İzleyebileceğiniz birkaç doğum kontrol önlemi vardır, istenmeyen bir hamilelikten kaçınmak için güvenli günlerinizi hesaplamanız şarttır. İyiaile.com, hamileliği önlemek için güvenli günleri, buna dahil olan çeşitli yöntemleri ve daha fazlasını nasıl hesaplayacağınızı açıklar.

Gebe Kalmamak İçin Güvenli Süre Nasıl Hesaplanır?

Adet döngüsü, dönemin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar hesaplanır. Güvenli periyot, hamile kalmaktan endişe duymadan seks yapabileceğiniz 1 ila 7 ve 21. Günlerden, döngünün geri kalanına kadardır. Bu süre, adet döngüsünün uzunluğuna bağlı olduğu için tüm kadınlar için aynı olmayacaktır. Ortalama adet döngüsü 28 gün veya biraz daha azdır, ancak döngünüz 28 günden uzunsa, güvenli süre güvenilir değildir.

Hamileliği önlemek için adet döngüsünün üç aşamasını anlamak önemlidir.

Adet Döngüsü Aşamaları

Adet döngüsünün üç fazının uzunluğu, bir kadından diğerine ve ayrıca döngüden döngüye değişmektedir, ancak ortalama süre 28 gün olacaktır.

1. Ön Ovulatör veya Foliküler Faz:

Vücudunuz, yumurtalıklardaki yumurtaları büyümeye teşvik eden hormonları serbest bıraktığında 2 ila 14 günlerinde ortaya çıkar. Hormonlar ayrıca döllenmiş yumurtayı almak için uterus zarını kalınlaştırır. Bu faz Estradiol hormonu tarafından kontrol edilir .

2. Yumurtlama Aşaması:

Adet döngünüzün ortasında oluşur, olgun bir yumurtalık folikülünün döllenme için bir yumurta bırakması için açılır. Bir kadının hamile kalmak için büyük bir şansı olduğu en hassas aşamadır.

3. Titreşim Sonrası Veya Luteal Faz:

Yumurtlamadan sonra başlayıp gebelikte veya bir sonraki adet döngüsünde biten son evredir. Bu aşamada uterus astarı kalınlaşır ve gebelik için hazırlık yapılır.

Luteal faz 10 ila 16 gün sürer, ortalama 14 gündür. Ancak 12 günden az sürerse, hamile kalmak zordur. Fazın uzunluğu kadından kadına değişmekle birlikte genellikle döngüden döngüye kadar tutarlı kalır.

Kısırlık süresi hem yumurta hem de spermin ömrüne bağlıdır. Ortalama 28 günlük bir adet döngüsünde, yumurtlama 14. günde gerçekleşir. Döngüsü 26 ile 32 gün arasında olan kadınlar için, 12 ile 19 gün arasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Bir sperm üreme kanalında 3 ila 5 gün canlı kalabilir. Bu nedenle, yumurtlama süresinden beş gün önce güvensiz seks yaparsanız gebe kalma olasılığı yüksek olur. Yumurta sadece 24 saat hayatta kalır ve döllenme bu süre içinde gerçekleşmezse, ölür.

Seks Yapmak İçin Güvenli Dönemi Hesaplamak İçin Farklı Yöntemler

Güvenli periyodu hesaplarken dikkatli olmanız gerekir, çünkü bunu parmaklarınızla veya havada yapmak yanlış sonuçlara yol açabilir. Güvenli olmayan günlerde seksten kaçınmanız veya kondom, şapka, diyafram veya başka kontraseptif yöntemler kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Güvenli günlerinizi bilmek için bu kanıtlanmış çevrimiçi hesaplama yöntemlerini kullanın:

 1. Güvenli Dönem Hesaplayıcısı
 2. Doğurganlık Bilinci Tabanlı Yöntemler

1. Güvenli Dönem Hesaplayıcısı:

Bu hesap, adet döngüsünüzün değiştiğini bilmenizi gerektirir, böylece seks için güvenli günleri belirleyebilirsiniz. Son döneminizin ilk gününü ve son adet döneminizin süresini girerek güvenli dönemi öğrenin. Seks yapmak için güvenli ve güvensiz tarihleri ​​bulmanıza yardımcı olur.

Güvenli Dönem Hesaplayıcısını Kimler Kullanabilir?

Adet döngüsünün son altı aydaki ortalama uzunluğu 26 ile 32 gün arasındaysa ve en kısa ve en uzun döngü arasındaki fark yedi gün veya daha azsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntemin beklenen başarısızlık oranı yılda yaklaşık% 3 ila 4’tür.

Güvenli Dönem Hesaplayıcısını Kimler Kullanamaz?

 • Adet döngüsünün ortalama uzunluğu 26 günden az veya 32 günden fazla ise ve son altı aydaki en kısa ve en uzun döngü arasındaki fark sekiz gün veya daha fazlaysa bu yöntemi kullanamazsınız.
 • Doğumdan sonra, bu hesap makinesini yalnızca altı adet düzenli döngüden sonra kullanabilirsiniz.
 • Menopoza giren gençler ve kadınlar bu yönteme güvenemez.

2. Doğurganlık Bilinci Tabanlı Yöntemler (FAM):

Doğal aile planlaması olarak da bilinen doğurganlık bilinci, adet döngüsünün güvenli ve güvensiz günlerini tahmin etmenin bir yoludur. Bu yöntemler genellikle vücudunuzun yumurtlamaya neden olan hormonlara cevaben verdiği belirli belirtilere dayanır.

FAM, aşağıdaki varsayımlara dayanmaktadır:

 • Her döngüde bir yumurta salınır.
 • Yumurta 24 saate kadar yaşar.
 • Sperm altı güne kadar yaşar ve bu dönemde bir yumurtayı dölleyebilir.
 • Bir kadın yumurtlamadan hemen hemen altı gün önce ve yumurtlamadan iki ila üç gün sonra doğurganlık kazanacaktır, bu nedenle doğurganlık günlerinin toplam sayısı her döngüde yedi ila sekizdir.

FAM’ler Nasıl Çalışır?

FAM’ler sizi yumurtlama günlerinde uyararak çalışır. Yumurtlama günlerinizi öğrendikten sonra, spermleri vajinadan uzak tutmak için seksten kaçınabilir veya kontraseptif kullanabilirsiniz.

Yumurtlamadan önce ve sonra gelen güvenli olmayan günleri bilmenize yardımcı olur. Doğurganlık düzenini takip ederek doğurgan olduğunuz günleri ve olmadığınız günleri işaretleyebilirsiniz. Desen aydan aya değişirken dikkatlice yapmalısınız.

Yumurtlama Tahmini: Yumurtlamayı tahmin etmeye yardımcı olan test kitleri de alabilirsiniz. Gebeliğin planlanmasında çok faydalıdırlar. Ancak, hamilelikten kaçınmak için bunlara tamamen güvenemezsiniz.

Acil Kontrasepsiyon: Verimli bir günde korunmasız bir ilişkiniz varsa, acil kontrasepsiyon kullanın. Korunmasız cinsel ilişkiden beş gün öncesine kadar alınması durumunda hamileliği önlemeye yardımcı olur. Ne kadar erken alırsanız o kadar iyi çalışır.

Farklı Doğurganlık Farkındalığına Dayalı Yöntemler Nelerdir?

Sizi istenmeyen hamilelikten uzak tutmak için birkaç FAM vardır. Ayrıca gebe kalmaya çalışırken doğurganlık düzeninizi izlemenize yardımcı olurlar.

 1. Bazal Vücut Sıcaklığı Yöntemi:Ne zaman yumurtladığınızı bilmek için her gün izlemeniz gereken vücut sıcaklığınıza bağlıdır. Yumurtlama sırasında sıcaklıkta bir artış olacaktır.
 2. Servikal Mukus Veya Yumurtlama Yöntemi:Siz, yumurtlamayana kadar adet döngüsünün ilk aşamasında her gün servikal mukustaki değişikliklerin kontrol edilmesini içerir. Yumurtladığınızda vajinal akıntı değişir.
 3. Takvim Veya Ritim Yöntemi:Burada, geçmiş döngülere dayalı yumurtlamayı tahmin etmek için adet döngülerinizi bir takvimde grafiklendirirsiniz.
 4. Belirti-Termal Yöntem:Bu, yukarıdakilerin hepsinin bir birleşimi olması nedeniyle en verimli yöntemdir. Bazal vücut ısısı, mukus, rahim boynu değişiklikleri, abdominal ağırlık, meme hassasiyeti, hafif lekelenme ve hafif karın ağrısı ile birlikte takvim yöntemleri içerir.
 5. Standart Günler Yöntemi:Adetiniz uzun süre 26 ile 32 gün arasında kalıyorsa, bu yöntem aylık sürelerinizi kayıt altına almak ve verimli günlerinizi belirlemek için çalışır. Burada güvensiz günleriniz 8 ile 19 arasında olacak.

