Hamilelik sırasında yapılacak en sinir bozucu şeylerden biri nedir? Evet, idrar testi. Dokuz ay boyunca bunu defalarca yapmak zorundasın, korkutmaya başla. Ancak hamilelik sırasında idrar testinin faydasını anlarsanız, bunu umursamazsınız. Evde hamilelik testinden anomalileri doğrulayan testlere kadar, hamileliğiniz sırasında çeşitli amaçlar için idrar testine ihtiyacınız var.

İyiaile, hamilelik sırasında almanız gereken çeşitli idrar testlerini ve sizin ve rahimdeki bebek için nasıl faydalı olduklarını açıklar.

İdrar Evde Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik sırasında, plasenta, kaçırılan sürenizden yaklaşık on gün sonra idrar ve kanda ortaya çıkan insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonunu üretir. Döllenmiş yumurtanın uterusta ekildiği zamandır. Evde hamilelik testi idrarda hCG varlığını tespit eder.

İlk sekiz ila on haftada hCG seviyeleri hızla artar. Onuncu haftada zirveye ulaşırlar ve ardından hamileliğiniz sona erene kadar düşer.

İdrar Testi Ne Gösterir?

İdrar testi, kaçırılan sürelerden bir ila iki hafta sonra alırsanız gebeliği onaylar. HCG’nin idrarda olup olmadığını bilmenize yardımcı olur. Bu kalitatif bir testtir ve size vücudumuzda bulunan hormon miktarını vermez. HCG’nin varlığı, gebeliğin olumlu bir işaretidir.

Gebeliği Onaylamak İçin Doğru İdrar Testi İçin İzlenecek Adımlar:

İdrar hamilelik testinin doğruluğunu sağlamak için bir HPT yaparken bu basit adımları izleyin.

1. Ne zaman teste gireceğinizi bilin:

En iyi sonuçları almak için sürenizi özledikten sonra bir ila iki hafta bekleyin. Düzensiz dönemlerde süresinin dolması durumunda yanlış hesaplama eğiliminde olabilirsiniz ve bu testi etkileyebilir. Aslında, her 100 gebe kadından 10 ile 20’si yanlış hesaplanan dönemler nedeniyle kaçırılan sürenin ilk gününde hamileliğini tespit edemez.

2. Son kullanma tarihini kontrol edin:

Evde hamilelik idrar testi yaptırmayı planlıyorsanız, son kullanma tarihini kontrol edin, çünkü hamilelik kiti ne kadar yeni olursa, sonuçlar o kadar iyi olur. Ayrıca kit ambalajının durumunu da kontrol edin (açık conta, aşınma ve yıpranma vb.).

Aylar öncesinden hamilelik kitini sakladıysanız, kullanmayın.

3. Sabahları test edin:

Bir sabah idrar hamilelik testi yapılması (sabahları ilk idrar) en doğru sonuçları almanıza yardımcı olur, çünkü idrarınız sabahları en yüksek hCG seviyelerinde toplanır. HCG seviyelerini azaltacağı ve sonuçları değiştirebileceği için idrar toplamadan önce sıvıları içmeyin.

4. İdrar numunesinin toplanması:

Bazı evde hamilelik kitleri, tamamen ıslanana kadar idrar akışının altında bir gösterge çubuğu tutmanızı gerektirir. Bu yaklaşık üç ila beş saniye sürer. Diğer bazı idrar test kitleri idrar numunesinin bir kaba toplanmasını ve çubuk üzerinde birkaç damla test edilmesini gerektirir.

5. Talimatları dikkatlice okuyun:

Testi yapmadan önce, arka sayfadaki talimatlara uyun. Farklı markaların farklı özellikleri vardır ve kullanmak üzere olanı anlamanız gerekir.

İdrar toplama yöntemi, idrarın test çubuğunda kalmasına izin vermeniz gereken sürenin uzunluğu ve sonuçları kanıtlamak için kullanılan semboller gibi faktörler her marka için farklı olabilir.

6. Kendinizi sembollerle tanışın:

Okumayı daha iyi anlamak için paketinizde listelenen sembolleri bilmek zorundasınız. Sonuçları okurken sembolleri deşifre edemiyorsanız, panik yapmayın. Yardım almak için pakette listelenen ücretsiz numarayı arayın.

7. Kendinizi zihinsel olarak hazırlayın:

Hamilelik testi, karışık duygular içerir. Eğer ilk zamanlayıcı isenız, gergin ve huzursuz olmanız muhtemeldir. Teste başlamadan önce zihinsel olarak kendinizi hazırlayın. Eşinizle konuşun ve arkadaşlarınızı destek olmak ve korkularınızdan çıkmak için kapatın. Sonuç hakkında endişelenmeyin. Hamileliğin doğal bir süreç olduğunu anlayın.

8. Testi düzenli olarak yapın:

İdrar testi parkta yürüyüş gibi görünse de, tüm talimatları sistematik olarak uygularsınız. Talimatları okumaya başlayın, idrar örneğini nasıl toplayacağınızı öğrenin ve sonra test edin.

9. Sonuçları bekleyin:

Testten sonra, şeridi yatay okumalar için temiz bir yüzeye yerleştirin. Farklı testlerin farklı zaman gereksinimleri vardır. Bekleme süresi genellikle bir ila beş dakika arasındadır ancak bazı testlerin doğru sonucu vermesi 10 dakika kadar sürdüğü söylenir.

Bazı kadınlar panik atak ve soyunmaya devam eder, sonucu beklerler. Bunun sonuçları iyileştiremeyeceğin unutmayın. Bunun yerine, bir mola verin ve bir zamanlayıcı ayarlayın.

Sonuç bittikten sonra şeridi atın. Çıkması çok uzun sürerse, sonucu dikkate almayın. Sonuçlar yanlış olabilir ve yanlış bir pozitif buharlaşma hattı verebilir.

10. Nihai sonuc kontrol edilmesi:

Bekleme süresi geçtikten sonra sonuçları kontrol edin. Semboller markalara göre değişmekle birlikte, çubukta görünen ikinci satır pozitif bir sonuç gösterir.

 • İlki yanında beliren hafif bir çizgi görüyorsanız, bunu olumlu olarak düşünün. Bu, testin idrarınızda hCG izleri topladığını gösterir.
 • Çok hafif ve kesin olmayan hattan emin değilseniz, tekrar test için ertesi sabaha kadar bekleyin.

Sonuçlardan Sonra Yapılacaklar:

Sonuçları okumak sizin için hayat değiştiren bir an olabilir. Ancak, bu sadece bir başlangıçtır. İdrar testini yaptıktan sonra ne yapacağınızı bildiğinizden emin olun.

Aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler:

1. Olumlu bir sonuç durumunda:

İdrar hamilelik testi sonucu pozitif ise doktorunuzla randevu alın. Uzmanınız ayrıca idrar testinin sonuçlarını onaylamak için bir kan testi önerebilir. Çoğu durumda, idrar testinin sonuçları doğrudur.

2. Olumsuz bir sonuç durumunda:

Sürenizi özlediyseniz ve sonuç yine de negatif ise, biraz daha bekleyin ve tekrar test edin. Yanlış negatifler bazen mümkündür. Bunlar, yumurtlama tarihinizi yanlış hesaplandığında veya testi önerilenden daha erken aldığınızda olabilir.

Evde Hamilelik Testleri Ne Kadar Doğru?

Evde hamilelik testleri doğru yapıldığında% 97 ile% 99 arasında doğru olduğunu iddia eder. Bununla birlikte, bazı durumlarda, aşağıda tartışıldığı gibi, sonuç yanlış pozitif veya yanlış negatif olabilir.

Kaçırılan süre, bulantı, halsizlik ve meme hassasiyeti gibi hamilelik belirtilerine rağmen yanlış sonuçlar almaya devam ederseniz, başka bir teste girmeyi bekleyin veya doktorunuza danışın.

Yanlış Olumlu Olmanın Sebepleri:

Her ne kadar yanlış pozitifler idrar testinden sonra nadir görülürse de ekarte edilmezler. Yanlış bir pozitif sonuç, hamile olduğunuzu kanıtlayan testten başka bir şey değildir, gerçekte siz değilsiniz.

İşte bir idrar testinin yanlış pozitif sonucunun bazı nedenleri. Ancak, nedenleri bir kadından diğerine değişebilir.

1. Kimyasal hamilelik:

Erken bir düşük olarak da bilinen bu, hamile kalabileceğiniz ancak implantasyondan kısa bir süre sonra kaybetmiş olabileceğiniz bir senaryodur (uterusa yerleşmiş döllenmiş yumurta).

