Karnın diğer annelerin çoğundan daha büyük görünüyor mu? İkiz hamileliğinizin en temel işareti bu olabilir!

İkiz taşıdığınızı tam olarak nasıl anlarsınız?

Ultrason, bebek sayısını doğrulamak için ideal bir yoldur. Ancak, ultrasondan önce size bir ipucu verecek işaret ve semptomlara da bakabilirsiniz.

İyiaile.com size ikiz hamilelik belirtileri rahminizdeki ufaklıklarınızla ilgilenmenin yollarını anlatıyor! Öyleyse okuyun!

Belirti ve semptomları öğrenmeye başlamadan önce, ikiz gebeliklerin nasıl oluştuğunu öğrenelim.

İkiz Gebelik Şansını Hangi Faktörler Artırır?

İkiz gebelik şansını artırabilecek olası faktörlerden bazıları şunlardır:

30 yaşından sonra, bir kadının vücudu daha fazla FSH (folikül uyarıcı hormon) üretir, bu da yumurtalıktan birden fazla yumurtanın salınmasına yol açar. Bu ikiz gebelik olasılığını artırır.

BMI 30 veya daha yüksek olan ortalama boyun üzerindeyseniz, ikizlerle hamile kalma şansı artar.

Yukarıdaki kategorilerden birine ait olmasanız bile, ikizleri taşıma şansınız olabilir. Peki ikizlere hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

İkiz Gebeliğin Erken Belirtileri

Bu erken hamilelik belirtileri ikizleriniz hakkında size ipucu verir.

 • Yüksek hCG seviyeleri, gebeliğin ilk iki haftasında aşırı sabah hastalığına neden olur . Bazı durumlarda, hiperemezis gravidarum olarak da adlandırılan aşırı sabah rahatsızlığını yaşayabilirsiniz. Aşırı mide bulantısı adetten kesilmenizden önce bile ortaya çıkabilir.
 • İkiz gebelik, iki ila üç hafta boyunca yorgunluk, bitkinlik, uyku hali ve uyuşukluk anlamına gelir. İki bebeği beslemeniz gerektiğinden, vücudunuzun düzgün çalışması için iyi bir uykuya ve yeterli yiyeceğe ihtiyacınız vardır.
 • İki bebek taşıdığınızda, vücudunuz büyüyen bebekler için daha fazla yiyecek istediği için iştahınız artar.
 • Karın normalden daha büyükolduğu için ikiz hamile karnı çok belirgindir. Rahminiz, iki bebeği barındırması gerektiği için tekli fetus annelerinden daha fazla genişleyebilir.
 • Ruh hali değişimleri, bebeklerin gelişim gereksinimlerini karşılamak için vücut tarafından üretilen hormonların yoğunluğu nedeniyle artar. Bu, önceki altı haftadan hamileliğe kadar kolayca fark edilir.
 • Gebelik, kandaki veya idrardaki artmış hCG seviyesi ile tespit edilir. Seviye normal aralıktan yüksekse, ikiz gebeliğin bir göstergesidir.

Bunların yanı sıra, normal bir hamilelik için ikiz hamileliği farklılaştıran daha fazla belirti ve semptom vardır.

İkiz Gebeliğin Daha Fazla Belirti Ve Semptomları

Erken belirtilere bağlı olarak, ikizlere hamile olup olmadığınıza karar verebilirsiniz. Ancak daha iyi bir sonuca varmanıza yardımcı olacak daha fazla işaret var.

 • Doktorunuz, kasık kemiğinin tepesinden uterusun tepesine kadar alınan fundal yüksekliğini düzenli olarak kontrol eder. Bu, fetüsün gelişim yaşını gösterir. Fundal yüksekliği, hamilelikte ilerlediğiniz haftaların ölçüsüdür. Eğer haftada bir santimetreden fazla ise, ikiz gebeliğin bir işareti olabilir.
 • İlk üç aylık dönemin sonuna doğru, doktorlar fetal kalp atışını tespit etmek için Doppler kalp atışı sayısıadlı bir test yapabilirler. İkiz taşıyorsanız, iki kalbin attığını duyabilirsiniz. Bununla birlikte, Doppler sonucu bir kalp atışını diğerinden ayırmak zor olduğundan ultrasondan daha az doğrudur.
 • İkiz gebelikte, iki bebeğin diyaframa karşı itmesi nefes darlığına sebep olur ve bu erken bir işarettir. Kendinizi rahatsız hissediyorsanız doktorunuza danışmalısınız.
 • Rahim normalden daha fazla büyüdüğüiçin kramplar ikiz gebeliğin erken bir belirtisidir.
 • Erken doğumikiz gebeliklerde yaygındır ve acil tıbbi müdahale gerektirir.
 • Sıkgörülen sırt ağrıları aşırı kilo alımı, uterus büyümesi ve aşırı hormonal aktivitenin bir sonucudur. Düz durmak ve göğsünüzü yüksek tutmak rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bol kıyafetler giyinin ve otururken dizlerinizi kilitlemekten kaçının.
 • Hamilelik sırasında sık idrara çıkmayaygındır. Ancak ikiz gebelik durumunda, büyüyen uterusun mesane üzerindeki baskıyı arttırır. Bununla birlikte, sıvı alımını azaltmayın, çünkü vücudunuzu susuz bırakmamanız gerekir. Bunlardan ayrı olarak, düzenli hamileliğe çok benzeyen ikiz hamilelik belirtileri ve semptomları vardır.
 • Mide bulantısına sebep olacak yiyecek kokularına karşı durmanız gerekecek.
 • İkiz gebelik, bebeklerin sağlıklı gelişimi için daha fazla kan akışı gerektirir. Artan kan akışı, genellikle bacaklarda varisli damarlarayol açan baskı yapar . Ayrıca, bebek tarafından uterustaki önemli bir itme, pelvik parçaların sıkışmasına neden olarak vajinanın yakınındaki damarların genişlemesine yol açar.
 • Şişkinlik, kabızlık ve mide yanması gibi sindirim sorunlarıerken bir işarettir. Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının, sıvı alımına dikkat edin ve daha iyi hissetmek için az ama sık yiyin.
 • Uykusuzlukveya uyku eksikliği sırt ağrısı, kramplar, hazımsızlık, bulantı ve yorgunluk nedeniyle yaşayabileceğiniz bir şeydir. İkizlerle hamile iken uyumanın en iyi yolu, bacaklarınız arasında ve karnınızın altında bir yastıkla yanlarda yatmaktır.
 • İkiz gebeliğin dördüncü ve beşinci haftasında, hassas ve ağrılı göğüsleriniz olabilir. Bu hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve altıncı haftaya kadar, aureoles ve meme uçları koyulaşır ve acı verici bir şekilde hassaslaşır. Hamile sutyenleri giymek ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • İkiz hamileliğin doğum sonrası depresyon olasılığını arttırmaolasılığı yüksektir, annenin doğum sonrası programına uyum sağlaması daha fazla zaman almaktadır. Normal bir gebeliğin aksine, ikiz gebeliklerdeki anneler iki kat daha tükenir ve daha fazla beslenmek zorundadır. Doğru diyetle birlikte meditasyon ve rahatlama teknikleri depresyondan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ikizlerin anneleriyle konuşabilir ve deneyimlerinden öğrenebilirsiniz.

Daha büyük bir karın ikiz gebeliğin belirgin bir işaretidir. Ama bu normal bir hamilelikten daha fazla kilo almanız gerektiği anlamına mı geliyor?

İkiz Gebelik Bebeklerin Sağlığını Nasıl Etkiler?

İkiz gebelikler bebekleri bir ölçüde etkileyebilir. Birkaç sağlık sorunu şunları içerir:

 1. Erken doğum:Doğan bebekler 37 haftadan önce olabilir ve yakından izlenmeleri gerekir. Bu, bebeklerde çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bağırsak sorunları ve nefes alma sorunları geliştirebilirler. Ayrıca, uzun vadeli sorunlar, çocuğun gelişimsel dönüm noktalarına ulaşamamasına ve okuldaki düşük performansa yol açmasına neden olan gelişimsel gecikmeyi içerebilir.
 2. Fetüste büyüme sorunları:İkiz gebelik, bir bebeğin diğerinden daha küçük olması gibi büyüme sorunları ile ilişkili olabilir. Bu durumda ikizlere uyumsuz ikizler denir. Bebeğin besinlerine daha fazla talep olduğundan ve plasentanın büyümeyle başa çıkması imkânsız hale geldiğinden, fetüsün büyüme hızı 30 ila 32 haftaya kadar yavaşlayabilir. Buna IUGR veya intrauterin büyüme kısıtlaması denir, bu da düşük doğum ağırlıklarına neden olur.
 3. Düşük doğum ağırlığının komplikasyonları: Daha düşük doğum ağırlığıile doğan bebeklerin erken retinopati ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları olma olasılığı daha yüksektir. IUGR bebekleri görme ve işitme kaybı, serebral palsi ve mental retardasyon gibi uzun süreli sağlık sorunları geliştirme riski altındadır.
 4. Doğum kusurları:İkiz gebelik, vücutlarını etkileyen bebeklerde doğum kusurlarına neden olabilir. Bedensel işlevlerde değişikliklere yol açabilir veya vücut parçalarının şeklini değiştirebilir. Birden fazla bebeğin tekli bebeklere göre doğum kusurlarıyla karşılaşma olasılığı daha yüksektir.
 5. İkizdenikiye transfüzyon sendromu (TTTS), bir plasentanın anormal bir kan damarı oluşumu yoluyla iki bebek arasında paylaşıldığı bir durumdur. Bu sırada, bir bebek diğerinden mahrum bırakan ve o bebeğin hayatını riske atan yeterli kan akışı alır. Bununla birlikte, bir lazer cerrahisi, iki bebeği bağlayan anormal kan damarlarını kapatarak bu durumu tedavi edebilir. Amniyosentez, ekstra amniyotik sıvının rahimden boşaltıldığı TTTS’yi tedavi etmek için başka bir prenatal testtir.
 6. İkiz gebelikte yeni doğan ölümü, doğumlarının ilk 28 günü içinde ölen bebeklerle erken doğumlarla ilişkilidir.

Hamileliğin kendisi karmaşık olabilir ve bununla başa çıkmaya hazır olmalısınız!

İkiz Gebelik Ve Komplikasyonları

Tıpkı normal bir hamilelikte olduğu gibi, ikiz hamilelikte komplikasyonlar göz ardı edilemez. Aşağıda, ikiz gebeliğin birkaç potansiyel komplikasyonundan bahsettik.

 • Serviksin erken açılmasına neden olan uterus kasılmalarından kaynaklanan erken doğum ağrınız olabilir.
 • İkiz gebelikte preeklampsi, tek gebeliklerden iki ila üç kat daha fazladır. Genellikle, kadınlar daha fazla kan için kan duvarlarındaki ekstra basınç nedeniyle ikiz hamilelik sırasında daha yüksek kan basıncına sahip olmak zorundadır. Preeklampsi gebeliğin 20. haftasında ortaya çıkar ve uygun doğum öncesi bakım şiddeti azaltabilir.
 • Demir, oksijenin kana bağlanmasına yardımcı olur. Demir eksikliği ve vücutta yüksek kan ve oksijen talebi anemiyeneden olur. Doktor genellikle bu gibi durumlarda demir takviyeleri reçete eder.
 • Rahimde bulunan aşırı amniyotik sıvı nedeniyle polihidramniosadı verilen bir durum ortaya çıkar, bu da göbek ağrısına ve solunum problemine yol açar.
 • Gestasyonel diyabet, iki plasentanın büyüklüğünün artması, her iki plasentanın daha yüksek hormonal seviyelerinin ve plasenta tarafından insülin direncinin artmasının bir sonucudur. Tedavi edilmezse, anne ve bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilir. Diyet planlarındaki değişiklik ve insülin seviyelerinin yakından izlenmesi bunu önleyebilir.
 • Rahim içi fetal kayıp, iki fetüsten birinin rahmin içinde öldüğü nadir bir durumdur
 • Obstetrik kolestaz durumunda,düzensiz safra akışı kan dolaşımında aşırı safra tuzlarının birikmesine neden olur. Uygun ilaç tedavisi ve düzenli izleme, bu durumun etkili bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. Yağlı yiyecekleri ve alkolü kesmek bu durumu önler.

Tekli hamilelikte de benzer komplikasyonlar olabilir. Doktorunuz bunlarda size yardımcı olmalıdır.

İkiz Gebelik Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

İşte durumla başa çıkmak için bazı basit ipuçları. Bu süre zarfında çok fazla desteğe ihtiyacınız olduğu için ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin.

 • İkizleri olan diğer annelerle konuşun. Deneyimlerini ve ortaya çıkan problemlerle nasıl başa çıktıklarını anlamaya çalışın. Bu, doğru adımları atmanıza yardımcı olabilir.
 • İkiz hamilelik sırasında kendinizi çok yorgun hissedeceksiniz. Bu nedenle, yeterli uyku alın.
 • Depresyon durumunda doktorunuzla konuşun. Üstesinden gelmenin yollarını önerebilir. Ayrıca ailenizin yardımını da isteyebilirsiniz.
 • Çalışan bir kadınsanız, en kısa sürede doğum izni aldığınızdan emin olun. Doğum yaklaştıkça rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz ve dinlenme bu aşamada çok önemlidir.
 • İyi beslenin ve stres gibi sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacağı için yürüme gibi hafif egzersizler yapın.
 • İkiz hamilelik sırasında erken doğum bekleyebilirsiniz. Bu nedenle, önceden planlayın ve her şeyi yerinde ve evde organize edin.

İçinizde iki hayat taşımak büyülü bir deneyimdir. Tüm bu savaştan sonra bebeklerinizi tutmak geçirdiğiniz zorluğun acısını azaltır. Ancak hamilelik yolculuğunuz sırasında, kendinize dikkat ettiğinizden ve sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptığınızdan emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular:

İkiz gebeliğin ilk haftalarında kanama normal midir?

İkiz hamileliğiniz sırasında kahverengi lekelenme veya hafif ila ağır kanama gözlemleyebilirsiniz. Bu yaygın olsa da ve düşük yalancı plasentadan kaynaklanma ihtimalini doktorunuza danışın. Bununla birlikte, kanama bir süre sonra kaybolur.

İkizlerle yanlış negatif gebelik testi alabilir miyim?

İmplantasyondan önce bile hamilelik testini çok erken yapmak size olumsuz bir sonuç verebilir. Bunun nedeni evde hamilelik testinin idrardaki düşük hCG seviyesini tespit edememesidir. Birkaç gün bekleyip testi tekrar yapabilirsiniz.

Adet tarşhşmden beş gün önce pozitif gebelik testi yaptırdım. İkizler mi bekliyorum?

İkizleri taşırken, normal aralıktan daha yüksek hCG seviyesine sahip olmak mümkündür. Bu nedenle, adetten birkaç gün önce hamilelik testine girdiğinizde olumlu sonuç alma şansı vardır.

İkizlere hamile kaldım. Bu dönemde hangi yiyecekleri yemeliyim?

Diyetiniz protein, kalsiyum, folik asit ve demir açısından zengin olmalıdır. Her gün doktorunuz tarafından reçete edilen çoklu vitaminleri aldığınızdan emin olun. Sağlıklı beslenin ve abur cuburlardan kaçının.

İkiz gebelik sırasında ne tür faaliyetlerde bulunmalıyım?

Fiziksel olarak zorlayıcı oldukları için koşu veya aerobik gibi aktivitelerden kaçınmalısınız. Ancak yüzme, yoga ve yürüyüş gibi aktiviteler sizin için iyi olabilir.

Aşağıdaki yorum bölümünde hamilelik öykülerinizi bizimle paylaşabilir ve sorularınızı bırakabilirsiniz.