Select Page

Kadınlar ne zaman hamile kalırlar?

Gebe kalmak istiyorsun, ama ne zaman hamile olabileceğiniz hakkında mükemmel zamanın biraz karıştı. Endişelenme, yalnız değilsin! Milyonlarca çiftin, gebe kalmaya çalıştıkları zamanın ne zaman olduğu konusunda hiçbir ipucu yoktur. Sonuç aylar ve aylar karışıklık ve hayal kırıklığıdır. Dahası, kadın üreme sistemi, eğitimli insanlara, akranlarının, yaşlıların ve internetin rehberliğine tamamen bağlı olduklarını çok karmaşık görünüyor.

Eğer kavrama ile ilgili problemleriniz varsa, en iyi şey sütundan ayağı ile koşmadan önce bir doktora danışmaktır. Bir sonraki en iyi şey, en verimli döneminizi kendi başınıza nasıl bulacağınızı öğrenmektir. Herhangi bir şansla (ve çok fazla deneme ile!) 2-3 adetlik bir periyot içinde gebe kalabileceksiniz.

Değişen yaşam tarzları, yüksek stres düzeyleri, geç evlilikler ve kötü beslenme alışkanlıklarının, birçok çiftin çocuksuzluğun hayal kırıklığını yaşamasına neden olduğu talihsiz bir gerçektir. Gebe edemeyeceğiniz diğer bazı biyolojik nedenler şunlardır:

Bayan Sorunları:

 • Düzensiz dönemler
 • Dönemlerin yokluğu
 • Polikistik Over Sendromu (PCOS)
 • Hormonal dengesizlik
 • PID (Pelvik İnflamatuvar Hastalık)
 • 30 yaş üstü
 • Tiroid bozuklukları
 • Engellenen fallop tüpleri
 • Düşüklerin tarihçesi

Erkek Sorunları:

 • Spermlerin miktarı ve kalitesi
 • Erektil Disfonksiyon (ED)
 • 30 yaş üstü
 • Stres / uzamış zihinsel gerginlik
 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)
 • Cinsel organlara sakatlık

En Verimli Döneminiz Ne Zaman?

Sigara içmeyen ve doğru yaş grubunda olan sağlıklı bir kadın, yumurtlama günlerinde gebe kalabilmelidir. Normal bir adet döngüsü yaklaşık 28 güne kadar gelir. Yumurtlama, bu döngünün yaklaşık 14üncü gününde gerçekleşir. Bu yumurta veya yumurta yumurtalıklar tarafından serbest bırakılır ve fallop tüpleri aşağı doğru ilerler; Eğer sonraki 2-4 gün içinde döllenirse, uterusun duvarına kendini dölleyen döllenmiş bir yumurta olur ve bir hayat yaratılır! Yani, eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız, denemek için en uygun zaman ovülasyon içinde 2-4 gün içinde bu pencere döneminde. Erkek spermleri 3 güne kadar vajinal ve servikal bölgede sağlıklı ve canlı kalabilir, bu nedenle cinsel ilişkiden sonraki üçüncü günde yumurtlama olsa bile şanslı olabilirsiniz.

Ne zaman yumurtlatıyorsun?

Bu bölüm, anlayışı denemek için mükemmel zaman penceresinin nasıl bulunacağına odaklanmaktadır. Unutmayın, kusursuz bir yöntem yoktur. Her çift, her yumurta ve her sperm farklıdır. Bu nedenle, her kavrama ve hamileliğin de farklı olduğunu söylemeden geçer.

Yöntem 1- Isıyı ölçün:

En bereketli döneminizi belirlemek için en iyi ve en güvenilir yöntem, kadın ısısının adet döngüsü boyunca sürdürülmesi ve gözlemlenmesidir. Kural olarak, kadınların sıcaklığı, adet döngüsünün başlangıcındaki en düşük seviyededir ve ovülasyona uğradığında maksimumdur. Döngü sırasında her gün aynı zamanda bir Bazal termometre ile sıcaklığını alın ve kaydedin. Sıcaklık, vajinal veya rektal olarak ölçülürse, yöntem en etkilidir. Sıcaklığınızı en az üç döngü ile eşleştirdikten sonra, yumurtlama günlerinizi kolayca belirleyebilirsiniz.

Yöntem 2- Mukus’u izleyin:

Serviks içinde bulunan mukus, yumurtlama ve yumurtlama olmayan günlerin büyük bir göstergesidir. Yumurtlama sırasında, olası fertilizasyonu kolaylaştırmak için daha fazla mukus üretilir. Mukusdaki değişikliklerinizi kontrol etmek için, genital bölgeyi her gün aynı anda temiz bir bezle / mendille silin ve bulguları gözlemleyip kaydedin. Yumurtlama olmayan günlerde, mukus miktarı daha az olacak ve sulu görünecektir. Yumurtlama yaklaştıkça, mukus daha beyazlaşır ve daha kayganlaşır. Ayrıca vulva ıslatıcı olur. Bunlar sizin ve eşinizin bebeğinizin yapması gereken işaretler.

Yöntem 3 – Takvime Giden:

Yumurtlama günlerini hesaplamak için kullanılan en basit yöntem, dönemin ilk gününü işaretleyerek ve en az sonraki 10 döngü için aynı şeyi yapmaktır. Şimdi döneminizin ortalama süresini ve menstruasyon döngüsünü öğrenebilirsiniz. Yumurtlama günleri, en kısa menstrüel siklusunuzdan 18 gün çıkarılarak bulunabilir. Şimdi, cevabı en kısa döngünün ilk gününden sayın ve işaretleyin. Son bereketli günü bulmak için, en uzun döngüden 11 çıkartın ve cevabı en uzun döngünün ilk gününden sayın. O günü işaretle. Verimli aralığın bu iki gün arasında.

Yöntem 4- Yumurtlama Kitleri:

Bu yöntemlerden hiçbirini uygun bulmazsanız ve daha hızlı sonuç almak istiyorsanız, yeni açılan ovulasyonu çoğu kimya mağazasında bulabilirsiniz. Bu kitler, Luteinize edici hormonun (LH) seviyesini tespit etmek için idrarınızı kullanır. Yumurtlamanın olduğu zaman, bu hormonun hacmi artar. Bununla birlikte, bu, vücudun her zaman bir miktar LH’ye sahip olduğu için, ovülasyonun nihai bir kanıtı değildir. Bununla birlikte, etkinliğini daha somut hale getirmek için yukarıdaki yöntemlerin herhangi biriyle kombinasyon halinde kullanabilirsiniz.

Yöntem 5 – Yumurtlama Hesap Makineleri:

Hayır, bir tane sormak için pazara koşmayın! Yumurtlama günlerinizi, yaş, son adet tarihinin tarihi, döngünün ortalama uzunluğu ve ortalama süreler gibi bilgileri girerek tahmin etmenizi sağlayan çeşitli web siteleri vardır. Bu hesaplar, eğer kadın düzensiz dönemlerde yaşarsa, çok yararlı değildir. En doğru sonuçlar için, yukarıdaki yöntemle birlikte bu yöntemi kullanmanız önerilir.

Bu yöntemler, kusursuz olmasa da, kadının gebe kalma olasılığının yüksek olduğu bir dizi verimli günü tahmin etmede büyük yardım sağlayabilir. Bu yöntemleri kullanarak ve fiziksel ve duygusal olarak ağrılı doğurganlık tedavilerinden kaçınarak çok zaman, çaba ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Bebek yapma planlarınızda bizden bol şanslar.

%d bloggers like this: