Yengeçler en lezzetli deniz ürünlerinden biridir. Aynı zamanda besleyicidirler çünkü yengeçler protein içerir ve Omega-3 çoklu doymamış asit içerir ancak doymuş yağ içermez. Fakat hamilelikte iyiler mi? Bu süre zarfında pek çok güzel şey o kadar iyi olmuyor. Ancak, bu yengeçlerle durum böyle değil. İyi haber şu ki, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), anneleri beklemek için yengeçleri sağlıklı olarak işaretlemiştir.

iyiaile, hamile kadınlar için hangi faktörlerin yengeçleri sağladığını anlamanıza yardımcı olur ve denemek için birkaç sağlıklı tarif paylaşır.

Gebelikte Yengeç Yenmek Güvenli Midir?

Evet, hijyenik olarak yapıldığı ve uygun şekilde pişirildiği sürece yengeç yiyebilirsiniz. Yengeç eti, suşi veya sashimi gibi yengeç ürünleri büyük bir hayır-hayır. Bu ürünler uygun şekilde pişirilmez ve size ve bebeğe zarar verebilir.

Kabuklu deniz hayvanlarının ve balıkların organlarını ve bağırsaklarını yememelisiniz, zira yüksek civa değerleri olabilir. Hamilelikte deniz ürünleri yemek için en önemli risk, PCB’ler (poliklorlu bifeniller), cıva ve dioksinler gibi doğal kirleticiler içermeleridir. Ayrıca, FDA, donmuş yengeç ürünlerinin, listeria kontaminasyonu riskini taşıdığını belirtiyor. Yengeç tüketmeden önce, özellikle kolesterol seviyeleriniz kontrol altında değilse, sağlık uzmanınıza danışın.

Hamileyken Yengeç Yerken Dikkat Edilecek Faktörler:

Yengeçleri seçerken dikkatli olmalısınız çünkü zaten aşırı yüklenmiş bağışıklık sisteminiz zararlı maddelerle savaşmak zorunda kalacak.

 1. Kral yengeçleri seçin:Hamilelikte en güvenli deniz ürünleri seçkisi kral yengeçtir. Diğer popüler çeşitler arasında mavi yengeç, kar yengeç ve Dungeness yengeç sayılabilir, ancak bunlar cıva bakımından yüksek oldukları için kral yengeçleri kadar güvenli sayılmazlar.

Civa fetüsün beyni ve sinir sisteminin gelişimini etkileyebilir ve annede de bazı sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Yengeç düşük cıvalu deniz mahsullerinden biri olsa da az miktarda tüketmeniz gerekir.

 1. Balık önerilerinden tavsiye alın:Kirlenme seviyeleri bir su kaynağından diğerine göre değişir. Yerel sularda yakalanan balık veya yengeçlere karşı dikkatli olmalısınız. Bu nedenle, yengeç yemek için güvenli olup olmadığını yönergeleri ve yerel balık önerileri ile kontrol etmeniz gerekir.
 2. Çiğ yengeç veya önceden pişirilmiş yengeç yemeklerinden kaçının:Çiğ yengeç veya önceden pişirilmiş yengeçler, gıda zehirlenmesine neden olabilecek mikroorganizmalar ve parazitler ile enfekte olabilir. Sadece annenin sağlığını değil aynı zamanda çocuğun gelişimini de etkiler.
 1. Az pişmiş yengeç eti yemeyin:Az pişmiş et çiğ et kadar tehlikelidir. Bu nedenle, eğer yeterince pişmemişse, asla yengeç yemeyin. Düzgün pişmiş bir yengeçte, ısı zararlı mikroorganizmaları ve parazitleri tahrip eder.
 2. Dondurulmuş yengeç eti yemeyin:Dondurulmuş et bakterilere eğilimli olduğu için tüketilmemelidir. Colorado Eyalet Üniversitesi’ne göre, kapalı bir kutuda saklanan yengeçleri veya kese seçebilirsiniz.
 3. Hijyenik bir şekilde kullanın:Tüm çatal bıçakları, kapları ve yiyecek hazırlama alanlarını çiğ yengeçleri kullanmadan önce ve sonra yıkayın. Ayrı bıçaklar ve kesme tahtaları kullanmalısınız. Artık yiyeceği dondurucudaki hava geçirmez bir kapta saklayın. Oda sıcaklığında iki saatten fazla bırakılmış eski yiyecekleri atın.

Gebelikte Yengeç Yeme Sağlık Sağlığı:

Yiyecek isteklerine katılıyor olsanız bile, hamileliğiniz sırasında yediğiniz yiyeceklerin bütünlüğünü düşünün. Yengeç yemenin faydaları burada, ancak yemeden önce doktorunuza danışın.

1. Fetüsün genel gelişimine yardımcı olur:

Yengeçler zengin bir omega 3 yağ asidi kaynağıdır, protein ve A ve D vitaminleri. Hamilelik sırasında yengeç yemek küçük çocuğunuzun genel gelişimini teşvik eder.

2. bağışıklığınızı artırır:

Yengeç etindeki amino asitler ve antioksidanlar hamilelik sırasında enerji ve bağışıklık seviyelerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

3. anemi ile savaşır:

Yengeçlerde sağlıklı demir seviyeleri bulunur. Demir seni hamilelik anemisinden korur. Ayrıca doğumdan sonra bebekte sağlıklı hemoglobin seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

4. Kalsiyum bakımından zengin:

Zengin kalsiyum seviyeleri doğmamış çocukta kemik ve diş gelişimini arttırır.

5. Düşük kalorili:

Yengeç eti kalorileri çok düşük, bu da iyi çünkü kilo alma konusunda endişelenmeden yiyebilirsiniz.

6. Kolesterol düşüklüğü:

Bekleyen anne sütü normal veya düşük kolesterol seviyesine sahipken yengeç yiyebilir, yüksek seviyedekilerin yengeç yemek güvenliyse doktorunuza danışmaları gerekir.

7. Folat içerir:

Yengeçler ayrıca diyetinize eklemeniz gereken temel bir vitamin olan folat içerir. Folat, nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olur.

Hamile Iken Kar Yengeç Bacakları Yiyebilir Misin?

Kar yengeç bacakları vücudunuzun günlük ihtiyaçları için yeterli miktarda yağ içerir. Ancak, aşırı miktarda alırsanız zararlı olabilecek yüksek sodyum seviyeleri de içerir. Bu nedenle, onları sağlıklı bir şekilde doldurma ile doğru şekilde pişirdiğinizden emin olmalısınız. Onları buharda pişirmek, kaynatmak, kızartmak veya kızartmakla yapabilirsiniz ancak yarı pişmiş veya çiğ olarak yenemezler. Ayrıca BKİ’yi aşmamaya dikkat edin.

Hamile Kadınlar İçin Önerilen Yengeç Miktarı Nedir?

Hamile kadınlar genellikle haftada iki kez altı ons yengeç yiyebilirler. Kral yengeç en düşük cıva seviyelerini içerir ve en iyi seçenektir. Mavi yengeç, kar yengeç ve Dungeness yengeç gibi diğer yengeçler daha yüksek düzeyde cıva içerir ve bu nedenle ayda bu ons altı yeniden daha az tüketmelisiniz. Daha güvenli olmak için hamilelik sırasında bu çeşitlerden kaçının.

Doktorunuza danışın ve yengeç yemenin sizin için güvenli olduğunu onayladıktan sonra, aşağıda listelediğimiz lezzetli yengeç tariflerini deneyin. Hamileyken yemek yemediğiniz herhangi bir bileşen olduğunu düşünüyorsanız veya maddeler sizi rahatsız hissetmenize neden olabilir, başka bir şeyle değiştirdiğinizden emin olun.

 

Gebelik Dostu Ve Kolay Yemek Yengeç Tarifler

1. Yengeç Kek

İhtiyacın olacak:

 • 1/3 fincan kuru ekmek kırıntısı
 • ¼ ekilen ve doğranmış yeşil biber
 • ¼ ekilmiş ve doğranmış kırmızı dolmalık biber
 • 2 ince dilimlenmiş yeşil soğan
 • 4 kıyılmış taze maydanoz
 • ½ çay kaşığı acı biber sosu
 • 1 yumurta akı
 • 2 yemek kaşığı. mayonez
 • 1 yemek kaşığı. taze sıkılmış limon suyu
 • Ces Worcestershire soslu bir çay kaşığı
 • 2 çay kaşığı Dijon hardalı
 • ¼ çay kaşığı
 • Kuru hardal sp çay kaşığı
 • ¼ soğan tozu
 • 6 ons süzülmüş ve kuşbaşı yengeç eti
 • Cup bir fincan kuru ekmek kırıntısı
 • Kekleri kızartmak için 1 bardak kanola yağı

Nasıl:

 1. Büyük bir tencerede, yağı ısıtın ve düzleştirilmiş yengeç keklerini birer birer ekleyin. Bir seferde çok fazla eklemeyin, çünkü kızartma yaparken yağdaki kekleri çevirmeyi zorlaştıracaktır. Bir tarafı kızarana kadar pişirin, sonra diğer tarafa çevirin ve kızarıncaya kadar kızartın.
 2. Şimdi yengeç etini karışıma ekleyin ve tekrar atın. Ellerinizi kullanarak karışımı avucunuza alın ve küçük toplar halinde yuvarlayın. Şimdi küçük kekler oluşturmak için topları düzleştirin.
 3. 1/3 Mix rd ekmek kırıntısı, yeşil dolmalık biber, kırmızı dolmalık biber, yeşil soğan ve büyük bir kapta maydanoz arasında. Yumurta aklarını, mayonezi, limon suyunu, Worcestershire sosunu ve Dijon hardalunu ekleyin.
 4. Sonra, baharat ve kuru hardalı ilave edin ve hepsini bir parça atın. Şimdi soğan tozunu ekleyin ve tekrar karıştırın. Her şeyin düzgün bir şekilde kaplanması için her şeyi iyi karıştırdığınızdan emin olun.
 5. Kalan ekmek kırıntılarını bir tabağa yerleştirin ve kızarttıktan sonra gevrek bir doku elde etmek için yengeç keki ekmek kırıntılarına koyun.
 6. Kekler tepsiden alın ve servis yapmadan önce bir kağıt havlu ile kurulayın.

2. Sarımsak Yengeç Bacakları

İhtiyacın olacak:

 • 3 ve ½ pound Alaska kralı yengeç kabuğu ile birlikte yengeç
 • 6 kulak taze mısır
 • 1 ve bir bardak tereyağı
 • 3 çay kaşığı kıyılmış sarımsak
 • 1/8 inciçay kaşığı ezilmiş kırmızı biber gevreği
 • 1 çay kaşığı baharat veya tadına göre
 • Su

Nasıl:

 1. Büyük bir tencereye su ekleyin ve kaynatın. Su kaynamaya başladığında, yengeç bacaklarını ve tavadaki mısırları ekleyin. Mısır yumuşamasına ve yengeç bacaklarının opak olmasına ve lapa lapa haline gelinceye kadar kaynatmaya devam edin.
 2. Bazen yengeç mısırdan önce pişirmeyi bitirebilir, bu yüzden aynı olup olmadığını her beş dakikada bir kontrol etmeye devam edin. Tamamlandığında suyu boşaltın. Keskin bir bıçak kullanarak, yengeç bacak kabuklarının her birinde bir yarık açın, böylece daha kolay yenir.
 3. Başka bir kapta tereyağını eritin ve sarımsak, kırmızı biber ve baharatları ekleyin. Hepsini karıştırın ve sonra pişmiş yengeç ve mısır ekleyin. Her şeyi iyice karıştırın ve yaklaşık beş ila on dakika sote edin.

3. Yengeç Etli Tavuk Göğsü

İhtiyacın olacak:

 • 3 ons yumuşatılmış krem ​​peynir
 • 2 yemek kaşığı. Kıyılmış soğan
 • 2 yemek kaşığı. doğranmış taze maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı doğranmış dereotu
 • 1 çay kaşığı kıyılmış sarımsak
 • 1/8 inciçay kaşığı limon biberi
 • 4 ons taze Dungeness Yengeç eti
 • 4 derisiz ve kemiksiz tavuk göğsü
 • 1 su bardağı çok amaçlı un
 • 2 çırpılmış yumurta
 • 3 bardak taze ekmek kırıntısı
 • 2 yemek kaşığı. tereyağı
 • 2 yemek kaşığı. bitkisel yağ
 • Tat başına tuz
 • Tat olarak biber

Nasıl:

 1. Bir kase alın ve krem ​​peynir, soğan, dereotu, maydanoz, sarımsak ve limon biberini ekleyin. Baharatları bir araya getirmek için güzel bir karışım verdiğinizden emin olun. Şimdi yengeç etini ekleyin ve tekrar karıştırın.
 2. Karışımı örtün ve buzdolabında yaklaşık iki saat bekletin.
 3. Keskin bir bıçak alın ve dolum için bir çeşit cep yapmak üzere tavuk göğsünün ortasından yatay dilimler yapın. Cep oluşturulduktan sonra, yengeç eti kullanarak hazırladığınız malzemeyi alın ve tavuk açıklığına doldurun.
 4. Bir tabağa ekmek kırıntılarını, ayrı bir tabağa un ve diğer tabağı da yumurtaya yerleştirin. Tavuk parçalarını una batırın ve yumurtalara daldırın ve son olarak ekmek kırıntıları tabağında yuvarlayın. Üç parçaya batırırken tavuk parçalarını tamamen kapattığınızdan emin olun.
 5. Bir tencereye ısıtın ve tereyağı ve yağı ekleyin. Tereyağı erir ve yağ ısındığında, doldurulmuş tavuk göğsü parçalarını tavaya ekleyin. Güzel bir altın rengi kahverengi olana kadar bir tarafı pişirin. Tamamlandıktan sonra, parçayı ters çevirin ve diğer taraf da güzel bir altın kahverengiye dönene kadar pişirin. Her iki tarafın da uygun şekilde yapılması yaklaşık on dakika sürecektir. Her iki taraf da pişirildikten sonra, tavadan çıkarın ve bir kağıt havlu üzerindeki fazla yağı ve tereyağı silin.

4. Mini Yengeç Erir

İhtiyacın olacak:

 • 3 ila 4 ons ekmek dilimi
 • ¾ mayonez bardağı
 • ¾ tlimon lezzet sp
 • 3 ve bir bs yemek kaşığı. doğranmış taze dereotu
 • ½ çay kaşığı tuz
 • 12 ons süzülmüş ve topaklanmış yengeç eti
 • 2 yemek kaşığı. ince kıyılmış kırmızı soğan
 • Domates dilimleri
 • 1 su bardağı rendelenmiş Gruyere peyniri
 • Ground taze öğütülmüş karabiber unu veya tada göre

Nasıl:

 1. Broyler için ön ısıtma yapın.
 2. Bir fırın tepsisine alın ve ekmek dilimlerini aynı olan tek bir tabakaya yerleştirin. Şimdi her iki tarafta bir ila iki dakika kadar ya da güzel bir altın kahverengileşinceye ve düzgün bir şekilde kızarana kadar pişirin. Koyu kahverengi bir renge dönüşmediklerinden veya aşırı kızardıklarından veya yanmadıklarından emin olun.
 3. Bir kasede mayonez, limon kabuğu rendesi ve üç yemek kaşığı ekleyin. Dereotu ve dördüncü çay kaşığı tuzu ilave edip iyice karıştırın. Şimdi farklı bir kapta, yengeç eti, soğanı ve tuzun dörtte birini ekleyin. Yengeç etini tamamen kaplayacak şekilde iyice karıştırın. İki yemek kaşığı ekleyin. yengeç eti karışımı içinde mayonez ve yengeç eti kaplamak için hepsini bir araya getirin.
 4. Kalan mayonez karışımını alın ve tost üzerine eşit şekilde yayın. Daha sonra, yengeç eti karışımının bir tabakasını ekleyin ve son bir tabak domates dilimleri ilave edin. Peyniri üstüne serpin.
 5. Tostu yaklaşık üç dakika ya da peynir güzelce eriyene kadar kızartın. Hazırlandığında, üstüne tat başına karabiber serpin ve kalan dereotu garnitür olarak ekleyin. Derhal veya hala sıcakken servis yapın.

5. Yengeç ve Karides Nachos

İhtiyacın olacak:

 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 kiloluk soyulmuş karides
 • 2 – 3 çay kaşığı kızarmış öğütülmüş kimyon
 • 1 çay kaşığı kıyılmış sarımsak
 • 1 pound temizlenmiş ve toplanmış jumbo götürü yengeç eti
 • ¾ ekşi krema fincan
 • 1 demet yeşil soğan dilimlenmiş
 • 9 ons sarı, beyaz veya mavi mısır tortilla cips
 • 3 su bardağı rendelenmiş biber peyniri
 • ½ dilimlenmiş ve salamura jalapenos fincan

Nasıl:

 1. Isıya büyük bir tava koyun ve yağı ekleyin. Isındığında karides, kimyon ve sarımsağı ekleyin. Yaklaşık üç dakika sote edin ya da karides pembeleşene kadar.
 2. Karidesler uygun şekilde pişirildikten sonra, tavadan çıkarın ve bir kaseye yerleştirin. Yengeç, ekşi krema ve yeşil soğan ekleyin ve her şeyin düzgün bir şekilde kaplandığından emin olmak için tekrar karıştırın.
 3. Bir fırın tepsisini hizalamak için alüminyum folyo kullanın ve tortilla yongalarını aynı yere yerleştirin. Karidesleri ve yengeç karışımını her bir çipin üstüne ekleyin ve peynirin üzerine serpin. Tortilla yongalarını jalapeno ile doldurun.
 4. Tortilla yongalarını iki dakika kadar karıştırın ve sıcaktan en az beş ila altı inç uzağa yerleştirdiğinizden emin olun. Peynir eriyene kadar yap. Derhal veya hala sıcakken servis yapın.

6. Mango Salsa ile Yengeç Salatası

İhtiyacın olacak:

Mango salsa için:

 • 1 su bardağı süzülmüş ve kesilmiş tropikal meyveler
 • 1 yemek kaşığı. doğranmış taze kişniş yaprağı
 • 1 ince doğranmış yeşil soğan
 • Bir misket limonunun suyu
 • 1 küçük tohumlanmış ve kıyılmış kaburgalar çıkarılmış jalapeno
 • Tat başına tuz
 • Tat olarak taze çekilmiş karabiber

Yengeç Salatası için:

 • 2 su bardağı rendelenmiş marul
 • 1 bardak götürü yengeç eti
 • ¼ ekşi krema fincan
 • Garnitür için dilimlenmiş limon

Nasıl:

Mango salsa için:

 1. Büyük bir kapta, kesilmiş tropik meyveleri ve diğer tüm mango salsa malzemelerini karıştırın. Her şeyi iyice karıştırın ve bir kenara koyun.

Yengeç Salatası için:

 1. Bir parfe bardağı alın ve yarım bardak rendelenmiş marul, bir bardak topak yengeç eti ve iki yemek kaşığı ile kaplayın. Ekşi krema Tüm malzemeleri bitirene kadar katmanları aynı şekilde tekrarlamaya devam edin.
 2. Servis yaparken dilimlenmiş limonları üstüne yerleştirin.

7. mısır ve yengeç çorbası tencere turta

İhtiyacın olacak:

 • 1 yemek kaşığı. sızma zeytinyağı
 • 3 ila 4 dilim doğranmış veya ince dilimlenmiş domuz pastırması
 • 2 avuç doğranmış bebek patates
 • 3 – 4 doğranmış küçük kaburga kereviz
 • 1 ince doğranmış soğan
 • 2 kıyılmış veya ince dilimlenmiş büyük sarımsak dişleri
 • 1 ince doğranmış hafif biber
 • 2 yemek kaşığı. doğranmış taze kekik
 • 1 yemek kaşığı. yengeç yağı baharatı
 • 3 su bardağı tavuk suyu
 • 3 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı. tereyağı
 • 3 yuvarlak yemek kaşığı. unlu
 • 1 yuvarlak yemek kaşığı. Dijon hardalı
 • Koçanına 3 ila 4 kazınmış mısır kulak veya 2 su bardağı donmuş ve çözülmüş organik mısır taneleri
 • 1 yaprak donmuş ve çözülmüş puf böreği
 • 1 taze yengeç eti küveti
 • İstediğiniz acı sostan birkaç damla
 • Tat başına tuz
 • Tat olarak karabiber ve taze çekilmiş

Nasıl:

 1. Yüksek tencereye orta ateşte bir tava koyun ve yağı ekleyin.
 2. Yağ ısındıktan sonra kıyılmış pastırmayı ekleyin ve birkaç dakika pişirin. Daha sonra, patatesleri, kerevizleri, soğanı, sarımsakları, acı biberleri, doğranmış kekikleri, yengeç baharatlarını, tuz ve karabiber tadına göre ekleyin.
 3. Her şeyi karıştırın ve tavayı örtün ve yaklaşık on dakika pişirin. Ara sıra karıştırdığınızdan emin olun. Şimdi tavuk suyunu ve sütü ekleyin ve kaynamaya bırakın.
 4. Orta ateşte küçük bir tava koyun ve tereyağını ekleyin. Erimeye başladığında, unu ekleyin ve topak oluşmasını önlemek için karıştırmaya devam edin. Bunu bir dakika kadar yapın ve hardalı ekleyin. Birlikte karıştırmak. Şimdi bunu tavuk suyunun pişirildiği tencereye ekleyin ve her şeyi birlikte karıştırın. Her şey iyice karıştığında, mısırı ekleyin ve çorbanın kaynamaya ve kabarmaya başlamasına izin verin. Kabarmaya başladığında, ısıyı azaltın ve karışım koyulaşana kadar pişirmeye devam edin. Isıdan alın ve tamamen soğuyana kadar bir kenara koyun.
 5. Şimdi fırını 425 derece F’ye ısıtın. Hamur hamurunu alın ve keskin bir bıçak kullanarak şekilleri kesin. Hamur hamurunu derin bir kaseye veya sığ güveçlere yerleştirin, böylece şekilleri uygun şekilde kesin.
 6. Fırın tepsisini yapışmaz fırın tepsisine yerleştirin. Bir su sıçraması ekleyerek yumurtayı çırpın ve hamuru üzerine sürün. On ila 12 dakika kadar veya altın oluncaya kadar pişirin.
 7. Balıkçığı tekrar ısıtın ve ısıtmaya başlayın. Boğucu tekrar köpürmeye başlayana kadar orta ateşte ısıtırken kapalı tutun. Şimdi kapağı çıkarın ve kaynamaya devam etmesi için biraz daha pişmesine izin verin.
 8. Acı sosu yengeç etinin üzerine serpin ve çorbaya ekleyin. Yengeç eti çorbaya karışana ve iyice ısıtılıncaya kadar karıştırmaya devam edin.
 9. Bitince, çorbayı kaselere dökün ve böreği üstüne ilave edin.

8. Yengeç ile Devilled Eggs

İhtiyacın olacak:

 • 4 ons götürü yengeç eti
 • ½ ince kıyılmış çubuk kereviz bir sopa
 • 2 yemek kaşığı. mascarpone peyniri oda sıcaklığında tutulur
 • 1 yemek kaşığı. mayonez
 • 1 yemek kaşığı. ekşi krema
 • 1 yemek kaşığı. Dijon hardalı
 • 1 yemek kaşığı. taze sıkılmış limon suyu
 • 3 yemek kaşığı. taze doğranmış chives
 • Tat başına tuz
 • Tat olarak karabiber ve taze çekilmiş
 • 6 haşlanmış yumurta kabukları çıkarılmış, yarıya alınmış ve sarısı alınmış

Nasıl:

 1. Bir kasede, yengeç eti, kereviz, mascarpone peyniri, ekşi krema, Dijon hardalı, limon suyu ve frenk soğanı karıştırın.
 2. Tuz ve karabiberi ekleyip karıştırın. Yengeç eti karışımını yumurtalara koyun. Derhal servis yapın.

Bu tarifleri nasıl beğendin? Bunlardan herhangi birini denedin mi? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.