Abur cuburdan daha lezzetli bir şey olamaz. Hamilelik sırasında, istek her zaman yüksek olabilir ancak bu süre zarfında kilonuzu yönetmek sizin ve bebeğiniz için sağlıklıdır. Hamilelik, yiyeceklere dikkat etmenin ve sağlıklı beslenmenin zamanıdır.

iyiaile, hamilelik sırasında abur cubur sınırlandırmak için bazı özel nedenler ve bununla ilgili isteklerinizi nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda size bilgi verir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

 

Hamilelikte Neden Abur Cubur Yemeğini Sınırlandırmalısınız?

Siz ve bebeğiniz hamilelik sırasında sizde sağlıklı kilo almak ve bebeğinizde beynin, kemiklerin, organların ve bağışıklık sisteminin doğru şekilde gelişmesi için yeterli miktarda besine ihtiyacınız var.

Abur cubur besin değeri düşüktür, bu nedenle hamilelik sırasında ihtiyacınız olan besinlerin çoğunu sağlamaz. Abur cubur doldurursanız, ihtiyacınız olan besleyici yiyecekleri yemeye yetecek kadar yer kalmaz.

Abur cubur sizi ve bebeğinizi etkilemenin olası yolları:

 1. Bebek yağlı yiyecekler için bir zevk geliştirir:Endocrinology’deki Frontiers ‘de yayınlanan bir araştırma , bir annenin diyetinin bebeğin yiyecek tercihlerini nasıl etkileyebileceğini açıklar.Hamile sıçanlar üzerinde yapılan çalışma, hamilelikte yüksek yağlı yiyecekler yiyen sıçanların yağlı yiyecekleri tercih eden daha ağır yavrulara sahip olduğunu ortaya koydu. Beyin devreleri, yetişkinlik dönemlerinde yağlı yiyecekler için bir zayıflığa sahip olacak şekilde değiştirildi. Bununla birlikte, dengeli bir diyet, sıçan yavrularında yağlı yiyecekler için daha az arzu duyduğunu göstermiştir.
 2. Alerji riski yüksek olabilir:Diyetteki yüksek şeker içeriği alerjilere ve astıma yol açabilir. Avrupa Solunum Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre , sükroz, yüksek fruktozlu mısır şurubu, meyve suları veya hamilelikte diyetlerinde bal şeklinde ‘serbest şekerler’ (şeker eklenmiş) olan kadınların çocukları, 7 ile 9 yaş arasında artmış alerji ve astım riski.
 3. Genetik anormallik şansı artabilir:Hamile sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, anne tarafından yüksek yağ veya şeker diyetinin tüketilmesinin, dişi yavrularda mitokondriyal fonksiyon bozukluğunda periferal insülin sinyalinde bozulmaya yol açtığını göstermiştir. Ve bu, sonraki üç nesile geçti  .
 4. Akrilamid alımının artmasınaneden olabilir : Akrilamid, kızarmış patates, patates cipsi ve abur cubur kategorisindeki diğer kızarmış yiyecekler gibi çok yüksek sıcaklıklarda kızartıldığında oluşabilecek bir kimyasaldır. Araştırmalar, daha yüksek bir akrilamid seviyesinin bebeklerde daha küçük baş çevresine ve düşük doğum ağırlığına yol açabileceğini göstermiştir  .
 5. Fazla kilo alma olasılığı daha yüksek olabilir:Hamilelik sırasında çok fazla abur cubur, hamile kadını ve bebeği preeklampsi, büyük bir bebek doğurma, erken doğum gibi çeşitli komplikasyon riskine sokan aşırı kilo alımına neden olabilir, gebelik diyabeti, uyku apnesi, artmış doğum kusuru riski, düşük ve ölü doğum riskleri .
 6. Önemsiz yiyecekler sıfır besin değerine sahiptir: Önemsizolduğunu düşündüğümüz yiyeceklerin çoğu, hamilelik sırasında fazla tüketilmemeleri gereken şeker, tuz, yağ ve kolesterol açısından çok yüksektir.
 7. Sindirim sorunlarına yol açabilir:Aşırı yağda kızartılmış yiyecek alımı midenizi rahatsız edebilir. Gaz, şişkinlik ve hazımsızlığa neden olabilir. Ayrıca, birçok abur cubur, düzgün bağırsak hareketleri için gerekli olan lif içeriğine sahip değildir.
 8. Gebelik diyabeti riski artar:Abur cuburlar genellikle şeker ve kalori bakımından yüksektir. Araştırmalar, abur cubur tüketiminin gestasyonel diyabet riskini arttırdığını ortaya koymuştur .

Abur cubur alımınızı sınırlamak, söylenenden daha kolay olabilir. Dolayısıyla, isteklerinizi yönetmek için bazı püf noktalarını paylaştığımızda okumaya devam edin.

 

Abur Cubur Isteklerini Kontrol Nasıl?

İlk olarak hamileliğiniz sırasında sizin ve bebeğinizin sağlığını artırmak için sağlıklı besinler yemeye karar verin.

 1. Raflarınızı sağlıklı atıştırmalıklar ile stoklayın. Mutfak raflarınızı doğal ve sağlıklı atıştırmalıklarla yenileyerek abur cubur yemekten kaçının. Pişmiş yiyecekler kızarmış yiyeceklerden daha sağlıklıdır. Evde yiyecekleri pişirin ve hiçbir katkı maddesi ve koruyucu madde olmadan atıştırmalıklarınızın tadını çıkarın.
 2. Meyve ve kuruyemiş Snack. Münching gibi hissettiğiniz zaman, kuru meyvelerde ve taze meyvelerde atıştırmalık olun. Açlığınızı doyururlar, ayrıca size gerekli besinleri sağlarlar.
 3. Yiyeceklerinizi makul şekilde seçin. Yediğin şey, bebeğinin ne aldığı. Yediğiniz yiyeceklerin bir listesini yapın ve besin içeriklerini tanımlayın. Bu, yiyeceklerin içeriğinden daha fazla haberdar olmanıza yardımcı olabilir. Bir süre çikolata veya pizza dilimi atıştırmak vücudunuza veya bebeğinize zarar vermez. Ancak, günlük bir alışkanlık haline getirmeyin.

İstediğiniz gibi beslenebilmek için akıllı olun ve evde bazı yemekler pişirin. Özlem duymanız gereken alternatifler şunlardır:

 • patates cipsi veya benzeri şeyler –pişmiş lahana cipsi, pancar cipsi veya kurutulmuş yosun için gidin.
 • kekler ve şekerler –muz, elma veya bademli tereyağı veya eritilmiş çikolatadan yapılmış bir çörek ile eşleştirilen diğer meyvelerde atıştırmalık.
 • dondurmalar –meyveli yoğurt veya muzla yapılan dondurma.

Ve eğer dışarıdan bir şeyler yemek isterseniz, işte bazı seçenekler: :

 • Yeşil salata ve pansuman ızgara tavuk
 • Buğday hindi göğsü marul ve domates ile yuvarlandı
 • Garnitür olarak yeşil salata ile iki dilim vejetaryen pizza
 • Tavuk, sığır eti veya karides fajitas
 • Yağda kızartılmış tavuk veya deniz ürünleri
 • Bir içecek için az yağlı süt
 • Kahverengi pirinç veya kepekli makarna
 • Bir bardak taze meyve tatlısı

Abur cubur tat alıcılarınıza iştah açıcı gelebilir ancak tüm besin gereksinimlerinizi karşılamayacaktır. Ancak, pizza, hamburger, patates kızartması, soğuk içecekler ve daha pek çok şeyden tamamen kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Arada bir muamele iyidir, ancak bunu bir alışkanlık haline getirmeyin. Her gün beslenme gereksinimlerinizi yerine getirirken, kendinizi şimdi şımartmak ve en sevdiğiniz abur cuburla mükemmel şekilde tamamdır.

Hamile iken abur cubur yemeğe duyduğunuz özlemle nasıl başa çıktınız? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.