Sert su için en iyi duş başlığı filtresi fiziksel görünümünü artıracaktır. Sert su cildinize sert ve kuru görünmesini sağlar. Saçınızı yıkamak için kullandığınızda saçın rengini matlaştırırsınız. Ancak suyu yumuşatan bir duş başlığı kullanmak, tüm ev filtreleme sistemi kurmadan cildinizin ve saçınızın görünümünü iyileştirme imkanı sunar.

Aşağıdaki makalenin ilk bölümünde, duş alma filtresi incelemelerimizi sunuyoruz . Aşağıdaki modeller suyunuzu yumuşatır ve daha sağlıklı ve genç görünmenizi sağlar. Bu modellerden birini kurmak kolaydır ve bunu yapmak için araçlara bile ihtiyacınız olmaz.

İkinci bölümde, duş başlığı filtresinin neden evinize iyi bir katkı sağlayacağını ve bunun kullanım avantajlarını açıklıyoruz.

Duş Suyu Filtresi Satın Alma Rehberi

Piyasada kaç tane su filtresi bulunduğunu gördüğünüzde, en iyisini seçmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, çünkü sadece filtrelemek zaman alıcı olabilir. Bu nedenle kararınızda size yardımcı olacak bir satın alma rehberi oluşturmaya karar verdik. Aşağıdaki bölümde, farklı tipteki duş filtrelerini, nasıl çalıştıklarını ve neden evinizde kullanmanız gerektiğini sunuyoruz.

Duş Filtresi Çeşitleri

Tasarımlarına göre kullanabileceğiniz üç tip duş filtresi vardır.

1.    Duş Başlığı Filtreleri

– Bu modeller, zaman zaman biraz daha ağırsa, normal duş başlıkları gibi görünür ve çalışır. Düzenli görünümlerine rağmen, bu modeller suyundaki zararlı parçacıkları filtreleyici ve genellikle iyi su basıncı sağlayacaktır.

2.    Sıralı Duş Filtreleri

– Sıralı duş filtreleri duş başlığı ile gelmez. Bu modelleri mevcut duş başlığıyla su hattı arasına takabilirsiniz. Bu modelleri kullanmanın avantajlarından biri, mevcut duş başlığını kullanabilmeniz dir, böylece sunduğu seçeneklerden de yararlanabilirsiniz. Bu ünitelerin kullanılması da daha az dikkat çeker ve banyonuzun görünüşünü etkilemez.

3.    Sıralı ve Duş Başlığı Filtreleri

– Bu modeller grubun en büyüğü. Hat içi üniteyi doğrudan su hattınıza monte etmeniz gerekecektir ve duş başlığı buna takılıdır. Filtre kartuşu genellikle sıralı birimde bulunur ve duş başlığının amacı, su basıncını yönetmektir. Neyse ki, bazı filtre modelleri duşun su basıncını biraz artırabilir, bu yüzden bunları kullanırken hiçbir fark göremeyebilirsiniz.

Filtrasyon kartuşlarının kapasitelerine göre üç tip su filtresi vardır.

1.    Çok Seviyeli Karbon Filtreleri

– Bu filtreler en popüler olan ve diğer su filtreleme sistemleri tarafından kullanılanlara çok benzer . Filtreler suyu, her biri bazı kirleticileri gidermek için özel olarak tasarlanmış farklı ortamlardan geçirir. Bu filtreleme sistemlerini kullanan en popüler modellerden bazıları, suyu 10 – 12 farklı ortam arasında biten kartuşlar kullanır.

2.    KDF Filtreleri

– KTF filtreler karbon filtrelerle birlikte kullanılabilir veya tek başına kullanılabilir. Bu filtreler bakır ve çinkodan yapılmıştır ve bakteri ve virüslere karşı oldukça etkilidirler. Filtreler ayrıca, belediye suyunda yaygın olarak bulunan diğer kirleticilerin çoğunu da temizleyecektir.

3.    C Vitamini Filtreleri

– C vitamini filtreleri karbon veya KDF filtreleri ile de kullanılabilir. Bu filtre kartuşları, klor ve kloramin parçacıklarını çıkarmak için mükemmeldir, ancak başka bir şeyi çıkarmada aşırı verimli değildirler. Bu tip filtrelerin kullanılması, cildinizin genel görünümünü de iyileştirir.

Duş Suyunda Neler Var?

Filtrelenmemiş duş suyu birçok kimyasal madde, kalıntı, bakteri, virüs ve mantar içerebilir. Su ayrıca kireç oluşumundan sorumlu mineraller, özellikle de kalsiyum ve magnezyum gibi çok miktarda mineral içerecektir. Bazı durumlarda, suda bazı ilaçların izleri bulunabilir.

Klor, sudaki en tehlikeli patojenleri öldürmek için kullanılır ve bir aksamadan bunu başarır. Bununla birlikte, klorinin öldürme özellikleri de cildinizi, özellikle de cildimizde doğal olarak büyüyen bakterileri etkiler. Bakteriler olmadan cildimiz hastalıklara karşı hassastır.

Magnezyum ve kalsiyum su içerisinde doğal olarak bulunur ve belediye filtreleme işlemi sırasında uzaklaştırılmazlar çünkü klorlaşmaya duyarlı değildirler. Sudaki kalsiyum ve magnezyum miktarları her kasaba ve şehirden farklıdır, ancak banyonuzda kireç birikintileri varsa, suyunuzun içerdiğinden emin olabilirsiniz.

Sudaki klor çoğu bakteri ve virüsü öldürse bile, bazıları belediye filtrasyon işleminden sonra su kaynağına girebilir ve bunlar hala sizin suyunuzda kalır.

Bazı ilaçlar, özellikle böcek ilaçları ve herbisitler, su kaynağınızdaki yerini bulabilir. Bu maddeler geçmişte ulusal mahsul üretimini arttırmak için kullanılıyordu ve o zamandan beri topraktan kayıyorlardı. Bazı yerlerde, zaten yeraltı suyuna ulaştılar ve diğer yerlerde, bunu gelecekte yapacaklar.

Duş Suyu Filtresi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Duş filtreleri, yıkama için kullandığınız suyu daha sağlıklı yapmak için suyunuza takabileceğiniz kompakt ünitelerdir. Bu birimler suyu farklı ortamlardan iterek, içinde yüzen kirleticileri temizler. İşte nasıl yaptıklarını:

 • Çok Seviyeli Karbon Filtreleri-
  Bu filtreler, içinde yaygın olarak bulunan kirleticilerin çoğunu çıkarmak için suyu 10 ila 12 farklı maddeden geçirir. İlk adım genellikle pamuktan yapılmış mekanik bir adımdır. Pamuk çok sıkı bir şekilde dokunmuştur ve 0.1 – 0.3 mikrondan daha büyük parçacıklar geçemez. Bu besiyeri enkaz, tortu, pas ve büyük bakteri ve virüslerin çoğunu yok edecektir. Bir sonraki adım genellikle suyu yumuşatacak kimyasal bir adımdır. İyon değiştirme reçineleri sayesinde kalsiyum ve magnezyum molekülleri bloke olacaktır. Şimdi, su aktif bir karbon filtreden geçirilir. Bu filtre, uçucu organik bileşikler, klor ve kloramin dahil olmak üzere birçok kimyasal maddeyi durduracaktır. Bir sonraki adımlar sudaki kalan klorini daha da kaldıracak ve kalan toksinlerin ve bakterilerin bir kısmını da temizleyecektir.
 • KDF Filtreleri-
  Bu filtreler bakır ve çinkodan yapılmıştır. Bu metaller birbirine karşıdır ve küçük bir elektrik-kimyasal yük yaratacaktır. Elektrik-kimyasal yük insanlar için farkedilmezse, sudaki elementler onu hissedecek ve bundan etkilenecektir. Elemanlar sürecin etkisine girdiğinde, aralarındaki elektronları değiştireceklerdir. Bu nedenle, su bu filtreden geçtiğinde, klor yapısını değiştirecek ve suda çözünür hale gelecektir. Kurşun, civa ve bakır gibi bazı ağır metaller de kimyasal yükten etkilenecek ve bunlar da sudan çıkarılacaktır.
 • C Vitamini Filtreleri-
  C Vitamini filtreleri, klorunu gidermek için en iyi çözümlerden bazılarıdır. Bazı modeller sudaki klor miktarının% 99’unu kaldıracak, ancak en popüler seçenekler yalnızca% 93’ünü kaldıracak. Bu filtreler ayrıca kloraminleri ve çökeltileri de kaldıracaktır, fakat çok az başka. Bu filtreler, sudaki kirleticileri etkilemek ve nötralize etmek için C Vitamini tüplerini kullanır. Bununla birlikte, pek çok kirletici madde C vitamini etkisine cevap vermediğinden, pek çoğu durdurulmayacaktır.

KDF Su Filtresi Nedir?

KDF su filtreleri suyun arıtılması için kullanılır. Bu filtreler tek başlarına veya aktif karbon veya karbon blok filtre ile birlikte kullanılabilir. Bu filtreler, sudaki bakterileri uzaklaştırmak için yakın zamana kadar kullanılan gümüş ortamların yerini almak üzere geliştirilmiştir.

Gümüş etkili bir bakteri öldürücüdür, fakat pahalıdır. Gümüş ayrıca büyük dozlarda toksiktir ve sonunda suya sızması riski oldukça yüksektir, bu nedenle KDF filtreleri güvenli bir alternatif sunar.

KDF filtreleri bakır ve çinkodan yapılmıştır. Birleştirildiğinde, bu elemanlar küçük bir elektrokimyasal reaksiyon oluşturur. Reaksiyon sırasında, moleküller birbirinden elektron transfer edecektir. Elektronların transferi yeni elemanlar üretecektir. Klor gibi bazı kirletici maddeler yapılarını değiştirecek ve zararsız hale getirecek, diğerleri sudan tamamen uzaklaştırılacaktır.

KDF 55 Neyi Kaldırır?

KDF 55, bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok unsuru kaldıracak

 • Klor
 • Merkür
 • Kadmiyum
 • Arsenik
 • Alüminyum
 • Öncülük etmek
 • Demir
 • Klorlanmış hidrokarbonlar
 • Hidrojen sülfit
 • Virüsler
 • Bakteriler
 • Yosun
 • Mantarlar

Duş Başlığı Su Filtresi Gerçekten Gerekli mi?

Eğer bir kullanırsanız Eh, tüm ev su filtresi , cevap hayır. Öte yandan, tüm evi su filtreleme sistemi kullanmıyorsanız, duş için bir tane kullanmalısınız.

Belediye suları genellikle göründüğünden daha kirli ve daha az sağlıklıdır. Bir düşünün, belediyeniz belediye su sistemindeki eski boruları çıkarmak ve değiştirmek için tüm trafiği en son ne zaman durdurdu? Muhtemelen, bunu daha önce hiç görmediniz. Çünkü çoğu kasaba ve şehir bunu yapmıyor. Sızan ve arızalı boruları sadece parçalandıklarında değiştirirler ve diğerlerinin kendilerini parçalamalarına izin verirler.

Şimdi, belediye su hattının duş suyunuzla ne yapması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Görünüşe göre, su sistemi borularının yaşı, duş suyunuzun kalitesini oldukça etkileyebilir.

Dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, su sistemlerinin çoğu, bir kurşun kullanıldığında tehlikeli olarak kabul edilmediği bir zamanda yapılmış olmadıklarından çoktur. Aslında, kurşun su boruları için güvenli ve uygulanabilir bir çözüm olarak kabul edildi, çünkü çok pahalı değil ve paslanmadı. Bu yüzden çelik veya başka malzemeler kullanmak yerine, pek çok kasaba ve şehir su sistemlerine yöneldi. Tahmin edebileceğiniz gibi, kurşun gerçekten güçlüdür, ancak yok edilemez olmaktan uzaktır. Bu, sonunda küçük bir miktar kurşunun sonunda su kaynağınızla sonuçlanacağı anlamına gelir. Sudaki duş kurşun sesiyle nasıl kirlenir? Güzel değil mi?

Duş başlığı filtresi takmanın bir başka iyi nedeni, aldığınız suyun kalitesidir. Yukarıda söylediğimiz gibi, su borusu yok edilemez. Ve küçük çatlaklar ortaya çıktığında, belediyenin sabitleyebileceği su kaybı çok küçük olabilir. Ancak borunun etrafındaki tüm kirler su kaynağına girebilir ve sonunda evinize girebilir. Ve daha da kötüleşiyor. Eski günlerde kurşun borular sızdığında, onları düzeltmek için demir yamalar kullandılar. Evet, demir yamaları. Demir paslanır, böylece pas da suyunuzda kalabilir.

Ve son olarak, en önemlisi, sorun belediye su hattından gelmeyebilir, hatta kendi tesisatından bile gelebilir. Şimdi, eğer eviniz 80’lerde inşa edildiyse, sıhhi tesisat muhtemelen 80’lere de kondu ve büyük olasılıkla hiç kimse bu pahalı olduğu için değiştirmeye zahmet etmedi. Peki, su borularınız şu an paslanmış olabilir ve tüm bu paslar su kaynağında biter.

5 Duş Suyu Filtre Sisteminin Faydaları

1.    Kloru azaltır

– Klor yıllardır tüm dünyada suyun arıtılması için kullanılmıştır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, klorlu suyun dezenfeksiyon ürünlerini tamamen filtrelemeye bileceğini ve insan vücudunun bu dezenfektanları duş sırasında su içtiğinden daha fazla emme ihtimalinin yüksek olduğunu göstermiştir. Üstelik, duş suyundaki klor cildinizi ve saçlarınızı doğal yağlarından sıyırıp, zayıf ve sağlıksız görünmelerini sağlar. Aslında, klor kuruduğunda, saçınızın rengini donuklaştıracak ve hatta bazı cilt koşullarına bile neden olabilir.

2.    Suyu Yumuşaklaştırılır

– Aldığınız su genellikle zor. Sert suyla yıkamak cildinizin kurumasını ve saçınızı zayıflamasını sağlar. Duş suyu filtreleri suyu daha da yumuşatarak yumuşatır. Yumuşak suyla yıkamak saçınızın ve cildinizin görünümünü iyileştirir.

3.    Bakterileri ve Virüsleri Durdurur

– Duş filtresi , sudaki virüslerin ve bakterilerin çoğunun vücudunuza ulaşmasını engeller . Duş başlığı bazen üreyen bakteriler için mükemmel bir yer olabilir. Duş başlığı sıcak ve nemli bir yer olduğu için bakteriler içinde üreyebilir. Duş başlığı filtresi kullanmak yürümeye başlamadan önce bakterileri öldürür.

4.    Zararlı Kimyasalları Azaltır

– Bazı kimyasallar eninde sonunda suyunuza ulaşabilir. Pestisitler, herbisitler ve farklı ilaçlar gibi maddeler suda yaygın olarak bulunabilir ve sağlığınıza gerçekten zarar verebilir.

5.    Çocuklar İçin Güvenli

– Çocuklar, klor buharlarının solunmasının neden olduğu bir koşul geliştirmeye yetişkinlerden daha hassastırlar. Klorlu duşlar, çocuğun astım ve alerjileri geliştirme şansını arttırır.

Her şeyi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, su yumuşatıcı duş başlıkları hakkında bazı genel mitleri gözden geçiriyoruz !

Son olarak

Kısa duş suyu filtresi incelemelerinde görebileceğiniz gibi , her model farklıdır ve hepsi belirli kirleticileri filtrelemek iyidir. En iyi duş suyu filtresi için alışveriş yaparken yapmanız gereken ilk şey , suyunuzu test etmek ve hangi kirleticilerin su kaynağınızı etkilediğini görmektir.

Suyumuzdaki en zararlı kirletici maddelerin hangisi olduğunu öğrendikten sonra , sert suyun için yalnızca suyunuzu yumuşatmak kalmayacak, aynı zamanda kullanımı daha sağlıklı hale getirecek bir duş filtresi seçebilirsiniz.

Bu filtrelerin sürekli kullanılması, cildinizin ve saçınızın daha sağlıklı görünmesini ve fiziksel görünüşünüzü iyileştirilmesini sağlar.