Select Page

Bir süredir düşünmeye mi çalışıyorsun? Daha sonra, hamile kalmamanın nedenlerini ve sorunu çözdüğünüzü bilmek çok zaman alıyor.

Gebe kalmak sadece seks yapmakla ilgili değil. Tek veya bir arada birçok faktör hamile kalmamanıza katkıda bulunur. İyi aile, bu problemleri anlamanıza ve çözüm oranlarını ve tedavi yöntemlerini sunarak anlayış oranlarınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Hamile Olmak İçin Bir Kadın Ne Kadar Sürüyor?

Sağlıklıysanız ve üreme organlarınız en iyi şekilde çalışıyorsa, her bir adet döngüsünde% 25’e varan bir olasılıkla karşılaşabilirsiniz.

Gebe kalmaya çalışan bütün çiftlerin (30 yaşından küçük kadınlar):

 • İlk ayda 30 yüzde (ilk döngü)
 • Yüzde 75 altı ay sonra gebe kalacaktır
 • Yüzde 85’i bir yıl içinde düşünecek (12 döngü)
 • Bir yıl sonra yüzde 90 düşecek
 • Yüzde 95, iki yıl sonra düşünecek
 • Yüzde 91’i üç yıl içinde (36 döngü) (yaklaşık üç yıl) düşünecektir.
 • Yüzde 93 ila 95, dört yıl içinde kavuşacak (48 döngü)

Birkaç faktör devreye girer ve bir çiftin ne zaman kavrayabileceğini tanımlar.

Hamile Olmamak İçin En Yaygın Nedenler Nelerdir?

Dönemleriniz düzenli olabilse de, günlük aktivitelerin bir kısmı, kavrama şansınızı etkileyebilir. Onları bize bildirin:

1. Çok fazla veya çok az seks:

Seks muhtemelen zevk ve yeniden üretim için en temel insan ihtiyacı. Ve insanlar her zaman aşırılıkta.

Çok fazla cinsel ilişkiye girme: Bazı insanlar daha fazla cinsel ilişkiye girmenin gebe kalmasına neden olabileceğine inanırlar. Ancak bu her zaman doğru olmayabilir. Sık cinsel ilişki bir erkeğin sperminin gücünü azaltmayacak olsa da, yorgunluk, baş dönmesi, zayıf dizler ve sık idrara çıkma gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eğer sadece bebek sahibi olmak için çok fazla cinsel ilişkiye girerseniz, BURNOUT (yorgunluk hali, enerjinizi seks için tüketme durumu) ile sonuçlanabilir. Bu durumda, fiili bereketli pencere açık olduğunda, eşlerden biri cinsiyetle ilgilenmeyebilir. Ve bir çift olarak gebe kalma fırsatını kaybedersiniz.

Çok az seks yapmak: Spermi kurtarmak için cinsel ilişkiyi kesiyor olabilirsiniz veya sadece yumurtlama sırasında seks yapabilirsiniz. Ancak günlerce seks yapmadan kalmak, anlayışınızı etkileyebilir. Ovulasyonunuz hakkında her zaman doğru olmayabilir diye seks sınırlandığında fertil fazınızı kaçırabilirsiniz.

Sıklıkla seks yapmayı deneyin ve yumurtlama tarihlerinizi yakından takip edin. Düzensiz periyotlarınız varsa veya doğurgan pencerenizi izlerken problem yaşıyorsanız, bir yumurtlama kiti kullanın. Sonuç ovulasyonun bir veya iki gün içinde olduğunu gösterirse, o zamanlar cinsel ilişkiye girer. Sadece bir bebeğe sahip olmak için seks yapmamanızı unutmayın, çünkü o zaman sürecin tadını çıkaramazsınız.

2. aşırı stres

Stres, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınıza zarar verir ve hamile kalma yeteneğinizi etkiler. Depresyon ve anksiyete gibi diğer duygusal rahatsızlıklar doğurganlık seviyenizi azaltabilir. Gebe kalmaya çalışırken sakin ve dengeli bir durumda olmalısınız. Stres, hipofiz bezini kontrol eden hipotalamus fonksiyonlarını engeller. Bez, adrenal, tiroid ve yumurtalıklarını düzenler ve düzensiz periyotlara yol açsa bile dönem döngüsünü etkiler.

Gebe kalma şansınızı arttırmak için stres aşamasından çıkmanız için biraz zaman ayırmalısınız. Stresi atlatmak için bir destek grubuna katılabilir, bir psikolog görebilir, doğurganlık için yoga yapabilir, meditasyon yapabilir ve egzersiz yapabilirsiniz.

3. Adam-problemi:

İnfertilitenin primer ve üst nedenlerinden biri düşük sperm sayısı ve zayıf sperm motilitesidir (yapısal anormallikler nedeniyle). Bu faktör çiftlerde infertilite problemlerinin% 30 ila 40’ını oluşturmaktadır.

En önemli adım, acil tedavi için bir doktor veya doğurganlık uzmanı görmek. Düşük sperm sayısı veya motilitesi için in-vitro fertilizasyon (IVF) veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) en iyi çözümdür. IVF, yumurta ve spermlerin insan vücudunun dışında çiftleşmesini ve döllenmiş yumurtanın vajinaya aktarılmasını içerir. ICSI’de tek bir sperm alınır ve doğrudan yumurtaya enjekte edilir.

4. seks sonra banyoya koşarak:

Birçok kadın tuvaleti temizlemek için seks yaptıktan sonra yıka, yıka. Spermin yumurtaya ulaşma ve onu dölleme şansı elde etmesini sağlamak için seks sonrası bir süre yatakta kalmak şarttır. Kalkarsanız ve acele ederseniz, harekete geçtiğiniz anda, yerçekiminin spermi aşağı doğru sürüklemesine izin verirsiniz ve kalan kısmı temizlediğinizde yıkanır. Ve bu, hamile kalmamanın doğal nedenlerinden biridir.

Gebe kaldıktan sonra bir süre rahatlamanıza ve yatmaya odaklanın, böylece gebe kalma ve hamilelik şansınızı arttırabilirsiniz.

5. İç çamaşırları çok sıkı:

Kadınlar, düzgün şekil almak için sıkı iç çamaşırları giyerler ve vücutlarını ve figürlerini vurgularlar. Ancak, üreme organlarınızın işlevlerini engelliyor olabilirsiniz. Erkeklerde sperm üretimi azalır ve kadınlarda hava dolaşımı azalır ve rahatsızlığa yol açar.

Enfeksiyonlardan kaçınmak için iyi takılmış, ancak pamuklu çamaşırlar giyin. Bu, ter ve nem ile ilgili problemleri azaltacak ve özel kişilerinizin nefes almasına ve rahatlamasına izin verecek.

6. Daha az uyku:

Uyku yoksunluğu bedeni zorlayabilir ve tüketebilir ve bağışıklık sisteminin işlevlerini etkileyebilir. Bu enfeksiyon alma şansınızı arttırır ve sonuçta üreme döngüsünü etkiler. Aynı şey erkekler için de geçerlidir. Enfeksiyonlar ateşe dönüşebilir ve aşırı vücut ısısı spermlere zarar verebilir. Kadınlar, adet döngüsünü etkileyebilecek uyku eksikliğinden dolayı endişeli olabilirler.

Sağlıklı kalmak için yeterince uyku alın. Uykusuzluk durumunda, bir doktora danışın.

7. Altında veya aşırı kilolu:

Çok ince veya çok yağlı olmak, gebe kalma şansınızı da etkileyecektir. Yetersiz beslenirseniz, iyi yumurtlamazsınız. Daha ağır tarafta olursanız, doğurganlığınızı engeller. Bu nedenle, ideal bir vücut ağırlığı yardımcı olur ve ideal VKİ’niz üzerindeyse, yumurtlama düzenli olsa bile daha az gebe kalma şansı vardır.

Sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı koruyun. Ilımlı fitness rutininde şımartın. Beslenme ve takviye için sağlık uzmanınıza danışabilirsiniz.

8. Yağlayıcıların aşırı kullanımı:

Çalışmalar, vajinal kayganlaştırıcıların spermin hareketliliğini olumsuz yönde etkilediğini ve gübrelemeye müdahale ettiğini belirtmektedir. Bu, tezgah üstü ve ev yapımı madeni yağlar için geçerlidir.

Nedeni – ovulasyondan önce üretilen servikal mukusun pH’sı, spermin canlılığı ve motilitesi için idealdir. Ancak yağlayıcılar, spermleri öldürmek için yeterli olan asidik bir pH’a sahiptir. Ayrıca, spermin motilitesi yağlayıcıların kalınlığından ve bunların su içeriğinden etkilenir.

Ön sevişme, en iyi yağlayıcıdır. Ruh halinize girmek için zaman ayırın. Bu işe yaramazsa, toksik olmadığı ve spermin motilitesine müdahale etmeyeceği için yağlama için ılık su kullanın. Hamile kalmaya çalışırken hala yağlayıcıya ihtiyacınız varsa, “doğurganlık dostu” yağlayıcıları seçebilirsiniz.

9. Kötü yaşam tarzı seçimleri:

Sigara içme, içme, uyuşturucu kullanımı ve kafein gibi yaygın yaşam tarzı faktörleri doğurganlığınızı etkiler. Erkeklerde bu faktörler sperm sayısını ve motiliteyi azaltır ve kadınlarda düzensiz ovülasyona neden olurlar.

Gebe kalmayı planlamanızdan birkaç ay önce bu alışkanlıklardan çıkın. Daha sağlıklı yaşam seçeneklerine geçin. Ayrıca, yapay tatlandırıcıların kullanılmasını ve kimyasal maddelere maruz kalmalarını önleyin

10. Çevre kirliliği:

Çevresel toksinlerin hem kadınlara hem de kadınlara zarar verdiği bilinmektedir. Kimyasallar, böcek ilaçları, sigara dumanı, poliklorlu bifeniller, plastikler, gıda ambalajı ve kişisel bakım ürünleri (sabunlar, şampuanlar ve kozmetikler) gibi kirleticilere maruz kalmak, sağlığınızı, özellikle de doğurganlığı etkileyebilir. Çiftlerin% 29 oranında gebe kalma kabiliyetlerini düşürdüler.

Çevresel toksinlere ve kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak kaçınılmaz olsa da, onları mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

 • Bitkileriniz ve çimleriniz için böcek ilacı kullanmayı bırakın. Organik yiyecekleri seçin.
 • Organik ve doğal kişisel bakım ürünlerini kullanın.
 • Kimyasal eğilimli alanlarda çalışırken koruyucu giysiler kullanın ve daima yüksek havalandırılan yerlerde bulundurun.

Yukarıdaki nedenlerin tümü, yaşam tarzı seçimleri veya gebe kalma kabiliyetini etkileyen çevresel faktörlerdir. Şimdi hamile kalmamanın bazı tıbbi nedenlerine bakalım.

Hamile Olmamak İçin Tıbbi Nedenler:

Bazı durumlarda, yumurta doğal olarak durdurulabilir, diğerlerinde ise çift iktidarsızlıktan muzdarip olabilir. Bununla birlikte, düşünmek için kendinize bir yıl vermelisiniz. İşler o zaman işe yaramıyorsa, teşhis ve tedavi için doktora başvurabilirsiniz. Kadınlarda ve erkeklerde infertilite nedenleri farklıdır.

Kadınlarda infertilitenin tıbbi nedenleri:

11. Düzensiz dönemler:

Düzenli olarak menstrüel olmayan kadınlar gebe kalmakta daha fazla güçlük çekmektedir. Düzensiz dönemler tutarsız yumurtlama gösterir ve yumurtası olmadan gebe kalmak imkansızdır. Bu nedenle, ne kadar az yumurtlarsanız, hamile kalma şansınız o kadar az olur.

Düzensiz dönemlere nasıl hamile kalabilirim?

Bir doktor, düzensiz dönemlerin temel nedenini bulmanıza ve tedaviyi buna göre sunmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyete odaklanmalı, ideal kilo almalı, orta düzeyde egzersiz yapmalı ve doktor tarafından önerilen doğurganlığı arttırıcı takviyeleri almalısınız.

12. Endometriozis:

Bu, endometrial hücrelerin uterusun dışında büyüdüğü üreme sisteminin kronik bir bozukluğudur. Gübrelemeyi veya döllenmiş yumurtayı fallop tüplerine doğru hareket etmesini engelleyen tüpleri tıkayacaktır.

Bu durum ağrılı dönemlere, seks sırasında penetrasyona, ağrılı bağırsak hareketlerine ve sık idrara çıkma ile birlikte menstrüel siklus sırasında mesane hissi veya kronik pelvik ağrıya neden olur.

Olası tedavi ne olabilir?

En iyi tedavi, anormal kistleri ve tıkalı tüpleri kontrol etmek ve çıkarmak için hafif bir tüpün kullanıldığı laparoskopidir. Ameliyatı yayınla, altı ila sekiz ay içinde düşüneceksin. Bu gerçekleşmezse, intrauterin inseminasyonlu (IUI) fertilite ilaçları verilir ve ciddi vakalarda in-vitro fertilizasyon kullanılır.

13. Yumurtlama sorunları:

Kadınlarda infertilite problemlerinin yaklaşık% 20 ila 40’ında, yumurtalıklardan olgun yumurtaların serbest kalmasını engelleyen düzensiz ovulasyon neden olmaktadır. Bazı kadınlar asla yumurtlayamazken, diğerleri çeyrekte bir kez yumurtlarlar. Hormonal dalgalanmalar, aşırı kilo alımı veya kaybı, aşırı egzersiz veya şiddetli stres, ovulatory bozuklukların temel nedenleri olabilir.

Olası tedavi ne olabilir?

Doktorunuz genellikle IVF ve doğurganlık ilaçları ile gonadotropinler, klomifen, prolaktin baskılayıcıları gibi yumurtlama uyarıcıları reçete edecektir.

14. Polikistik over sendromu (PCOS):

Ovülasyonu kesen hormonal dengesizliğin neden olduğu karmaşık bir durumdur. Yumurtalıklarda yumurtalık foliküllerinin olgunlaşmasını ve olgunlaşmasını bozan küçük kistler oluşur. Diğer olası semptomlar düzensiz adet kanaması, kilo alımı, aşırı saç büyümesi ve akne içerir.

Olası tedavi ne olabilir?

 Kilo kontrolüne yardımcı olan diyet ve yaşam tarzındaki değişiklikler ve IVF ile birlikte ovülasyon uyarıcı ilaçlar (gonadotropinler, klomifen) gibi tıbbi tedaviler PCOS’u tedavi edebilir.

15. Tüp hastalıkları:

Hasar gören veya tıkanmış fallop tüpleri yumurtaların uterusa ve spermin yumurtaya ulaşmasını engeller, bu da gebe kalmayı önler. Bu koşullar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, pelvik inflamatuar hastalıklar veya varsa sterilizasyon ameliyatları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Olası tedavi ne olabilir?

Laparoskopik cerrahi, tüplerin açılmasına ve tamirine yardımcı olur ve bunu IVF takip eder.

16. Yumurta faktörü:

Yumurta kalitesi ve miktarı 30’ların sonlarında ve 40’ların başında azalır. Kadınlar doğumda yaklaşık bir ila iki milyon yumurta ile doğarlar ve yumurtalar ergenlik döneminde 300, 000’e kadar yavaş yavaş azalır. Sonra yaklaşık 300 olgun ve yumurtlama yoluyla serbest bırakın. Ve menopozla, yumurta bırakmadın.

Olası tedavi ne olabilir?

Yumurtaların kaybı geri dönüşü olmayan bir süreç olduğundan, doğurganlık çağında hamileliği planlamaya çalışmalısınız. Ayrıca, aşırı kiloluysanız, sigara içtiyseniz, tiroid sorununu yönetiyorsanız (balıklarınız varsa) ve balık yağı, prenatal vitaminler, probiyotikler, D vitamini ve Koenzim Q10 gibi takviyeleri de alarak kilo vermeyi deneyin. Bu yumurta kalitesini artırır.

Yukarıdaki işe yaramazsa olası çözümler yumurta ya da embriyo bağışı, evlat edinme ya da surrogacy’dir.

17. Düşük progesteron seviyeleri:

Yumurtlamadan sonra, corpus luteum (kalan yumurta folikülü) erken gebelikte embriyo implantasyonunu desteklemek için progesteron üretir. Bu evrede progesteron eksikliği, Luteal Faz Bozukluğu (LPD) olarak adlandırılır ve infertilitenin nedenlerinden biri olabilir. Gebe bile olsanız bile, plasenta ve fetus daha fazla büyümeyecek, cansız cenin veya erken fetal kayıplara neden olacaktır. Prolaktin veya tiroid anormallikleri gibi diğer tıbbi durumlar anormal luteal fonksiyona yol açabilir.

Olası tedavi ne olabilir?

Doktorunuz sizi bir üreme endokrinolojisine yönlendirebilir. Tedaviler arasında, progesteron takviyeleri, vajinal enjeksiyonlar veya embriyo bağlantısı için uterus kaplamasını kalınlaştırmak için fitiller bulunur.

18. Servikal mukus problemleri:

Servikal mukus genellikle temiz ve elastik formlara olan kıvamını değiştirir, böylece spermler mukusdan dişi üreme organlarına kolayca geçebilir. Servikal mukus anormallikleri durumunda, mukus spermin geçmesini önler. Mukus bir enfeksiyonu ya da spermleri öldüren antikorları içerebilir. Bu problemler kronik servisitli ya da daralmış serviksli kadınlarda, daha önce herhangi bir ameliyatla karşılaşılmakta ve gebelik başarısızlığına neden olmaktadır.

Olası tedavi ne olabilir?

Enfeksiyonları tanımlamak ve tedavi etmek ve IUI ve in vitro fertilizasyon gibi yardımcı üreme yöntemlerini kullanmak problemi çözmeye yardımcı olur.

Erkeklerde infertilitenin tıbbi nedenleri:

19. Sperm problemleri:

Kötü sperm hareketliliği, düşük sperm sayısı veya hiç sperm sayısı ve anormal şekilli spermler bir erkeğin doğurganlığını azaltabilir.

Olası tedavi ne olabilir?

Fertilite ilaçları sperm üretimini hızlandıran ilk tedavi yöntemidir. Sonraki seçenekler IUI ve ICSI.

20. Tüp tıkanıklıkları:

Epididimdeki tıkanıklıklar (testislerin arkasında kalan uzun sarmal bir tüp ve olgun spermleri depolar) ve vas deferens (spermleri epididimden ejakülasyon kanalına taşıyan kas tüpü) fertil spermlerin taşınmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Tüplerdeki tıkanıklık, gonore veya klamidya, doğum kusurları veya yaralanmalar dahil olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olabilir. Ayrıca varikosel (skrotumdaki genişlemiş damarlar) sperm hareketliliğini de etkileyecektir.

Olası tedavi ne olabilir?

Sağlık pratisyenleri genellikle doğurganlığı düzelten tüp tıkanıklıklarının cerrahi düzeltilmesini tercih ederler.

Yaşam tarzı seçimleri ve tıbbi nedenlerin yanı sıra, doğurganlığı etkileyebilecek birkaç faktör daha vardır.

Doğurganlığı Etkileyen Başka Faktörler Var mı?

Evet! Açıklanamayan ve kombinasyon nedenleri tüm infertilite vakalarının sırasıyla% 25 ve% 40’ını oluşturmaktadır.

21. Açıklanamayan kısırlık:

Tüm infertilite vakalarının% 25’i, bir dizi test ve değerlendirmeden sonra bile asıl sebebi bulmadaki başarısızlık nedeniyle açıklanamayan infertilite olarak teşhis edilir. Ortaklar herhangi bir kesin sonuç almadan çeşitli testlerden geçerler. Aslında bir probleminiz olmasa da, karışıklığa neden olur.

Sıradaki ne?

Doktorlar genellikle düzenli ilişki kurarak (bebek sahibi olmaya odaklanmaksızın) bir sonraki en iyi adımı önerirler. Birkaç yıl sonra bile işe yaramazsa, size bir IVF tedavisi verilebilir.

22. Kombinasyon infertilitesi:

Burada, her iki ortak da, doğurganlık sorunları ya da bunlardan bir çift doğurganlık sorunu olduğunda teşhis edilir.

Sıradaki ne?

İnfertilite sebebine uygun tedavi önerilmektedir.

Kadınlarda, bazen adet döngüsü yoğunluk ve süre içinde değişebilir. Bu da doğurganlığı doğrudan etkileyebilir.

Ağır Dönemler Doğurganlığın Bir İşaretidir?

Ağır dönemler doğurganlığın bir göstergesi değildir ve bazen farklı bir problemi işaret edebilir. Yorgun ve yıpranmış hissedebilirsiniz. Daha fazla kan kaybetme sürecinde, zamanla inşa edilen temel vücut kaynaklarını kaybedersiniz. Eğer ani ve yoğun dönemler geçirirseniz hemen doktorunuzla konuşmalısınız.

Ayın Herhangi Bir Anında Hamile Olabilir misiniz?

Ayın her an hamile kalmak mümkün değildir. Gebe kalmak için yumurtlamak zorundasınız. Bu, yumurtlamaya ve etrafına giden günlerde cinsel ilişkiye girmeniz gerektiği anlamına gelir. Yumurtlamadan iki ila üç gün ve yumurtladığınız gün en bereketli günlerdir.

Ancak, bereketli günlerin doğrudan her şeyin iyi işlediği anlamına gelmediğini anlamalısınız.

Düzenli Dönemi Varsa Verimli misiniz?

Düzenli dönemleriniz varsa, doğurganlık şansınız yüksektir. Bununla birlikte, doğurganlık oldukça zordur, çünkü çok sayıda yumurta olmasına rağmen gebe kalmayı önleyecek sebepler olabilir.

Aylar ya da yıllar boyunca gebe kalmaya çalışıyorsanız ve başarısız olursanız, o zaman olası nedenleri dışlamak için bir doğurganlık uzmanı veya jinekolog görmeniz gerekir. Ayrıca, anlayış için her zaman tıbbi yardıma ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri doğal olarak gebe kalmanıza yardımcı olabilir.

Doğurganlık söz konusuysa, bir çiftin gebe kalması çok zor olmamalıdır. Ancak, kavrama şansınızı bir işaretle artırabilirsiniz.

Nasıl daha hızlı hamile alabilirim?

Bebeğiniz olmaya karar verdiğinizde, daha hızlı hamile kalmak isteyebilirsiniz. Çabucak kavuşma olasılığınızı artırmanın yolları vardır.

 • Bir önyardım kontrol veya danışmanlık planlayın
 • Gebe kalmaya çalışmadan önce doğum kontrol haplarından günler veya hafta uzak durun
 • Yumurtlama zamanınızı belirleyin. Bir yumurtlama yordamı seti kullanabilirsiniz.
 • Doğru zamanda seks yap
 • Diyetleri iyileştirerek, düzenli egzersiz yaparak, kimyasal maruziyetini sınırlandırarak ve bitkisel takviyeleri tüketerek spermlere destek verin.
 • Sağlıklı ve besleyici bir diyet yiyin
 • Aşk yaparken rahatlayın ve eğlenin

Bu değişiklikleri ne kadar çabuk uygularsanız, o kadar hızlı hamile kalırsınız.

Bazı çiftlerin ilk kez hamile kalma sorunları olurken, diğerlerinin ikinci kez gebe kalma sorunları vardır. Ve size nedenini anlatacağız.

Neden ikinci kez hamile kalmıyorum?

Doğurganlığınız ilk hamileliğinizden düşebilir ve kadınlar ikinci kez hamile kalmakta zorlanabilir. Bu ikincil infertilite olarak bilinir. Hamile kalmamanın bazı genel nedenleri şunlardır:

 • 35 yaşın üzerinde bir kadın iseniz, yumurta sayısı düşecek ve hiç veya daha az yumurta çıkmayacak.
 • 50 yaşın üstünde erkeklerde doğurganlık ve anormal sperm azalmıştır
 • Hormonal işlev bozukluğu, kilo sorunları, stres, ilaçlar (steroidler, antibiyotikler ve antihistaminikler) ve madde bağımlılığı (ilaçlar, tütün ve alkol) nedeniyle ovulasyon ve menstruel sikluslarda değişiklikler
 • İlk hamilelik veya doğumunuzdaki komplikasyon
 • Abdominal cerrahi, endometriozis, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara bağlı fallop tüpleri hasar görebilir.

İnfertiliteyi düzeltmek ve kolayca kavramak için kesin yollar vardır. Ama önce problemi tanımalı ve sonra çözüme doğru çalışmalısın.

Kısırlığın nasıl ele alınabileceği konusunda daha fazla öneriniz varsa, yorum bölümünde bize bildirin.

%d bloggers like this: