İkizlerin bakımı iki kat çaba gerektirir. Ve bunu, fiziksel yetenekler ve yardım edecek insanlar gibi sınırlı kaynaklarınız dahilinde yapmanız gerekir.

Şüphesiz ki bu “çarpı iki” sorumluluklar ebeveynler için çok büyüktür. Ama onları yerine getirdiğinizde, elde ettiğiniz memnuniyet de iki kat daha fazladır. Öyle değil mi? Sadece biraz planlama ve ipuçları bu testi geçmenize yardımcı olacaktır.

Bu yazıda,iyiAile.com ikizlere nasıl bakacağınızla ilgili bazı basit ve faydalı ipuçları ile gerekli desteği sağlıyor.

İkizlerin Bakımı İçin İpuçları

İkizlere bakmak ve biraz rahatlamak için bazı yararlı ipuçları:

İkiz bebeklerinizi aynı uyku ve beslenme programına alın

Bu, bir bebeği bütün gün uyutmamayı ve uyutmamanızı sağlayacaktır. RaisingTwins ve kendisi bir çocuk doktoru kitabının yazarı Dr. ShellyFlais, “bir ikiz beslenmek için uyandığında, diğer bebeği de uyandır” diyor. Bu, uyuyan bir bebeği uyandırmama kuralına aykırı olmak anlamına gelebilir, ancak pratiktir.

Her iki bebeğinizi aynı anda besleyebilmeniz için ikiz besleme yastığı kullanın. Senkronize olduklarında, onları yönetmek daha kolay olacaktır.

Bununla birlikte, bebeklerin buna hazır olduğunu belirlemek için herhangi bir uyku ve beslenme eğitimine başlamadan önce çocuk doktorunuza danışın.

İkizlerin programını not edin

Birkaç gün boyunca, bebeklerini aynı programa almanıza yardımcı olacağı için rutinlerini yazın. Besleme sayısını, uyku sürelerini ve tükettikleri çocuk bezi sayısını takip edin.

Her iki bebeğinizi birlikte beslemekte güçlük çekiyorsanız, anne sütünü biberonaalarak birini emzirmeyi ve diğerini biberonla beslemeyi deneyin.

İkizleri uyutmak için farklı yollarla denemeler yapın

İki bebeği aynı anda uyutmak Herkülgücüisteyebilir!

İşte deneyebileceğiniz bazı yollar:

Bebek arabası

Birini anne kucağına, diğerini salıncağa koymak

Beşikleri içinde kundakla yatırmak

Kundaksız olarak beşiğe yerleştirmek

Yer örtüsüne yerleştirmek

İkizlerinizin kolayca uykuya daldığı yerleri de not edebilir ve yukarıdaki yerlerde bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çift puset veya ikiz taşıma çantasına yatırım yapın 

Bebeklerinizi sürekli ve aynı zamanda taşımanız zor olacaktır. Bu nedenle, akşam yürüyüşleriniz veya diğer yavaş aktiviteler için ikiz arabası satın alın.

İkiz bebek arabasını, ikizlerin ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri taşımak için de kullanabilirsiniz.

Yardım isteyin

Aile üyelerinizden, arkadaşlarınızdan ve komşularınızdan bebeklerle ilgilenmenize yardımcı olmasını isteyin.

Ayrıca, size yardımcı olması için ebeveynlerinizin ilk birkaç ay için sizinle yaşamalarını rica edebilirsiniz.

Bunların hiçbirini yapamıyorsanız, yardımcı olması için dadı veya bebek bakıcısıtutabilirsiniz.

İkiz anneler gruplarına katılın

İkiz ebeveynlerinin olduğu internet forumlarına katılın.

Bu gruplar ebeveynlerin birbirleriyle bağlantı kurmasına ve deneyimleri, ipuçlarını ve teknikleri paylaşmasına yardımcı olur.

Bu gruplara katılmak sizi sosyal olarak meşgul edecek ve benzer bir durumda olan insanlarla rahatlamak için zaman ve fırsat sunacaktır.

Online bebek malzemeleri alışverişi yapın

İkiz bebek sahibi olmak, bebek gereçlerinin yıldırım hızında bitmesi anlamına gelir. Bu nedenle, mendil, çocuk bezi, krem ​​vb. gibi günlük ihtiyaçlarınızı çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Çevrimiçi satın alma size daha iyi fırsatlar sunacak ve ayrıca bir mağazaya gidip kasa kuyruklarında beklemenizi önleyerek zamandan ve enerjiden tasarruf ettirecektir.

Her öğeden iki tane satın almak gerekli değildir

İkizlerin yeni ebeveynlerinin yaptığı en yaygın hatalardan biri, her şeyden iki tane satın almaktır. Sandalyeler, araba koltukları, bebek arabaları, beşikler vb. gibi iki önemli şeyleri satın almanız gerekecek olsa da, oyuncak, kitap, krem ​​veya talk pudrası gibi şeyler için bunu yapmanız gerekmez.

Bu size uzun vadede tasarruf sağlayacaktır.