2. Cevapsız reaksiyon süresi:

Önerilen süre geçtikten sonra sonuçları okumak size yanlış bir sonuç verebilir. Çubuğunuz gerçek tepki süresini aştı ve yanlış bir pozitif göstermesi için her şans var.

3. İlaçlar:

Verimlilik için hCG’nin tetikleyici bir atışını içeren herhangi bir tıbbi tedavi görüyorsanız, çekimin sisteminizi metabolize etmesi ve temizlemesi için yeterli zaman olduğundan emin olun. Genellikle, doğurganlık uzmanları, hamilelik testi yapmadan önce hCG atışının etkisini gidermek için yaklaşık 14 gün beklemenizi önerir.

4. Buharlaşma hattı:

Bu, çubuğa farklı bir renkte gelen aldatıcı bir çizgidir. Olumlu çizgiye çok benziyor. Test kiti, pozitif sonuç için belirli bir renk gösterir ve test yalnızca çizgi o renkte görünüyorsa pozitiftir.

Yanlış bir pozitif gibi, test sonucu da yanlış negatif olabilir.

Yanlış Bir Negatifin Nedenleri:

Test tekrar tekrar negatif gösteriyorsa, endişelenmeyin. Yanlış negatifler yaygındır. Kayıp sürenizin nedenini bulmak için bir doktora görünün.

Bazı nedenlerden dolayı, bazıları aşağıda listelenen yanlış negatifler ortaya çıkabilir:

1. Çok erken test etmek:

Bir anksiyete acele içinde hamilelik testi yaptıysanız, yanlış bir negatif için hazır olun. Teste girme vakti gelene kadar beklemelisiniz. Süreyi kaçırdıktan hemen sonra teste girerseniz yanlış negatif alma şansı yüksektir.

2. şeridin düşük hassasiyet:

En son hamilelik kitini seçmesine rağmen, üretim hatası nedeniyle hCG seviyesini tespit ederken şeridin daha az hassas olma ihtimali vardır. Olumsuz sonuçtan emin değilseniz, testi farklı bir marka ev gebelik kiti ile tekrar deneyin.

3. Seyreltilmiş idrar:

Sabahın erken saatlerinde sınava girmesinin nedeni budur. Günün diğer saatlerinde alınırsa, seyreltilmiş idrar yanıltıcı bir sonuç verebilir. Bazen sabah erken idrarınız da seyreltilebilir. Bu durumda ertesi gün tekrar sınava gir. Sonuçlar farklı olabilir.

Test negatif olsa bile, pozitif olmanızı ve doktorunuzla konuşmanızı öneririz  .

Hamileliğiniz onaylandıktan sonra, dokuz ay boyunca çeşitli zamanlarda idrar testlerinden girmeniz gerekecektir. Bu kez evde değil, bir klinikte veya laboratuvarda olacak.

Doktor Kliniğinde Klinik İdrar Testi (İdrar)

Doktorunuz, ev muayenesinin sonucunu doğrulamak ve ayrıca hamileliğiniz için tehlike oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorununu ekarte etmek için ilk doğum öncesi bakım ziyareti sırasında bir idrar testi önerecektir. Doğum öncesi randevularda periyodik testler yapmaya devam edeceksiniz.

Klinik İdrar Testi Neden Yapılır?

Bir idrar tahlili genellikle şu şekilde yapılır:

 1. Genel sağlığınızı kontrol edin:Sağlık hizmeti sağlayıcınız, düzenli tıbbi muayene, hamilelik muayenesi veya diyabet ve karaciğer rahatsızlıkları gibi bazı rahatsızlıkları ve hastalıkları taramak için tavsiye eder.
 2. Tıbbi durumu teşhis:İdrar tahlili bel ağrısı, karın ağrısı, idrar yaparken ağrı veya diğer idrar sorunları gibi bazı sorunların nedenini teşhis etmeye yardımcı olur.
 3. Tıbbi bir durumu izleyin:Herhangi bir idrar bozukluğu veya böbrek hastalığı tanısı alırsanız, tedavi için düzenli olarak idrar tahlili olabilir.

İdrar Testi Ne İçerir?

Gebelik sırasındaki idrar testleri üç şekilde değerlendirilir – görsel muayene, yağ çubuğu testi ve mikroskobik muayene.

Görsel Sınav:

Başlangıçta, patolog veya laboratuvar teknisyeni idrarınızın görünüşünü inceler. Berraksa, bulutluysa, olağandışı bir kokuya, vb. Sahiptir. Olağandışı renk veya koku, bir enfeksiyonu gösterebilir. Bazen yediğiniz yemekler kanınızı farklı gösterebilir. Örneğin, pancar veya ravent idrarında kırmızı bir ton verir.

Yağ Çubuğu Testi:

Çubuklar olarak bilinen kimyasal olarak hazırlanmış ince plastik şeritler, anormallikleri tespit etmek için kullanılır. Bazı göstergeleri taramak için idrar numaranıza batırılırlar.

 • pH (asitlik)idrardaki asit içeriğini gösterir. Anormal düzeyler idrar yollarını veya böbrek bozukluklarını tespit eder.
 • Konsantrasyon Ve içinde çözünen partikül sayısı. Daha yüksek konsantrasyonlar, yeterince sıvı almamanın bir sonucudur.
 • İdrarda şeker miktarı. Yüksek seviyeler gebelik diyabetini gösterir.
 • İdrardaki protein seviyeleri genellikle düşüktür. Yüksek seviyeler idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek sorunlarının bir işaretidir. Gebeliğin sonraki aşamalarında, yüksek tansiyon ile ilişkili preeklampsinin bir işareti olabilir.
 • Eğer ketonlar(depolanmış yağlar enerji için yıkmak ne zaman olur) idrarda tespit edilir, bu kilo kaybı, bulantı ve kusma eşlik diyabet gösterir.
 • Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sonucunda üretilir. Genellikle kanda bulunur, karaciğerden geçer ve sonra safranın bir parçası olur. İdrarda mevcut karaciğer hastalığı veya hasarı gösterir.
 • İdrarda nitrit veya lökosit esteraz gibi beyaz kan hücresi ürünleri tespit edilirse , idrar yolu enfeksiyonlarının (İYE) bir göstergesidir.
 • İdrardaki kan böbrek veya mesane enfeksiyonlarının, taşların, kanserlerin veya diğer kan bozukluklarının bir işareti olabilir.

Mikroskobik Inceleme:

Aşağıdakileri kontrol etmek için bazı damlalar mikroskop altında gözlenir:

 • Kırmızı kan hücreleri (eritrositlerin) – kan bozukluğu, böbrek hastalığı veya mesane kanserlerinin belirtisi
 • Beyaz kan hücreleri (lökositler) – enfeksiyon belirtisi
 • Casts – Böbrek bozukluklarından dolayı oluşan tüp şeklindeki proteinler
 • Bakteriler veya mayalar – enfeksiyon belirtileri
 • Kristaller – idrarda bulunan kimyasalların bir sonucu ve böbrek taşlarını gösterir

Klinikteki idrar testi her zaman bir problem teşhis etmez. Bazen, durumu tespit etmek için takip testleri gerekli olabilir.

Gebelikte İdrar Kültürü Testi:

İdrar kültürü, semptom olmadan var olan bakteriyel enfeksiyonları tespit etmek için yapılan doğum öncesi incelemenin bir parçasıdır.

Kadınlar, üretraları erkeklerden daha kısa ve anüslere daha yakın olduğu için idrar enfeksiyonlarına yatkındır. Bu, bakterilerin anal bölgeden üretraya ve oradan idrar yoluna transferine izin verir. Eşiniz varsa UTI alabilirsiniz.

İdrar kültürü, doktorun bakterileri tanımlamasına ve doğru antibiyotikleri yazmasına yardımcı olur. Kültür negatif olursa, idrarınızın enfeksiyonsuz olduğu ve dolayısıyla antibiyotik gerektirmediğini anlamına gelir.

Sağlıklı bir hamile kadının idrarı sterildir ve mantar, bakteri veya diğer mikroorganizmaları içermez.

Doktor Neden İdrar Kültürünü Tavsiye Eder?

OB / GYN’niz idrar kültürünü isteyecektir:

 • UTI’ya neden olan bakteriler tespit edin.
 • Duyarlılık testi denilen bir testle doğru antibiyotiği reçete edin.
 • Tedavinin İYE’nin tamamen iyileşmesine yardımcı olup olmadığını öğrenin.

İdrar kültürü için iki kez idrar örneği vermeniz gerekir. Bir kez bakterileri tespit etmek ve daha sonra enfeksiyonun temizlendiğinden ve sizin veya bebeğiniz için hiçbir risk oluşturulmadığından emin olmak için.

İdrar Kültürüne Hazırlanmak:

İdrar kültürüne hazırlanmak için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak şu anda aldığınız veya henüz aldığınız antibiyotikler hakkında doktorunuzu bilgilendirin.

Genellikle, günün ilk idrarı, enfeksiyona neden olan bakterilerin yüksek seviyelerini içerdiğinden idrar kültürü için en iyisidir. Bu nedenle, bir örnek vermeden önce kendinizi rahatlatma maya çalışın.

İdrarın orta kısmını toplayın.

İdrar Numune Alma:

 • İdrar örneğini almadan önce ellerinizi yıkayın. Bu, çapraz kontaminasyonu önler.
 • Ardından vajinal bölgenizi kirleticileri gidermek için bir kağıt mendil ile temizleyin. Alanı temizlemek için önden arkaya hareket kullanın.
 • İdrarın önce tuvalete akmasını sağlayan ve sonra numune kabını orta kısımda tutun.
 • Kirlenme olasılığını en aza indirmek için idrar yaparken cildin kıvrımlarını ayrı tutabilirsiniz.
 • Plastik kabı doldurduktan sonra kapağı değiştirin.
 • Kabın dışını iyice silin ve buzdolabınıza aktarın. İdrar numunesini analiz için laboratuvara götürmeden önce 24 saate kadar saklayabilirsiniz.
 • İdrar kültürü için idrar örneğinin ne zaman ve nasıl getirileceğine dair laboratuvar talimatlarını izleyin.

İdrar kültürü hakkında endişeleniyor sanız, sağlık uzmanınızla konuşun ve şüphelerinizi ve endişelerinizi giderin. Hamilelik ve tedavi sırasında İYE risklerini anlayın. Ne kadar çok bilirseniz, durumunuzla ilgilenmek o kadar kolay olacaktır.

İdrar Kültürünün Sonuçları:

Laboratuvarın idrarda mevcut organizmaları büyütmesi gerektiğinden, sonuçları almak yaklaşık bir ila üç gün sürer. Bazı mikroorganizmaların laboratuvar ortamında yetişmesi üç günden uzun sürüyor. Bu nedenle, tam sonuçları elde etmeden önce bir hafta da olabilir.

Raporda Aşağıdakiler Belirtilecektir:

Negatif:  Bu, kültürde bakteri veya mantar üremediği anlamına gelir. Tedaviye ihtiyacınız olmayacak.

Olumlu:  İdrar kültüründe bakteri veya mantarlar üremesi, sonuç pozitif olacaktır. Genellikle, bakteri sayısı mililitre başına 100.000 veya daha fazla ise, bu bir enfeksiyona sahip olduğunuz anlamına gelir. Bununla birlikte, bakteri sayısı 100 ila 100,000 arasında ise, idrar numunesinin enfeksiyonu veya kontaminasyonu olabilir. Sizden kültürün tekrar alabilmesi için başka bir idrar örneği vermeniz istenecek. Sayı 100 veya daha az ise, enfeksiyon ekarte edilir. Bu aynı zamanda doktor sizi antibiyotiğe sokar ve ikinci bir idrar kültürü isterse beklemeniz gereken bir sonuçtur.

Test sonuçlarınız aşağıdakiler dahil birkaç nedenden dolayı etkilenebilir:

 • Şu anda antibiyotik kullanıyorsunuz.
 • Az önce bir antibiyotik kursu bitirdin.
 • İdrar örneğini seyrelten diüretik kullanıyorsunuz. Bu, örnekte bulunan bakteri sayısını azaltır.
 • Çok fazla C vitamini tüketiyorsunuz

İdrar testleri genellikle hamilelik sırasında yaptığımız ilk testlerdir. Ve şimdi farklı idrar testlerini ve neden alınması gerektiğini biliyorsunuz. İdrar testlerinin önemini bilmek havayı temizler ve sizin için daha utanç verici hale getirir. Uygulayıcı Nız size bir tedavi planında yardımcı olacağı için herhangi bir enfeksiyon tanısı alırsanız panik yapmayın.

İdrar hamilelik testleri hakkında soracağınız veya paylaşacağınız bir deneyiminiz mi var? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.