Biliyor musun?

 • Tüm erkeklerin% 10 ila 20’sinde sperm sayısı düşüktür.
 • Erkeklerin% 2 ila 3’ü tamamen kısırdır ve sperm üretmez.
 • Üreme çağındaki bireylerin neredeyse% 15’i kısırlıktan etkilenmektedir ve bunların yaklaşık% 40’ı erkektir.

Konsept problemleri günümüz dünyasında daha yaygın hale gelmektedir. Bununla birlikte, modern ve tamamlayıcı ilaçlar, sperm sayısını arttırmada ve erkek fertilitesini arttırmada birçok çözüme sahiptir. İyiAile.com size erkek kısırlığına yönelik çeşitli tedavileri anlatıyor.

Erkekler Ne Zaman Doğurganlık İlaçları Kullanır?

Erkekler sperm sayısını ve hareketliliğini arttırmak için fertilite ilaçları kullanırlar. Erkek hormonları sağlıklı sperm üretmek için yeterli olmalıdır. Ön hipofiz, erkeklik hormonlarını ve dolayısıyla sperm üretimini kontrol etmekten sorumludur.

Kısırlık sorunu olan erkeklerin yaklaşık% 2’si sekonder hipogonadizm (hipofiz bezi hastalığı) yaşar. Hipofiz bezi iyi çalışmadığında, sperm ve testosteron üretimini önler. Bu duruma sahip olan erkeklerde sperm veya düşük sperm sayısı olmaz. Bu durum tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, sperm üretimini uyarmada verimli çalışan çok az ilaç seçeneği vardır. Bu ilaçlar ayrıca erkek kısırlık tedavisi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Öyleyse, bu ilaçların erkeklerde doğurganlığı nasıl artırdığına bir bakalım.

Doğurganlık İlaçları Erkeklerde Nasıl Çalışır?

Erkeklerde doğurganlık ilaçları aşağıdaki şekillerde çalışır:

1. Hormonal üretimi teşvik:

Kısırlık tedavisi hapları ve enjeksiyonları, sentezlenmiş hormonları veya hormon benzeri maddeleri içerir. Üreme için sorumlu farklı hormonlar arasındaki dengeyi kurarlar ve erkeklerde testosteron seviyelerini arttırırlar.

2. Semen üretimini arttırın:

Erkeklerin verimliliğini etkileyen birincil faktör, cinsel organların semen üretememesidir. Bu gibi durumlarda, ilaç, sağlıklı ve hareketli sperm üretimini arttırır. Bazı durumlarda, aynı zamanda seminal sıvı üretimini arttırır.

3. Kan şekeri seviyelerini normalleştirin:

Bazen yüksek kan şekeri, kadınlarda ve erkeklerde kısırlığa neden olur. Bu gibi durumlarda, ilaç kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve diyabetin yanı sıra kısırlığı da önler.

4. Kan akışını uyarın:

Doğurganlık ilaçları sadece üreme organlarının aktivitesini eski haline getirmekle kalmaz aynı zamanda kan akışını da uyarır. İnfertilitenin, genital bölgede zayıf kan dolaşımının bir sonucu olduğu durumlarda yardımcı olur.

5. libidoyu arttırın:

Doğurganlık ilaçları ayrıca afrodizyak özellikler içerir. Bu nedenle, erkeklerin cinsel dürtüsünü artırmaya yardımcı olur, bu nedenle çiftin cinsel yaşamını iyileştirir.

Erkekler İçin Farklı Doğurganlık İlaçları Nelerdir?

Kadınlar için reçete edilen geleneksel doğurganlık ilaçlarının çoğu, aynı hormonların ikisinde de üremeyi kontrol ettiği gibi erkeklerde kısırlığın tedavisinde kullanılır. Reçetesiz satılan en iyi doğurganlık ilaçlarından bazıları şunlardır:

 1. Klomifen steroid olmayan bir ilaçtır. Hipofiz hormonlarının, folikül stimüle edici hormonun (FSH) ve luteinize edici hormonun (LH) üretimini arttırır. Testisleri testosteron salgılamak ve sağlıklı sperm üretmek için yönlendirirler.
 2. Gonadotrofinler (hCG ve hMG) testisleri testosteron ve sperm üretmek için uyarır. Bazen yardımcı üreme teknolojileri (ART) ile birlikte kullanılırlar. Popüler markalardan bazıları Pregnyl ve Novarel’dir.
 3. Letrozol, sperm sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Sperm sayısını artıran vücuttaki testosteron seviyelerini yükseltirler
 4. Sentetik testosteron hapları, enjeksiyonları veya jelleri vücuttaki doğal testosteronun düşük seviyelerini takviye etmek için kullanılır. Jel formu hap formundan daha güvenlidir. Günümüzde, transdermal testosteron uygulamaları popülerdir.
 5. Bromokriptin, vücutta testosteron seviyelerinde azalmaya neden olan prolaktin hormonunun salınımını önler. Bu, hiperprolaktinemi nedeniyle sperm bozukluğu olan erkekler için faydalıdır.
 6. Imipramin, retrograd boşalma tedavisinde kullanılır. Spermin mesaneden penisin içine anormal boşalmasını geri alır.
 7. Antibiyotikler ve mantar önleyici ilaçlar, üreme sisteminin bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Erkeklerin Doğurganlık İlaçlarını Ne Kadar Süre Kullanmaları Gerekiyor?

Her ilacın tedavisi aynı değildir.

Klomifen tipik olarak haftada üç kez alınır. Her tedavi döngüsü üç ila altı ay boyunca devam eder. Hormonal seviyeler normale dönene kadar ilacı iki yıl düşük dozda almak güvenlidir.

Gonadotrofinler (hCG) haftada iki ila üç enjeksiyon içerir. Her tedavi döngüsü altı ay olacaktır. Sperm sayısı altı ay sonra düzelmezse, hMG rejimi tedaviye eklenir. Bu tedavi hormonal seviyeler normale dönene kadar bir ila iki yıl devam eder.

Letrozol haftada bir hap tedavisidir.

Yukarıdaki tedaviler sperm sayısını, sperma akışkanlığını, libidoyu ve doğurganlıkla ilgili çeşitli yönleri arttırmaya yöneliktir. Bununla birlikte, doğurganlıkta iyileşme şansı her durumda farklıdır.

Doğurganlık İlaçlarını Kullanırken Gebelik Şansı Nedir?

Bazı erkeklerde, doğurganlık hapları, sperm üretimini, mililitrede semen başına 15 milyona kadar arttırmaktadır. Aşağıdakilerden düşük ve işte herhangi bir sayı, hamilelik şansının birkaç ilaçla nasıl yattığını gösterir.

Klomifen ile ilgili araştırma çalışmaları azdır ve sonuçları karışıktır. Bazı çalışmalar etkili olmamakla birlikte, bazıları hamilelik oranlarında biraz iyileşme göstermiştir. Bu ilaç genellikle, güvenliği, düşük maliyeti ve kullanım kolaylığı nedeniyle reçete edilir.

Gonadotrofinler etkilidir ve neredeyse% 90 vakalarda sperm üretimi artar. Küçük bir çalışma bulgusu, spermin ortaya çıkmasının yedi ay, doğum için 28 ay aldığını göstermiştir.

Ancak, herhangi bir ilacı seçmeden önce bir doktora danışmalısınız. Hormonal ilaçlar vücudunuzun çalışma şeklini etkileyebilir.

Erkeklerde Doğurganlık İlaçlarının Yan Etkileri Var mı?

Her bir ilacın sonucu olduğu gibi her bir ilacın yan etkileri aynı olmayabilir. Yaygın olarak reçete edilen bazı ilaçların tatsız etkileri aşağıda tartışılmaktadır.

Klomifen yan etkileri genellikle hafiftir ve şunları içerir:

 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Kilo almak
 • Vizyon değişiklikleri
 • Baş dönmesi
 • Libido değişiklikler
 • Göğüs büyütme

Gonadotrofinler, aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilir:

 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı
 • Akne
 • Libido değişiklikler
 • Göğüs büyütme
 • Bromokriptin yan etkileri şunlardır:
 • Karaciğer sorunları
 • Yüksek tansiyon
 • Halüsinasyonlar
 • Karışıklık
 • Anormal vücut hareketleri

Sentetik testosteron şunlara yol açabilir:

 • Karaciğer sorunları
 • Ruh dalgalanmaları
 • Düşük enerji seviyesi

Bu nedenle, doktorun size doğru ilacı vermesine izin verin. Dahası, bazı doğurganlık tedavileri aylarca sürdüğü için, masrafları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Doğal Doğurganlık Bakımları:

Çevresel, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, bir erkeğin sperm üretimine müdahale eden sebeplerden bazılarıdır.

1. Beslenme ve diyet geliştirin:

Dengeli bir diyet gebe kalma şansınızı artıracaktır. Yemeğinizin gerekli miktarda mineral, vitamin ve demir içerdiğinden emin olun. Beslenme yetersizlikleri hormonal işleyişi bozabilir, sperm üretimini önleyebilir ve anormal ve sağlıksız spermlere yol açabilir.

 • Doğurganlığı arttırmaya yardımcı olarak taze meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller, balık, kümes hayvanları, baklagiller, fındık ve tohumlar tüketin.
 • Vücut ağırlığınızın neredeyse yarısı kadar su içirin (ons cinsinden). Örneğin, 200 pound ağırlığınız varsa, her gün 100 ons su içmelisiniz.
 • Kabak çekirdeği, erkek üreme sisteminin sağlıklı çalışması için önemli olan büyük bir çinko ve esansiyel yağ asidi kaynağıdır. Her gün yaklaşık dörtte biri ila bir buçuk kabak çekirdeği alabilir.

Yaşınız ve boyunuz için ideal olan kilonuzu korumayı deneyin.

2. Düzenli egzersiz yapın:

Düzenli egzersiz testosteron seviyelerini artırabilir. Araştırmalar düzenli olarak egzersiz yapan erkeklerin daha iyi meni kalitesi ve daha yüksek testosteron seviyelerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

Ayrıca, Amerikan Üreme Tıbbı Birliğine göre, haftada beş kez yaklaşık 45 dakika egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmenin yanı sıra doğurganlığı da arttırmak.

Ancak, doğurganlık üzerinde ters bir etkisi olabileceğinden aşırı egzersiz yapmaktan kaçınmalısınız.

Hangi egzersizin yapılacağından emin değilseniz, bir eğitmenle konuşun. Doğru egzersiz rejiminde size yardımcı olabilirler.

3. Besin takviyeleri ekleyin:

Erkek fertilite takviyelerinin sperm sayısını ve / veya hareketliliğini arttırdığı bilinmektedir.

 • C Vitamini, spermlerin birbirine yapışmasını önlemeye yardımcı olur ve doğurganlık şansını artırır.
 • Çinko takviyeleri, testosteron seviyelerini, sperm hareketliliğini ve sayısını arttırır. Günde yaklaşık 100 ila 200 miligram ekleyin.
 • Vücut, protein sindirimi üzerine arginin üretir. Sperm hücrelerinin üretilmesi için arginin gereklidir. Gıda kaynakları arasında et, kümes hayvanları, süt ürünleri, balık, kuruyemiş ve çikolata sayılabilir.
 • Sperm sayısını arttırdığı bilinen diğer besinler arasında – krom (günlük 1,000 mg), bakır (günlük 2 mg), esansiyel yağ asitleri (günlük 9 ila 12 gm), B12 vitamini (günlük 1000 mg). koenzim Q10 (günlük 400 mg), selenyum (günlük 200 mg).

4. bitkisel takviyeleri deneyin:

Bitkisel ilaçlar cinsel istek, cinsel organlarda kan dolaşımını ve genel üreme sağlığını iyileştirmede etkilidir. Bazen yan etkilere neden olabileceklerinden, bunları yalnızca reçetede kullanın. Erkek kısırlığını tedavi eden bazı otlar şunlardır:

 • Erkek tonik olarak da bilinen Ginseng (Panax ginseng), genel üreme sağlığının iyileştirilmesine ve testosteron seviyelerinin ve sperm sayısının arttırılmasına yardımcı olur.
 • Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) yukarıdakilerle aynı özelliklere sahiptir.
 • Sarsaparilla (Smilax spp.) Genel sperm sağlığını iyileştirir.
 • Astralagus (Astralagus membranacues) sperm hareketliliğinde çalışır.
 • Saw palmetto (Serenoa repens) genel erkek üreme sağlığını iyileştirir.
 • Maca kökü (Lepidium meyenii) cinsel istek ve doğurganlığı arttırır.
 • Ashwagandha (Withania somnifera), testosteron seviyelerini, sperm sayısını ve hareketliliğini arttırır.
 • Çemen (Trigonella foenum-graecum) testosteron seviyesini arttırır.
 • Puncturevine (Tribulus terrestris) testosteronun etkilerini arttırır.
 • Tedavi yöntemleri kısırlığın ya iyileştirilmesini ya da durumun hafifletilmesini sağlar. Ancak, kısırlığı önlemenin de yolları var.

Erkek Kısırlığı Önlenebilir mi?

Sadece yaşam tarzı ile ilgili doğurganlık sorunları önlenebilir:

 • Nikotin, alkol ve yasadışı uyuşturuculardan uzak tutun: sperm hareketliliğini ve morfolojisini etkilerler
 • Fazla kilolu olmaktan kaçının: sperm hücre morfolojisinde değişiklikler olacak
 • Ağır / dar kıyafetler giymek, uzun ve sıcak banyo yapmak, sauna kullanmak, bisiklete binmek, vb. Gibi testis sıcaklığını artıran şeylerden kaçının
 • Fazla stres yapmayın; kolayca strese girersen meditasyon yapmayı deneyebilirsin
 • Ağır metallere, böcek ilaçlarına ve diğer toksik maddelere maruz kalmaktan kaçının
 • Daha az sperm hareketine neden olduğu için mobil ve dizüstü bilgisayar radyasyonlarından kaçının
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçının
 • Plastik, kimyasal maddeler hormonal dengesizliklere neden olduğu için yiyecekleri, ambalajları, kapları ve şişeleri saklamak için plastik kaplar kullanmaktan kaçının
 • Ağartılmamış kağıt, kahve filtreleri, tuvalet mendilleri ve peçeteleri güvenli olduklarından kullanın
 • Klorlu musluk suyundan kaçının
 • Pestisit ve herbisitlerden kaçınmak için organik gıdaları tercih edin
 • Hormonal bozulmaya katkıda bulundukları için sentetik kozmetiklerden ve deodorantlardan kaçının
 • Yüksek oranda yağ içeren hayvansal ürünlerden kaçının
 • Kızartılmış, mangalda ve kömürü kızartılmış pişirme şekillerinden kaçının

Yapmanız gereken ilk şey, kısırlığınız için endişelenmeyi bırakmak. Gelecekteki eylem süreci hakkında sadece endişesiz bir zihin düşünebilir. Unutmayın, baba olma yeteneğiniz sizi tanımlamaz. Davranışların ve eylemlerin var! İyi düşün ve mutlu ol. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak size yardımcı olacaktır.

Paylaşmak için bir deneyiminiz var mı? Yorum bölümünde bize bildirin.