Select Page

Senin adet dönemi için dua zaman hayatında bir zaman olmuş olmalı. Kendinizi korumak için önlem almayı unuttuğunuz o güne geri dönmeyi sürdürüyorsunuz. Hayatında şimdi ihtiyacın olan son şey istenmeyen bir hamilelik. Ne duygusal olarak ne de maddi olarak hazırlanmadığınız bir bebeğe bakma denemeleri, sadece şaşırmış ebeveynler için değil, çocuk için de bir çok soruna neden olabilir. Bu yüzden kendinizi böyle bir durumda bulamadığınızdan emin olmak için büyük önlemler almanız gerekiyor.

İşte Erkekler ve Kadınlar İçin Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Bilgi:

İnsanlar uzun zamandan beri doğum kontrol yöntemlerini kullandılar ve gittikçe artan araştırmalarla (büyük dünya nüfusu sayesinde), bugün erkekler ve kadınlar için birçok güvenli ve güvenilir doğum kontrol yöntemini kolayca bulabilirsiniz.

Doğum kontrolü, hamilelik olasılığını önlemek veya azaltmak için aldığınız belirli eylemleri ifade eder. Çoğunlukla, emprenye edilmesini önlemek için cihazların, ilaçların, cerrahi prosedürlerin ve diğer yöntemlerin kullanımını içerir.

 • Yokluk hamilelikten uzak kalmanın en basit şeklidir, ancak farklı insanlar bunu farklı şekillerde algılar. Hamilelik olasılığı yüksek olduğunda sadece vajinal ilişkiden kaçınmayı seçebilirsiniz. Bir çift olarak, doğurganlık tarihinin farkında olduğunuzda periyodik yokluğu takip edebilirsiniz. Ancak yoksunluk, eşinizle cinsel ilişkiye girmekten uzak durmayı ima eder. Bu sadece belirli günlere tabi değildir, ancak cinsel eylemlerden tamamen uzak durmayı ifade eder. Hamileliğin önlenmesinin en güvenli yol olduğunu ve cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanma riskini de azalttığından, doğum kontrolünün en iyi yöntemi olarak görülmektedir.
 • Kontraseptif cihazların kullanımı, bir bebeğiniz olmasını istediğinizde planlamanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, piyasalarda yüzen çok sayıda kontraseptif cihaz olmasına rağmen, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olacak tek şey kondomdur.

Erkek Ve Kadın Doğum Kontrol Yöntemleri Türleri:

Hamile kalmamak için güvenebileceğiniz iki ana doğum kontrol yolu vardır.

1. Kontrendikasyon:

Bu acil kontrasepsiyon olarak bilinir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına implantasyonu önleyen, sabah-sonrası hapdır.

Kontraseptif ve doğum kontrol önlemleri zamandan beri kullanılmasına rağmen, sadece 20. yüzyılda etkili ve güvenli yöntemlerin tasarlanması olmuştur. Ve, hamileliği önlemek için sadece kontraseptif cihazlar kullanan kadınlar değil. Kadınların seçim yapabileceği bir dizi seçeneği olsa da, doğum kontrol yöntemleri de erkeklere uzanır.

2. Doğum kontrolü:

Bu doğum kontrol yöntemi, ovumun sperm tarafından döllenmesini önler.

Erkekler İçin Doğum Kontrolü:

Doğum kontrolü hem erkekler hem de kadınlar için bir endişe olduğundan, erkeklerin de başvurabileceği bazı seçenekler de vardır. Erkek doğum kontrolü şunları içerir:

1. Outercourse

Outercourse genellikle anal, oral veya vajinal olan penetrasyon olmaksızın cinsel ilişkiyi ifade eder. Ancak, bazıları için, vajinal penetrasyonu dışlayan cinsel ilişkiyi ifade eder. Bu, spermin vajinaya girmemesini sağlayarak hamileliği önler. Çok etkili bulunsa da, ejakülat veya spermler vulva üzerinde döküldükten sonra spermler vajinaya doğru yol alırsa, hamilelik olasılığı ortaya çıkar. Dış mekanda yer alarak, HIV / AIDS geliştirme riskini de azaltabilirsiniz.

Birçok insanın dışsal alanı tercih etmesinin nedeni, diğer birçok doğum kontrol yönteminin aksine, bunun herhangi bir yan etkisi olmaması veya hormonal değişikliklere neden olmasıdır. Bunun yerine, daha uzun süre seks yapmaya yardımcı olur ve aynı zamanda size ve eşinize bedenlerinizi daha iyi anlama şansı sağlar. Cinsel ilişkide bulunmadan cinsel ilişki kurmak, kadın cinsel tepki döngüleri erkeklerden farklı olarak çalışarak orgazm almayı öğrenmenize yardımcı olur. Tek dezavantaj siz ve eşiniz, uyarıldıktan sonra cinsel ilişkiden kaçınmayı zor bulabilir.

2. Çekilme:

Geri çekme yönteminde, adam boşalmadan önce penisini vajinadan çıkarır. Ayrıca coitus interruptus veya pull-out yöntemi olarak bilinen, en eski doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Boşalmadan önce penisin dışarı çekilmesi spermin vajinaya girmesini önler, böylece hamilelik imkansız hale gelir.

Ancak, çekilme yöntemini takip etmek için, erkeklerin boşalmanın artık ertelenemeyeceği veya durdurulamayacağı noktaya geldiklerinde farkında olmaları gerekmektedir. Bu tahmin doğru değilse, o zaman başınızın üzerinde hamile tezgahları alma olasılığı.

Bir doğum kontrol yöntemi olarak sadece çekilmenin kullanılması ile ilişkili birkaç risk vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Erken boşaltan ya da ne zaman çekileceğini bilmeyen erkekler tarafından kullanılmamalıdır.
 • Öz kontrol ve deneyim eksikliği, erkekler için verimsiz bir doğum kontrol yöntemidir.
 • Çekimi yanlış kullanmak kesinlikle sizin için işe yaramayacaktır

3. Prezervatifler:

Herkes tarafından kullanıldığında, prezervatifler sizi ve eşinizi Cildin ciltle temasını sınırlandırdıkları için cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korurlar. Bu ince, sıkılı lateks torbalar peniste takılır ve kullanımı ve kullanımı kolaydır. Seks sırasında sperm toplayarak çalışır, böylece yumurtaya ulaşmasını engeller.

Oral, anal veya vajinal seks yaparken prezervatif kullanmak, vücut sıvıları birbiriyle temas etmeyeceği için cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma şansınızı azaltacaktır. Ancak, çoğu insan kondomların sadece erkekler için farkında olmadığından habersizdir.

Kadınlar da daha güvenli oral seks için vulvada prezervatif kullanabilirler. Tek yapman gereken prezervatifi kesmek, açmak ve vulvaya bırakmak. Kadın doğum kontrol yöntemleri için özel olarak oluşturulmuş bazı prezervatifler de vardır. Vajina veya anüs içinde takılırlar ve bazen iç prezervatif olarak adlandırılırlar.

Tek dezavantajı, prezervatiflerin bazı alışkanlıklara alışması ve onları belki de ruh halini bozması gibi bazı şeyleri almasıdır. Ancak, bunu yeterli uygulama ile önleyebilirsiniz. Prezervatif giyme sanatına hakim olduğunuzda, onu ön sevişmenin bir parçası olarak dahil edebilmek için verimli bir şekilde kullanabileceksiniz.

4. Vazektomi:

Bu, erkekler için kalıcı bir doğum kontrolü yöntemidir ve yaklaşık yüzde 100 etkilidir. Bu cerrahi prosedür, spermi taşımaktan sorumlu erkeklerde vas deferens tüplerinin kapatılmasını veya bloke edilmesini içerir. Böylece sperm, insanın bedeninden çıkamaz. Boşalmak yerine, sperm vücut tarafından emilir.

Vazektomi yaptırmanın iki farklı yolu vardır. Bir yöntem bir kesiği içerir. Bu prosedür genellikle yaklaşık 20 dakika sürerken, herhangi bir insizyon gerektirmeyen diğer yöntem daha kısa bir sürede yapılabilir.

 • İnsizyon Yöntemi – Bu prosedür, skrotum taşıyan tüplere ulaşmak için skrotumun her iki tarafında bir kesi yapılmasını içerir. Tüpler daha sonra cerrahi klipsler yardımıyla bloke edilir veya bağlanır. Bazen, tüpün küçük bir kısmı kesilebilir.
 • Kesi Yok Yöntemi – Bu yöntemde doktor skrotumun derisini kesmez. Doktor tüplere skrotumda ufak bir delinme yaparak ulaşır ve daha sonra tüpler bağlanır veya bloke edilir. Delinme, çok fazla bir şey yapmadan çabuk iyileşir. Bu yöntem dikiş gerektirmez, morarma ve enfeksiyon olasılığını azaltır ve hiçbir yara izi bırakmaz.

Vazektomi güvenli bir işlemdir ve eğer ileride çocuk sahibi olmak istemediğinize karar verdiyseniz, bu sizin için en iyi doğum kontrol yöntemidir. Eşinizin hamile kalması riski olmadan seks keyfini çıkarmanızı sağlayacaktır. Vazektomi yaptırmak, ereksiyona sahip olmanın ya da cinsel olarak gerçekleştirme şansınızı etkilemez. Hormonlarınızı ve cinselliğinizi değiştirmez ve cinsiyet organları bundan kesinlikle etkilenmez.

Ancak, bu yöntem anında etkinlik sağlamaz. Engellenmiş tüplerin ötesinde bulunan spermler tükenene kadar diğer doğum kontrol önlemlerini kullanmanız gerekir. Bu yaklaşık üç ay sürer. Tüplerde daha fazla sperm bulunmadığından emin olmak için bir sperm analizi yapın.

Bunlar erkekler için doğum kontrol yöntemlerinden bazılarıdır. Bu yöntemlerden birini uygulayarak, partnerinizi emprenye etme riskini kesinlikle azaltabilirsiniz.

Kadınlar İçin Doğum Kontrolü:

Her ne kadar yoksunluk yöntemi erkeklerin yanı sıra kadınlar için de geçerli olsa da, gebe kalmaktan kaçınmak için kullanılabilecek başka iyi bilinen kadın doğum kontrol yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

1. Doğum Kontrol Yaması:

Bu, kadınların hamileliği önlemek için kullandığı ince plastik bir yama. Yamada yumurtaların yumurtalıklardan çıkmasını önlemek için kullanılan hormonlar ve östrojen hormonları bulunur. Ayrıca spermin servikal mukusu kalınlaştırarak yumurtaya gitmesini önler. Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmayacaktır, bu nedenle bu olasılığı azaltmak için bir lateks veya kadın kondom kullanmalısınız.

Çok etkili olduğu bilinen, doğru zamanda cildinize yerleştirdiğinizde en iyi sonuçları elde edersiniz böylece vücudunuzdaki doğru hormon seviyeleri korunur. Bazen, yama fazla kilolu insanlar için daha az etkilidir. Bu nedenle, bu doğum kontrol yöntemini tercih etmeye karar vermeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Bu yamayu kullanmanın başlıca avantajları, güvenli ve kullanışlı olmasıdır. Bazı kadınlar daha kendiliğinden olmalarını sağlayarak cinsel yaşamlarını iyileştirdiğini iddia etmişlerdir. Çocuğunuzun daha sonra çocuk sahibi olmama konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü yamayı kullanmamanız halinde hamile kalmanız mümkün olacaktır. Yamayı kullanan kadınlar da düzenli, daha kısa ve daha hafif adetlere tanıklık etti ve durduktan sonra, dönemlerinizin normal döngülerine dönmesi yaklaşık bir iki ay sürüyor.

Tek dezavantajı bazen bazı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz, örneğin:

 • Göğüsler ihale
 • Dönemler arasında kanama
 • Yamanın yerinde tahriş
 • Mide bulantısı ve kusma

Çoğu kadın, dönemi kullanmaya başladıktan sonraki beş gün içinde yamayı kullanmaya başlar. Ancak, hamile kalma olasılığını önlemek için, doktorunuza danışmanız en iyisidir. Kullanmaya başlamak için doğru zamanı söyleyecektir.

2. Doğum Kontrol Hapları:

Hamile kalmak istemeyen kadınlara doğum kontrol haplarını kullanmalarını öneren bir dizi reklam vardır. Bunun nedeni günlük almanız gereken bu hapların hamilelikten korunmada çok etkili olmasıdır.

Farklı türde doğum kontrol hapları vardır. Bazıları östrojen ve progestin içerirken, diğerleri sadece progestin içerir. Çoğu kadın her iki hormonu da alır ve kombinasyon hapları olarak adlandırılır.

Doğum kontrol hapları, hamileliğin gerçekleşmesini önlemek için implantla aynı şekilde çalışır. Kombinasyon haplarını her gün her zaman almalısınız, ancak progestin haplarını her gün aynı anda almalısınız. Yani bunu doğru şekilde yapmazsanız, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi için haplar tamamen etkili olmayacaktır.

Doğum Kontrol Haplarını ne zaman kullanmayın:

 • Kontrolsüz yüksek tansiyonunuz var
 • Kalp kapakçıklarınızda veya karaciğer problemlerinizle ilgili sorunlarınız var
 • Damar iltihabınız var
 • Kan pıhtıları için tedavi görüyorsun
 • Organ nakli yaptınız ve bu prosedürü takiben karşılaştığınız komplikasyonlar var.

Her zaman kullandığınız doğum kontrol haplarını kontrol edin, çünkü bazılarının kan pıhtıları geliştirme riski diğerlerinden daha yüksektir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, ilacı kullanmaya başladığınızda doktorunuzun tüm sağlık durumlarından haberdar olduğundan emin olun.

Doğum Kontrol Haplarının Avantajları:

 • Menstrüel krampları azaltır
 • Sizi pelvik inflamatuar hastalıklardan korur
 • Dönemleriniz daha hafif olur

Kombinasyon hapı, kadınları sivilcelerden, göğüs ve yumurtalıklarda kistlerden, ektopik gebelikten, demir eksikliğinden, ağır dönemlerden ve bir çok başka şeyden korur. Kombinasyon hapları, periyodunuzu ne zaman ve ne sıklıkla aldığınızı belirlemenize yardımcı olur.

3. Acil Kontrasepsiyon:

Acil kontrasepsiyon da sabah-sonra hap olarak bilinir. Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra hamileliği önlemenin en kesin yolu budur. Cinsel ilişki sırasında herhangi bir doğum kontrolünü kullanmadıysanız, kadınlar için bu doğum kontrol yöntemini kullanmak isteyebilirsiniz.

Korunmasız cinsel ilişkiye beş gün kadar çalışır. Dolayısıyla, eşiniz zamanında çıkmadıysa ya da kondomu cinsel ilişki sırasında kırdıysa ya da kaymışsa, bu sizin için en uygun çözümdür.

Seks yaptıktan sonra spermin yumurta ile temasa gelmesi altı günü bulabilir. Bu hap, kadın yumurtalıklarını normalden daha uzun bir yumurtayı serbest bırakarak, böylece döllenmeyi önleyerek çalışır.

Acil Kontrasepsiyon Çeşitleri:

Kadın, istenmeyen hamileliği önlemek için kullanabileceğiniz iki tür acil kontrasepsiyon vardır.

 1. Acil Kontraseptif Haplar:

Acil doğum kontrol hapları, spermin yumurtayı birleştirmesini önleyerek veya yumurtayı yumurtalıktan uzak tutmasını sağlayarak çalışır. Korunmasız cinsel ilişkiye girer girmez acil kontraseptif hapları almalısınız, ancak beş gün sonra çalışabilirler.

 1. Rahim içi cihazlar:

Bir kadın, hamileliği önlemek için rahime yerleştirilen bir RİA’yı da seçebilir. Rahim içi cihazlar, bir “T” şeklinde şekillendirilmiş küçük cihazlardır. İki çeşit RİA vardır – hormonal RİA ve bakır RİA. Spermin hareketini etkiler, böylece yumurtayı karşılayamaz.

RİA’lar tüm doğum kontrol önlemlerinin en ucuz ve en uzun ömürlüleridir. Emziriyorsanız bunları kullanabilirsiniz. Hormon seviyenizi değiştirmez veya etkilemezler.

4. Doğurganlık Bilinç Tabanlı Yöntemler:

Doğurganlığa dayalı yöntemler kadınların yumurtlamalarını izlemelerine yardımcı olur. Bir kadın yumurtlama döneminde en verimli. Bu yöntem, kadınların o günlerde vajinal ilişkiden uzak durmalarına ya da prezervatif, yama ya da başka bir doğum kontrol yönteminden yararlanmalarını sağlar.

Farklı doğurganlık-farkındalık yöntemleri vardır:

 • Servikal mukus yöntemi – Bu yöntem, yumurtlayana kadar birkaç gün boyunca servikal mukusunuzu takip eder.
 • Sıcaklık metodu – Bu yöntem sabahtan çıkarken sıcaklığınızı almanızı gerektirir.
 • Takvim yöntemi – Döngününüzü bir takvim üzerinde görüntülemek, yumurtlama zamanınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Tek dezavantajı ise, eğer birden fazla seks partneriniz varsa, sizin gibi doğurganlık farkındalık yöntemlerine bağlı olmadıklarında veya yumurtlama yaptığınız günlerin düzgün bir şekilde takip edilememesi durumunda bu yöntemin etkili olamayacağıdır.

5. Boru Bağlantısı:

“Tüplerinizin bağlanması” olarak da bilinen tüp ligasyonu, sizi kısırlaştırır. Bu prosedürden geçmenin iki yolu vardır.

 1. Karın Kesim: Genel anestezi altında uygulanan bu, fallop tüplerine erişmek için kasık bölgesinin hemen üstüne bir insizyon yapılmasını içerir. Doktor yumurtaların rahminize ulaşmasını önlemek için tüpleri keser ve mühürler.
 2. Laparoskopi: Ayrıca genel anestezi altında yapılan laparoskopi, fallop tüplerini bloke etmek için iki küçük insizyondan oluşur. İki insizyon iyileşene kadar Band-Aids ile kaplanabilir.

 

Tüp ligasyonu kadınlar için basit ancak etkili doğum kontrol yöntemidir. Düşük başarısızlık oranına sahiptir, yüzde 0.1’den daha azdır. Ama bir risk ile geliyor. Ligasyon başarısız olursa, ektopik gebelik riskiniz vardır. Bununla birlikte, bu tek seferlik prosedür istenmeyen gebeliklere karşı koruma sağlar ve pelvik inflamatuar hastalık ve yumurtalık kanseri riskinizi azaltır.

Geri dönüşümlü olarak pahalı olduğu ve mümkün olabileceği gibi, tüplerinizi bağlamadan önce düşünün. Sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı korumaz.

6. Doğum Kontrol İmplantı:

Bu, ince ve küçük olan ve üst kolun derisinin altına yerleştirilen plastik bir implanttır. Üç yıla kadar hamile kalmanızı önler. Bilimsel çalışmalara göre, yılda 100 kadından 1’inden azı doğum kontrol implantları kullanıldıktan sonra gebe kalmıştır.

Doğum kontrol implantı, yumurtaların yumurtalıklardan çıkmasını önleyen progestini serbest bırakarak çalışır. Ayrıca, servikal mukusun kalınlaşmasına ve spermin yumurtaya ulaşmasını önler. Fakat bu implant kadar etkili olduğu için sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Kadınların diğer kadın doğum kontrol yöntemlerine göre doğum kontrol implantlarını tercih etmelerinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

 • İmplant kullanmayı bıraktıktan sonra çok erken hamile kalma yeteneği
 • Sterilizasyon kullanılmadan uzun süreli doğum kontrolü elde edersiniz
 • Hamileliği önlemek için günlük olarak herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Herhangi bir ilaç almanıza ya da ilişkiden hemen önce herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.
 • Emziren kadınlar da endişelenmeden kullanabilir

Bununla birlikte, çalışmalar, bazı kadınların implantın kullanımı ile ilgili yan etkileri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, doktorunuzla konuşmanız ve implantın sizin için uygun olup olmadığını görmeniz gerekir. İmplant vücudunuzla iyi çalışmadığı takdirde yüzeye çıkabilecek bazı ciddi yan etkiler şunlardır:

 • Memenin içinde bir yumru
 • Ani duruş dönemi
 • Takıldığı yerde kanama, ağrı veya kızarıklık
 • Ağır veya uzun süreli vajinal kanama

İmplantın takılması sadece birkaç dakika sürer ve doktora herhangi bir noktadan küçük bir insizyon yaparak ya da o bölgede keserek çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Eklemeden sonra üç yıl boyunca etkilidir, bu nedenle bu süreden sonra çıkarmanız ve yeni bir tane kullanmanız gerekir.

7. Vajinal Yüzük:

Bu hormonal doğum kontrol yöntemi, vajinaya yerleştirilmiş şeffaf plastik bir halkadan oluşur. Kombinasyon hapı gibi, östrojen ve progestin salgılar. Hormonları kan dolaşımına sürekli olarak satarak vajinal halka yumurtlamayı engeller. Ayrıca rahminizin astarlanmasına da neden olur, böylece implantasyon şansını azaltır.

Vajinal halkayı art arda üç hafta boyunca vajinada tutabilirsiniz. Bunu kaldırdıktan sonra, döneminiz başlar. Bu kontraseptif cihaz 50 yaşına kadar kullanılabilir. Ancak, her kadın onu kullanamaz. Bu nedenle, vajinal bir halka seçmeden önce daima doktorunuza danışın.

Sonuç olarak:

Doğal olarak, bir doğum kontrol yöntemi seçerken, verimli ve güvenli olarak onaylanmış birini seçmelisiniz. Farklı doğum kontrol çözümlerinin, onlara bağlı farklı yan etkileri ve riskleri vardır. Bu nedenle, erkekler ve kadınlar için farklı doğum kontrol yöntemlerini anlamak için biraz zaman harcayarak, bilinçli bir seçim yapabileceksiniz.

Doğum kontrolü kullanıyor musunuz? İstenmeyen gebeliği önlemek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Sizden duymak isteriz.

%d bloggers like this: