Adet döneminizin zamanında gelmesi için dua ettiğinizde hayatınızda bir zaman olmalı. Kendinizi korumak için önlem almayı unuttuğunuz o güne tekrardan devam edersiniz. Hayatında şu anda ihtiyacın olan son şey, istenmeyen bir hamilelik. Ne bebeğe ne de duygusal olarak ne de maddi açıdan hazırlıksız olduğunuzda bakma denemeleri, sadece sürpriz ebeveynler için değil çocuk için de birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle, kendinizi böyle bir durumda bulamamanızı sağlamak için önlem almak için büyük bir ihtiyaç vardır.

Erkekler Ve Kadınlar İçin Doğum Kontrol Yöntemleri Türleri

Hamile kalmaktan kaçınmak için güvenebileceğiniz iki ana doğum kontrol yolu vardır.

a. Doğum kontrolü:

Bu doğum kontrol yöntemi, yumurtanın sperm tarafından döllenmesini önler

b. Contragestion:

Bu acil kontrasepsiyon olarak bilinir. Döllenmiş yumurtanın uterus duvarınıza yerleşmesini önleyen sabah hapıdır 

Kontraseptif ve doğum kontrol önlemleri eskiden beri kullanılmasına rağmen, etkili ve güvenli yöntemler geliştirildi ancak 20. yüzyılda yapıldı. Üstelik hamileliği önlemek için doğum kontrol cihazları kullanan sadece kadınlar değil. Kadınlar arasından seçim yapabilecekleri çeşitli seçenekler olsa da, doğum kontrol yöntemleri erkeklere de yayılıyor.

Erkeklerde Doğum Kontrolü

Doğum kontrolü hem erkek hem de kadınlar için bir endişe kaynağı olduğu için, erkeklerin de başvurabileceği daha az da olsa bazı seçenekler var. Erkek doğum kontrolü şunları içerir:

1. Dış İlişki:

Dış ilişki genellikle anal, oral veya vajinal olsun, penetrasyon olmadan cinsel ilişki anlamına gelir. Bununla birlikte, bazıları için vajinal penetrasyonu dışlayan cinsel ilişki anlamına gelir. Bu, spermin vajinaya girmemesini sağlayarak hamileliği önler. Çok etkili olduğu görülmekle birlikte, vulvaya önceden boşalma veya semen dökülürse spermler vajinanıza girerse, hamilelik olasılığı ortaya çıkar. Dış kurslara katılarak, HIV / AIDS gelişme riskini de azaltacaksınız.

Birçok insanın dış seçimi seçmesinin nedeni, diğer doğum kontrol yöntemlerinin aksine, bunun herhangi bir yan etkisi olmaması veya hormonal değişikliklere neden olmamasıdır. Bunun yerine, cinselliğin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur ve ayrıca size ve eşinize vücudunuzu daha iyi anlama fırsatı verir. Cinsel ilişki olmadan seks yapmak, bir kadının cinsel tepki döngüleri erkeklerden farklı çalıştığı için orgazm olmanızı öğrenmenize yardımcı olur. Tek dezavantajı, siz ve eşinizin, teşvik edildikten sonra cinsel ilişkiden uzak durmayı zor bulmasıdır.

2. Prezervatifler:

Herkes tarafından kullanıldığında, prezervatifler sizi ve eşinizi ciltten cilde temaslarını sınırladıkları için CYBT sözleşmelerinden korumaktadır. Bu ince, esnek lateks keseleri penis üzerine takılır ve elde edilmesi ve kullanılması kolaydır. Seks sırasında meni toplayarak çalışır, böylece yumurtaya ulaşmasını önler.

Oral, anal veya vajinal seks yaparken prezervatif kullanmak, STD’lere yakalanma olasılığınızı azaltacaktır çünkü vücut sıvıları birbirleriyle temas etmeyecektir. Bununla birlikte, çoğu insanın prezervatifin sadece erkekler için olmadığını bilmediği şey.

Kadınlar da daha güvenli oral seks için vulvadaki prezervatifleri kullanabilir. Tek yapmanız gereken kondomu kesmek, açmak ve vulvaya koymak. Ayrıca kadınların doğum kontrol yöntemleri için özel olarak oluşturulmuş bazı prezervatifler de vardır. Vajina veya anüsün içine giyilirler ve bazen iç prezervatif olarak adlandırılırlar.

Tek dezavantajı, prezervatiflerin alışması biraz zaman alır ve onları giydirmek bazen havayı bozabilir. Ancak, bunu yeterince pratikle önleyebilirsiniz. Bir prezervatif giyme sanatında ustalaştığınızda, onu ön sevişmenin bir parçası olarak dahil edebilmeniz için verimli bir şekilde giyebilirsiniz.

3. Para Çekme:

Çekilme yönteminde, adam boşalmadan önce penisini vajinadan çıkarır. Ayrıca coitus interruptus veya pull-out metodu olarak da bilinir, doğum kontrol yöntemlerinden en eskilerinden biridir. Boşalmadan önce penisi dışarı çekmek, spermin vajinaya girmesini önler, böylece hamileliği imkansız hale getirir.

Bununla birlikte, dışarı çekilme yöntemini takip etmek için, erkeklerin boşalmanın artık ertelenemediği veya durdurulamadığı noktaya geldiklerinin farkında olmaları gerekir. Bu tahmin doğru değilse, hamile kalma olasılığı başınızın üzerinde büyük görünür.

Bazı durumlarda, ne yazık ki, bir erkek zaman içinde çıkarsa bile, hamilelik ortaya çıkar. Ön boşalmanın, üretrada kalan spermi gebelikten önceki boşalmalardan alabildiğine inanılmaktadır. Bunu engellemenin bir yolu, tekrar seks yapmadan önce boşalmaların arasında idrar yapmaktır. Bu, spermdeki idrar yolunu temizleyerek çekme yönteminin etkinliğini artıracaktır.

Doğum kontrolü yöntemi olarak yalnızca para çekme işleminin kullanılmasıyla ilgili birkaç risk vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Erken boşalma veya ne zaman çıkacağını bilmeyen erkekler tarafından kullanılmamalıdır.
 • Öz kontrol ve tecrübe eksikliği, erkekler için verimsiz bir doğum kontrol yöntemidir.
 • Para çekme işleminin yanlış kullanılması kesinlikle sizin için işe yaramayacak

4. Vazektomi:

Bu erkekler için kalıcı bir doğum kontrol yöntemidir ve neredeyse yüzde 100 etkilidir. Bu cerrahi prosedür, sperm taşımaktan sorumlu olan erkeklerde vas deferens tüplerinin kapatılmasını veya bloke edilmesini içerir. Böylece, sperm erkeğin vücudunu terk edemez. Boşalma yerine, sperm vücut tarafından emilir.

Vazektomi yaptırmanın iki farklı yolu vardır. Bir yöntem bir kesi içerir. Bu prosedür genellikle yaklaşık 20 dakika sürer, oysa herhangi bir insizyon gerektirmeyen diğer yöntem daha kısa sürede yapılabilir.

 • İnsizyon Yöntemi – Bu prosedür, sperm taşıyan tüplere ulaşmak için skrotumun her iki tarafında bir kesi yapılmasını içerir. Tüpler daha sonra cerrahi klipsler yardımı ile bloke edilir veya bağlanır. Bazen, borunun küçük bir kısmı kesilebilir.
 • Kesi Yapmama Yöntemi – Bu yöntemde, doktor, skrotumunuzun cildini kesmez. Doktor, skrotumda küçük bir delik açarak tüplere ulaşır ve sonra tüpler bağlanır veya tıkanır. Delinme, çok fazla ado olmadan çabucak iyileşir. Bu yöntem dikiş gerektirmez, morarma ve enfeksiyon olasılığını azaltır ve iz bırakmaz.

Vazektomi güvenli bir işlemdir ve gelecekte çocuk sahibi olmak istemediğinize karar vermişseniz, bu sizin için en iyi doğum kontrol yöntemidir. Eşinizin hamile kalma riski olmadan seks yapmanıza olanak sağlar. Vazektomi yaptırmak, ereksiyon olma veya cinsel ilişkide bulunma şansınızı etkilemez. Hormonlarınızı ve cinselliğinizi değiştirmez ve cinsel organlar bundan kesinlikle etkilenmez.

Ancak, bu yöntem anında etkinlik sağlamaz. Bloke olmuş tüplerin ötesinde hala mevcut olan sperm tükenene kadar başka doğum kontrol önlemleri kullanmanız gerekir. Bu yaklaşık üç ay sürer. Tüplerde daha fazla sperm olmadığından emin olmak için bir semen analizi yapın.

Bunlar erkekler için doğum kontrol yöntemlerinden bazıları. Bu yöntemlerden birini izleyerek, eşinize hamile kalma riskini kesinlikle azaltabilirsiniz.

Kadınlar İçin Doğum Kontrolü

Kaçınma yöntemi hem kadınlar hem de erkekler için geçerli olsa da, hamile kalmaktan kaçınmak için kullanılabilecek başka iyi bilinen bazı kadın doğum kontrol yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları aşağıda belirtilmiştir.

1. Doğum Kontrol Hapları:

Kadınlara hamile kalmak istemiyorlarsa doğum kontrol hapları kullanmalarını öneren birçok ilan var. Bunun sebebi günlük almanız gereken bu hapların hamilelikten korunmada çok etkili olmalarıdır.

Farklı doğum kontrol hapları vardır. Bazıları östrojen ve progestin içerir, bazıları ise yalnızca progestin içerir. Kadınların çoğu, her ikisine de hormon olanları alır ve kombinasyon hapı olarak adlandırılır.

Doğum kontrol hapları, hamileliğin oluşmasını önlemede implant ile aynı şekilde çalışır. Kombinasyon haplarını her gün herhangi bir zamanda almanız gerekir, ancak progestin içeren hapları her gün aynı saatte almanız gerekir. Yani, bunu doğru yapmazsanız, hapları istenmeyen hamileliği önlemede tam etkili olmayacaktır.

Doğum Kontrol Haplarını Şu Durumlarda Kullanmayın:

 • Kontrolsüz yüksek tansiyonunuz var
 • Kalp kapağı veya karaciğer problemlerinizle ilgili problemleriniz var
 • Damar iltihabınız var
 • Kan pıhtıları için tedavi ediliyor
 • Bir organ nakli geçirdiniz ve bu işlemi takiben komplikasyonlar yaşadınız

Kullandığınız doğum kontrol haplarını daima kontrol edin, çünkü bazıları kan pıhtılaşması riski diğerlerinden daha fazladır ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden, hapı kullanmaya karar verdiğinizde doktorunuzun tüm sağlık durumlarından haberdar olduğundan emin olun.

Doğum Kontrol Haplarının Avantajları:

 • Adet kramplarını azaltır
 • Pelvik enflamatuar hastalıktan korur
 • Dönemleriniz daha hafif hale geliyor

Oysa, kombinasyon hapı kadınları sivilcelerden, göğüs ve yumurtalıklardaki kistlerden, ektopik hamilelikten, demir eksikliği, ağır dönemlerden ve diğer birçok şeyden korur. Kombinasyon hapları, periyodunuzun ne zaman ve ne sıklıkla olacağını belirlemeye yardımcı olur.

2. Doğum Kontrol Yaması:

Bu, kadınların hamileliği önlemek için kullandıkları ince, plastik bir yamadır. Yama, yumurtaların yumurtalıklardan çıkmasını önlemeye yarayan östrojen ve progestin hormonlarını içerir. Ayrıca servikal mukusu kalınlaştırarak spermin yumurtaya ulaşmasını da önler. Bununla birlikte, sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan koruyamayacağından, bu olasılığı azaltmak için lateks veya kadın prezervatif kullanmanız gerekir.

Çok etkili olduğu bilinen, cildinize doğru zamanda yerleştirdiğinizde en iyi sonuçları elde edersiniz, böylece doğru düzeyde hormon vücudunuzda kalır. Bazen, yama kilolu insanlar için daha az etkilidir. Bu nedenle, bu doğum kontrol yöntemini seçmeye karar vermeden önce sağlık uzmanınıza danışın.

Bu yamayı kullanmanın temel avantajları güvenli ve rahat olmasıdır. Bazı kadınlar daha spontan olmalarını sağlayarak cinsel yaşamlarını iyileştirdiklerini iddia etmişlerdir. Çocuk sahibi olmak için endişelenmenize gerek yok, çünkü hamile kalma yeteneğiniz yamayı kullanmayı bıraktığınız anda geri döner. Yamayı kullanan kadınlar da düzenli, daha kısa ve daha hafif adet görmeye tanık oldular ve durduktan sonra, sürelerinizin normal döngüsüne dönmeleri yaklaşık bir ila iki ay sürer.

Tek dezavantajı, bazen, aşağıdaki gibi belirli yan etkilerle karşılaşmanız olabilir:

 • Göğüsler hassaslaşıyor
 • Periyotlar arasında kanama
 • Yama yerinde tahriş
 • Bulantı ve kusma

Çoğu kadın, yamaya başladıktan sonraki beş gün içinde yamayı kullanmaya başlar. Bununla birlikte, hamile kalma olasılığını önlemek için doktorunuza danışmanız en iyisidir. Kullanmaya başlamanız için doğru zamanı size söyleyecektir.

3. Doğurganlık Bilinci Tabanlı Yöntemler:

Doğurganlığa dayalı yöntemler kadınların yumurtlamalarını izlemelerine yardımcı olur. Bir kadın yumurtlama zamanında en doğurgandır. Bu yöntem, kadınların o günlerde vajinal ilişkiden uzak durmalarını veya kondom, yama veya başka bir doğum kontrol yöntemini kullanmalarını sağlar.

Farklı doğurganlık farkındalığı yöntemleri vardır:

 • Servikal mukus metodu –Bu metot yumurtlayana kadar birkaç gün servikal mukusunuzu takip eder.
 • Sıcaklık yöntemi –Bu yöntem, yataktan çıkarken sabahları sıcaklığın alınmasını gerektirir.
 • Takvim yöntemi –Döngününüzü bir takvimde belirtmek, ne zaman yumurtladığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Tek dezavantajı, birden fazla seks partneriniz varsa, sizin gibi doğurganlık farkındalığı yöntemlerine bağlı olmadıklarında veya yumurtladığınız günleri doğru takip edemiyorsanız etkili olmayabilir.

4. Doğum Kontrol İmplantı:

Bu ince ve küçük plastik bir implant ve üst kol derisinin altına yerleştirilmiş. Sizi üç yıla kadar hamile kalmaktan korur. Bilimsel araştırmalara göre, doğum kontrol implantlarını kullandıktan sonra yılda her 100 kadından 1’inden azı hamile kalmıştır.

Doğum kontrol implantı, yumurtaların yumurtalıklardan çıkmasını önleyen progestin salınımıyla çalışır. Ayrıca, spermin yumurtalara ulaşmasını önleyerek servikal mukusunuzun kalınlaşmasına neden olur. Fakat bu implant kadar etkili olursak, sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz.

Kadınların doğum kontrol implantlarını diğer kadın doğum kontrol yöntemlerine göre tercih etmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Gebe kalma yeteneği, implantı kullanmayı bıraktıktan hemen sonra geri döner.
 • Sterilizasyon kullanmadan uzun süreli doğum kontrolü elde edersiniz
 • Hamileliği önlemek için günlük olarak hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz. Cinsel ilişkiden hemen önce herhangi bir ilaç almaya veya bir şey koymaya gerek yoktur
 • Emziren kadınlar da endişelenmeden kullanabilirler

Bununla birlikte, araştırmalar bazı kadınların implantın kullanımı üzerinde yan etkileri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, doktorunuzla konuşmanız ve implantın sizin için uygun olup olmadığını görmeniz gerekir. İmplant vücudunuzla iyi çalışmıyorsa ortaya çıkabilecek bazı ciddi yan etkiler şunlardır:

 • Göğsünde bir topak
 • Ani dönem durdurma
 • Yerine kanama, ağrı veya kızarıklık
 • Ağır veya uzun süreli vajinal kanama

İmplantın yerleştirilmesi sadece birkaç dakika sürer ve bu alanda küçük bir kesi yaparak veya keserek doktora istediğiniz zaman çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Taktıktan sonra üç yıl boyunca etkilidir, bu nedenle bu süreden sonra çıkarmanız ve yeni bir tane kullanmanız gerekir.

5. Acil Kontrasepsiyon:

Acil kontrasepsiyon ayrıca ertesi gün hapı olarak da bilinir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemenin en kesin yoludur. İlişki sırasında herhangi bir doğum kontrolü kullanmadıysanız, kadınlar için bu doğum kontrol yöntemini kullanmak isteyebilirsiniz.

Korunmasız cinsel ilişki beş güne kadar çalışır. Bu nedenle, eğer eşiniz zamanında çıkmadıysa veya cinsel ilişki sırasında kondomu kırılmış veya kaymışsa, bu sizin için en iyi çözümdür.

Seks yaptıktan sonra spermin yumurtaya temas etmesi altı gün kadar sürebilir. Bu yüzden bu hap, bir kadının yumurtalıklarını normalden daha uzun bir yumurta bırakmasını önleyerek, döllenmeyi önleyerek çalışır.

Acil Kontrasepsiyon Türleri

İstenmeyen hamileliği önlemek için, kadının kullanabileceği iki tür acil kontrasepsiyon vardır.

a. Acil Doğum Kontraseptif Hapları:

Acil kontraseptif hapları, spermin yumurtaya birleşmesini önleyerek veya yumurtalığın yumurtalıktan çıkmasını önleyerek çalışır. Korunmasız cinsel ilişkiye girer girmez acil kontraseptif hapları almanız gerekir, ancak beş gün sonra da çalışabilirler

b. Rahim İçi Cihazlar:

Bir kadın ayrıca, hamileliği önlemek için rahim içine bir RİA yerleştirilmesini de seçebilir. Rahim içi cihazlar, ‘T’ şeklinde küçük cihazlardır. İki çeşit RİA vardır – hormonal RİA ve bakır RİA. Spermin hareketini etkilerler, böylece yumurtayı karşılayamazlar.

RİAlar tüm doğum kontrol önlemlerinin en ucuz ve en uzun ömürlü olanlarıdır. Emziriyorsanız bunları kullanabilirsiniz. Hormon seviyenizi değiştirmez veya etkilemezler.

6. Vajinal Halka:

Bu hormonal doğum kontrol yöntemi vajinanıza yerleştirilen şeffaf plastik bir halkadan oluşur. Kombinasyon hapı gibi, östrojen ve progestin salgılar. Sürekli olarak kan dolaşımınıza hormonları serbest bırakarak vajinal halka yumurtlamanızı önler. Aynı zamanda uterusunuzun iç kısmının incelmesine neden olur ve böylece implantasyon şansını azaltır.

Vajinal halkayı arka arkaya üç hafta boyunca vajinanızda tutabilirsiniz. Çıkardıktan sonra, döneminiz başlar. Bu doğum kontrol cihazı 50 yaşına kadar kullanılabilir. Ancak, her kadın kullanamaz. Vajinal bir halka seçmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

7. Spermisit:

Kadın için bu doğum kontrol yöntemi vajinaya koyulur ve yumurtalara ulaşmadan önce spermi öldürmek içindir. Spermisitler jeller, kremler, köpükler ve diğer fitiller şeklinde bulunur. Spermisitler tek başlarına kullanılsa bile etkili olsalar da, onları diğer doğum kontrol yöntemleriyle kullanmak en iyisidir.

Cinsel ilişkide bulunmadan en az 15 dakika önce onları vajinaya yerleştirmelisiniz, böylece çözülebilirler ve yayılabilirler. Tek dezavantajı spermisitlerin sadece bir saat boyunca etkili olmasıdır. Bu süre dolduktan sonra, başka bir uygulamaya koymanız gerekecektir.

8. Tüp Ligasyonu:

“Tüplerinizi bağlama” olarak da bilinen tüp ligasyonu sizi kısırlaştırır. Bu prosedürü gerçekleştirmenin iki yolu vardır.

a. Abdominal İnsizyon:

Genel anestezi altında yapılan bu durum, fallop tüplerine erişmek için kasık bölgenizin hemen yukarısına bir insizyon yapılmasını içerir. Doktor, yumurtaların uterusunuza ulaşmasını önlemek için tüpleri keser ve kapatır.

b. Laparoskopi:

Ayrıca genel anestezi altında yapılan laparoskopi, fallop tüplerinizi tıkayan iki küçük insizyonu içerir. İki insizyon iyileşene kadar Yara bandı ile kaplanabilir.

Tüp ligasyonu kadınlar için basit ancak etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Düşük başarısızlık oranına sahip, yüzde 0.1’den az. Ancak bir risk ile geliyor. Bağlanma başarısız olursa, ektopik hamilelik riski vardır. Bununla birlikte, bu tek seferlik prosedür istenmeyen gebeliğe karşı koruma sağlar ve pelvik inflamatuar hastalık ve yumurtalık kanseri riskinizi azaltır.

Tüplerinizi bağlamadan önce düşünün, çünkü tersinir pahalı ve mümkün olabilir veya olmayabilir. Sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı korumaz.

Sonuç Olarak

Doğal olarak, bir doğum kontrol yöntemi seçerken, verimli ve güvenli olduğu onaylanan birini seçmelisiniz. Farklı doğum kontrol çözümlerinin yan etkileri ve bunlara bağlı riskleri vardır. Böylece, kadınlar ve erkekler için farklı doğum kontrol yöntemlerini anlamak için biraz zaman harcayarak, bilinçli bir seçim yapabilirsiniz.

Doğum kontrolü kullanıyor musunuz? İstenmeyen hamileliği önlemek için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Sizden haber almak isteriz