Gebe kalmaya mı yoksa korunmasız cinsel ilişkiye mi girmeye çalışıyorsunuz? Öyleyse, cevapsız veya gecikmiş bir süreniz varsa, soracağınız tek soru “Hamile miyim?” Şeklindedir. Evde hamilelik kitini satın almak ve hemen sınava girmek için istekli olabilirsiniz. Ancak düzgün yapmazsanız evde hamilelik testi zor olabilir.

İyiAile.com hamilelik testine girmek için en iyi zamanı ve kit üzerindeki farklı çizgilerin ne anlama geldiğini bilmenize yardımcı olur.

Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik testleri idrarınızın insan koryonik gonadotrofin (hCG) adlı bir hormon içerip içermediğini göstermek için tasarlanmıştır. Bu hormon, döllenmiş yumurtaların uterus astarı üzerine implante edilmesinden hemen sonra salınır ve iki veya üç günde bir iki katına çıkmaya devam eder .

Evde hamilelik testine girebilir veya bir OB-GYN’i ziyaret edebilirsiniz. Evde hamilelik testi kitleri eczanelerde satılmaktadır. Testi evde yaptırırsanız, tüm talimatları doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Ancak, bir OB-GYN görüyorsanız, kan numaranızı test eder. Kan testleri idrar testlerinden daha hassastır.

Hamilelik Testi Yapmanın En İyi Zamanı Ne Zaman?

Hamilelik testi ne zaman yapılacağını hala merak ediyor musun? Aylık adet döngüsünü kaçırır kaçırmaz hamilelik testi yapabilirsin. Bazen, süre sonundan birkaç gün önce de çalışır. Yukarıda bahsedildiği gibi, hamilelik kiti hamilelik sırasında üretilen hCG hormonunu tespit eder. Vücudunuz, bu hormonu, son kullanma tarihinden önce bile üretiyor olabilir.

Ancak sınava girmeden önceki günlerde sınava girmek için henüz erken. Size yanlış bir sonuç verebilir. Olumlu bir sonuç gösterse bile, kendiliğinden düşük nedeniyle bir hamilelik gelişmeyebilir.

Bu nedenle, kaçırılan sürenin ilk gününe kadar bekleyin.

Hamilelik Testleri Ne Zaman Doğru Olur?

Evde yapılan gebelik testleri, kaçırılan sürenin ilk gününde ve sonrasında kullanıldığında% 99’luk bir doğruluk oranına sahiptir. Hamilelik testi almak için günün en iyi zamanı idrarın daha yoğun olduğu sabahlardır.

Testi adet ayında çok erken alırsanız, doğru kullanmayın veya kit son kullanma tarihini geçmişse sonuç doğru olmayabilir.

Ev testinin doğruluğu aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Talimatları nasıl takip ediyorsunuz?
 • Hamilelik testine ne kadar sürede başlayabilirsiniz?
 • Yumurtladığınızda ve implantasyonun ne kadar sürdüğü
 • Erken alamazsınız, ancak hamilelik testi yapmak için asla geç değildir. Gebe kaldıktan birkaç gün sonra bile doğru olacaktır.

Gebeliğin Test Edileceği En İyi Zaman (Erken Belirtiler):

Hamile olup olmadığınız konusunda endişelenmek yerine, ev sınavına girmeden önce bazı hamilelik belirtileri olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Hamileliğin erken belirtilerinden bazıları:

 • Embriyo rahim içine kendini yerleştirdiğinde meydana gelen lekelenme veya hafif kanama.
 • Karnında krampveya garip bir çekme hissi.
 • Memelerin hassasiyeti veya şişmesi. Onlara dokunduğunuzda veya bir sütyen giydiğinizde rahatsızlık ve acı hissedeceksiniz.
 • Yorgunluk hissi. Belirgin bir sebep olmadan yorucu olacaksınız.
 • Yüksek bir koku alma duyusu.
 • Diyet alışkanlıklarında ani bir değişiklik. Ya daha önce sevmediğiniz yiyecekleri denemekle ilgilenebilir ya da her zaman yemeyi sevdiğiniz bir şeyi yemek istemeyebilirsiniz.
 • Ağzında korkunç bir tat.
 • Ağrılıağrı ile ilgili vajinal akıntı.
 • Kabızlık

Yumurtlamadan sonraki ilk yedi ila on gün içinde yukarıdaki belirti ve semptomları görebilirsiniz. Ne zaman yumurtladığınızdan emin değilseniz, ancak semptomların bir kısmını veya tamamını hala farkedebiliyorsanız, hamilelik testine en kısa zamanda geçin.

Ancak sınava girmeden önce, mevcut olan çeşitli hamilelik testi türlerini ve hamileliğin ne kadar erken tespit edilebileceğini bilmelisiniz.

İdrar Tahlili:

Ev veya ofisinizin rahatlığında ve ne zaman test edileceğini seçtiğinizde yapılabilir. Bunlar en uygun ve özel test kitleridir. Cinsel olarak aktifseniz, testlerinizi dönemleri kaçırdıktan bir hafta sonra alabilirsiniz.

Ev test kitleri, en doğru sonuçlar için takip etmeniz gereken talimatlarla birlikte gelir. Testi aldıktan sonra, sonuçlara bağlı olarak aynı şeyi doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doktorunuz hamileliğinizin durumunu kontrol etmek için daha hassas testler yapacaktır.

Test Ne Kadar Sürecek?

Sonucu beş ila on dakika arasında okuyabilirsiniz. On dakika sonra fark ettiğiniz tüm çizgiler yanıltıcı olabilir ve onları görmezden gelebilirsiniz. Ayrıca, beş dakikadan daha kısa sürede okumak yanlış bir sonuç verir.

Pozitif Gebelik Testi Nasıl Görünür?

Test sonucu pozitifse testte zaten mevcut olan kontrol çizgisiyle birlikte ikinci bir çizgi göreceksiniz. Bu ikinci çizgi, idrar örneği şeritten geçtikten sonra görünecektir.

Birkaç test iki ayrı pencereye sahip olacak ve eğer olumlu bir sonuçsa, çizgiler her iki pencerede de görünecektir. Bazı diğer kitler pozitif gebelik sonucu göstermek için çapraz bir tasarıma sahiptir.

Bazı durumlarda hamile olmayabilirsin ama yine de olumlu bir sonuç göster. Bu, aşağıdaki sebeplerden dolayı ortaya çıkacak olan yanlış-pozitif bir sonuç olarak adlandırılır :

 • İdrarınız kan veya protein içerebilir.
 • Antikonvülsanlar, sakinleştiriciler ve hipnotikler gibi ilaçları kullanıyorsunuz.
 • hCG, LH (luteinize edici hormon) pik saatinde hipofizden salınabilir.
 • Erken gebelik oranlarının yüksek olması, bir sonraki dönemden önce bile düşük olacaktır. Çok erken bir sınava girmek sahte bir hamileliği tespit edebilir.
 • Perimenopozal evrelerde kadınlarda yüksek hCG hormonu seviyeleri olacaktır.
 • Kısırlık tedavisi gören kişiler, son hCG tedavisinin on günü içinde test ettikleri takdirde yanlış pozitif sonuç gösterebilir.

Negatif Gebelik Testi Nasıl Görünür?

Test sonucu negatifse, kit yalnızca kontrol çizgisini gösterir ve başka bir şey göstermez. Tekrar kontrol etmek için yaklaşık bir hafta sonra tekrar test edebilirsiniz.

Bazı durumlarda, olumsuz bir sonuç alındıktan sonra bile hamile olabilirsiniz. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı ortaya çıkacak yanlış negatif bir sonuç olarak adlandırılır :

 • Test kiti son kullanma tarihini geçti.
 • Talimatları doğru takip etmediniz.
 • İdrar örneği uzun süre, 30 dakika veya daha uzun bir süredir oturuyorsa, yanlış bir negatif sonuç verebilir.
 • Yeterli hCG üretilmediğinde çok erken bir aşamada test yapıyorsunuz.
 • Testten hemen önce çok miktarda sıvı aldıysanız idrarınız yüksek oranda seyreltilir.
 • Eğer antihistaminikler ve diüretikler gibi ilaçlar kullanıyorsanız.

Hamilelik Testindeki Hafif Bir Çizginin Anlamı Nedir?

Bazen test sonucu, idrar numunesindeki düşük hCG hormonu sayısını gösteren soluk bir çizgi gösterir. Çizginin soluk olmasının nedeni, erken gebelikte hormon konsantrasyonunun çok düşük olmasıdır. Öte yandan, hamileliğiniz daha yüksek hormon konsantrasyonu için yeterince ilerleme kaydetmişse, çizgi daha koyu olabilir.

Gebeliği Onaylamak İçin Kan Testleri:

Kan testi bir tıp merkezinde veya doktorunuzun kliniğinde yapılır. Ancak, idrar testlerinden daha az seçilmişlerdir .

İyi olan şey, hamileliğinizin durumunu idrar testinden daha erken tespit edebilmeleri; yumurtlamadan sonra altı ila sekiz gün kadar erken. Ancak, sonuçları üretmek için daha uzun zaman alırlar.

Doktorunuz iki tür kan testinden birini seçecektir:

Kalitatif hCG testi: Kan numaranızı herhangi bir hCG izi ve böylece hamilelik durumunuz için kontrol edecektir. Doktorunuz bu testi kaçırılan bir süreden on gün sonra önerebilir. Ancak, kalitatif hCG testi, daha önce hCG seviyenizi tespit edebilir.

Kantitatif hCG testi (beta-hCG): Kan numunesindeki hCG’nin tam miktarını ölçer ve gebeliğin erken evrelerinde hormonun çok düşük seviyelerini tespit edebilir. Konsantrasyonu ölçer ve böylece herhangi bir hamilelik komplikasyonunu izler.

Bu test, ektopik veya tubal gebelik olasılığını ekarte etmek ve hCG seviyeleri hızlı bir şekilde düştüğünde bir düşükten sonra vücut sisteminizi izlemek için diğer testlerle birlikte kullanılır.

Evde hamilelik testi, hamileliğinizi öğrenmenin en uygun yoludur. Gizliliğinizi test edebilir ve birkaç dakika içinde sonuç alabilirsiniz. Ancak, bazen yanlış gidebilir. Aksine, kan testleri doğrudur ancak sıkıcıdır. Randevu almanız ve bir doktora gitmeniz, kan numunelerinizi vermeniz ve sonucu beklemeniz gerekir. Bu nedenle, hangisinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermek sizin içindir.

Şimdi hamilelik testi hakkında bilginiz varsa, bize hangi testi tercih ettiğinizi söyler misiniz? Görüşünüzü aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.