Aileye bir ekleme yapmayı mı planlıyorsunuz? Eşiniz var mı ve gebe kalmaya çalışıyorsunuz ama henüz başarılı olamadınız mı? Yumurtlama döngüsünü anlamak kesinlikle hamile kalma şansınıza yardımcı olacaktır.

Yumurtlama döngüsünüz dâhil olmak üzere üç gün içinde seks yaparken gebe kalma şansınız artar. Ne zaman yumurtladığınızı ve yumurtlama günlerinizi tanımanın yollarını bilmek hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Yumurtlama Nedir?

Yumurtlama, aylık döngünüzün en verimli dönemlerinden biridir. Bu, genellikle yaklaşık 12 ila 24 saat boyunca her ay küçük bir zaman dilimidir. Bu süre zarfında yumurtalıklarınızdan döllenme şansı en yüksek olan bir yumurtayı salgılarsınız.

Yumurtalığınız yumurtayı bıraktıktan sonra fallop tüpünden aşağı doğru hareket eder ve döllenmeye hazırdır. Yumurta spermi karşılamıyorsa, rahim tarafından emilir. Yumurta, adet döneminiz boyunca vücudunuzdan atılır.

Ne zaman yumurtladığını bilmek nasıl?

İşte yumurtlarken ne zaman anlayabileceğiniz birkaç yol. Bu, hamileliğinizi daha iyi planlamanıza veya hamile kalmamaya yardımcı olur. Yumurtlama günlerinizi kontrol etmenize yardımcı olacak birkaç farklı yol vardır.

Yöntem 1 – Bazal Vücut Sıcaklığınızı Kontrol Edin:

Bazal vücut ısısı (BBT) 24 saat içinde vücudunuzun en düşük ısısıdır. Yumurtlamadan önce BBT’niz 97.2 derece F ila 97.7 derece F arasında olacaktır. BBT’niz yumurtlamadan iki ila üç gün sonra yaklaşık 0.4 derece F ila 1.0 derece F artacaktır. BBT’nizdeki artış yumurtladığınızın iyi bir göstergesidir. Yerel eczanenizden kolayca bir BBT termometre alabilirsiniz. Bunlar genellikle, sıcaklığı birkaç ay boyunca izlemenize yardımcı olacak grafiklerle birlikte gelir. Her sabah hala yataktayken termometreyi kullanın. Tablodaki okumaya dikkat edin.

En iyi sonuçlar için, sıcaklığı her gün aynı saatte alın. BBT’nizde uzun bir artışa dikkat edin. Bu genellikle birkaç gün sürmelidir. Bu artış yumurtlamaya başladığınızın bir göstergesidir. Deseni anladığınızda, yumurtladığınızda anında anlayacaksınız. BBT’niz zam yapmadan iki-üç gün yumurtlayacaksınız. Bu sıcaklığı vajinal olarak da alabilirsiniz. Her gün aynı sıcaklığı alarak aynı yöntemi izlemeniz önemlidir.

Yöntem 2 – Servikal mukusunuzu kontrol edin:

Vajinanızı tuvalet kağıdı ile silerek ve kontrol ederek bir test yapabilirsiniz. Alternatif olarak parmağınızı vajinaya sokabilir ve serviksinize fırçalamayı deneyebilirsiniz. Mukus parmağınıza geçecek.

 Adet döneminizden sonraki üç ila beş gün boyunca, cinsel organınız aşırı kuru olacaktır. Bunu yayınlayın, servikal mukusunuzdaki yapışkan pirinç gibi bir kıvamın olduğunu fark edebilirsiniz. Yumurtlamadan hemen önce ve sırasında, mukusunuz bereketli zirvesinde olacaktır.

Sulu servikal mukus, mukusunuzun verimli olduğu anlamına gelir. Yumurta akı gibi kıvamda olan servikal mukus oldukça verimlidir. Her sabah ateşinizi ölçerken mukusunuzu kontrol edin. Çizelgede tutarlılığı kaydedin.

Yöntem 3 – Yumurtlama Takımları:

Eczaneden kolayca satın alınabilen bir ev yumurtlama kiti kullanabilirsiniz. İdrardaki LH (Luteinizeing Hormon) içeriğinizi ölçer. Daha yüksek miktarda LH içeriği, yaklaşık olarak veya yumurtladığınız anlamına gelir. Yumurtlayacağınızı düşünmeden önce seti beş ila yedi gün kullanmaya başlayın. Sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonraları LH testi yapmalısınız.

Talimatı dikkatlice okuyun. Olumlu bir sonuç, sonuç çizgisi kontrol çizgisinden daha koyu olduğunda ortaya çıkar. Bu, muhtemelen yumurtladığınızı kanıtlar. Kiti, diğer yumurtlama test yöntemleri ile birlikte kullanın.

Yöntem 4 – Takvimi Kullanarak Kontrol Et:

Adet döneminizin son günü bir sonraki dönemin başlangıcı olacaktır. Yumurtlama, bu döngünün yarısında, 14. günde veya yakınında gerçekleşir. Süreleriniz düzenli olabilir ancak yine de daha kısa veya daha uzun olabilir.

Gebe kalmaya çalışıyorsanız, en iyi zaman yumurtlamadan sonraki birkaç güne kadar yumurtlamaya başlamadan birkaç gün önce. Adetiniz düzensiz olsa bile bu işe yarar.

Yumurtlama günlerinizi nasıl tanıyacağınızı bilmek için bu yöntemlerden hiçbirinin tamamen doğru olamayacağını unutmamak önemlidir. Doğru bir okuma için yukarıda belirtilen tekniklerin bir kombinasyonunu denemelisiniz. Birkaç ay boyunca izlemeye başladığınızda, yumurtlama gününüz hakkında iyi bir fikriniz olacak.