İkizlerinizin olması, hayatınızın geri kalanında uykusuz geceler geçireceğiniz anlamına gelmez. Bebeklerin garip saatlere kadar uyanık kaldığı doğrudur, ancak her iki sevgiliniz için de aynı yatma rutini ve uyku düzeninisağladığınızdakendi uyku gereksiniminizi dengelemek bir çile olmayacaktır.

Sağlıklı ikiz bebeklerin uyku düzeninin oluşturulması hem ebeveynler hem de bebekler için hayati bir adımdır! İkizlerinizi basit tekniklerle uyutmakta ustalaşabilirsiniz. Burada ikizlerinizin gece boyunca sağlam bir uyku çekmesini sağlayacak bazı basit ipuçlarını paylaştık.

İkiz Bebekleri Uyutmaya İlişkin 8 Etkili İpucu:

Yeni doğanlar genellikle günde 18 saat uyurlar. Hareketli ve prematüre bebekler daha fazla uyuma eğilimindedirler. İkiz bebeklerin gece boyunca nasıl uyuyacaklarına dair işte size bazı ipuçları:

1. Bir Uyku Rutini Oluşturun:

İkizleriniz için bir rutin oluşturmak zor olsa da, bu bir numaralı kuraldır. İkizlerinize kısa zamanda alışacakları bir yeme, oyun ve uyku düzeni geliştirin.

2. Tükenene kadar bekleyin:

Onları uyuyana kadar sallamak yerine, uykulu hissettiklerinde beşiklerine koyabilirsiniz. Kendi kendilerini yatıştıran teknikleri öğrenmelerine izin verin.

3. Dinlendirici Bir Ortam Sağlayın:

Bebeklerinizanne karnında oldukları süre boyunca gece ve gündüz arasında ayrım yapamıyorlardı. Artık onlara gündüz oyun zamanı ve gece vakti uyku zamanı öğretmek sizin sorumluluğunuzdadır. İşte yapabilecekleriniz:

Uyumaya uygun bir ortam yaratmalısınız.

Beşiklerin alanı karanlık ve sakin olmalıdır.

Her türlü arka plan gürültüsünü azaltın.

4. Yardım Ara:

Uykusuz kalmamalısınız. Günün sonunda bitkin hissetmemek için başkalarından yardım isteyin.

Ayrıca arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden de yardım isteyebilirsiniz.

Bu, tüm aileyi mutlu edecek ve sizin için de daha sağlıklıolacaktır.

5. Hazırlayın ve Planlayın:

İkizlerinizin uyku süresini en üst düzeye çıkarmak için planlama becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Çocuk bezlerini ve diğer gerekli malzemeleri hazır bulundurun.

Mamalarını önceden hazırlayabilir ve ihtiyaç duyduklarında hemen sunabilirsiniz. Bu, uyku sürecini düzene sokmaya yardımcı olacaktır.

6. Bir Bebek Monitörü Kullanın:

Bebek telsizi kullanmak ikizlerinize göz kulakolmanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde, bir ses duyduğunuzda kendinizi telaşla yataktan atmayı engelleyebilirsiniz.

Bebeklerinizin ağlamalarını tam olarak anlamakiçin biraz zaman tanıyın.

Telsiz sayesinde yeniden uykuya dalan bebeklerinizin ardından gitmenize gerek kalmayacaktır, böylece siz de uykunuzu daha çok alabilirsiniz.

7. Birlikte Yatmak İyi Bir Fikirdir:

İkizleriniz zamanlarının çoğunu karnınızda geçirdiğinden, aynı uygulamayı yatıştırıcı bulacaklardır.

Bebeklerinizi yanınıza alarak uygun bir pozisyon yaratabilirsiniz ya da sırayla yanınıza alıp uyutmayı deneyebilirsiniz.

Yatağınızın genişliğinden mutlaka emin olun!

8. Sabırlı Olun ve Olumlu Olun!

Birden fazla bebeğin annelerinin bunalmış hissetmesi nadir değildir. Yorgun hissettiğinizde ve uykusuz gecelerden geçtiğinizde, bu günlerin geçeceğini unutmayın.

İkizleriniz gece boyunca uyumayı öğrenecek ve daha önce olduğu gibi uykunuzun tadını çıkaracaksınız.

Bu hayatınızın en değerli zamanı. Kendinize dikkat ettiğinizden emin olun ve kendinize kredi vermeyi unutmayın.

Bebeklerinizle zaman geçirdikçedaha yaratıcı olacak ve ikiz bebeklerin nasıl uyuyacağına dair kendi tekniklerinizi bulacaksınız. Sonuçta, bebeklerinizin ihtiyaçlarını anlamak için en doğru kişi sizsiniz.

Anneler, aşağıdaki yorum bölümünde ikizlerinizi yatıştırmak için uyguladığınız teknikleri bizimle paylaşırlar.