İkizlere sahip olmanın avantajları vardır. Elbette, iki bebeğin bir arada olmasının, bir kerede birine sahip olmaktan çok daha ağır olduğu gerçeğini inkâr etmek mümkün değil. Fakat hamileliğin acısından bir kez daha geçmekten nasıl kaçınabileceğinizi hayal edin. Düşünceleriniz bu sınırların üzerinde ise ve çifte eğlence paketi istiyorsanız, beklentileriniz yeterince adil. İkizlere hamile kalmak için bazı çalışmaların gerçekten işe yaşayabileceğini biliyor muydun? Evet, kulağa inanılmaz geliyor, ancak size yardımcı olabilecek bazı yollar var.

Iyi Aile.com, çeşitli doğal yollar, doğurganlık tedavileri ve ikiz bebek için faydalı bazı yöntemlerle ilgili size ipuçları veriyor.

İkizleri Anlamak?

İkiz bebeklere hamile kalma şansınızı geliştirmek istiyorsanız, öncelikle ikizlerin nasıl oluştuğunu anlamak gerekir.

İkizlerin yaklaşık üçte biri tek yumurtadır , aynı zamanda monozigotik ikizler olarak da bilinir. Bu tamamen tesadüfidir. Bir yumurta bir sperm tarafından döllendiğinde ve iki ayrı embriyoya bölündüğünde gelişirler. Aynı genetik bileşimi ve plasentayı paylaşırlar. Tek yumurta ikizleri aynı zamanda doğurganlık yardımı yöntemlerine maruz kalan kadınlarda da görülebilir.

Çift Yumurta ikizleri , aynı zamanda dizigotik ikizler olarak da bilinir, iki yumurta iki sperm tarafından döllendiğinde gelişir. Bunlar eşsizdir ve genetik kompozisyon veya plasenta paylaşmazlar. Tek yumurta ikizi aynı genetik yapının sadece yarısını paylaştığı için, her zaman aynı cinsiyetten değildir.

İkiz Olma Şansını Belirleyen Faktörler:

Daha önce de belirtildiği gibi, tek yumurta ikizlerine sahip olmak büyük bir tesadüftür.

1. Aile öyküsü / Kalıtım:

Sizin ailenizde varsa, ikizleriniz olması daha muhtemeldir. Bununla birlikte, erkek partnerinizin ailesindeikiz olmasının, şansınız üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

Her şey size bağlıdır çünkü yumurtaları siz üretiyorsunuz. Siz veya anneniz ikiz iseniz, ikizlerin olasılığı yüksektir. Hiperovulasyon şansınız artacaktır. (yumurtlama işlemi sırasında iki yumurta bırakma). Birkaç spesifik gen, hiperovulasyonla birleşir ve böylece özdeş olmayan ikizlerin sıklığını artırır.

2. Etnik köken / Irk:

Kökenimizin ikiz olma şansı üzerinde de güçlü bir etkisi var. Asyalılar ve Hispaniklerin ikiz üretme şansı daha azdır, oysa Afrikalılar ’da çok muhtemeldir, bunu Avrupalılar izlemektedir.

3. Vücudun tipi (boy / kilo):

Evet, bu garip, ancak daha uzun boylu kadınların ikizlerle hamile kalma ihtimalleri daha düşüktür. Ayrıca, iyi beslenmiş kadınlarda, zayıf kadınlardan daha fazla şans vardır.

İyi beslenmiş bir diyete sahip kadınların ikiz doğurma olasılığı, düşük ve az yağlı bir diyete sahip olanlardan daha yüksektir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji tarafından yayınlanan bir araştırma çalışması, çoklu doğum oranlarının artmasının obezite oranlarından kaynaklandığını belirtti. Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ve daha yukarı olan kadınların ikiz üretme olasılıklarının daha yüksek olduğu tespit edildi.

4. Anne yaşı:

İkiz veya daha fazla bebek sahibi olma şansınız, ilerleyen yaşla artar. 35 yaş üstü kadınlar, genç kadınlardan daha fazla FSH (folikül uyarıcı hormon) üretir. Bu hormon yumurtalıkların yumurtlama için yumurta salmalarına izin verir. Hormon seviyeleri ne kadar yüksek olursa, yumurtlama sırasında salınan yumurtalar o kadar fazla olur ve böylece çoklu fetüsler ortaya çıkar.

5. Daha fazla gebelik:

Önceden çoğul gebelikler varsa, ikiz doğurma olasılığı yüksektir. İkizlerin olasılığı artan gebeliklerde artar.

İkizlerle Doğal Olarak Hamile Kalmanın En İyi Yolları:

İkiz sahibi olmak için doğal yollar denemek istiyorsanız, herhangi bir tedaviye başvurmadan aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz.

1. Süt ürünlerini tüketiniz:

Çoğul gebelikler süt ürünleri tüketimiyle direk bağlantılıdır. Mandıra ürünleri tüketen kadınların ikiz üretme şansı bu ürünleri tüketmeyen kadınlardan beş kat daha fazladır. Bazı bilim adamları sadece süt ürünleri değil, aynı zamanda sütün içinde bulunan büyüme hormonlarının (büyüme hormonu ile muamele edilmiş ineklerin sütü) ikizlere sahip olmalarına yardımcı olduğunu düşünüyorlar.

2. Yabani tatlar

Yabani patatesler, yumurtalıkları aşırı uyarır ve yumurtlama için birden fazla yumurta salgılanmasıyla sonuçlanır. Bu nedenle ikiz doğurma şansınızı artıracaktır. Afrikalı kadınların çoklukla ikiz doğurma sebepleri etnik diyetlerinin bir parçası olarak bu tip ürünler tüketmeleridir. Batı Afrika’daki Yoruba kabilesi en yüksek ikiz oranına sahiptir.

Hiper-yumurtlama uyarıcı özelliklere sahip diğer, protein açısından zengin gıdalar tofu, soya, tam buğday ve tam tahıllardır.

İkiz Gebeliğin 24 Belirtisi ve işareti

3. Doğum kontrol haplarını durdurun:

Doğum kontrol ilacını almayı bıraktığınızda, vücudunuzun doğal ritmini bulması biraz zaman alır. Vücudun normalden daha yüksek bir hormon akısına sahip olmasını sağlar. Bu zamanlar boyunca gebe kalmaya çalışırsanız, ikiz doğurma olasılığı daha yüksektir.

4. Emzirme döneminde gebelik:

Hala çocuğunuzu emziriyorsanız ve tekrar hamile kalırsanız, ikizleriniz olması daha muhtemeldir. Vücudunuz emzirme döneminde daha yüksek oranda prolaktin üretir ve ikiz doğurma şansınızı arttırır.

5. Eşinize çinko bakımından zengin yiyecekler yedirin.

Yeşil yapraklı sebzeler, istiridye, ekmek ve tohumlar gibi çinko bakımından zengin yiyecekler sperm üretimini teşvik eder. Bu nedenle birden fazla yumurtanın döllenme olasılığını arttırır.

6. Gebelikler arasında boşluk olması:

İkiz gebe kalma şansınızı arttırmak için hamilelikleriniz arasında yeterince zaman bırakın. Sık hamilelikler ikiz doğurma şansınızı engeller.

İkizlere Gebe Kalmak İçin En İyi Seks Pozisyonları:

İkiz bebek sahibi olmak sizin elinizde olmasa da bazı cinsel pozisyonlar yardımcı olabilir.

1. Yan yana:

Kadının dizlerini bükerek pozisyon alacağı ve eşin de arkadan gireceği köpek stili olarak da bilinir. Bu pozisyonda spermler servikse daha kolay ulaşacağı için ihtimal artar.

2. Ayağa kalkma pozisyonu:

Aynı zamanda derin penetrasyon şansının olduğu başka bir köpek stilidir.

3. Misyoner pozisyonu:

Erkeğin üstte olduğu bu pozisyonda spermin yumurtaya kolayca girmesi mümkün olur ve ikizler için en iyi seks pozisyonudur.

4. Arka giriş pozisyonu:

Burada, eş arkadan girer ve bu pozisyonda, sperm kadının rahim ağzına yakın kalır.

İkizlere Sahip Olabilmek İçin Verimlilik Tedavileri:

Doğurganlık tedavileri ikizleri için daha fazla şans sağlar. Doktorunuz sizin için en iyi seçeneği önerebilir. Bununla birlikte, uzmanlar doğurganlık tedavileri yoluyla birden fazla bebeği teşvik etmemektedir.

IVF ((İn vitro Döllenme):

Tüp bebek tedavisi gören kadınlar, birden fazla bebek doğurma ihtimalinin%20 ila 40’ına sahiptir. Ancak, esas olarak rahim içine yerleştirilen embriyoların sayısına bağlıdır. Tüp bebek gibi tedavi gören kadınların aynı yumurta ikizleri şansının oldukça düşük olduğuna dair kanıtlar da vardır.

IUI (Rahim İçi Tohumlama):

Bu prosedürde, spermler bir şırınga kullanılarak rahim içine enjekte edilir. Ancak, yalnızca IUI katları elde etme şansını artırmayacaktır. Bu tedaviye tabi tutulan kadınlar, olasılığı artırmak için doğurganlık ilaçları alır.

İkizlerle Hamile Kalmak İçin Doğurganlık Takviyeleri:

Hap ve takviyeler ikizlere hamile kalma şansını biraz artırabilir.

1. Folik asit takviyesi alın:

Bir Avustralya çalışmasında, bir kadının ikiz şansının hamilelikten önce folik asit alarak arttığını göstermiştir. Bununla birlikte, çelişkili sonuçlar gösteren bazı çalışmalar da vardır. Folik asit takviyeleri, multivitamin takviyeleri ile birlikte, nöral tüp deformasyonlarının önlenmesine yardımcı olarak sağlıklı bebekler üretilmesine yardımcı olur.

Yeni çalışma, fazla folat alımı ile birlikte IVF tedavisi gören kadınların ikiz bebek sahip olmalarının daha çok olduğu gözlemlenmiştir.

2. Gonadotropin:

Bu ilaçlar, yumurtaların genel sağlığını ve olgunluklarını geliştirdikleri için ikiz bebek doğurma şansını arttırır. Gonadotropinler, bir defada birden fazla yumurtanın salınımını uyarır. Doktorunuz sizin için doğru olanı verebilir.

3. Progesteron:

Progesteronuterusun astarını güçlendirir, bu nedenle ikizlere gebe kalma şansını arttırır. Birden fazla yumurta döllendiğinde, uterus duvarına bağlanma ve sağlıklı bir ikiz gebelik üretme şansları artar.

İkizlere Gebe Kalmaya Yönelik Doğurganlık İlaçları:

Kapsamlı bir tıbbi muayeneyi ve doktorunuzun reçetesini uyguladıktan sonra ikiz bebekleri hamile kalmak için doğurganlık ilaçları alabilirsiniz.

1. Klomid (Klomifensitrat):

İkiz üretme şansı% 7-8 olan en popüler doğurganlık hapıdır. Ancak, zaten daha yüksek olasılığı olan kadınlar, Clomid ile şanslarını daha da artırabilir.

Hap, yumurta üretimini teşvik etmek için in vitro gibi yardımcı üreme tedavileri denemeden önce alınabilir.

Ayrıca erkeklerin spermlerin kalitesini ve miktarını ve ayrıca hareketlerini etkileyebilecek hormonal dengesizlikleri tedavi etmelerine yardımcı olur.

2. Parlodel:

Her ay beş gün boyunca küçük dozlarda alınmalıdır. Prolaktin hormon seviyesini düşürür ve folikül uyarıcı hormon üretimini arttırır. Böylece bu ilaç birden fazla yumurtanın serbest bırakılmasına yardımcı olarak ikiz gebelik olasılığını artırır.

3. Pergonal:

Tedaviden sonra ikiz popüler ilaçlardan biridir. Yumurtlamayı tetikleyen luteinizan hormonu vermek için hipotalamusu (beynin temel fonksiyonlarını düzenleyen beynin bir parçası) uyarır. Ayrıca pergonal olan çoğul gebelik olasılığı da vardır.

4. Humegon:

Humegon yumurtlamaya neden olan aktif menotropin bileşenine sahiptir. Ayrıca foliküler olgunlaşmayı uyarır ve gonadalsteroidsekresyonunu tetikler. Ayrıca yardımcı üreme tedavileri ile birlikte kullanılır.

İkizler İçin Doğurganlık Otları:

Doğurganlığı artırmaya yardımcı olan, özellikle ikiz gebeliğine yardımcı olan bazı şifalı bitkiler de vardır.

1. Çuha çiçeği yağı:

Çuha çiçeği yağı yüzyıllar boyunca doğurganlık arttırıcı özelliği ile ünlüdür. Üreme sisteminde akan servikal mukusun sağlıklı üretimini desteklemeye yardımcı olur. Sağlıklı mukus, spermin yumurtalık içinde daha uzun günler boyunca hayatta kalmasını sağlar. Akşam çuha çiçeği yağının âdet kanamasının en yoğun zamanında alınması ve yumurtlamaya devam etmesi tavsiye edilir.

2. Meyan kökü:

Bu tatlı bitki adet döngüsünü düzenler ve yumurtlama günlerini takip etmenizi kolaylaştırır. Meyan kökü, testosteron ve östrojenin hormonal seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur, böylece tüm gebe kalma sürecini destekler.

3. Keten tohumu yağı:

Keten tohumu yağı, kadınlarda doğurganlığı arttırma kabiliyetine sahiptir ve ikiz gebelik şansınızı arttırır. Hormon üretimini düzenler ve düzenli bir adet döngüsü sürdürür. Progesteron ve östrojen hormonlarının uygun bir dengesini sağlar.

4. Tatlı manyok:

Doğurganlık üzerindeki etkisi ile bilinen en etkili bitkisel destekleyicidir. Hiperovulasyon özelliği ile ikiz olma şansınızı arttırır. Manyokta bulunan güçlü fitoöstrojenler, kadın hormonlarının düzenlenmesinde yardımcı olur.

5. Karayılan otu:

Bu geleneksel bitki, adet öncesi sendrom (PMS) ve menopoz ile ilişkili semptomları etkili bir şekilde hafifletebilir. Bitki rahim kaslarını güçlendirir ve zayıf pelvik tabanları olan kadınlar için faydalıdır. İkiz olma şansını doğrudan arttırmasa da ikiz bebeklerin olasılığını artırabilecek doğurganlık oranlarını arttırır.

6. Vitex (kiraz ağacı meyvesi):

Vitex, polikistikover sendromunda (PKOS) muzdarip kadınların tedavisinde yardımcı olur. Bu bitki hormon seviyelerini düzenlemede yardımcı olur, PKOS’a katkıda bulunan androjen seviyelerini azaltır ve sağlıklı yumurtlama fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olur. Vitex, kadınlarda yumurtalık kistlerinin önlenmesinde veya azaltılmasında yardımcı olur. Kadının iki kat yumurtlama şansı olduğundan ikiz bebeklerin olasılığını arttırma faydalıdır.

7. Maça kökü:

Maça kökü bir adaptojen görevi görür ve kadın vücudunda sağlıklı üreme işlevini destekler. Maça kökü hem erkek hem de kadınlarda genel doğurganlığı arttırır, böylece ikiz doğurma şansını dolaylı olarak arttırır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bütün bunlar sadece ikizlere hamile kalma girişimleridir. İkizlere sahip olmanın kesin bir yolu yoktur ama şansınızı bu yöntemlerden bir veya daha fazlasıyla deneyebilirsiniz.

Eğer ikiz sahibi olduysanız veya herhangi bir bilinçli çaba sarf ettiyseniz, aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirip hikayenizi paylaşabilirsiniz.