Bebeklerin cinsiyetleri konusunda tutucu olmayın.

İkizleriniz bir kız ve erkek ise, tüm kıyafetlerini cinsiyetlerine göre satın almak zorunda değilsiniz.

Prensesinize arada sırada pembeler ve kurdelelerle süslü kıyafetlergiydirmek isteyebilirsiniz, ancak günlük kıyafetler için unisex kıyafetler seçebilir ve her iki bebek için de kullanabilirsiniz.

İkizleri gece boyunca uyuyacak kadar büyüdüklerinde ayırmayın 

Farklı odalarda uyumalarının iyi olduğunu düşünebilirsiniz, böylece biri uyanıksa diğeri uyanmaz. Ancak, aynı odada uyumalarına izin verirseniz, birbirlerinin çığlıklarına ve gürültülerine alışacaklar, böylece gürültüden bağımsız olarak uyuyacaklardır.

Yine de bebeklerinizin tercihlerine uygun olanı kontrol edin ve buna göre plan yapın.

Kendinize mutlaka zaman ayırın

Görevlerinizi ne kadar iyi planladığınız önemli değil, gün sonunda yine de bitkin ve yorgun olacaksınız.

Rahatlamak ve yeniden başlamak için biraz zamana ihtiyacınızolacak. Yoksa her gün yaptığınız işler dayanılmaz hale gelebilir.

Bu nedenle, ev işlerinizden bir mola alın ve en çok keyif aldığınız şeyi yapın- TV izleyin, sıcak bir banyoda rahatlayın veya bir kitap okuyun. Bu, ikizlerinize ebeveynlik yaparken sizi motive, mutlu ve sağlıklı tutacaktır.

Alternatif olarak ev işleri yapın

Kocanızla konuşun ve bebeklerin bakımına katılması için vardiyalar ayarlayın. Aileniz için uygun olan şekilde bunu birlikte veya ayrı ayrı yapabilirsiniz.

Kocanız bebekleri gezintiye çıkarabilir, market alışverişini yapabilir veya çamaşırları yıkayabilir. İkiniz de dinlenmek ve fazla çalışmamak için ayrı zamanları tercih edebilirsiniz. Vardiyaları farklı zamanlarda dinlenmek ve çalışmak üzere ayarlayabilirsiniz.

Planlı olmak

  • Bebekleri banyoya götürmeden önce havluları, çocuk bezlerini ve giysileri önceden götürün.
  • İkizler ile dışarı çıkarken kullanabileceğiniz tüm temel unsurların yanı sıra biraz su ve atıştırmalıklarla dolu başka bir çanta tutun.
  • Hazır çantalar size çok zaman kazandıracaklardır.
  • Başka ev işleri yaparken bebeklerinizi seyahat yatağı veya ikiz bebek taşıyıcılarına koymak gibi alternatifler kullanın.
  • İkiz bebekleri aynı anda yıkayın. Birinden yardım alın ya da bebeklerin birlikte yıkanması için uygun iki banyo koltuğu satın alın.

Bu ipuçları size zamandan ve enerjiden tasarruf etmek için yardımcı olabilir.

Dondurulmuş yiyecek kullanın

İki bebeğe bakarken aileye yemek yapmak zor iştir. Akşam yemeğinden hemen önce yeniden ısıtabileceğiniz dondurulmuş yiyecekler hazırlayın.

Ayrıca tek tencerede, yavaş pişen tarifler veya güveçte pişen yemekler de pişirebilirsiniz. Ocağın yakınında durmak zorunda kalmayacaksınız, sadece malzemeleri koyuppişmesini bekleyeceksiniz.

Bu ipuçlarını takip ettiğinizde gününüz daha organize ve biraz daha kolay hale gelir.

Sonraki bölümde ikizlerin yeni ebeveynlerinin bize sıkça sordukları birkaç soruyu daha ele alıyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

1. İkizlerimle başa çıkmakta zorlanıyorum. Bu normal mi?

Evet, kendinizi bu durumda bulmanız kesinlikle normaldir.

Organize olmaya çalışmalı ve gerektiğinde yardım istemekten kaçınmamanız lazım.

2. Doğum iznimi nasıl planlamalıyım?

Doğum izninizi ailenize uygun planlayın. Örneğin eşinizin babalık izni alma şansı varsa kendi izniniz ve eşinizinkinin peş peşe olmasını ayarlayabilirsiniz. Böylece bebekler daha uzun bir süre boyunca ebeveynlerden birinin yanlarında olma şansını elde ederler.

İkiz yetiştirmek, uykusuz bırakılan gecelerin ve stresin iki katı anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda siz ve aileniz için nimetlerin ve neşenin iki katıdır. Yavaş ve sabit adımlar atarak bu ebeveynlik süresinden en iyi şekilde yararlanın. İhtiyacınız olduğunda daima yardım isteyin. Aşırı stresli hissediyorsanız, bir doktorla konuşun.

İkizlerin bakımı ile ilgili bizimle paylaşmak için herhangi bir ipucunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.