Tüm bu yöntemleri ayrıntılı olarak anlayalım:

1. Bazal Vücut Sıcaklığı (BBT) Yöntemi:

Adet döneminizin ilk aşamasında düşük sıcaklığa sahip olacaksınız. Yumurtlamaya başladıktan sonra hafifçe artar. Vücut sıcaklığı, döngünün kalan kısmı için yüksek kalır. Bir sonraki döneme başlamadan önce tekrar düşer. Sıcaklığınızı günden güne izlemek, ne zaman yumurtlayabileceğinizi anlamanıza yardımcı olur. Hamilelikten kaçınmak için yumurtlamadan sonra üç gün korunmasız seks yapmamalısınız.

BBT istirahat olduğunuzda vücut ısınızdır. Kadından kadına farklılık gösterir ancak yumurtlamadan önce genellikle 96 ila 98 derece Fahrenheit arasındadır ve yumurtlamadan sonra 97 ila 99 derece Fahrenheit’e kadar yükselir. Herhangi bir sapma bulsanız bile, bunlar 1/10 ila ½ derecelik kesirler halinde olacaktır.

96 ila 100 derece Fahrenheit arasında işaretleyebilen ve okunması daha kolay olan eşsiz bir büyük termometre kullanın. Bazal termometreyi çoğu eczanede yaklaşık 10 $ karşılığında alacaksınız. Rektal termometreler oral veya diğer türlerden daha güvenilirdir.

Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz:

Ateşinizi Alın:

Yataktan çıkmadan önce sabahları her gün sıcaklığınızı unutmayın. Sıcaklığı almadan önce konuşmadığınız, yemek yemediğiniz, içmediğiniz, cinsel ilişkide bulunmadığınız veya sigara içmediğinizden emin olun. Termometrenizi yaklaşık beş dakika saklayın ve ardından okumayı not edin.

Sıcaklık Deseni Şeması:

Okumayı, bir kadın sağlığı merkezinden veya doktorunuzdan alabileceğiniz bir çizelgeye kaydedin. Günler boyunca sıcaklığınızdaki bir deseni gözlemleyebilirsiniz. Sıcaklıktaki artış kademeli, ani veya aralıklı olabilir. Desen bir döngüden diğerine değişecektir.

Deseni etkileyebilecek faktörler, örneğin sıcaklığınız:

Üzülmek, uygunsuz uyku, stres, hastalık, sigara içmek, jet gecikmesi, aşırı içmek ya da elektrikli bir battaniye kullanmak. Deseni anlamak için tüm bu olayları tablo üzerinde işaretlemelisiniz.
Başlangıçta, grafiği okumak için doktorunuzdan, aile planlaması uzmanınızdan veya bir hemşireden yardım alabilirsiniz. Hamileliği önlemek için bu yöntemi kullanmadan önce en az üç ay aldığınızdan emin olun.

BBT Metodunu Kullanarak Güvenli / Kısır Günler:

Güvenli günler, sıcaklık normal olduğunda. Güvensiz günler, sıcaklığın yükseldiği gün başlar ve en az üç gün sürer. Sıcaklık bir sonraki döneme başlamadan önce düştüğünde sona erer.

BBT Metodunun Etkinliği:
 • Ne zaman yumurtlayabileceğinizi tahmin etmek iyidir, ancak size kesin günü veremez.
 • Yumurtlamaya başlayana kadar sıcaklık yükselmediğinden, spermin vücudunuzda yumurtayla çiftleşmek için beklememesini sağlamalısınız. Daha önce de belirtildiği gibi, sperm vücudunuzda yaklaşık beş gün boyunca aktif olabilir.
 • Güvenli olmak için BBT’yi başka bir FAM ile birleştirin.

2. Servikal Mukus Veya Yumurtlama Yöntemi:

Adet döngüsünü kontrol eden hormonlar da serviksi sümük üretmeye teşvik eder. Genellikle servikste ve vajinada toplanır. Yumurtlamadan hemen önce ve sırasında miktarını ve tutarlılığını değiştirir. Verimli ve verimsiz günleri tahmin etmek için değişikliklerini tanımayı öğrenebilirsiniz. Bu yönteme Billings yöntemi de denir.

İşte Nasıl:

Mukus Kalıbınızı Kontrol Edin:
 • Adet görüyorsanız, akış mukusu kapsar.
 • Adetinizden sonra, genellikle ‘kuru günler’ olarak adlandırılan birkaç gün boyunca mukus üretimi olmaz. Döngünüz daha uzunsa, bunlar güvenli günler olarak kabul edilir.
 • Yumurta olgunlaşmaya başladığında, vajinal açıklıkta görebileceğiniz daha fazla mukus üreteceksiniz. Beyaz, sarı veya bulutlu olacak ve yapışkan olduğunu hissedebilirsiniz.
 • Yumurtlamadan hemen önce daha fazla sümüğünüz olacak ve açık ve kaygan görünüyor. Parmaklarınız arasında tutarsanız, uzanıyor. Bu özellik Spinnbarkeit, fibrozite ve esneklik için Almanca bir kelime olarak bilinir . Bu, en yüksek doğurganlık günlerinizi gösterir.
 • Kaygan sümük ile yaklaşık dört gününüz olacak ve sonra akışta ani bir düşüş olacak. Bir sonraki döneminizden önce birkaç kuru gününüz olacak.
Mukus Deseni Çizelgesi:

Mukus desenlerinizi her gün bir takvimde işaretleyebilirsiniz. Adet günlerinizi, kuru günlerinizi, yapışkan günlerinizi, ıslak günlerinizi ve kaygan günlerinizi işaretleyin. Mukusunuzun her aşamada farklı olacağını fark edebilirsiniz. Deseni öğrenmenize yardımcı olacak biri varsa, onu daha iyi anlayabilirsiniz.

 

Mukusu Kontrol Etmek Için Çeşitli Yöntemler Kullanabilirsiniz:
 • Vajinal açıklığı idrara çıkmadan önce kuru bir doku ile silin. Dokusunu ve rengini kontrol edin.
 • Külotunuzdaki mukus dokusu ve rengini kontrol edin.
 • Vajinanıza temiz bir parmak koyun ve doku ile rengi gözlemleyin.
Mukus Paternini Etkileyen Faktörler:
 • Servikal cerrahi, elektrokoter veya kriyoterapi ile yapılırsa
 • Emzirme
 • Hamur veya diğer kadın hijyen ürünleri
 • Hormonal kontraseptiflerin son kullanımı veya acil kontrasepsiyon
 • spermicides
 • Perimenopoz
 • Belirsizlikler (cinsel yolla bulaşan hastalıklar)
Mukus Metodu Ile Güvenli / Kısır Günler:
 • Döngüleriniz kısaysa, akış gününüz mukusunuzu kapatabileceğinden dönem günleriniz güvenli değildir.
 • Uzun çevrimlerde, adetlerden sonra geçen kuru günler güvenli olacaktır.
 • Yüksek kaygan mukusun azalması ve tekrar yapışkan hale gelmesi ile güvenli günler başlar. Bunları takip eden kurak günler de güvenlidir.
 • Güvenli olmayan günler kaygan mukus farkına varmadan iki ila üç gün önce başlar. Kaygan mukus arttıktan sonra üç gün kalacaktır.

Bu yöntemi tamamen anlayabilmeniz için korunmasız cinsel ilişkiden en az bir tam süre kaçınmalısınız.

İki Gün Yöntemi:

Ayrıca, mukus salgılarından emin olanlar için en iyi sonuç veren bir mukus metodudur. Bu iki soruyu kendinize sorun:

 • Bugün sümük salgıladım mı?
 • Dün sümük salgıladım mı?

Cevap hayır ise, korunmasız vajinal ilişki için güvenli bir gün. Bu yönteme dayanan kadınların, her bir döngü için 12 güvenli günü olacak.

Servikal Mukus Yönteminin Etkinliği:
 • Bu yöntemi bir yıl boyunca mükemmel kullanan her 100 çift için, üç kadın hamile kalmaktadır.
 • Bir yıl boyunca iki günlük sümük yöntemi kullanan her 100 çift için dört kadın hamile kalmaktadır.
 • Bu yöntem, mukus üretmeyenler için etkili değildir. Yedi ya da sekizinci günde yumurtlayan kadınların minyon sümüğü olacak.

3. Takvim Veya Ritim Yöntemi:

Doğurganlık döneminizi bilmek için her adet döngüsünün uzunluğunun kaydını tutmalısınız. Sıradan bir takvim alabilir ve sürenizin ilk gününü daire içine alabilirsiniz. İlk gün dahil, her döngüde mevcut gün sayısını sayın. Sekiz ila 12 sürekli döngü için yapın .

Adet Döngülerinin Kaydı:

DÖNEMİN BİRİNCİ GÜNÜ

DÖNGÜDEKİ GÜN SAYISI

 10 Ocak

 29

 8 Şubat

 28

 7 Mar

 29

 5 Nisan

 29

 4 Mayıs

 26

 30 Mayıs

 28

27 Haziran

 30

27 Tem

 27

Döngülerin çoğu 27 günden azsa bu yöntemi kullanmayın.

Takvim Deseni Grafiği:

Şu anki döngünüzdeki ilk doğurgan günü tahmin etmek için:

 • Kayıttan en kısa çevrim olup olmadığını kontrol edin.
 • Toplam gün sayısından 18 düşer.
 • Geçerli döngünüzün ilk gününden itibaren sonuçta kalan gün sayısını sayın ve günü X olarak adlandırın.
 • Bu gün X, ilk verimli gününüz.

Şu anki döngünüzdeki son doğum gününü tahmin etmek için:

 • Kayıttaki en uzun çevrimi kontrol edin.
 • Toplam gün sayısından 11 gün düşer.
 • Mevcut döngünüzün ilk gününden bu gün sayısını sayın ve X olarak adlandırın.
 • Bu gün X senin son verimli günün.

Bu örnek daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir:

İlk doğurganlık gününü tahmin etmek için: En kısa döngünün 26 gün olduğunu varsayarsan, 18’den 26’ya çıkar. Sekiz verir. Dönemin ilk günü 1 ise, X adını yazdığın gün 8’dir. Bu, doğurgan olmanız en muhtemel ilk gün olacak. Korunmasız seks yapmaktan bu günden kaçınmalısınız.

Son fertil gününüzü tahmin etmek için: En uzun döngünüzün 30 gün olduğunu varsayalım, 30’dan 11’e çıkar. Size verir. 19. Sürenizin ilk günü 1 ise, X’in adını yazdığınız gün 19.’dir. Bu senin son doğurganlık günün olurdu. Böylece, bu günden sonra korunmasız cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Takvim Yönteminin Etkinliği:
 • Sadece en verimli günleri öngörüyor. Korunmasız seks yapmayın o günlerde hiçbir şans eseri.
 • Çevrimlerinizin uzunluğunu değiştirmeye devam etmesi risklidir. Bu nedenle, bunu her zaman diğer doğurganlık bilinci yöntemleri ile kullanmalısınız.

Bazı insanlar, çekme veya çekilme ile ritim yöntemini kullanır. Ancak, özellikle gençseniz, çekilmek büyük bir öz kontrol, deneyim ve güven gerektirdiğinden kaçınmalısınız. Güvenli günlerinizden emin olmadığınız durumlarda, kapak veya kondom kullanmak, hamileliği önlemek için daha iyidir.

4. Semptotermal Yöntem:

Bu yöntem yukarıda belirtilen üç doğurganlık farkındalığı yönteminin bir birleşimidir.

Bir FAM’ın işaretleri diğer yöntemin işaretlerini doğrular . Tahminlerinizi üç yönteme dayandırırken, diğerlerinden daha doğru olacaktır. Örneğin, servikal mukus paterninizi izlemek, sıcaklık paternleri duygusal stres veya hastalık nedeniyle değiştiğinde yardımcı olacaktır. Dahası, korunmasız cinsel ilişki için bir gün kullanmaktan daha güvenli günler belirleyebilirsiniz.

Bir fertilite modeli çizelgesi kullanarak verimli zamanlarınızı takip edebilirsiniz.

Yumurtlama Sonrası Yöntemi:

Başka bir kombine yöntemdir. Dönemin ilk gününden başlayıp öngörülen yumurtlamadan sonraki dördüncü güne kadar geçen günlerin verimli günler olduğu kabul edilir. Bu, çok sınırlı güvenli günlere, yani bir döngünün yarısından daha azına sahip olacağınız anlamına gelir.

Semptotermal Yöntemin Etkinliği:

Bu yönteme bir yıl boyunca mükemmel bir şekilde dayanan her 100 çift için 0,4 (bir kadından az) hamile kalmaktadır.

5. Standart Günler Yöntemi:

Adet döngüsünü takip edebilen takvim yöntemi gibidir. Çok basittir, ancak aşağıdaki durumlarda kullanabilirsiniz:

 • Döngülerin düzenli.
 • Döngünüz asla 32 günden uzun ve 26 günden kısa değildir.
 • Korunmasız seks yapmak istemezsiniz 8 ila 19 gün arasında bir döngü.

Bu yöntem , döngülerinizi takip etmenize yardımcı olan CycleBeads adı verilen benzersiz boncuk dizileri kullanır . İpte 33 adet renkli boncuk ve hareketli bir lastik halka bulunacaktır.

 • İlk boncuk siyah ve beyaz bir ok var
 • Aşağıdaki boncuk kırmızı
 • Sonraki altı boncuk kahverengi
 • Aşağıdaki 12 beyaz
 • Son 13 kahverengidir

Her boncuk siyah renkli hariç bir günü temsil eder.

 • Birinci günde, yani dönemin ilk günü, kauçuk halkayı kırmızı bir boncuk üzerine yerleştirin.
 • Halkayı her gün bir boncuktan diğerine ok yönünde hareket ettirin.
 • Kahverengi boncuklar güvenli günleri temsil eder. Yüzük herhangi birinin üzerinde ise korumasız ilişkiye girebilirsiniz.
 • Beyaz boncuklar güvensiz günleri temsil eder. Yüzüğü beyaz olanlardan birinin üzerindeyse korunmamış bir ilişkiye girmemelisiniz.
Standart Günler Yönteminin Etkinliği:

Bu yöntemi bir yıl boyunca mükemmel takip eden her 100 çift için, beş kadının hamile kalması muhtemeldir.

Standart gün yöntemini etkileyen faktörler şunlardır:

 • Hormonal ve acil kontraseptif kullanımı
 • Rahim içi cihazlar
 • Emzirme
 • Yeni bir hamilelik

Doğurganlık Bilinci Yöntemlerinin (FAM’ler) Gebeliği Önlemek İçin Ne Kadar Etkili?

İstatistikler, bir yıl boyunca doğurganlık farkındalığı yöntemlerini kullanan her 100 çiftten 24’ünün hamile kalmasının muhtemel olduğunu gösteriyor. Sapmalar çoğunlukla yöntemleri doğru veya tutarlı bir şekilde kullanmazsanız meydana gelir. FAM’leri uygun şekilde uygularsanız, bir ila dokuz kadının hamile kalma olasılığı vardır.

Bu yöntemler, eğer:

 • Talimatları dikkatlice izleyin.
 • FAM’lere de bağlı olan tek bir seks partneriniz var.
 • Doğurganlık işaretlerinizi kontrol edip çizelgeleyin.
 • Verimli günlerde dışarıya çekilme, diyafram veya servikal kapak, spermisit, sünger, lateks veya bayan prezervatifleri kullanmayın.

Doğurganlık bilinci temelli yöntemler, ancak eşinizin sizinle işbirliği yapması durumunda etkili olabilir. Her ikisinin de bu yöntemler hakkında bilmesi gereken sebep budur.

Gebelikten Kaçınmak İçin Doğurganlık Bilinci Yöntemlerini Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Ucuz, kullanışlı ve kullanımı güvenli (hormon veya cihaz kullanılmadığı için).
 • Ortaklar arasında iletişim, sorumluluk ve işbirliği geliştirmek.
 • Hamileliği planlamak için optimum doğurganlık aşaması oluşturmada yardımcı olur.
 • Premenstrüel sendrom (PMS) semptomlarını izlemenize ve iyileştirmenize yardımcı olur.
 • Yapay kontraseptif yöntemler hakkında dini kaygıları olan çiftler için kabul edilebilir.
 • Dahil hiçbir ilaç yok.
 • Takvimleri, çizelgeleri ve termometreleri kolayca alabilirsiniz.

Gebelikten Kaçının Doğurganlık Bilinci Yöntemlerini Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Başarısızlık oranı yüksek olduğundan doğurganlığın doğru tahmin edilmesi zordur.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı hiçbir koruma olmayacak.
 • Kısır günlerinizi yakından takip etmelisiniz.
 • Herhangi bir ilacı almak bu yöntemlerin belirtilerini etkileyebilir.
  Seksden kaçınmalı veya her döngüde yaklaşık 10 fertil gün kontraseptif kullanmalısınız.

FAM’lara güvenemezsiniz,

 • Süreleriniz düzensiz.
 • Eşiniz kooperatif değil.
 • Herhangi bir CYBE veya anormal vajinal akıntı var.
 • Döngüleri takip edemezsiniz.
 • Hormonal değişiklikler belirtileri etkileyebileceğinden emziriyorsunuz, genç ya da menopoz döneminde yakınlardasınız.
 • Son zamanlarda bir doğum kontrol yöntemi kullanmıştın.

Gebe Kalmadan Endişelenmeden Seks Yapmanın Yolları

Artık korunmasız seks yapmanın güvenli günlerini biliyorsunuz, güvenli ve zevkli seks yapmanın bazı yolları.

1. Prezervatifler:

Güvenli seksten zevk almak için diğer tüm doğum kontrol yöntemlerinden daha iyidirler. Planlanmamış gebelikleri ve ayrıca CYBE riskini önlerler. % 100 güvenli olmasalar da HIV’i% 85, genital herpes’i% 30 azalttığı bilinmektedir. Onları kullanma alışkanlığı geliştirin.

2. Yağlar:

Vajinal yağlama siz ve eşiniz için cinsel zevki artıracaktır. Vajina kuru ise tahrişe, ağrıya ve yaralanmaya yol açabileceğinden seksten zevk alamazsınız. Piyasada yağ, su ve silikon bazlı yağlayıcılar bulunmaktadır.

3. Beklenti:

Bu beklentiyi partnerinizde oluşturmak için farklı yollar deneyebilirsiniz. Bazı ilginç şeyler satın alın veya mükemmel bir ilişki hakkında kendisine bir mesaj bırakın. Ruh halinizi artıracak.

4. Yeni Konumları ve Yerleri Deneyin:

Daima yatağı kullanmayın. Daha fazla eğlenmek için çeşitli yerleri ve konumları deneyebilirsiniz. Banyo yaparken cinsel ilişkiye girmek ilginç olacaktır. Halka açık bir yerde gizli bir yerde olması heyecan verici olabilir. En iyi seks pozisyonları hakkında biraz araştırma yapın ve deneyiminize baharat ekleyin.

5. Seks Oyuncakları:

Seks hayatınıza zevk getirebilirler. Eğlencenizi artırmak için çeşitli dildoslar, vibratörler, tüyler, masaj yağları, aromalı yağlar ve renkli prezervatifler alabilirsiniz.

6. Seks Oyunu:

Seks oyunları hareketinizi heyecanlı ve maceracı kılar. Strip poker oynamak ya da yetişkinlerin hakikat veya cesaret versiyonlarını oynamak eğlenceli hale getirebilir.

Sık Sorulan Sorular

1. Dönemimde seks yapabilir miyim?

Evet, rahatsız olmadığınız sürece döneminizde seks yapabilirsiniz. Akan kan nedeniyle dağınık olabileceğinden rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak birçokları için libido, dönemler boyunca artar. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları yakalama şansınız olabilir, bu yüzden doğum kontrolü kullanın.

2. Periyottan kaç gün sonra yumurtluyorum?

Yumurtlama, döngünüz düzenliyse, sürenizden 14 gün sonra gerçekleşir. Ortalama 28 günlük bir adet döngüsü varsa, 14 gün civarında yumurtlayacaksınız. Döngü 26 ila 32 gün arasındaysa, 12. ve 19. gün arasında istediğiniz zaman yumurtlayacaksınız.

3. Süremden hemen sonra cinsel ilişkiye girmem durumunda hamile kalma şansı var mı?

Olasılık düşüktür. Hamilelik şansınız doğurganlık penceresine girdikçe artar. Kontrasepsiyon olmadan cinsel ilişkiye girmek doğurganlık döneminizde hamilelik olasılığını artırabilir.

4. Bir kadın ne zaman hamile kalamaz?

Bir kadının yumurtlama ve adet döngüsünün zaman zaman tahmin edilememesi nedeniyle gebe kalamadığı belirli bir aşama yoktur. Bununla birlikte, gebe kalmamak için güvenli cinsel günlerinizi izlemek için bazı doğurganlık bilinci temelli yöntemleri kullanabilirsiniz.

Hamilelikten kaçınmak için güvenli dönem konusunda net bir anlayışa sahip olduğunuzu umarız. Yorumlar bölümünde deneyimlerinizi paylaşın.