Hamile kalmak için en iyi zaman

Hamile kalmak için en uygun zaman nedir? Tek bir “en iyi zaman” veya “en iyi gün” yoktur. Menstruasyon döngüsünü anlamak anahtardır, çünkü gebe kaldığın zaman doğrudur. Araştırmalar, seks yaparak şansınızı artırabileceğinizi gösteriyor:

 • Her gün eşinizin sperm sayısı iyidir.
 • Sık sık fertil dönem etrafında (dört gün daha iyi olurdu).
 • Yumurtlama gününden iki gün önce ve yumurtlama gününde.

Ne zaman hamile olabileceğinizi ve cinsel ilişkiyi nasıl geçirebileceğinizi bilmek ister misiniz? İyi aile yumurtlama ve hamilelik şansınızı etkileyebilecek çeşitli faktörler hakkında açıklama yapmak için burada. Ayrıca doğurganlığınızı iyileştirmek için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz.

Hamile Olmak İçin En Güzel Zaman Ne Zaman?

Altı günlük bereketli pencerede seks yapmak – yumurtlamaya ve yumurtlama gününe giden beş gün – gebe kalmakta oldukça etkilidir.

Şimdi, yumurtlama sırasında cinsiyetin gebe kalmanıza yardımcı olacak şekilde nasıl çalıştığını anlayalım:

Bereketli pencere: Sperm, kadının üreme yolunda üç ila beş gün yaşayabilir, ancak bir yumurta sadece 12 ila 24 saat boyunca yaşayabilir. Bu nedenle yumurtanın bu zaman dilimi içerisinde döllenmesi gerekiyor. Üstelik, taze boşalmış sperm, yumurtayı kapana kadar yumurtayı dölleyemez (bir kadının üreme kanalında spermi daha hareketli hale getirmek ve yumurtaya nüfuz etmek için meydana gelen bir dizi değişiklik). Bu işlemin gerçekleşmesi genellikle yaklaşık 10 saat sürer. Ovülasyondan önceki beş gün, bu nedenle, spermin yumurtayı döllemesi için önemlidir.

Yumurtlama gününün gebe kalmak için en iyi gün olduğuna dair bir inanç vardır. Araştırmacılar, bir kadının gebe kalması için hangi günlerin en verimli olacağını bulmak için cinsel ilişki ve yumurtlamanın zamanlaması arasındaki ilişkiyi araştırdı. Üreme Tıbbı Dergisi’nde yapılan araştırma bulguları, yumurtlama gününün gebe kalma zamanı olmadığını söylüyor. O zaman ne zaman verimli olurum?

1. Yumurtlamadan bir gün önce cinsel ilişki:

Yumurtlamadan önceki gün, yumurtlama gününe kıyasla gebe kalan günlerden biridir. Bunun nedeni öncelikle spermin kapasitans sürecinden geçmesi için yeterli zamana sahip olması ve bu nedenle yumurtayı ulaşmak ve döllemek için yeterince olgun olmasıdır.

2. Yumurtlamadan iki gün önce cinsel ilişki:

Yumurtlamadan iki gün önce gebe kalmak için iyi bir zaman. Aslında, bir gün öncesine göre yumurtlamadan iki gün önce cinsel ilişkiye girmeniz halinde hamileliğiniz daha olasıdır.

3. Yumurtlamadan üç ila dört gün önce cinsel ilişki:

Yumurtlamadan üç ila dört gün önce cinsel ilişkiye girerek, yumurtlama gününde cinsel ilişkiye kıyasla daha fazla hamilelik şansınız olacaktır.

4. Yumurtlamadan beş gün önce cinsel ilişki:

Verimli pencerenin ilk günü de idealdir, ancak yumurtlamadan önceki dört güne göre daha az etkilidir.

Kısacası, yumurtlamadan iki gün ve yumurtlama günü, adet döneminizin en bereketli günleridir.

Yumurtlama döneminizi belirlemek için yumurtlama hesap makinesini denemeniz gerekir.

Ovulasyonu Hesaplama – Verimli Günlerinizi Tanıyın

Yumurtlama gününü bilmek önemlidir. Herhangi bir adet döngüsünde yumurtlama periyodu, döngünün uzunluğuna ve dönemlerinizin düzenine bağlıdır. Adet döngüsü 22 ila 36 gün arasında olabilir. Döngünün bitiminden 12 ila 14 gün önce yumurtlarsın.

 • 28 günlük bir adet döngüsü varsa, 14. günde ovulacaksınız. Bu, bir sonraki döneme ya da döneminizden önce hamile kalmak için en uygun zamandır.
 • Ancak, daha kısa bir döngününüz varsa (21 gün), yedinci günde ovulacaksınız.
 • Öte yandan, adet döngüsünüz 35 gün ise, döngünün 21. gününde yumurtlarsınız.

Adet çemberiniz aydan aya değişirse, verimli pencere de değişir.

Bu nedenle, döngü boyunca her iki ila üç günde bir cinsel ilişkiye sahip olması tavsiye edilir. Yumurtlama günlerini beklemekten daha etkili olacaktır. Dahası, düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek sperm kalitesini artıracaktır.

Yumurtlama Varsa Nasıl Biliyorsunuz?

Bazen, yumurtlamaya başladığınızda bunu bilirsiniz, ancak diğer zamanlarda yumurtlama fark edilmeden geçebilir. Vücudunuzu anlayın ve adet döngüsünü birkaç ay takip edin. Gebe kalmak için en iyi zaman, aşağıdaki gibi işaretler aradığınız zaman olur:

 • Vajinal mukus ince, sıkı, temiz ve kaygan.
 • Mittelschmerz olarak da bilinen, mide bir tarafında hafif rahatsızlık.
 • Uyandıktan sonra, her sabah bitiminden sonra sıcaklığı her gün değiştirerek belirleyebileceğiniz bazal vücut ısısında (BBT) artış. BBT yumurtlamadan bir gün sonra artar. BBT’yi birkaç döngü boyunca takip etmek, kalıbı anlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Serviks yumuşaklaşır ve fertil dönemde hafifçe açılır.

Düzensiz Dönemler Kavramınızı Etkiliyor mu?

İdeal olarak, kadınların yılda 12 dönemi vardır. Bununla birlikte, bazıları daha az veya atlanan aylara sahip olabilir. Anormal kilo alımı veya kaybı, stres, egzersizler, tiroid bozukluğu, PKOS (polikistik over sendromu) ve yumurtalık disfonksiyonu, dönemlerinizi kesintiye uğratabilir.

Dönemleriniz ne kadar düzensiz olursa, ovülasyonu tahmin etmek zorlaşacaktır. Ancak, en iyi günleri, hatta gebe kalma tarihlerini bile bilmeyi deneyebilirsiniz:

 • Bereketli mukusdaki değişiklikleri (vajinal akıntı) arayın. İki veya daha fazla gün kaygan ve gergin bir mukus olduğunu fark ettiğinizde cinsel ilişki kurun. Alternatif olarak, döngüsünüz boyunca düzenli bir ilişkiye sahip olun.
 • Yumurtlama kitleri yumurtlama periyodunun saptanmasında yardımcı olabilir. Testler, yumurtayı serbest bırakmak için tetikleyici olan bir LH dalgalanması (luteinize edici hormonda ani ve kısa bir artış) olduğunda pozitiftir. LH dalgalanması yumurtlamadan 24-48 saat önce gerçekleşir. LH artışının önümüzdeki üç günü boyunca en verimli olacaksınız. Bu nedenle, önümüzdeki üç ila dört gün boyunca her gün seks yapabilirsiniz.
 • Adet döngüsünü sekiz veya daha fazla ay boyunca kaydedin. En kısa döngüyü alın ve ondan 18 çıkartın (örneğin 25 günlük döngü eksi 18) ve en uzun döngüden 11 (35 günlük döngü eksi 11). Ortaya çıkan fark (gün 7 ila 24 gün) hamile kalmak için en bereketli günleriniz olacaktır.

Menstrüel siklusunuz sürekli olarak düzensizdir, herhangi bir gecikme olmadan sağlık uzmanınızı görmelisiniz.

Hangi Faktörler Hamile Olma Durumunuzu Etkileyebilir?

Çabalarınız olsa da, bazı faktörler nedeniyle hamileliğiniz gecikebilir:

1. Yaşınız daha büyük, şansınız daha az:

Bir kadının doğurganlığı 30’ların başından itibaren azalmaya başlar. Kadınların çoğu 30’larında gebe kalma konusunda herhangi bir problemi olmamasına rağmen, doğurganlık genellikle 35 yıl sonra önemli ölçüde azalmaktadır. Yumurtalıklarında ve yumurtalarında meydana gelen değişiklikler gebe kalmayı zorlaştırır.

Aynı şekilde, bir erkeğin doğurganlığı da yaşla birlikte azalır. Yaşlandıkça, sperm sayısı cinsel yetenekleriyle birlikte aşağıya iner. Ancak erkekler, çinko, selenyum, E vitamini bakımından zengin, tütün ve alkolden uygun kilo almayı ve uzak durmayı sağlayan özel bir diyet alarak libidolarını artırabilirler.

2. Yaşam tarzının bir etkisi vardır:

Sigara, alkol, sıra dışı ağırlık ve stres doğurganlığınızı etkileyebilir. Ayrıca, bazı ilaçlar ve vajinal yağlar gebe kalma kabiliyetinizi bozabilir. Bu nedenle, herhangi birini kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

3. Sık sık seks yapmak:

Kalıcılık önemli ölçüde öder. Eğer hamile kalmak istiyorsanız, sık cinsel ilişkiye girmelisiniz. Her gün cinsel ilişkiye girmek spermin yumurtayı döllemesi için bir şans verecektir. Ovulasyon düzenli ise, kavrama daha kolay olur. Sevişme işleminiz ne kadar az görülürse, hamilelik şansınız o kadar düşük olur.

4. Dengeli zihinsel durum:

Yaptığınız her şeyden zevk alın ve emin olun. Aşırı çalışma, stres, obezite ve hayal kırıklığı hamile kalma şansınızı etkileyebilir.

Yani, Hamilelik şansınızı artırmanın bir yolu var mı?

Doğurganlığı Artırma İpuçları:

Şu ipuçlarını izleyin:

 • Gelişmiş doğurganlık için gerekli besinlerle sağlıklı ve dengeli bir diyet yiyin.
 • Vücudunuzu ve zihninizi etkileyebileceği için panik yapmayın.
 • Seks keyfini çıkarın. Verimli pencere hesaplamaları ve bazal vücut ısısını kontrol etmek sadece romantizminizi öldürebilir. Sonunda zevk için değil, bebeğinizle sevişebilirsiniz.
 • Eşinizle aranızda yüksek bir duygusal bağ olduğundan emin olun. Ne kadar yüksekse, şansınız o kadar yüksek.
 • Egzersiz yap, ama ılımlı olsun. Sağlıklı bir vücut, doğurganlığı iyileştirmek için gerekli hormonları üretir.
 • Obezite azaltın. Hiç sağlıklı değildir ve doğurganlık oranını etkiler.

Cinsel Pozisyonlar Hamile Olmanıza Yardımcı Olacak mı?

Pozisyonlar, kavrama şansınızı etkilemeyecektir, ancak orgazm olması yardımcı olacaktır. Misyoner gibi belirli pozisyonların gebe kalmasına yardımcı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ancak, bu iddiaları destekleyecek kanıt yoktur. Bu pozisyonlar, derin nüfuza imkan verecek ve böylece spermin yumurtaya ulaşma şansını artıracaktır.

Bir kadın düzenli olarak cinsel ilişkiye girdiğinde hamile kalmaya başlar. Ayrıca, zevk için seks ve o anların tadını çıkarın. İşlemi çok mekanik yapmayın. Siz ve eşiniz rahatlamak ve stressiz olmak zorundasınız.

Umarız hamilelik planınızda başarılı olursunuz. Başka sorunuz varsa, bize yazabilirsiniz.