obezite ve anti-hiperglisemik doğası, komorbid metabolik sendromun çeşitli bileşenlerine karşı etkili bir şekilde savaşabilir.

5. Anemiyi tersine çevirir:

Aneminin, kırmızı kan hücrelerinin üretimini azaltarak hamile kalma olasılığını azaltabildiği iyi belgelenmiş bir gerçektir. Durian, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir bileşen olan yüksek miktarda folik asit içerir. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin diğer iki kritik bileşeni olan bakır ve demir içerir. Kırmızı kan hücrelerinin üretimi normale döndüğünde, anemi semptomları kaybolur.

Durian Meyvesinin Kısırlık Sorunları İçin Diğer Yararları

1. Vücuda Enerji Verir:

Durian, vücudu anında canlandıran ve canlandıran sukroz, fruktoz ve diğer basit yağlar gibi basit şekerler içerir. Böylece bu meyvenin bir porsiyonu sizi gün boyu aktif tutacaktır.

2. Kemik Sağlığını Geliştirir:

Durian, kemik kuvveti ve dayanıklılığının geliştirilmesi ve sürdürülmesinde önemli bir rol oynayan mükemmel bir potasyum, magnezyum, bakır ve manganez kaynağıdır. Bu mineraller ayrıca osteoporoz gelişimini de önler. Durian’daki yüksek potasyum seviyeleri, hücreler tarafından besin alımının verimini artırarak kemik sağlığına yarar.

3. Uykusuzluk Davranır:

Durian, uykuya dalmayla yakından ilişkili bir organik kimyasal olan triptofana sahip. Diyetinize triptofan eklediğinizde, beyne girer ve daha sonra mutluluk ve rahatlama hissi uyandıran serotonine dönüştürülür. Aşırı serotonin, vücutta melatonini serbest bırakarak yorgun vücudun sonunda dışarı çıkmasına neden olur. Eğer uykusuzluk çekiyorsanız, uyumadan önce birkaç parça durian alın ve sonucu kendiniz görün!

Durian Meyveleri Ne Zaman Yenir?

Durian meyvelerinin tadını çıkarmak için belirli bir gün veya zaman yoktur. Ama dedikleri gibi, çok fazla şey kötü. Durian meyve alımınızı haftada iki veya üç meyvelerle sınırlayın, aksi takdirde olumsuz etkileri olabilir. Durian’ın alkolle birlikte tüketimi, patlayıcı gaz ve gastro spazmlar gibi yan etkileri tetikleyebilir.

Hiç hamileliği teşvik etmek için durian yedin mi? Üzerinde ne etkisi oldu? Deneyiminizi bizimle yorum yaparak paylaşın!