Select Page

Seks doğal zevk verir. Ama hamilelik denilen bir bagaj ile birlikte geliyor. Çocuklar ailelerini genişletmeye hazır olanlar için bir nimettir. Ancak, aktif bir cinsel yaşamı olan her yetişkin bir bebek istemez. Onlar mı? Takip edebileceğiniz çeşitli doğum kontrol önlemleri olsa da, istenmeyen bir hamileliği önlemek için güvenli günler hesaplamanız zorunludur.

İyi aile, hamileliği, buna dahil olan çeşitli yöntemleri ve daha fazlasını önlemek için güvenli günleri nasıl hesaplayacağınızı anlatır.

Güvenli Dönem Günleri Nasıl Hesaplanır?

Adet döngüsü, dönemin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar hesaplanır. Güvenli dönem, gebe kalmaktan endişe etmeden seks yapabildiğiniz zamanın 1 ila 7. günlerinden 21. gününe kadardır. Bu dönem, adet döngüsünün uzunluğuna bağlı olduğu için tüm kadınlar için aynı olmayacaktır. Ortalama adet döngüsü 28 gündür veya biraz daha azdır, fakat eğer devreniz 28 günden uzunsa, güvenli süre güvenilir değildir.

Hamileliği önlemek için adet döngüsünün üç aşamasını anlamak önemlidir

Adet döngüsünün üç aşamasının uzunluğu bir kadından diğerine ve ayrıca döngüden döngüye kadar değişir, ancak ortalama süre 28 gündür.

 1. Ovulasyon öncesi veya Foliküler Faz:

Vücudunuzda yumurtalıkların büyümesini sağlamak için hormonları salgılayan 2 ve 14. günler arasında görülür. Hormonlar ayrıca döllenmiş yumurtayı almak için uterus astarını da genişletecektir. Bu faz Estradiol hormonu tarafından kontrol edilir.

 1. Ovulasyon Aşaması:

Menstrüel siklusunuzun ortasında, dölleme için bir yumurtayı serbest bırakmak için olgun bir yumurtalık folikülü açılır. Bir kadının hamile kalma şansının yüksek olduğu en hassas aşamadır.

 1. Ovma Sonrası Veya Luteal Evresi:

Yumurtlamanın ardından başlayan ve hamilelikte ya da sonraki adet döngüsünde sona eren son aşamadır. Bu aşamada, uterus astarı hamilelik için daha kalın hazırlanır.

Luteal faz, ortalama 14 gündür 10 ila 16 gün sürer. Ancak 12 günden az ise gebe kalmak zor. Fazın uzunluğu kadından kadına değişir, ancak genellikle döngüden çevrime tutarlı kalır.

İnfertilite süresi hem yumurta hem de spermin ömrüne bağlıdır. Ortalama 28 günlük adet döngüsünde, 14. günde ovülasyon gerçekleşir. Döngüsü 26 ila 32 gün arasında olan kadınlar için, 12 ile 19. gün arasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Bir sperm üreme sisteminde 3 ila 5 gün canlı kalabilir. Bu nedenle, yumurtlama zamanından beş gün önce güvensiz cinsel ilişkiye girdiğinizde gebe kalma olasılığı yüksektir. Yumurta sadece 24 saat canlı kalır ve eğer döllenme o zaman içinde gerçekleşmezse ölür.

