oğlum 7 yaşında iğrenç, ama neden? Bir gün, neredeyse 7 yaşında bir çocukla kaybettikten sonra, biraz araştırma yaptım ve işte bulduklarım.

7 yaşındakiler neden bu kadar sinir bozucu? Bağımsızlık kazanma çabası içinde, 7 yaşındakiler zaman zaman ebeveynlere karşı geri dönecek ve “kendi yollarına” girişeceklerdir. Bu davranış gelişmekte olan bir çocuk için tipiktir ve endişe konusu olmamalıdır.

Yedi zor bir yaş olabilir, ancak herhangi bir ebeveynlik noktası kolay mı? Çocuğunuzun neden bu kadar sinir bozucu olabileceğine ve bu davranışla mücadele etmek için neler yapabileceğinize daha yakından bakalım. 

Neden 7 Yaşındakiler Rahatsız Ediyor?

Seni bilmiyorum ama hayatımda kendimi tamamen rasyonel ve yetişkin bir insan olarak görmediğim bir zaman olduğunu sanmıyorum. Aslında ben gençken, diğerlerinden daha ne kadar akıllı olduğumdan şaşırmıştım. Geriye dönüp baktığımda, gerçekte ne kadar moronik ve genç olduğumu fark ettim.

7 yaşındaki çocuğunuz muhtemelen gençken hissettiğim şeye benziyor. Çocuğunuz artık sadece temel aritmetik işlemlerini yapmakla kalmıyor, aynı zamanda okuryazarlığa da başlamaya başlıyor.

Şimdi kendi görüşlerini oluşturacak kadar olgun, 7 yaşındaki büyük olasılıkla şu an yakın ailenin dışında bir yaşamı var. Muhtemelen en iyi bir arkadaşı ya da bir arkadaş grubu vardır. Muhtemelen düşman olarak gördüğü ve ilişki kurmak istemediği insanları bile tanıyor.

Bu yeni beceriler ve genişleyen bilgi ve olgunluk, cildinizin altına nasıl girileceği konusunda yeni fikirlerle gelecek.

7 yaşındaki çocukların hala birbirleriyle nasıl başa çıkacaklarını öğrendiklerini unutmayın. Neyin kabul edilebilir olduğunu anlayabilmelerinin en iyi yollarından biri, kabul edilebilir olmayanı yapmaktır.

Bir çocuğa masayı kurmasını söyle ve ne yapıyorlar? Sadece ne olacağını görmek için ayarlamıyorlar. 7 yaşındaki kızına küçük kardeşini seçmeyi bırakmasını söyle. Seçmeye devam edecek! Tuvalete gittikten sonra ellerini yıkamasını söylersen, bir çocuğun ne yapacağını bilmek istemezsin.

Mesele şu ki çocuklar merak ediyor. 7 yaşında bir çocuk çevrelerindeki dünyadan daha fazla haberdar ve keşfe çıkmak istiyor. Bu kötü bir şey değil. Keşifleri çoğu zaman bazen yaramazlıklara neden olsa bile.

Kötü davranışların nasıl düzeltileceğine dair bazı ipuçları öğrenmeden önce, 7 yaşındaki bir çocuğun ne tür bir davranış olduğunu öğrenelim.

7 Yaşındaki Bir Davranış

Çocuğunuzdan bekleyebileceğiniz en kötü şeylerden biri mükemmelliktir. Hayatınızın her günü mutluluğun ve iyi hallerin parıldayan temeli misiniz? O zaman çocuğunuzun da her gün% 100 olmasını beklemeyin.

7 yaşındakiler genellikle mutludur, ancak her zaman değil. Sosyal etkileşimlerin karmaşıklığını anladıklarında, çocuklar tanıştıkları herkesle geçinemeyeceklerini öğrenirler.

Çocuğunuzu nasıl korumayı deneyeceğiniz önemli değil, hayatlarında kazananlar ve kaybedenler olduklarını öğrenecekler ve belirli durumlarda kaybolduklarında hayal kırıklığına uğradıklarını öğreneceklerdir. 

Ancak tüm bunlar tamamen doğal ve sağlıklı.

7 yaşındaki çocuklar aynı zamanda takdire şayan ve yorucu bir meraka sahiptir. Ebeveynler sonsuz bir soru seline maruz kaldıklarında halsizleşebilirler. Cevaplarım olmadığında alçakgönüllü olduğumu biliyorum.

Yedi yaşındaki çocuklar genellikle hala coşkulu bir şefkat göstermekten korkmuyorlar. El tutma, sarılma ve öpüşme sık sık görüntülenir.

Tabii ki, her çocuk farklıdır ve yukarıda tanımladığım gibi T’ye davranmaz. Çocuğunuzun fiziksel ve duygusal gelişmelerinin yanı sıra bulundukları çevrenin, çocuğunuzun 7 yaşında nasıl bir performans gösterdiği konusunda köklü bir değişiklik yapabileceğini unutmayın.

Şimdi, 7 yaşındaki bir çocuğun tipik davranışını anlıyoruz. Şimdi, karşılaşabileceğiniz bazı genel problemlere ve onlarla nasıl başa çıkabileceğimize bakalım.

Sinir bozucu davranışların belirlenmesi

Öncelikle, 7 yaşındaki çocuğunuzun coşkusunu engellememek çok önemli. Bu yaştaki çocukların çoğunda canlandırıcı bir zevk var ancak ebeveynleri kolayca rahatsız edebilir. Çocuğunun mutlu olmasını ister misin? O zaman mutlu olmasına izin ver!

Tabii ki, ciddi ve tamamen olmak için bir zaman ve yer var, ama çocuğunuza sadece bir çocuk olması için zaman verin.

Bunun dışında, 7 yaşındaki çocuğunuzun gösterebileceği yaramaz davranışlara bakalım.

  • Öfke. Çocuğunuzun aniden nasıl konuşacağını bilen bir ağız büyüdüğünü fark edebilirsiniz. Çocuğunuz başkalarıyla konuşurken kolayca sinirlenebilir veya hakaretli olabilir. Aşırı öfke için uyanık olun.
  • Ruh hali. Sinirlenmenin yanı sıra çocuğunuz aniden ruh halini de değiştirebilir. Bu normaldir, çünkü çocuk ve genç arasında 7 yaşında bir durur, nasıl davranacaklarından emin değillerdir. Hüzün, öfke ve kafa karışıklığı yaygındır.
  •  Çocuklar daha karmaşık talimatları takip etmeyi öğrenirken, onlara nasıl meydan okuyacağını da öğrenirler. Sınırları bulmak için, çocuklar neyi başarabileceklerini ve kaçamadıklarını görmeye çalışırlar.

Bunlar, 7 yaşındakiler için sadece birkaç ortak davranış. Bazıları onları daha sonra, bazıları da yaşayacak. Bazıları bu problemlere hiç sahip olmayacak, ancak hepsi tamamen normal olan bir dizi başka benzersiz sorun yaşayacaksınız.

Şimdi bazı ortak problemleri belirlediğimize göre, bunların nasıl çözüleceğine bakalım.

Can sıkıcı davranışı ele almak

Mükemmel bir ebeveyn yok ve özel çocuğunuz için çalışacağını önerdiğim tüm çözümler değil, olumlu kalmak ve denemeye devam etmek önemlidir. Davranış sorunları sürerse ve anormal görünüyorsa, bir uzmanla temas kurmaktan çekinmeyin.

Asıl endişeniz sizin için olmalı çocuğum, ve onun için en iyi şey onu bir davranış uzmanına götürmekse, elbette, bunu yapın. Çocuklarınız için en iyisini istemek hiçbir zaman utanç verici olmaz.

Fakat zor davranışları düzeltmek için evde neler yapabilirsiniz?

  • Pozitif kal. Çocuğunuz huzursuz ve karamsar ise, kendi karamsarlığınız durumu iyileştirmek için fazla bir şey yapmaz. Örnek olarak liderlik edin ve olumlu bir duruş sergileyin. Çocuklarına saygı duyarsan, sana saygı duyarlar.
  • Çocuklarınla konuş . Çocuğunuz şimdi kuralların neden orada olduğunu anladıkları bir yaşta. Konuşma, çocuklarınızı disipline etmeye gelince sizin tercihiniz olmalıdır. Gerektiğinde hala sert olmanız gerekir, ancak çocuklarınızı nedenini bildirmeden onları cezalandırmayın.
  • Sınırları netleştirin. Çocuklar her zaman yapmak istemedikleri şeylerden kurtulmanın yollarını ararlar ve yapılması gerekenler hakkında net talimatlar yoksa, çocuk bundan yararlanacaktır. Belirsizlikten kaçınarak ve net kurallara sahip olarak, başlangıçta birçok kötü davranışı önleyebilirsiniz.

Ebeveynlik yapmanın en iyi yolu empati kurmaktır. Yedi yaşındayken dünyayı nasıl gördüğünü hatırlamanın zor olabileceğini biliyorum, ama bir şans ver. Çocuğunuzun düşünme şeklini daha iyi anlayarak neden onun nasıl davrandığını anlayacaksınız.

Çocuğunuzun düşünce sürecini genel olarak anladıktan sonra, yapılacak en iyi hareket tarzına daha iyi karar verebilirsiniz.

Ebeveynlik kolay değildir, eski platitude ilerledikçe, hepimiz sadece çocuk yetiştiren çocuklarız. Hiçbir ebeveyn mükemmel değildir, bu yüzden mucizeler beklemeyin. Ayrıca çocuğunuzun kendi kişisi olduğunu, sonunda nasıl davranmayı seçtiklerini kendi seçtiklerini unutmayın.

Şimdi bu size pes etme ve çocuğunuzun kaçmasına izin verme özgürlüğü vermiyor, ama size biraz rahatlık vermeli. İyi bir ebeveyn, çocukları için en iyisini ister. Çocuğunuzu seviyorsanız ve elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, o zaman büyük bir ebeveyn olacaksınız.

Ek sorular

7 yaşındaki çocuğuma en iyi şekilde nasıl yardımcı olabilirim? Çocuğunuza yardım etmenin en iyi yolu onları koşulsuz olarak sevmektir. Çocuğunuzun çıkarlarına en uygun olanı ararken, mükemmel bir çözüm bulamayabilirsiniz, ama her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaksınız. 

Neden 7 yaşındaki çocuğum bu kadar enerjiye sahip?  Birkaç nedenden ötürü olabilir. Belki de 7 yaşındaki çocuğunuzun bir tür dikkat eksikliği bozukluğu vardır. Belki çok fazla tatlı yiyorlar ve daha dengeli beslenmeleri gerekiyor.

Belki de, ve bence büyük olasılıkla, 7 yaşındaki çocuklar doğal olarak sıkıntılı ve keşfe çıkmak istiyorlar. Sorun çıkarsa, yardım için bir çocuk doktoru ile konuşun.