Musluk suyu filtresi, sağlıklı su içmenin ucuz bir yolunu sunar. Takılması kolaydır ve kirleticileri sudan çıkarmada etkilidirler.

Ancak sadece üçünün bir ayda bir filtre kartuşu kullandığını biliyor muydunuz?

Aşağıdaki yazıda en iyi musluk suyu filtresi sunuyoruz. Verimli bir musluk suyu filtresini kötü bir filtreden nasıl anlatacağınızı bilmiyor musunuz? Doğru yere geldiniz. Ayrıca,  musluk filtresi incelemelerinde, bu filtrelerin nasıl çalıştığını, nasıl monte edileceğini ve bunları kullanmanın yararlarını açıklıyoruz.

Musluk filtreleri, içme suyunuzu almanın çevre dostu bir yoludur. Diğer filtre teknolojilerinden farklı olarak, bu modeller atık su üretmek ve çalışmak için elektriğe ihtiyaçları yoktur.

Musluk Suyu Filtreleri Nasıl Çalışır?

Musluk filtrelerinin nasıl çalıştığını açıklamaya başlamadan önce , bir şeyin farkında olduğunuzdan emin olmalıyız. Musluk suyu filtreleri suyu filtreler, ancak barındırmazlar. Birçok insan bu iki terimi eşanlamlı olarak kabul eder, ancak aslında aynı şey değildir.

Daha açık olmak gerekirse, bunlar gibi su filtreleri filtrelenmiş su üretirken ters osmoz sistemleri saf su üretir. İkisi arasındaki fark dikkat çekicidir, ancak burada neyin farklı olduğuna dair hızlı bir açıklama.

Bir su arıtma cihazı kullanırken, arıtılmış su üzerinde kullanmanız gerekmez. Test edilmemiş kuyu suyunda veya daha önce kontamine olduğunu bildiğiniz sularda kullanabilirsiniz. Ters ozmoz sistemleri gibi su arıtıcıları, sudaki kirleticilerin% 99’una kadar temizleyecektir. Aslında, sadece bir su arıtma sistemi olarak adlandırılmak için, bir birim kirleticilerin en az% 95’ini kaldırabilmelidir.

Su filtreleri çok kirli veya arıtılmamış su kaynaklarında kullanılmamalıdır, çünkü bu şekilde çalışmaz. Musluk suyu filtre sistemi gibi bir su filtresi kullandığınızda, suyun kalitesini% 20’ye kadar artırırsınız. Bu otomatik olarak suyun filtrasyondan önce olduğundan daha sağlıklı olacağı anlamına gelir, ancak sizin için iyi olacağı anlamına gelmez. Çok kirli bir su kaynağı, siz filtreleseniz bile sağlığınız için hala tehlikeli olabilir.

Peki, Nasıl Çalışıyor?

Musluk suyu filtreleri genellikle bir kartuş filtresine dayanır. Kartuş, sudaki kirleticileri filtrelemek için birlikte çalışan daha fazla bileşene sahiptir. Çeşitli üreticiler tarafından yapılan modeller arasında bazı farklılıklar olsa da, çoğu aynı bileşenleri kullanıyor ve benzer şekilde çalışıyor.

 • Sediment Kaldırma – Bu, filtrasyon işleminde ilk adımdır ve genellikle kartuş etrafına sarılı dokunmamış bir ekran yardımıyla yapılır. Ekran pas, kir, enkaz ve kum gibi küçük ve büyük parçacıkları durdurmak için özel olarak tasarlanmıştır.
 • Aktif Karbon Bloğu– Su artık herhangi bir tortu ve pastan temiz olduğu için aktif karbon bloğuna ulaşır. Aktif karbon, gözenekli bir yüzeye sahiptir ve kuytu ve korniş lerle doludur. Su bloktan aktığında, sudaki kirletici maddeler adsorpsiyon adı verilen bir işlemle bu kızılcıklarda tutulur. Arada bir, aktif karbonun gözenekli yüzeyi kirletici maddelerle doldurulur, böylece etkinliği düşer. Bu nedenle daima temiz filtreler kullandığınızdan emin olmalısınız.
  Günümüzde çoğu üretici, kartuşları için işlem görmüş aktif karbon kullanmaktadır. Bu, başka bir maddenin karbona belirli özelliklerin kazandırılması için emzirildiği anlamına gelir. Bazen, karbon filtreden kaçabilecek mantar veya bakterileri öldürmek için gümüş eklenir. Diğer zamanlarda bazı diğer kimyasallar kullanılabilir, ancak amaçları benzer olacaktır.
 • Kimyasal kaldırma– Filtreleme işleminde bir sonraki adım kimyasal kirlilik seviyesinin düşürülmesini sağlar. Aktif karbon filtreleri, klor gibi normal kirleticileri uzaklaştırmak çok iyidir, ancak ağır metaller, hatta magnezyum ve kalsiyum gibi kimyasalları filtrele yemezler. Bu nedenle çoğu üretici bu filtrenin kurşun, cıva veya nitritler ve nitratlar gibi su kaynağına girebilecek başka kirletici maddeleri çıkardığından emin olur. Bu filtre ayrıca kötü kokuları ve tatları da engeller. Suyun kartuş filtre ile temasta kalma süresi, kaç tane kirletici maddenin yakalandığını belirler. Suyun aktif karbon filtre ile daha uzun süre temas etmesi durumunda, filtrenin gözenekli yüzeyinde daha fazla kirletici madde sıkışacaktır. Birçok musluk suyu filtresinin daha yavaş su akışı üretmesinin nedeni budur.

Musluk Suyu Filtrelerinin Yararları

Musluk suyu filtresi kullanmanın birçok yararı vardır.

 • Daha Sağlıklı Su– Bunlar sadece su filtreleri olsa da, arıtıcılar değil, genellikle musluğundan çıkan lardan daha sağlıklı su üretecektir . Bir belediye su kaynağına veya test edilmiş bir kuyuya bağlı olmanız farketmez, filtreler birçok kirleticinin içme suyunuza girmesini engeller.
 • Kolay Kurulum – Bazı insanlar su filtresi satın almaktan kaçınırlar, çünkü onları nasıl kuracaklarını bilemeyeceklerinden korkarlar. Bu musluk suyu filtreleri için bir sorun değildir. Bu filtrelerin montajı kolaydır ve çoğu kişi bunları 5 dakikadan daha kısa bir sürede kendiliğinden kurabilir.
 • Klorsuz– Hangi musluk suyu filtre modelini seçtiğinin bir önemi yoktur, kloru sudan çıkaracaktır. Klor, belediye su filtreleme tesislerinde dezenfektan olarak kullanılır. Bununla birlikte, klor son on yılda bir takım hastalıklarla ilişkilendirilmiştir , bu nedenle yutmamak için daha iyi olacaktır.
 • Kirli Koku ve Tat Yok– Musluk suyu filtreleri sudan tuhaf kokuları ve tatları uzaklaştırmakta çok iyidir. Musluktan çıkan suyun eğlenceli bir tadı ve kokusu olduğunu düşünüyorsanız, bunlar sizin için filtrelerdir.
 • Olağan Mikroorganizmaları Engeller – Bir musluk suyu filtresi, Giardia ve Cryptosporidium Un içme suyunuza ulaşmasını engeller. Bu mikroorganizmaların alınması, sağlığınızın hızla bozulmasına neden olabilir. Giardiazis kişiler 6 haftaya kadar semptomlar yaşayabilir.
 • Çevre Dostu– Musluk suyu filtreleri, filtreleme işlemi sırasında herhangi bir su israfına neden olmaz. Ayrıca çalıştırmak için elektriğe ihtiyaçları yok, bu yüzden karbon ayak izi yok. Bu filtreler aynı zamanda şişelenmiş su satın almaktan daha çevrecidir çünkü plastik kap kullanmazlar.
 • Plastik Yok – Sadece plastik tüketimini azaltmakla kalmayacak, çevre için de iyi olacak, aynı zamanda daha sağlıklı olacak. Tüm maden suyu üreticileri kapları için gıda sınıfı plastik kullanmazlar, bu nedenle bir süre sonra plastik suya sızabilir. Bu suyu içmek bazı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Nitrat ve Nitrit Yok– Bu filtreler nitrat ve nitritleri su kaynağınızdan uzaklaştırmakta çok etkilidir. Bu bileşikler genellikle böcek ilaçlarında ve böcek ilaçlarında bulunur ve yanlışlıkla su kaynağına sızabilir. Bu bileşiklerin yutulması özellikle gençler ve yaşlılar için tehlikelidir.
 • Ağır Metalleri Bloklar – Musluk suyu filtreleri, suyunda bulunan ağır metal sayısını azaltmada çok etkilidir. Ağır metaller kirlenmiş topraktan suya sızabilir, ancak bazen suyu belediye kaynağından dağıtan borular bile içerebilir.

Satın Alma Rehberi: Bir Musluk Dağı Su Filtresi Nasıl Alabilirsiniz

Sadece musluk suyu filtrelerinin benzer şekilde çalışması, aynı inşa edildikleri anlamına gelmez. Bazıları diğerlerinin sahip olmadığı özelliklere sahiptir. Ama hangi özellikler sizin için aslında iyi?

Bir Musluk Suyu Filtresinde Hangi Özelliklere Bakmalıyım?

 1. Filtre Değişim Sensörü– Musluk suyu filtreleri az bakım gerektiren birimlerdir. Ancak, her filtre için düzenli olarak yapmanız gereken sabit bir bakım işlemi, filtre değişikliğidir. Her zaman temiz su içmek istiyorsanız temiz filtrelere sahip olmak çok önemlidir. Bu nedenle, filtreleri ne zaman pislikle tıkamadan değiştireceklerini bilmek önemlidir. Bir filtre değiştirme sensörü bu konuda yardımcı olabilir. Bazı modellerde, filtreler değişim periyoduna yaklaştığında sizi uyaracak olan bir sensör kullanır, diğerleri ise sadece filtrenin hemen değiştirilmesi gerektiğinde size haber verir. Filtresinde hangi sensörlere sahip olduğu önemli değil. Bu tür bir sensöre sahip bir filtre seçmezseniz, yaptığınız her bir filtre değişikliğini işaretlemeniz gerekir.
 2. Uzun Ömür Filtresi– Filtrelerini ne kadar uzun süre dayanırsa , bunları o kadar sık ​​sık değiştirmeniz gerekir. Filtre değişimi genellikle 5 dakikadan fazla sürmediği için bu büyük bir avantaj gibi görünmeyebilir, ancak filtreyi her ay değiştirmek zorunda kalmak sinir bozucu olabilir. Çok sabırlı olmadığınızı biliyorsanız, başlangıçtan daha az sıklıkta filtre değişikliği gerektiren bir üniteyi seçmek daha iyi olabilir.
 3. 360 derece Döndürme– Bazı musluk suyu filtreleri hiç dönmez ve bu özellikle bulaşıkları yıkarken, özellikle daha büyük kaplar veya tepsiler kullanıyorsanız, sakıncalı olabilir. Dönebilen bir filtreye sahip olmak bu sorunu tamamen ortadan kaldıracaktır.
 4. Farklı Yüzeyler– Su filtresinin yüzeyini seçmek, mutfağın dekorunu korumanıza yardımcı olur. Diğer cihazlarınız ve armatürlerin izle aynı cihaza sahipseniz, musluk mutfağın tasarımına tam olarak uyuyor.

Musluk Suyu Filtre Kurulumu

Farklı üreticiler tarafından üretilse de, musluk suyu filtrelerinin çoğu benzer bir montaj işlemine sahiptir . Kuruluma başlamadan önce, ayarlanabilir bir anahtarınızın ve elinizin altında bir miktar Teflon bant olduğundan emin olun. Musluk suyu filtrelerinin çoğu kurulum için gerekli tüm bileşenleriyle birlikte gelir ve bazıları Teflon bantla birlikte gelir, ancak hazırlanması daha iyidir. İşte bir musluk suyu filtresini nasıl takacağınız.

 1. Musluğun havalandırmayı çıkarın. Havalandırıcı çok sıkı bir şekilde vidalanmış olabilir, bu nedenle elle veremiyorsanız, ayarlanabilir anahtarı kullandığınızdan emin olun.
 2. Musluğunuz için doğru olanı bulmak için orijinal havalandırmayı su filtresinin kutusundaki uçların üzerine yerleştirin.
 3. Yeni uç havalandırmayı musluğa vidalayın.
 4. Musluk suyu filtresini yeni uç üzerine takın
 5. Filtre kartuşu önceden monte edilmemiş, filtreye şimdi yerleştirin.
 6. Suyu açın ve suyu yatmadan önce en az 10 dakika boyunca çalıştırın.
 7. Bu, filtrenin aktifleşmesine izin verecektir.
 8. Sızıntıları kontrol edin. Eğer yoksa, hepiniz bitirdiniz. Herhangi bir şey sızdırıyorsa, biraz Teflon bant uygulayarak düzeltmeyi deneyin.

Musluk Suyu Filtresi Temizleme ve Değiştirme

Filtrenin değiştirilmesi, modele ve üreticiye bağlı olarak farklı şekilde yapılır. Ancak bu işlem çoğu zaman 5 dakikadan fazla sürmemelidir.

Filtre değiştirme sensörü kullanan bir musluk suyu filtresi seçtiyseniz, göstergesine saygı göstermeli ve filtrelerini uygun şekilde değiştirmelisiniz. Bazı üreticiler filtreleri değiştirme zamanı geldiğinde size posta yoluyla da hatırlatma yapacaklar. Musluk suyu filtrenizde bir filtre değiştirme göstergesi yoksa, filtreleri değiştirdiğiniz tarihi her zaman takviminizde işaretlemelisiniz. Çoğu su filtresi kapasite göstergesine sahiptir, bu yüzden 100, 200 veya daha fazla galon sürmesi gerektiğini biliyorsunuzdur, ancak bunun ne kadar süreceğini bilmiyorsunuz.

Ortalama olarak bir Amerikan hanesi, kişi başına günde 2 galon içme suyu tüketirdi. Yani üç kişilik bir evde yaşıyorsanız, bu günde 6 galon demektir. Bu, her 30 günde bir kabaca 200 galon kapasiteli bir su filtresini değiştirmek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu süre tüketimine göre değişebilir.

Musluk suyu filtrenizde kireç birikintileri olduğunu fark ederseniz, bunları temiz bir bez ve biraz sirke veya limon / limon suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Sadece bir su bardağı su ile 1/2 su + vine sirke veya limon suyu karışımı doldurun, paçavra karışıma daldırın ve kireci çıkarmak için kullanın.

SSS Musluk Suyu Filtreleri Hakkında

 1. Kullanılmış Filtrelerle Ne Yapmalıyım? Filtreleri geri dönüştürme misiniz. Bazı üreticiler size iade nakliye etiketi gönderir, böylece geri dönüşüm için kullanılmış filtreyi gönderebilirsiniz. Filtrenizin üreticisi bu tür hizmetler sunmuyorsa, bölgenizdeki bir geri dönüşüm kampanyasını arayın.
 2. Filtreleri Ne Sıklıkta Değiştirmeliyim? Musluk suyu filtrenizde bir filtre değiştirme göstergesi varsa, talimatlarını izlemelisiniz. Olmazsa, filtreleri ne sıklıkta değiştirdiğinizi ve buna göre değiştirdiğiniz her zaman izlemelisiniz. Filtreyi kullandığınız ilk hafta içinde filtrelendiğini su miktarını hesaplayınız ve bunu referans olarak kullanmanız gerekir, böylece her hafta ne kadar su filtrelendiğini hesaplayabilirsiniz.
 3. Su Filtresi Kireç Çözücüyü Giderir mi? Her su filtresi farklıdır , ancak genellikle musluk suyu filtreleri sudaki kalsiyum ve magnezyumlu temizlemez. Bunlar kireç birikiminin temel bileşenleri olduğu için cevap hayır.

Son olarak

Musluk suyu filtreleri günümüzde , su kaynağındaki farklı kirleticileri bloke etmek ve uzaklaştırmakta çok etkilidir . Bazı modeller o kadar teknolojik olarak gelişmişler ki, geçmişte yalnızca ters osmoz sistemleri kullanıldığında mümkün olan 70’den fazla farklı kirletici maddeyi uzaklaştırıyorlar.

Diğer filtreleme sistemlerinden farklı olarak, bu modeller daha ucuz ve çevre dostu olmalarını sağlayan atık su üretmezler. İyi filtreleme kapasiteleri ve ucuz fiyatları onları çok değerli birimler yapar.

En iyi musluk suyu filtreleri, suyumuzdaki  kirletici maddelerin çoğunu giderir, böylece şişelenmiş suya benzer şekilde daha iyi bir tatma suyu üretir.

Musluk suyu filtresi incelemelerimizi ve hazırladığımız kapsamlı satın alma kılavuzunu okuduktan sonra, hangi modelin sizin için uygun olduğu konusunda bilinçli bir karar vermeye hazır olduğundan eminiz.