İkiz bebekleri uykuya güvenli bir şekilde bırakmak için bilmeniz gerekenler.

Bir bebeği uykuya yatırmak yeterince zordur, ancak iki bebeğinki çok daha zordur. Gece beslemeleri sırasında her ikisiyle birden baş etmek, ikisini de uyurken güvende tutmak, bunların tümü çok zor görünebilir. İkiz ebeveynleri çoklu görevlerin kahramanlarıdır!

İşte en iyi uyku ipuçları…

İkizler aynı beşikte uyuyabilir mi?

İkizler bir yatağı?

Amerikan Pediatri Akademisi ve birçok uzman ikizlerin, üçüzlerin vb. aynı yatak veya beşikte yatmalarını uygun bulmuyor. Uzmanlar bebeklerin vücut ısılarının birbirlerinin ısılarını arttırmalarının riskli olduğu konusunda hem fikir.

Ancak çoğu ebeveyn için, kısıtlı alanlar ayrı yataklar edinmeyi zorlaştırabiliyor. Özellikle uzmanlar bebeklerin ilk 12 ay boyunca ebeveynleriyle aynı odada uyumasını önerdiğinden, iki beşiği bir yatak odasına sığdırmak zor olabilir.

Daha küçük bebek sepetleri veyakullanmadığınız süre boyunca katlanıp, kaldırabileceğiniz yataklar alandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

İkiz bebekleriniz kreş için yeterince büyüdüğünde, onları ayrı odalara mı yoksa aynı odaya ayrı beşiklere mi koymak istediğiniz size kalmış. Evinizin büyüklüğü ve küçüklerinizle kurduğunuz uyku alışkanlıkları şüphesiz kararınızı etkileyecektir.

İkizler beşik dışında birlikte şekerleme yapabilir mi?

Uzmanlar, aynı nedenlerle ikizleri şekerleme zamanında ayırmanın, ayrı ayrı beşiklerde uyumalarının önemli olduğunu söylüyorlar.

Bebeklerin kanepeler, yastıklar veya yorganlar da dahil olmak üzere yumuşak yataklara yerleştirildiğinde “Bebeklerde Ani Ölüm Riski” riski 21 kat artacağından, şekerlemelerin bile güvenli bir uyku yüzeyinde gerçekleşmesi gerektiğini unutmayın. Küçükleriniz için düz, sağlam yüzeyli ve sıkı çarşaflı bir beşik seçin ve yumuşak yatak takımlarını ve süslü yastıkları şimdilik kullanmayın.

İkiz bebekleri şekerleme ve uykuya sokmak için ipuçları

Bir bebeğin uyku, beslenme ve alt değiştirme programlarını dengelemek zaten çok zorlu bir eylemdir, ancak bebekler iki olduğunda, tamamen bir sihirbazlığa dönüşebilir!

Zaman kazandıran birkaç ipucu ikizlerinizin iyi uyku alışkanlıkları edinmelerine yardımcı olacak:

Zamanlamaları senkronize edin. İkizlerinizi aynı programa getirmeye çalışın. Bir bebek gece beslenmesi için uyandığında, diğer bebeği de besleyin ve altlarını değiştirin.

Rutinler geliştirin. Bebeği iyi bir programa sokmak zor olabilir, ama özellikle ikisini birden dengelediğinizde, bu çabaya değer. Her gece aynı saatte banyo yapma, alt değiştirme ve besleme programları ve akşam ritüelleri oluşturmaya çalışın.

Gürültüyealıştırın. İkizleriniz sesli bir ortamda uyuyabilirlerse, işiniz kolaylaşır. Sıradan sayılabilecek seslerde uyumaya alışan bebekler, birbirlerini uyandırmayacaklardır.

Bebeklerinizin kendilerini yatıştırmalarınaizin verin. İlk dürtünüzmuhtemelen bebeğinizin ağlamasıyla birlikte beşiğe koşmak olacaktır. Bu dürtüye direnmeye çalışın. Bebeklere olan sevginiz yadsınamaz olsa da, ikizlerinizin bir emzik ya da kendi başparmaklarıyla kendilerini rahatlatmayı öğrenmelerine izin vermelisiniz.

İkizler için güvenli uyku ipuçları

Sırtüstü en iyisi. Bebekler her zaman sırtüstü yatmalıdır. Küçük çocuklarınızı bırakmadan önce bebek bakıcılarına, büyükanne ve büyükbabalara ve diğer bakıcılara da aynı şeyi yapmalarını hatırlattığınızdan emin olun.

Yataklar. İkizlerinizin yatakları söz konusu olduğunda, şilteler sağlam olmalı ve sıkı oturan çarşaflarla kaplanmalıdır. Yumuşak yatak, yastık, oyuncak ve tamponlardan kaçının.

Aşırı ısınmayı önleyin. Yünlü battaniyeler, şapkalar veya ekstra kıyafetler bebekleri çok ısıtabilir. Şüphe duyduğunuzda, terlemediğinden emin olmak için küçüklerinizin boyunlarını veya kafalarını kontrol edin.

Bebeğin odasını iyi havalandırın. Sıcaklık 20C ila 22C derece arasında olmalıdır.

Sigara içmeyin. Bazı çalışmalar ebeveynlerin sigara içmelerinin Ani Ölüm riskini artırabileceğini göstermektedir. Her iki ebeveyn de hamilelik sırasında ve bebeklerdoğduktan sonra içmekten kaçınmalıdır.

Emzirmek en iyisidir. Çalışmalaruzun süreli emzirmenin Ani Ölüm riskini azalttığınıgöstermektedir.

Aynı odayı paylaşın. İkizlerinizin beşiklerini ilk altı ila 12 ay boyunca yatak odanıza koymak, küçüklerinize daha yakından bakmanıza izin verecektir.

Aşılar.  Bebeklerinizin aşılarını mutlaka yaptırın. Aşılar Ani Ölüm riskini önemli derecede düşürür.