Güvenli dönem hesaplamak için çeşitli yöntemler seks yapmak için

Güvenli periyodu hesaplarken dikkatli olmanız gerekir, çünkü bunu parmaklarınızda veya havada yapmak yanlış sonuçlara yol açabilir. Güvenli olmayan günlerde cinsel ilişkiden kaçınmanız veya prezervatif, kap, diyafram veya diğer kontraseptif yöntemleri kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Güvenli günlerinizi öğrenmek için bu kanıtlanmış çevrimiçi hesaplama yöntemlerini kullanın:

 • Güvenli Dönem Hesaplayıcısı
 • Doğurganlık Bilinç Tabanlı Yöntemler

1. Güvenli Dönem Hesaplama:

Bu hesap makinesi, adet dönemindeki sikligin degisikliklerini bilmenizi saglar, böylece seks icin güvenli günler belirleyebilirsiniz. Son periyodunuzun ilk gününü ve son adet döneminizin süresini girerek güvenli periyodu öğrenin. Seks yapmak için güvenli ve güvensiz tarihleri ​​bulmanıza yardımcı olur.

Güvenli Dönem Hesaplayıcılarını Kimler Kullanabilir?

Eğer menstruasyon döngüsünüzün ortalama uzunluğu son altı aydan 26 ila 32 gün arasındaysa ve en kısa ve en uzun döngü arasındaki değişim yedi gün veya daha az ise bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Ancak, güvenli döneminizi hesaplamadan önce, doğal aile planlaması yöntemlerinin etkinliğini anlamak için doktorunuza danışın. Bu yöntemin beklenen başarısızlık oranı yılda yaklaşık% 3 ila% 4’tür.

Güvenli Dönem Hesaplayıcısı Kullanılamıyor Kim?

Eğer menstrüel siklusunuzun ortalama uzunluğu 26 günden az veya 32 günden fazla ise bu yöntemi kullanamazsınız ve son altı aydaki en kısa ve en uzun döngü arasındaki değişim sekiz gün veya daha fazladır.

 • Doğumdan sonra, bu hesap makinesini yalnızca altı adet düzenli adet döngüsü sonrasında kullanabilirsiniz.
 • Menopoza giren gençler ve kadınlar bu yönteme güvenemezler.

2. Doğurganlık Bilinç Tabanlı Yöntemler (FAM):

Doğal aile planlaması olarak da bilinen doğurganlık bilinci, adet döneminizin güvenli ve güvensiz günlerini tahmin etmenin bir yoludur. Bu yöntemler genellikle vücudunuzun yumurtlamaya neden olan hormonlara yanıt olarak verdiği bazı işaretlere dayanır.

FAM aşağıdaki varsayımlara dayanmaktadır:

 • Her döngüde bir yumurta serbest bırakılır.
 • Yumurta 24 saate kadar yaşıyor.
 • Sperm altı güne kadar yaşıyor ve bu dönemde bir yumurtayı dölleyebilir.
 • Bir kadın yumurtlamadan yaklaşık altı gün önce ve yumurtlamadan iki ila üç gün sonra doğurgan olacak, böylece her bir döngüde toplam verimli gün sayısı yedi ile sekizinci olacaktır.

FAM’ler nasıl çalışır?

FAM’ler yumurtlama günlerinde sizi uyararak çalışırlar. Yumurtlama günlerini öğrendikten sonra, spermleri vajinadan uzak tutmak için cinsel ilişkiden sakınabilir veya bir doğum kontrol aracı kullanabilirsiniz.

Yumurtlama öncesi ve sonrası gelen güvensiz günleri bilmenize yardımcı olacaktır. Doğurganlık modelini takip edebilir, verimli olduğunuz günleri ve günlerinizin olmadığı günleri işaretleyebilirsiniz. Desen aydan aya değiştikçe dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Ovulasyon Belirleyicileri: Ayrıca yumurtlamayı tahmin etmeye yardımcı olan test kitleri de alabilirsiniz. Hamilelik planlamasında çok yardımcıdırlar. Ancak, hamilelikten kaçınmak için onlara tamamen bağımlı olamazsınız.

Acil Kontrasepsiyon: Verimli bir günde korunmasız bir ilişki varsa, acil kontrasepsiyon kullanın. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra beş güne kadar alınırsa hamileliği önlemeye yardımcı olur. Daha önce aldığınız, daha iyi çalışır.

Farklı Doğurganlık Bilincine Dayalı Yöntemler Nelerdir?

Sizi istenmeyen gebelikten uzak tutacak birkaç FAM vardır. Ayrıca gebe kalmaya çalışırken doğurganlık paternlerini izlemenize yardımcı olurlar.

 1. Bazal Vücut Sıcaklığı Yöntemi: Yumurtladığınızı bilmek için her gün izlemeniz gereken vücut sıcaklığına bağlıdır. Yumurtlama sırasında sıcaklıkta bir artış olacaktır.
 2. Servikal Mukus Veya Ovulasyon Metodu: Menstrüel siklusun ilk aşamasında yumurtlayana kadar her gün servikal mukustaki değişiklikleri kontrol etmeyi içerir. Ovandığınızda vajinal akıntı değişir.
 3. Takvim veya Ritim Yöntemi: Burada, geçmiş döngüleri temel alarak ovülasyonu tahmin etmek için bir takvim üzerinde adet döngülerinizi çizelgeleyeceksiniz.
 4. Sympto-Termal Metot: Yukarıdakilerin bir kombinasyonu olduğu için bu en verimli yöntemdir. Bazal vücut ısısı, mukus, takvim yöntemleri ile birlikte rahim ağzı değişikliklerini, karın ağırlığını, meme hassasiyetini, hafif lekelenmeyi ve hafif karın ağrısını içerir.
 5. Standart Günler Yöntemi: Adet döngüsünüz uzun bir süre 26 ila 32 gün arasında düşerse, bu yöntem aylık dönemlerinizi kaydetmek ve verimli günlerinizi belirlemek için çalışır. İşte, güvensiz günleriniz 8 ile 19 arasında olacak.

Bütün bu yöntemleri detaylı olarak anlayalım:

1. Bazal Vücut Sıcaklığı (BBT) Yöntemi:

Adet döngüsünün ilk aşamasında düşük sıcaklığa sahip olacaksınız. Yumurtlamaya başladıktan sonra hafifçe artar. Döngünün kalan kısmı için vücut ısısı yüksek kalır. Bir sonraki döneme başlamadan önce tekrar düşer. Sıcaklığınızı günden güne takip etmek, yumurtlayabileceğiniz zaman anlamanıza yardımcı olacaktır. Hamileliği önlemek için yumurtlamadan üç gün sonra korunmasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

Dinlenirken BBT vücut sıcaklığınızdır. Kadından kadına farklıdır, ancak yumurtlamadan önce genellikle 96 ila 98 derece Fahrenheit arasındadır ve yumurtlamadan sonra 97 ila 99 derece Fahrenheit’e yükselir. Herhangi bir sapma bulsanız bile, bir derecenin 1 / 10’u fract gibi kesirler olacaktır.

96 ila 100 derece Fahrenheit işaretleyebilen ve okunması daha kolay olan eşsiz bir büyük ölçekli termometre kullanın. Rektal termometreler, oral veya diğer tiplerden daha güvenilirdir.

Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edersiniz?

Sıcaklığınızı Alın: Yataktan çıkmadan önce sabahları her gün sıcaklığınızı not edin. Sıcaklığı almadan önce konuşma, yeme, içmeme, cinsel ilişki veya sigara içmediğinizden emin olun. Termometrenizi yaklaşık beş dakika tutun ve daha sonra okumayı not edin.

Grafik Sıcaklık Kalıbı: Okumayı bir kadın sağlığı merkezinden veya doktorunuzdan alabileceğiniz bir grafikte kaydedin. Günler boyunca, sıcaklığınızdaki bir deseni gözlemleyebilirsiniz. Sıcaklıktaki artış kademeli, ani veya kesintili olabilir. Desen bir döngüden başka bir döngüye kadar değişecektir.

Modelinizi etkileyebilecek faktörler, yani sıcaklığınız:

Uykusuzluk, uygunsuz uyku, stres, hastalık, sigara içme, jet lag, aşırı içme veya elektrikli battaniye kullanma. Deseni anlamak için tüm bu olayları grafik üzerinde işaretlemelisiniz.

Başlangıçta, grafiği okumak için doktorunuzun, aile planlama uzmanınızın veya bir hemşirenin yardımına başvurabilirsiniz. Hamileliği önlemek için bu yöntemi kullanmadan önce en az üç ay çalışacağınızdan emin olun.

BBT Yöntemiyle Güvenli / Kısıtsız Günler:

Güvenli günler sıcaklık normaldir. Güvensiz günler, sıcaklığın arttığı ve en az üç gün sürdüğü gün başlar. Bir sonraki dönemin başlamasından önce sıcaklık düştüğünde sona erer.

BBT Yöntemin Etkinliği:

 • Yumurtlayabileceğinizi tahmin etmede iyidir, ancak size kesin günü veremez.
 • Yumurtlamaya başlayana kadar sıcaklık yükselmediği için, spermin vücudunuzda yumurtayı beklememesini sağlamalısınız. Daha önce de belirtildiği gibi, sperm vücudunuzda yaklaşık beş gün aktif olabilir.
 • Güvende olmak için BBT’yi başka bir FAM ile birleştirin.

2. Servikal Mukus Veya Yumurtlama Yöntemi:

Adet döngüsünü kontrol eden hormonlar da rahim üretmek için rahim ağzını uyarır. Genellikle serviks ve vajinada toplanır. Yumurtlamanın hemen öncesinde ve sırasında miktarını ve kıvamını değiştirir. Verimli ve kısır günlerini tahmin etmek için değişikliklerini tanımayı öğrenebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda Billings yöntemi olarak adlandırılır.

İşte Nasıl Yaparsınız?

Mukus Desenini Kontrol Et:

 • Menstrüasyon yaparken, akış, mukusu kapsar.
 • Menstrüasyondan sonra, genellikle “kuru günler” olarak adlandırılan birkaç gün boyunca mukus üretimi olmayacaktır. Bunlar, siklusunuz daha uzunsa güvenli günler olarak kabul edilir.
 • Yumurta olgunlaşmaya başladığında, vajinal açıklıkta görebileceğiniz daha fazla mukus üreteceksiniz. Beyaz, sarı veya bulutlu olacak ve yapışkan olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yumurtlamadan hemen önce daha fazla mukus olacak ve açık ve kaygan görünüyor. Parmaklarınız arasında tutarsanız, uzanır. Bu özellik, fibrozite ve gerginlik için bir Almanca sözcüğü olan Spinnbarkeit olarak bilinir. Bu, en yüksek doğurganlık günlerini gösterir.
 • Kaygan bir mukus ile yaklaşık dört gününüz olacak ve akabinde ani bir düşüş olacak. Gelecek dönemden önce birkaç kuru gününüz olacak.

Grafik Mucus Deseni:

Mukus kalıplarınızı her gün bir takvim üzerinde işaretleyebilirsiniz. Döngününüzü, kuru günleri, yapışkan günleri, ıslak günleri ve kaygan günleri işaretleyin. Mukuslarınızın her aşamada farklı olacağını fark edebilirsiniz. Deseni öğrenmenize yardımcı olacak biriniz varsa bunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Mucus’u Kontrol Etmek İçin Çeşitli Yolları Kullanabilirsiniz:

 • İdrar yapmadan önce vajinal açıklığı kuru bir mendille silin. Dokusunu ve rengini kontrol edin.
 • Külotundaki mukusun dokusunu ve rengini kontrol edin.
 • Vajinaya temiz bir parmak koyun ve doku ve rengi gözlemleyin.

Mukus Desenini Etkileyen Faktörler:

 • Servikal cerrahi, eğer elektrokoter veya kriyoterapi ile yapılırsa
 • Emzirme
 • Douches veya diğer kadın hijyen ürünleri
 • Hormonal kontraseptiflerin veya acil kontrasepsiyonun son kullanımı
 • spermicides
 • Perimenopoz
 • Vajinities (cinsel yolla bulaşan hastalıklar)

Mukus Yöntemi Kullanılarak Güvenli / Kısıtsız Günler:

 • Döngüleriniz kısasa, akışınız mukusunuzu kapatabildiğinden dönem günleriniz güvende değildir.
 • Uzun çevrimlerde, adetlerden sonraki kuru günler güvenli olacaktır.
 • Yüksek kaygan mukusun azalması ve tekrar yapışkan hale gelmesiyle güvenli günler başlar. Bunları takip eden kuru günler de güvenlidir.
 • Güvensiz günler, kaygan mucus fark etmeden iki ila üç gün önce başlar. Kaygan mucusun artmasından üç gün sonra kalırlar.

Bu yöntemi tam olarak anlamadan önce korumasız seksten en az bir tam döngüden kaçınmalısınız.

İki Gün Yöntemi:

Ayrıca, mukus salgıları hakkında emin olan kişiler için en iyi şekilde çalışan bir mukus yöntemidir. Bu iki soruyu kendinize sorun:

 • Bugün mukus salgıladım mı?
 • Dün mucus salgıladım mı?

Cevap hayırsa, korunmasız vajinal ilişki için güvenli bir gün. Bu yönteme dayanan kadınların

Servikal Mukus Yöntemi Etkinliği:

 • Bu yöntemi bir yıl boyunca mükemmel kullanan her 100 çift için üç kadın hamile kalır.
 • Bir yıl boyunca iki günlük mukus yöntemi kullanan her 100 çift için, dört kadın hamile kalır.
 • Bu yöntem, mukus üretmeyenler için etkili değildir. Yedi ya da sekizinci günde yumurtlayan kadınlar minyon mukus olacak.her bir döngü için 12 güvenli günü olacaktır.

3. Takvim Veya Ritim Yöntemi:

Verimli döneminizi bilmek için her adet döngüsünün uzunluğunun bir kaydını tutmalısınız. Normal bir takvim alabilir ve döneminizin ilk gününü daire içine alabilirsiniz. İlk gün dahil olmak üzere, her döngüde mevcut gün sayısını sayın. Sekiz ila 12 sürekli döngü için yapın.

Döngülerin çoğunun 27 günden az olması durumunda bu yöntemi kullanmayın.

Grafik Takvim Kalıbı:

Mevcut döngünüzdeki ilk verimli günü tahmin etmek için:

 • Kayıttan en kısa döngüyü kontrol edin.
 • Toplam gün sayısından18 indirim.
 • Mevcut döngünüzün ilk gününden sonuçlanan gün sayısını sayar ve günü X olarak adlandırır.
 • Bu gün X senin ilk verimli günün.

Mevcut döngünüzdeki son bereketli günü tahmin etmek için:

 • Kayıttan en uzun döngüyü kontrol edin.
 • Toplam gün sayısından 11 gün sonra kesilir.
 • Mevcut döngünüzün ilk gününden bu gün sayısını sayın ve X olarak adlandırın.
 • Bu gün X son bereketli günün.

Takvim Yöntemi Etkinliği:

 • Sadece en bereketli günleri tahmin ediyor. O günlerde korunmasız cinsel ilişkiye girme şansı yok.
 • Döngülerinizin uzunluğu değişiyorsa risklidir. Bu nedenle, bunu her zaman diğer doğurganlık farkındalık yöntemleri ile kullanmalısınız.

Bazı insanlar ritim yöntemini çekerek veya çekerek kullanır. Ancak, özellikle gençseniz, çekmekten kaçınmalısınız çünkü çekilme, büyük bir öz-kontrol, deneyim ve güven gerektirmektedir. Güvenli günleriniz hakkında emin olmadığınız durumlarda kapak veya prezervatif kullanmak hamileliği önlemek için daha iyidir.

4. Symptothermal Yöntemi:

Bu yöntem, yukarıda belirtilen üç doğurganlık farkındalık yönteminin bir kombinasyonudur.

Bir FAM’ın belirtileri, diğer yöntemin onaylayacaktır. Tahminlerinizi üçe dayandırmak diğerlerinden daha doğru olacaktır. Örneğin, sıcaklık kalıplarınız duygusal stres veya hastalıktan dolayı değiştiğinde servikal mukus deseninizi takip etmek yararlı olacaktır. Dahası, korunmasız cinsiyete sahip olmak için daha güvenli günleri tek bir yöntemle tanımlayabilirsiniz.

Doğurganlık zaman çizelgesi kullanarak doğurganlık zamanınızı takip edebilirsiniz.

Yumurtlama Sonrası Yöntem: Başka bir kombine yöntemdir. Döneminizin ilk gününden başlayarak yumurtlamanın ardından dördüncü güne kadar geçen günler verimli günler olarak kabul edilir. Bu, çok sınırlı güvenli günlere, yani bir devrin yarısından daha azına sahip olacağınız anlamına gelir.

Semptomer Yöntemin Etkinliği:

Bir yıl boyunca bu yönteme dayanan her 100 çift için 0,4 (bir kadından az) hamile kalıyor.

5. Standart Günler Yöntemi:

Adet döngüsünü takip edebilen takvim metodu gibidir. Bu basit ama sadece aşağıdaki durumlarda kullanabilirsiniz:

 • Döngülerin düzenli.
 • Döngününüz asla 32 günden uzun ve 26 günden kısa değildir.
 • Bir döngüde korunmasız sekse karşı 8-19. Günlerde kendinizi şımartmazsınız.

Bu yöntem, döngülerinizi takip etmenize yardımcı olan CycleBeads adı verilen benzersiz boncuk dizileri kullanır. Bir ipte 33 adet hareketli boncuk ve hareketli bir kauçuk halka olacak.

 • İlk boncuk siyah ve beyaz bir ok var
 • Aşağıdaki boncuk kırmızı
 • Sonraki altı boncuk kahverengi
 • Aşağıdaki 12 beyaz
 • Son 13 kahverengi

Her bir boncuk, siyah renkli olanın dışında bir günü temsil eder.

 • Birinci günde, yani, dönemin ilk günü, kauçuk halkayı kırmızı bir kordon üzerine koydu.
 • Halkayı her gün bir boncukdan diğerine ok yönünde hareket ettirin.
 • Kahverengi boncuklar güvenli günleri temsil eder. Halka herhangi biri üzerinde ise korunmasız cinsel ilişkiye girebilirsiniz.
 • Beyaz boncuklar güvensiz günleri temsil ediyor. Halkanın beyaz olanlardan herhangi biri üzerinde korunmasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz.

Standart Günlerin Etkinliği Yöntemi:

Bu yöntemi bir yıl boyunca mükemmel takip eden her 100 çift için, beş kadın hamile kalacaktır.

Standart gün yöntemini etkileyen faktörler şunlardır:

 • Hormon ve acil kontraseptif kullanımı
 • Rahim içi cihazlar
 • Emzirme
 • Yeni bir hamilelik

Güvenli ve Keyifli Bir Cinsiyetiniz Nasıl Olabilir?

Artık korunmasız cinsel ilişkiye girmenin güvenli günlerini biliyorsunuz, burada güvenli ve keyifli bir sekse sahip olmanın bazı yolları var.

 1. Bir Test Al:

Siz ve eşiniz enfeksiyonsuz ve temiz olduğunda sadece rahat olabilirsiniz. Herhangi bir enfeksiyon geçirmediğinizden emin olmak için doktorunuza düzenli ziyaretler planlayın. Kadınların her yıl viral cinsel yolla bulaşan hastalıkları olup olmadığını kontrol etmek için Pap smear ve pelvik muayeneleri için bir jinekolog ziyaret etmeleri tavsiye edilir.

 1. Prezervatifler:

Güvenli seksten zevk almak için herhangi bir diğer kontraseptif yöntemden daha iyidirler. Beklenmeyen gebelikleri ve ayrıca CYBE riskini önlerler. % 100 güvenli olmasalar da, HIV’i% 85 ve genital herpes% 30 oranında azalttığı bilinmektedir. Onları kullanma alışkanlığını geliştirin.

 1. Yağlayıcılar:

Vajinal yağlama sizin ve eşiniz için cinsel zevki arttıracaktır. Vajina kuru ise tahrişe, ağrıya ve yaralanmaya yol açabiliyorsa, seks yapamazsınız. Yağ, su ve silikon bazlı yağlayıcılar piyasada mevcuttur.

 1. Bu Beklenti Var:

Eşinizdeki bu beklentiyi oluşturmak için farklı yollar deneyebilirsiniz. Bazı ilginç şeyler satın alın veya ona mükemmel bir ilişki kurma konusunda ona bir mesaj bırakın. Ruh halinizi geliştirecek.

 1. Yeni Pozisyonları ve Yerleri Deneyin:

Her zaman yatağı kullanmayın. Daha fazla eğlenmek için çeşitli konumları ve konumları deneyebilirsiniz. Banyo yaparken cinsel ilişkiye girmek ilginç olacaktır. En iyi seks pozisyonları hakkında araştırma yapın ve deneyiminize baharat ekleyin.

 1. Seks Oyuncakları:

Seks hayatına zevk getirebilirler. Eğlendirmek için çeşitli dildoslar, vibratörler, tüyler, masaj yağları, aromalı yağlar ve renkli prezervatifler alabilirsiniz.

 1. Seks Oyunu:

Seks oyunu, heyecanlı ve maceraperest davranabilir. Strip poker oynamak ya da gerçeğin ya da gerçeğin yetişkin versiyonunu oynamak eğlenceli hale getirebilir.

Sık sorulan Sorular

 1. Dönemimde seks yapabilir miyim?

Evet, rahatsız olmadığınız sürece döneminizde seks yapabilirsiniz. Sızan kan yüzünden dağınık olabileceğinden rahatsız edici hissedebilirsiniz. Ancak çoğu kişi için libido dönemlerde artar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma şansınız olabilir, bu nedenle doğum kontrol yöntemini kullanın.

 1. Dönemden kaç gün sonra yumurtuyorum?

Ovülasyon düzenli ise, yumurtlama periyodunuzdan 14 gün sonra gerçekleşir. Ortalama 28 günlük bir adet döngüsü varsa, yaklaşık 14 gün yumurtlarsınız. Eğer döngü 26 ila 32 gün arasında değişiyorsa, 12 ile 19. gün arasında herhangi bir zamanda yumurtlayacaksınız.

 1. Dönemimden sonra seks yapmam durumunda hamile kalma şansım var mı?

Olasılık düşüktür. Doğurganlık pencerenize girerken hamile kalma şansınız artar. Doğum kontrolü olmadan cinsel ilişkiye girme, fertil döneminiz boyunca hamilelik şansınızı artırabilir.

 1. Bir kadın ne zaman hamile kalmaz?

Bir kadının yumurtlayamadığı ve belirli bir zaman diliminde manstrual döngülerin öngörülemeyeceği bir dönem olmadığında belirli bir evre yoktur. Bununla birlikte, güvenli seks günlerinizi gebe kalmamak için belirli doğurganlık bilincine dayalı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Umarım hamileliği önlemek için güvenli dönemi net bir şekilde anlarsınız. Deneyimlerinizi yorum bölümünde paylaşın.

 

 

%d bloggers like this: