Select Page

Biliyor musun?

Sürenizi kaçırdığınızı fark ettiğinizde birkaç haftadan daha uzun bir süre geçtiniz!

Peki, kaçırılmadan önce hamile olduğunuzu bilmenin bir yolu var mı?

Evet. Vücudunuz doğumdan hemen sonra dokuz ay boyunca hazırlık yapmaya başlar. Bu yazıda, Iyiaile.com size hamileliğin bu ilginç erken belirtileri ve şu anda neler yapabileceğiniz hakkında bilgi verir.

Kaçırılmadan Önce Gebeliğin Erken Belirtileri

Kaçırılan bir dönem, hamileliğin en belirgin işaretidir. Ancak vücut adet tarihinizden önce bile hamileliğinizi belirtmeye başlar. İşte nasıl

1. emplantasyon kanama ve kramp:

Verimli pencerenizde korunmasız seks yaptıysanız, hamile kalma ihtimaliniz vardır. Adet krampları, hafif lekelenme veya sürenin beklenen tarihinden bir veya iki hafta önce kanama yaşayacaksınız. Herkes aynı semptomları yaşamaz, ancak yaparsanız, hamileliğin ilk belirtileri olabilir.

emplantasyon, döllenmiş yumurta uterusun astarına bağlandığında gerçekleşir. Yumurtlamadan yaklaşık altı ila on gün sonra ortaya çıkar. Döngünüz düzenliyse (28 günlük döngü), kaçırılan süreden bir hafta önce, üçüncü haftada (yaklaşık 20 ila 24 gün arası) emplantasyon kanaması ve kramp geçireceksiniz.

emplantasyon kanaması hafiftir ve iç çamaşırınızda veya vajinanızı silerken sadece birkaç damla kan damlayabildiğinizi görebilirsiniz. Bu kanama birkaç saat veya birkaç gün sürebilir. Ağır kanama, düşük veya bir süre belirtisi olabilir.

2. Yüksek bazal vücut ısısı:

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri olan bazal vücut ısısı (BBT) diğerlerine göre daha kesindir. Yumurtlamadan birkaç hafta önce, bazal vücut ısınız, yumurtlama öncesi durumdaki ortalama olan 97.0 ila 98.0 ° F olabilir. Yumurtlamadan bir ila iki gün sonra, BBT’niz genellikle 0,5 ila 1,0 ° F arasında artar ve siz de zamanınızı tamamladıktan sonra azalır. Ancak hamilelikte, BBT yükselmiş kalır.

Bazal vücut sıcaklığındaki değişiklikler çok incedir ve yalnızca birkaç ay boyunca her gün sıcaklığı izliyorsanız fark edebileceksiniz.

3. Boğaz, hassas ve ağır göğüsler:

Meme değişiklikleri de hamileliğin erken belirtileridir. Gebe kaldığınız an, hormonlar göğüsleri emzirmeye hazırlanmalarına işaret eder.

İlk olarak, memelerde bulunan kan damarları genişler ve büyümeye başlar. Böylece göğüsleriniz büyür ve meme uçlarındaki areolalar veya koyu renkli halkalar da büyür ve koyulaşır. Meme değişiminden bir veya iki hafta sonra gebe kaldıktan sonra fark edebilirsiniz. Göğüsler karıncalanmış, şişmiş ve dokunmuş hissederler.

Ayrıca rahatsız ve hantal hissedeceksiniz. Bu belirtiler PMS’dekine benzer olabilir ancak hamilelik sırasında ciddileşebilir. Süreniz gecikmişse ve diğer belirtilerle birlikte meme değişimini fark ederseniz, hamilelik testi yapın.

4. Yorgunluk:

Sebepsiz yorgunluk da hamileliğin erken bir belirtisi olabilir. Progesteron hormonu seviyesindeki bir artış, sizi her zaman yorgun ve uykulu yapabilir. Ek olarak, vücut fetüsünüzün büyümesini desteklemek için daha fazla kan üretmeye başladığında, özellikle diyetinizde yeterli miktarda mineral, vitamin, demir ve sıvı almazsanız, kendinizi yorgun hissedeceksiniz.

Hamileyseniz, her gün doğum öncesi vitaminleri almaya başlamalısınız. Kafein ve benzeri ürünler almayınız. Yorgunlukla savaşmak için iyi uyuyun.

Yorgunluk aynı zamanda anemi, hipotiroidizm, vb. Gibi diğer sağlık sorunlarından da kaynaklanıyor olabileceğinden, yalnızca bu belirtiler hamile olduğunuzu varsayamazsınız.

5. Bulantı:

Bulantı veya sabah bulantısı, erken evrelerde fark edebileceğiniz klasik bir gebelik belirtisidir. Hamileliğiniz onaylanmadan önce bile, kaçırılan dönemdeki ilk haftalarda sizi etkileyecektir. Başınız dönecek, zayıf ve zaman kusmak isteyebilirsiniz.

Günün herhangi bir saatinde bulantı hissedebilirsiniz, ancak sabahın erken saatlerinde daha kötü olur. Kadınların yaklaşık% 75’i sabah bulanmasını yaşıyor, ancak şiddeti bir kadından diğerine ve her hamilelikte değişebilir. İlk hamileliğinizde durum daha kötü olabilir ancak en sonunda olanlar ile azalabilir.

HCG hormonu (insan koryonik gonadotrofin) bulantıya neden olan erken evrelerde yükselir.

Bulantı genellikle ilk üç aylık döneminizden sonra azalır, ancak bazen dokuz ay sürebilir. Bazı kadınlarda sabah rahatsızlığı altıncı haftaya kadar yerleşmez, oysa bazılarında erken başlar.

6. Şişkinlik ve gerginlik hissi:

Karnınız çıkıntı yapabilir, pantolonunuz dar olabilir ve kolayca nefes almak için düğmelerini açmanız gerekebilir. Fetüsün küçük olsa veya sadece bir hücre topuyla hamile görünebilirsin. Midede ağır veya şişkinlik hissi, kaçırılan dönemlerden önce gebeliğin en rahatsız edici ve en sık görülen belirtisidir.

Şişkinliği, sindiriminizi geciktiren progesteron hormonu nedeniyle osuruk izleyebilir. Şişkinlikten kurtulmak ve kolay sindirim için, büyük öğünler yerine gün boyunca küçük porsiyonlar yiyin. Kızarmış ve yağlı yiyeceklerden kaçının ve sağlıklı yiyecekleri seçin.

7. Çiş dürtüsü:

Çişe artma dürtüsü, sürenizi kaçırdıktan hemen sonra karşılaşabileceğiniz tipik bir hamilelik belirtisidir. İdrar yapma dürtüsü gece boyunca daha fazla olabilir. Bunun nedeni, gebe kaldıktan sonra meydana gelen birçok hormonal değişiklik nedeniyle kanın aşırı üretilmesidir. Böbrekler mesaneyi doldurarak daha fazla kanı süzmek için çalışır, bu da sık sık işemenize neden olur.

8. Yiyecek isteksizlikleri:

Bir zamanlar sevdiğiniz yiyecekleri sevmeme başlayabilir ve hatta onlardan hoşlanmaya başlayabilirsiniz, öyle ki kokuları veya tadı sizi mide bulandırıcı hale getirebilir. Gebe kadınların yaklaşık% 85’i ilk üç aylık döneminde yiyeceklerden nefret etmektedir. Birçoğu normal veya önceki iştahlarını ikinci veya üçüncü trimesterleriyle geri alırlar, ancak bazılarında, yiyecek isteksizliği tüm hamilelik boyunca devam edebilir.

Progesteron seviyelerinin yükselmesi, teoriyi destekleyecek sağlam bir kanıt bulunmamasına rağmen, kokulardan dolayı yiyecek isteksizliğine neden olabilir.

9. Baş dönmesi:

Baş dönmesi ve baş dönmesi, aynı zamanda düşük tansiyon nedeniyle gebeliğin erken belirtileridir. Kan damarları genişledikçe ve kan basıncını düşürdüğü için ilk üç aylık dönemde baş dönmesi normaldir. İkinci üç aylık dönemde kan basıncı normale döner.

Başka bir semptomsuz baş dönmesi normaldir, ancak vajinal kanama ve karın ağrısı ile birlikte görülürse, ciddi bir komplikasyon olan ektopik gebelik belirtisi olabilir.

10. Ruh hali:

Duygudurum dalgalanmaları da hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hormon seviyelerindeki farklılıklar, beynin, ağlayan büyüden ani öfke patlamalarına kadar gelişmiş duygulara neden olan nörotransmiterleri etkiler. Rahatlamaya çalışmak, biraz dinlenmek veya eşinizle veya bir arkadaşınızla konuşmak yardımcı olabilir.

11. Kabızlık:

Hormonal değişiklikler, özellikle yüksek progesteron seviyeleri, sindirim sisteminizi etkileyebilir. Bağırsak hareketleriniz daha da zorlaşır, çünkü hormonlar gıdanın sindirim sistemi boyunca yavaşça geçmesine neden olur. Düzenli olarak kabız hissediyorsanız, evde hamilelik testi yaptırmayı düşünmelisiniz.

12. Baş ağrısı ve sırt ağrısı:

Düşük kan şekeri seviyeleri, beyin hücreleri düşük seviyelerde şeker tedarikiyle başa çıkmaya çalışırken baş ağrılarına neden olur. Sık sık baş ağrınız varsa, bu östrojen ve progesteron gibi kadın seks hormonlarının bebeğe rahim hazırlamak için çalıştığı anlamına gelebilir.

Vücudunuz bebeğin ağırlığını taşımaya hazırlanırken ligamanlarınız gevşerken bel ağrıları da yaşayabilirsiniz. İmplantasyon kramp, şişkinlik ve kabızlık, hamileliğin erken döneminde sırt ağrısına neden olabilir.

Doktorunuzdan bazı ilaçlar isteyebilirsiniz, ancak hamilelik sırasında asla kendi kendine ilaç almayı denemeyin. Ayrıca, gece uyku pozisyonlarınızı anlamak ve bunlara dikkat etmek önemlidir.

13. Sarkma:

Yaygın bir belirti değildir, ancak bazı kadınları erken gebeliklerinde etkiler. Bazı kadınlar, doğum öncesi gravidarum olarak bilinen, hamileliğe bağlı bir durum olan hamile kalmadan önce aşırı tükürük üretebilir.

Tükürük üretimi fazlalığı mide ekşimesi ve sabah bulantısı ile ilgilidir. Bulantı şikâyeti olan kadınlar yutma gibi hissetmezler, bu yüzden ağızda fazladan sıvı biriktirirler. Mide ekşimesi durumunda, aşırı asitlerden kaynaklanan mide ekşimesi ile mücadele etmek için tükürük üretimi artar. Tükürük genellikle alkalidir ve vücudunuzdaki asitleri etkisizleştirmek yardımcı olur.

14. Ağızda metalik tat:

Birkaç kokuya karşı güçlü bir isteksizlikle birlikte ağzınızda kalıcı bir metalik tada sahip olacaksınız. Asıl sebep bilinmemekle birlikte, birkaç uzman bunun dalgalı hormonal seviyelerden kaynaklanabileceğini söylüyor. Bazı kadınlar hamileliğin hepsinden muzdarip olabilir, bazıları ise yalnızca ilk üç aylık dönemde başa çıkmak zorunda kalabilir.

15. Aşırı susuzluk:

Hamileliğin erken evreleri, kan hacmindeki artıştan dolayı kadınların kendilerini sık sık susatmasına neden olur. Bu nedenle, sık sık idrara çıkmanıza neden olarak sizi susatan hissettirir!

16. İştahsızlık:

Bulantı ve kusma nedeniyle iştahınız en düşük seviyede olacaktır. Turşu gibi yiyecekler için açlık panglarınız ve güçlü istekleriniz olacak. Bununla birlikte, iştahınız aşağı doğru yamactadır ve hamileliğin ilerleyen aşamalarında iyileşebilir.

Bulantıyı hafifletmek için lavanta esansiyel yağının kokusunu alabilirsiniz. Ayrıca mide bulantısını azaltmak ve iştahınızı arttırmak için lavanta kurabiye bisküvileri de yapabilirsiniz. Stresi azaltmak, iştahı büyük ölçüde artırır.

17. Nefes darlığı:

Hamileliğin ilk birkaç haftasında nefes darlığı yaşamaya başlayabilirsiniz, çünkü vücudunuz büyüyen fetüsle paylaşmak için daha fazla oksijen ve kan gerektirir. Bebek büyüdükçe hamilelik boyunca devam eder ve oksijen ve besinlere olan ihtiyaç artar. Bir egzersiz rutini yapmak, uygun bir pozisyonda oturmak, derin, derin nefes almak, bol kıyafetler giymek vb., Nefesinizi düzenlemede yardımcı olacaktır.

Bu belirtilerin her zaman hamile olduğunuz sonucuna varmayabileceğini unutmayın. Bunlar sadece olası bir hamileliğin göstergesidir. Hamileliğiniz yalnızca süreleri kaçırdığınızda doğrulanabilir ve test kiti olumlu bir sonuç gösterir. Bazı hamilelik belirtileri diğer tıbbi durumlardan dolayı olabileceğinden, doktora danışmak en iyisidir.

Kaçırılmadan Önce Gebelik Belirtilerini Ne Kadar Yaşayabilirsiniz?

Semptomların oluşumu her hamilelikte farklıdır. Bazı kadınlar, başlangıç ​​tarihinden on gün öncesine kadar bir hafta içinde bulantı, hassas göğüsler, yorgunluk, uyku hali ve şişkinlik gibi belirti yaşarlar.

İdrar sıklığının artması gibi belirti genellikle periyodun geleceği zaman ortaya çıkar. Vajinal akıntı, areoladaki değişiklikler ve yüksek vücut ısısı gibi belirtiler sonunda ortaya çıkar ve sadece yakın muayenede tespit edilebilir.

Dönem Gecikmesi İçin Diğer Nedenler Ne Olabilir?

Hamilelikten başka nedenlerden dolayı süreniz gecikebilir. Hormonsal değişiklikler, aşırı kilo alımı veya kilo kaybı, yeme bozuklukları, stres, seyahat, tiroidi, doğum kontrol hapları veya ilaç kullanımı olabilir.

PMS ve Gebelik Belirtileri Arasındaki Fark Nedir?

PMS (adet öncesi sendrom) ve gebelik semptomlarının etkileri oldukça benzerdir ve anlayışınızı doğrulamak için daha uzun süre beklemelisiniz. PMS ile ilişkili herhangi bir belirti (örneğin bazal vücut ısısı, koyulaşan areolalar, bulantı, istek üzerine yiyecek isteksizliği) hamilelikle daha belirgin ve şiddetli hale gelir. Bu nedenle hamilelik testi yaptırmak, gebe kalma belirtileri ile PMS’nin etkileri arasındaki farkı bulmanın tek yoludur.

Bir Dönemi Kaçırmak Ve Hamile Olmak Mümkün Mü?

Evet, hamile kalmamak ve dönem yaptırmamak mümkündür. Bunun nedenleri hormonsal değişiklikler, aşırı durumlar, tiroidi düzeyleri, acil kontraseptifler ve daha fazlası olabilir. Sadece bir hamilelik testi ve cevapsız bir süre değil hamileliği onaylayabilir.

Hamile Olmak Ve Sürenizi Almak Mümkün Mü?

Hayır, hamileyken döneminizin olması mümkün değil. İlk hamilelik aşamasında, birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilen hafif kanama veya lekelenme fark edeceksiniz. Bazen bir enfeksiyon, düşük, plasenta sorunları veya ektopik hamilelik nedeniyle kanama da olabilir.

Evde hamilelik testi yaptırmak için ne kadar beklemelisiniz?

Evde hamilelik testi almak için yumurtlama zamanından bir ila iki hafta beklemelisiniz. Ancak ideal zaman, kaçırdığınız süreden sonraki haftaya kadar beklemektir. Evde hamilelik testleri, bu dönemde yüksek olan hCG’yi tespit eder.

Ne zaman hamilelik belirtileri yaşamaya başlar?

Gebelik belirtiler gebe kaldıktan sonraki 12 ila 15 gün içinde denetimleyeceksiniz. Yumurtlama döneminde ilişkiye girdiğinizde, sperm uterus duvarına yerleştirilen bir embriyo oluşturmak için yumurta ile birleşir. Gebeliğinizin başlamasından on gün önce hamile kalacaksınız.

Daha sonra, hamileliğin erken dönemleriyle ilgili birkaç genel soruyu cevaplıyoruz.

Sık sorulan Sorular:

1. Mideniz hamileliğin erken döneminde garip midir?

Evet, midenizde birkaç olağandışı hisler yaşayabilirsiniz. Bazıları ağır bir yemekten sonra şişkinlik hissederken, diğerleri alt karın bölgesinin her iki tarafında da dönemsel kramplar yaşarken, bazıları ise daha fazla işeme ve göbek kabuğunu ilk üç ayın sonunda hissetme eğilimindedir.

2. Olumlu bir testten önce hamilelik belirtileri alabilir misiniz?

Evet, mide bulantısı, hassas göğüsler, cilt değişiklikleri, sık idrara çıkma vb. Gibi gebelik belirtiler çoğunu, evde hamilelik testini kullanarak hamileliği onaylamadan önce bile fark edeceksiniz. Bu belirtiler altı ila 12 gün döllenmeden önce ortaya çıkar, bu aynı zamanda ev kitleri hCG hormonunun varlığını tespit edebildiği zamandır

Yumurtlama döneminde seks yaptığınız günden itibaren vücudunuz, içinde yeni bir yaşam geliştirme sürecinde. Kaçırılmamış bir dönemden önceki belirti ve belirtiler hamileliği gösterirken, yalnızca bir test size kesin sonuçlar verebilir.

Emin değilseniz doktora gidin ve doğru analiz için gerekli kan testlerini yapın. Çok erken alınan kan testleri pozitif sonuç veremez. Hamile kalmaya çalışıyorsanız ve bu değişikliklerden herhangi birini fark ediyorsanız, nasıl devam edersiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize yazın.

%d bloggers like this: