Hamile olduğunuzu öğrenmek çok değerli bir an. Büyük bir mutluluk ama aynı zamanda ömür boyu omuzlanacağınız en büyük sorumluluklardan biri. Bu nedenle, annelik denilen bu zor ama ilginç yolculuğa başlamadan önce % 100 emin olmalısınız.

Bugün bir kadının birden çok önceliği var. Anneliği kucaklamayı düşünmeden önce yerleşik bir kariyere ve sizinle aynı kararlılığa sahip bir eşe sahip olmanız çok önemli. Bu yüzden, farklı yaşlarda hamileliklerin artılarını ve eksilerini anlamanıza yardımcı olalım, böylece sizin için çok önemli olan bu dönem için biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz.
Çocuk sahibi olmak için en iyi yaş nedir?

Araştırmalar “hamile kalmak için en güvenli yaşın 20’den 35’e kadar kaldığını” gösteriyor. Tıp uzmanlarının belirttiği bazı gerçekler şunlardır:

 • Tıp uzmanları, 35 yaş sonrası gebeliklerde preeklampsi, düşük doğum, ektopik gebelik vb. Gibi daha fazla komplikasyon olasılığı olduğunu düşünürler.
 • Yumurtaların doğurganlığı da 30 yaşından sonra azalmaya başlar, bu da zaman zaman gebe kalmayı zorlaştırır.
 • Birden fazla çocuk yapmak istiyorsanız, ideal yol ilk çocuğunuzu 20’li yaşların başlarında ya da ortalarına doğru doğurmaktır, böylece ikinci gebeliğinizi 20’li yaşlarınızın sonu veya 30’lu yaşlarınızın ilk yarısında yaşayabilirsiniz.

 

Farklı Dönemlerde Gebelik:

Hamileliğin doğru yaşına karar vermek için doğurganlık dönemi, duygusal olgunluk, kariyer istikrarı, aile odaklılık, finansal sağlık vb.

İşte hayatınızın önceliklerine göre hamilelik için mükemmel yaşa karar vermenize yardımcı olabilecek birkaç net gerçek:

 • 20-24 yaş arası kadınlar için en verimli dönemdir; Bununla birlikte, kadınlar hamilelik sorumluluğunu üstlenecek duygusal hazırlığa sahip olmayabilir
 • Eğer bir kadın sağlıklı bir yaşam sürdürürse ve iyi beslenirse, 25 ila 29 yaşları arası, hamileliği iyi bir şekilde idare edebildiği ve bir bebeğin sorumluluğu ile baş etmek için duygusal olgunluğa sahip olduğu ideal hamilelik dönemidir.
 • Kariyer odaklı kadınlar için, erken otuzlu yaşlar da hamilelik için uygundur.
 • Geç otuzlu yaşlar ve erken kırklarda hamilelik, gestasyonel diyabet ve hipertansiyon gibi engellerle karşılaşma olasılığı daha yüksektir.
 • Gestasyonel diyabet, kadınların vücudunun son birkaç yılda kazandığı ağırlığa bağlı olarak, 35 yaşın üzerindeki kadınlar arasında ciddi bir endişe haline gelir.
 • Erken otuzlu yıllarda doğurganlık yirmilerinden biraz daha düşüktür. Ancak, bir çocuğun sorumluluğunu üstlenecek finansal istikrar, otuzlu yıllardan daha fazladır.
 • Doğurganlık, kırklı yaşlarda en düşük düzeydedir ve çalışan kadınlar için aynı zamanda üst düzey bir kariyer rolü ve hamilelik arasında juggle yapmak zor olabilir.
 • Kırk yaşın ötesinde bir çocuk için plan yaparsanız, bir fitness seviyesini korumak çok önemlidir. Bu senaryoda karşılaşabileceğiniz en önemli konulardan biri, aşırı yorgunluktan kurtulmaktır.

Umarım şimdiye kadar çocuk sahibi olmak için en iyi yaşın ne olduğunu bilmelisiniz. Sen kendin için haklısın. Gebeliğiniz hakkında size rahatlık ve rahatlık düzeyinize göre karar verin ve hayatınızı en mutlu olacağını düşündüğünüz yönde yönlendirin. Nihai karar senin. Hamilelik, içinde bulunmanın en güzel aşamalarından biri olduğundan, en iyi şekilde yararlanın.

Okuyucular, çocuğunuzu hangi yaşta geçirdiğinizi bize bildirin!