Bir Sayfa Seçin

İkizlerin sahip olmasının avantajları vardır. Kuşkusuz, iki bebeği bir arada bulundurmanın bir seferde sahip olmaktan çok daha fazla külfetli olduğu gerçeğini inkar etmiyor. Fakat hamileliğin ağrılarını bir kez daha gözden geçirmekten nasıl kaçınabileceğinizi hayal edin. Düşünceleriniz bu çizgide ilerliyorsa ve çift bir sevinç demetine sahip olmak istiyorsanız, beklentileriniz yeterince iyi. Aslında ikizlerle hamile kalmak için işler yapabildiğini biliyor muydun? Evet, kulağa inanılmaz geliyor, ama size yardımcı olabilecek bazı yollar var.

iyi aile, çeşitli doğal yolları, doğurganlık tedavilerini ve ikiz anlayış için daha fazla seçeneği listeler. Ancak, sizi aptal olmadıkları konusunda uyaralım.

İkizler Nasıl İnandırılır?

İkiz bebeklerle hamile kalma şansınızı arttırmak istiyorsanız, önce ikizlerin nasıl olduğunu anlayın.

İki tür ikiz var – özdeş (kardeş olmayan) ve özdeş olmayan (kardeşlik).

İkizlerin yaklaşık üçte biri aynıdır, tek yumurta ikizleri olarak da bilinir. Fluke tarafından yaratılmışlardır. Bir yumurta bir sperm tarafından döllendiğinde gelişir ve iki ayrı embriyoya bölünür. Aynı genetik bileşimi ve plasentaları paylaşıyorlar. Aynı ikizler doğurganlık yardım yöntemlerine giren kadınlarda da olabilir.

İki yumurta, iki sperm tarafından döllenmiş zaman, aynı şekilde, dizigotik ikizler olarak bilinen, aynı olmayan gelişir. Bunlar eşsizdir ve genetik kompozisyon veya plasenta paylaşmazlar. Özdeş olmayan ikizler aynı genetik makyajın sadece yarısını paylaştıklarından, her zaman aynı cinsiyetten değildirler.

İkizlere Sahip Olmanın Genel Yararları:

 1. yüzyıl istatistikleri ikizlere sahip olma olasılığının% 3, yani genel popülasyonda 100’de 3 olduğunu göstermektedir. Rakamlar ayrıca 1980’lerin başından itibaren neredeyse% 61’lik bir artış olduğunu göstermektedir. ABD Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nden alınan son rakamlar, ikiz doğum oranının 1000 canlı doğumda 33.9 olduğunu söylüyor.

İkizlerin Sahip Olma Olanaklarını Belirleyen Faktörler:

Daha önce söylendiği gibi, tek yumurta ikizleri sadece şaşkınlıkla olabilirdi. Ancak, bazı faktörler kardeşlik ikizlerine sahip olma şansını etkileyebilir.

 1. Aile tarihi / Kalıtım:

Ailenizde ikiz ya da ikiz iseniz, ikizlerin olması daha olasıdır. Ancak partnerinizin ikizleri veya ikizleri ailesini yönetirse, şansınız üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır.

 

Her şey sana bağlı, çünkü yumurtaları sen üretiyorsun. Siz veya anneniz ikiz ise, ikizlerin olasılığı yüksektir. Hiperovülasyon olasılığınız artar (yumurtlama sırasında iki yumurtayı serbest bırakır). Bazı spesifik genler hiperovülasyon ile birleşir ve böylece özdeş olmayan ikizlerin sıklığını arttırırlar (3).

 1. Etnik Köken / Irk:

Kökeni de ikiz olma şansınız üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Asyalılar ve Hispanikler, ikizler üretmek için daha az şansa sahipken, Afrikalılar büyük olasılıkla, Avrupalılar tarafından takip ediliyor.

 1. Vücut tipi (yükseklik / ağırlık):

Evet, bu garip, ancak uzun boylu kadınlar ikizlerle hamile kalmaktan daha kısadır. Ayrıca, daha ağır olan kadınlar daha ince kadınlardan daha yüksek şansa sahiptir.

İyi beslenmiş bir diyete sahip olan kadınların, düşük ve düşük yağlı bir diyete sahip olanlardan daha fazla ikiz üretme olasılığı daha yüksektir.

Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Koleji tarafından yayınlanan bir araştırma çalışması, artan çoklu doğum oranlarının artan obezite oranlarına bağlı olduğunu belirtmektedir. Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ve üzeri olan kadınların ikiz üretme olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Bu sadece çift yumurta ikizleri için geçerlidir.

 1. Anne yaşı:

İkiz veya daha fazla bebek sahibi olma şansınız ilerleyen yaşla birlikte artar. 35 yaşın üzerindeki kadınlar genç kadınlara göre daha fazla FSH (folikül uyarıcı hormon) üretirler. Bu hormon yumurtalıkların yumurtlama için yumurta bırakmasına izin verir. Hormon seviyeleri arttıkça, yumurtlama sırasında salınan yumurtalar daha fazladır, bu sayede çoklu fetüsler ortaya çıkar.

 1. Daha fazla hamilelik:

Daha önce birden fazla hamilelik varsa, ikizler üretme şansı yüksek. İkiz olasılığı, artan gebelik sayılarıyla düzelir.

Doğal olarak ikizler ile hamile almak için en iyi yolları:

İkizleri herhangi bir tedaviye başvurmadan doğal yoldan denemek isterseniz, şu seçenekleri deneyin:

 1. süt ürünleri tüketmek:

Araştırmaya göre, süt ürünleri yemek, çoğul gebeliklerle ilişkilidir. Süt ürünleri tüketen kadınların, bu ürünleri tüketmeyen kadınlara göre ikizlere beş kat daha fazla şansı vardır. Bazı bilim adamları bunun sadece süt ürünleri değil, aynı zamanda sütte bulunan büyüme hormonları (büyüme hormonu ile tedavi edilen ineklerden elde edilen sütler) ikizlere sahip olmalarına yardımcı olduğuna inanmaktadır.

 1. Yabani yahnileri yiyin:

Yabani yamalar, yumurtalıklarını hiper uyarır ve yumurtlama için birden fazla yumurtanın salınmasına neden olur. Bu nedenle, ikizler yapma şansınızı artıracaktır. Afrikalı kadınlar, ikizler için daha iyi şansa sahipler, çünkü bunu etnik diyetlerinin bir parçası olarak kullanıyorlar. Batı Afrika’daki Yoruba kabilesi en yüksek eşleştirme oranına sahiptir.

Hiper-ovülasyon uyarıcı özelliklere sahip diğer protein bakımından zengin gıdalar, tofu, soya izoflavonları, tam buğday ve tam tahıllardır.

 1. Doğum kontrol haplarını durdurun:

Doğum kontrol hapları, ikizleri doğal olarak algılamanıza yardımcı olarak önemli bir rol oynar. Doğum kontrol ilacını almayı bıraktığınızda, vücudunuzun doğal ritmini bulması biraz zaman alır. Vücudun normalden daha yüksek bir hormon akısına sahip olmasına neden olur. Bu süre içinde gebe kalmayı denerseniz, ikizler için daha büyük bir şans olacaktır.

 1. Emzirme döneminde hamilelik:

Eğer hala bebeğinizi emziriyor ve tekrar hamile kalıyorsanız, ikizlerin olması daha olasıdır. Vücudunuz emzirme döneminde daha yüksek oranda prolaktin üretir ve ikizleri kavrama şansınızı artırır.

 1. Ortağınız çinko açısından zengin besinler yerse:

Yeşil yapraklı sebzeler, istiridye, ekmek ve tohumlar gibi çinko açısından zengin gıdalar, sperm üretimini teşvik eder. Bu nedenle, birden fazla yumurtanın döllenme olasılığını artırır.

 1. Hamilelikler arasında boşluk var:

Gebe ikizler şansınızı arttırmak için, hamilelikler arasında yeterli boşluk var. Hızlı kavramlar ikiz olma şansınızı engeller.

İkizler Gebe için En İyi Seks Pozisyonları:

İkiz bebekler elinizde olmamasına rağmen, bazı cinsel pozisyonlar, sahip olma olasılığınızı arttırabilir.

 1. Yan yana:

Ayrıca kadının dizlerini bükerek pozisyon alacağı bir köpek stili olarak da bilinir ve eşi arkadan nüfuz eder. Bu pozisyonda, çift, serviksin spermlere daha çok yaklaşabileceği için ikizleri tasarlayabilecektir.

 1. Ayakta pozisyon:

Ayrıca derin nüfuz etme şansının olduğu başka bir köpek stili.

 1. Misyonerlik pozisyonu:

Üstte yer alan pozisyon, spermin yumurtaya kolayca girmesine yardımcı olur ve ikizler için en iyi seks pozisyonudur.

 1. Arka giriş pozisyonu:

Burada, partner arkadan girer ve bu pozisyonda sperm, kadının serviksine yakın kalır.

İkizler İçin Doğurganlık Tedavileri:

Doğurganlık tedavileri ikizler için daha iyi şanslar sağlar. Doktorunuz sizin için en iyi seçeneği önerebilir. Bununla birlikte, uzmanlar, doğurganlık tedavileriyle birden fazla bebeği cesaretlendirmektedir.

IVF ((İn vitro Gübreleme):

IVF uygulanan kadınlar, birden fazla bebeğe doğum yapma şansı% 20-40’tır. Bununla birlikte, esas olarak rahim içine yerleştirilen embriyoların sayısına bağlıdır. Ayrıca, IVF gibi tedaviler gören kadınların aynı ikizleri verme şansına sahip olduklarına dair kanıtlar vardır.

IUI (Rahim içi Tohumlama):

Bu prosedürde spermler bir şırınga kullanarak uterusa enjekte edilir. Ancak, IUI tek başına katları olma şansını artırmayacaktır. Bu tedaviden geçen kadınlar da olasılığı artırmak için doğurganlık ilaçları alırlar

Twins ile Hamile Olmak İçin Doğurganlık Takviyeler:

Hap ve takviyeleri ikizlerle hamile kalma şansını hafifçe artırabilir.

 1. folik asit takviyeleri alın:

Bir Avustralya çalışması, bir kadının gebelikten önce folik asit almak suretiyle ikiz üretme şansının arttığını gösterdi. Bununla birlikte, çelişkili sonuçlar gösteren bazı çalışmalar da vardır. Bununla birlikte, folik asit takviyeleri, multivitamin takviyeleri ile birlikte, nöral tüp deformitelerini önlemeye yardımcı olur, böylece sağlıklı bebekler üretir.

Yeni çalışma, aşırı folat alımı ile birlikte İVF tedavisi gören kadınların ikiz doğum yapma olasılığını artırdığını bildirmektedir.

 1. Gonadotropin:

Bu ilaçlar, yumurtaların genel sağlığını ve olgunluklarını arttırdıkça ikiz bebek sahibi olma şansını arttırır. Gonadotropinler, bir seferde birden fazla yumurtanın salınmasını uyarır. Doktorunuz sizin için doğru olanı reçete edebilir.

 1. Progesteron:

Progesteron uterusun astarını güçlendirir, bu nedenle ikizleri kavrama şansını arttırır. Birden fazla yumurta döllendiğinde, uterus duvarına yapışmaları ve sağlıklı bir ikiz gebelik üretmeleri için daha büyük bir şans olacaktır.

Çoğu durumda, bu doğurganlık hapları sadece çift yumurta ikizleri üretebilir, ancak haplar aynı anda birden fazla yumurtayı çoğaltabilir gibi aynı değildir.

Twins Gebe için Doğurganlık İlaçlar:

Derinlemesine bir tıbbi muayeneyi ve doktorunuzun reçetesini takip ettikten sonra, ikiz bebekleri düşünmek için doğurganlık ilaçlarını alabilirsiniz.

 1. Clomid (Clomiphene sitrat):

İkizler üretme şansı% 7-8 ile en popüler doğurganlık hapıdır. Ancak, daha yüksek olasılıklara sahip olan kadınlar, Clomid ile şanslarını daha da artırabilir.

Hap, yumurta üretimini teşvik etmek için in vitro gibi yardımcı üreme tedavilerini denemeden önce alınabilir.

Aynı zamanda erkeklerin spermin kalitesini ve miktarını ve ayrıca motilitelerini etkileyebilecek hormonal dengesizlikleri tedavi etmelerine yardımcı olur.

 1. Parlodel:

Her ay beş gün küçük dozlarda alınmalıdır. Prolaktin hormon seviyelerini düşürür ve folikül uyarıcı hormon üretimini artırır. Bu ilaç, böylelikle, ikiz gebeliğin şansını artırarak, birden fazla yumurtayı serbest bırakmaya yardımcı olur.

 1. Pergonal:

Tedaviden sonra ikizlere sahip olan popüler ilaçlardan biridir. Yumurtlamayı tetikleyen lüteinizan hormonu sağlamak için hipotalamusu (vücudun temel işlevlerini dengeleyen beynin bir kısmını) uyarır. Pergonal ile çoğul gebelik şansı da vardır.

 1. Humegon:

Humegon, ovülasyonu indüklemeye yardımcı olan aktif menotropin bileşenine sahiptir. Ayrıca foliküler matürasyonu uyarır ve gonadal steroid sekresyonunu tetikler. Aynı zamanda yardımcı üreme tedavileri ile birlikte kullanılır.

Twins İçin Doğurganlık Otlar:

Özellikle ikizler veya katları kavramıyla doğurganlığı geliştirmeye yardımcı olan bazı otlar da vardır.

 1. Çuha çiçeği yağı:

Primrose yağı, yüzyıllardır üreme özelliğini arttırmasıyla ünlüdür. Üreme yolunda akan servikal mukusun sağlıklı üretiminin desteklenmesine yardımcı olur. Sağlıklı mukus, spermin yumurtalık içinde daha uzun günler boyunca hayatta kalmasına izin verir. Menstrüasyonun zirvesinde çuha çiçeği yağı almak ve yumurtlamaya kadar devam etmek önerilir.

 1. Meyankökü:

Bu tatlı bitki, adet döngüsünü düzenler ve yumurtlama günlerinizi takip etmenizi kolaylaştırır. Meyan, hormonal testosteron ve östrojen seviyesini kontrol etmede yardımcı olur, böylece tüm kavrama sürecini destekler.

 1. Keten tohumu yağı:

Keten tohumu yağı kadınlarda doğurganlığı artırmak için büyük bir yeteneğe sahiptir ve doğal olarak ikizleri kavrama şansınızı artırır. Hormonal üretimi düzenler ve düzenli bir adet döngüsünü sürdürür. Progesteron ve östrojen hormonlarının uygun bir dengesini sağlar.

 1. Tatlı manyok:

Doğurganlık üzerindeki etkisi ile bilinen en etkili bitkisel takviyesidir. Hiper-ovülasyon özelliği ile ikiz olma şansınızı arttırır. Manyoklarda bulunan güçlü fitoöstrojenler dişi hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

 1. Siyah Cohosh:

Bu geleneksel bitki, menstruasyon öncesi sendrom (PMS) ve menopoz ile ilişkili semptomları etkili bir şekilde hafifletebilir. Ot, uterus kaslarını güçlendirir ve zayıf pelvis tabanları olan kadınlar için faydalıdır. İkiz sahibi olma olasılığını doğrudan arttırmadığı halde, ikiz bebeklerin olasılığını artırabilecek doğurganlık oranlarını artırır.

 1. Vitex (iri ağaç dutu):

Vitex, polikistik over sendromundan (PKOS) muzdarip kadınların tedavisinde yardımcı olur. Bitki, hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, PCOS’a katkıda bulunan androjenlerin seviyelerini azaltır ve sağlıklı yumurtlama fonksiyonunun geliştirilmesine yardımcı olur. Vitex, kadınlarda yumurtalık kistlerinin önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olur. İkiz bebeklerin olasılığını arttırmak için, kadının yumurtlamayı ikiye katlama şansı olduğu için yararlıdır.

 1. Maca kökü:

Maca kökü bir adaptojen işlevi görür ve kadın vücudunda sağlıklı üreme işlevini destekler. Maca kökü hem erkeklerde hem de kadınlarda genel doğurganlığı geliştirir, dolayısı ile ikizlerin üretim şansını dolaylı olarak artırır.

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi, tüm bunlar sadece ikizlerle hamile kalmaya çalışıyor. İkizlerin olması için kesin bir yol yoktur. Bu yöntemlerden bir veya daha fazlasıyla şansınızı deneyin.

İkizler doğurduysanız, hikayenizi bizimle paylaşın. Aşağıdaki yorum bölümünde ikizlere sahip olmak için bilinçli bir çaba gösterip göstermediğinizi bize bildirin.

%d blogcu bunu beğendi: