Erkeklerde kısırlık genellikle düşük sperm sayısının bir sonucudur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, mililitrede 15 milyondan fazla bir spermin sağlıklı olduğu ve bunun altında anormal olduğu sayılan bir sperm sayısı.

Düşük sperm sayısıyla ilişkili erkek kısırlığı, vitamin veya çinko eksikliğine bağlıdır, bu da birkaç diyet değişikliğinin sperm sayısını artırmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir. İyiAile.com gebe kalmaya çalışırken almanız gereken en iyi doğurganlık gıdalarını bir araya getirdi.

Sperm Sayısını Artıran Süper Gıdalar:

Bazen, spermin kalitesi de doğurganlık üzerinde etkili olabilir. Sperm sayısı düşük olan erkekler spermleri mükemmel durumdaysa hala verimli olabilirler. Sperm, canlılığını etkileyen serbest radikal hasarlarına karşı savunmasızdır. Bu nedenle, eğer spermin kalitesi düşükse, iyi bir sperm sayısına sahip olmanız iyi değildir.

Bununla birlikte, antioksidanlar bakımından zengin ve sağlıklı bir diyet yemek, meni kalitesini artırabilir ve spermlerin sayısını ve yaşayabilirliğini koruyabilir. Sperm sayısını ve sperm miktarını artıran besinler aşağıda listelenmiştir.

1. Domates

Sperm hareketliliğini, yapısını ve aktivitesini geliştirdiğine inanılan bir antioksidan olan zengin bir likopen kaynağıdır. Araştırmalar, normal domates suyu tüketiminin infertil erkeklerde sperm hareketliliğini artırabildiğini ortaya koymaktadır. Antioksidan emilimini arttırmak için pişmiş veya işlenmiş domateslere zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

2. Ceviz            

Ceviz, omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. Üreme Araştırmaları Derneği tarafından yapılan bir araştırmada, günlük 25 ons veya 70 gram ceviz tüketiminin 21 ila 35 yaş arasındaki erkeklerde sperm canlılığı, morfolojisi ve hareketliliğini arttırdığı tespit edildi. Ceviz, herhangi bir salataya veya tüketilen malzemeye atılma olarak ilave edilebilir. doğrudan atıştırmalık olarak.

3. Kabak Çekirdeği

Bunlar erkeklerde doğurganlığı artıran antioksidanlar, esansiyel amino asitler ve fitosterolleri içerir. Araştırmalar, serum testosteron seviyelerini, sperm sayısını, hareketliliği ve canlılığı artırabildiklerini buldu. Salatalara, gevreklere ve smoothie’ler üzerine çiğ ve organik kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

4. Mercimek

Mercimek, erkek doğurganlığı için çok önemli bir besin maddesi olan folik asit (folat) bakımından zengindir. Araştırmalar ayrıca folik asit alımının erkeklerde kromozomal anormallik olasılığını arttırdığını ortaya koymaktadır. Her gün mercimek tüketimi doğurganlığı artıracaktır.

5. Karpuzu

Yaban mersini, çilek, kızılcık ve böğürtlen dahil her çeşit çilek güçlü antienflamatuar ve antioksidanları quercetin ve resveratrol içerir. Sperm kalitesini, sayısını ve hareketliliğini arttırdığı bilinmektedir. Her gün bir yüzeye yapılan veya lezzetli bir muamele için yoğurt ile doldurulmuş bir avuç çilek tüketebilirsiniz.

6. Narlar

Süper besin antioksidanlar bakımından yüksektir. Araştırmalar, testosteron seviyelerini ve sperm kalitesini artırdıklarını ve cinsel dürtüyü artırdıklarını göstermektedir. Çalışmalardan biri, nar suyuyla her gün yaklaşık sekiz hafta beslenen sıçanların, sperm hücre konsantrasyonlarında bir iyileşme gösterdiğini göstermiştir.

7. Bitter Çikolata

Semen hacmini ve sperm sayısını arttırdığı bilinen amino asit L-arginin bakımından zengindir. Sperm kalitesini etkileyebilecek serbest radikallere karşı çalışan antioksidanlar da yüksektir. Her gün ufak bir bitter çikolata ısırması, sperm sayısını arttırır.

8. Sarımsak

Sarımsak, kan dolaşımını teşvik etmekten sorumlu aktif bir bileşen olan allisin içerir. Böylece kan akışı, spermi herhangi bir hasardan koruyan cinsel organlara taşınır. Aynı zamanda sperm hareketliliğini ve canlılığını artıran selenyum vardır.

9. Yumurtalar

Sperm hücrelerinin üretimini teşvik ettiği bilinen iyi bir protein ve E vitamini kaynağıdırlar. Spermleri serbest radikal hasarlarından korur ve hareket kabiliyetlerini geliştirir.

10. Havuç

Havuç, antioksidan olan beta-karoten içerir. Serbest radikalleri nötralize ederek sağlıklı spermlerin korunmasına yardımcı olurlar. Antioksidanlar ayrıca, spermlerin yumurtaya doğru yüzmesine yardımcı olarak hareketliliğini de arttırır.

11. Goji meyveleri

Parlak kırmızı meyveler güçlü antioksidanlardır. Oksidatif hasarla savaşır, erkek üreme organlarında en uygun sıcaklık seviyelerini korur ve sperm üretimini arttırır. Dayanıklılık ve ruh halini iyileştirdikleri de bilinmektedir.

12. Ginseng

Ashwagandha olarak da bilinir, geleneksel tıbbi uygulamalarda kullanılan bir afrodizyak köküdür. 66 erkeği kapsayan bir çalışmada, Asya ginsengi ekstraktının kullanımı testosteron düzeylerini ve sperm sayısını arttırdığı bulunmuştur. Ayrıca erektik disfonksiyonu tedavi ettiği söylenir. Taze veya kurutulmuş kökünden yapılan çay şeklinde alınabilir.

13. Kuşkonmaz

C vitamini bakımından çok zengin olan kuşkonmaz, spermi oksidatif hasardan korur ve sperm sayısını ve hareketliliğini artırır. Artan sperm sayısı, daha fazla spermin yumurtaya doğru yüzdüğü anlamına gelir ve üreme şansını arttırır.

14. Muzlar

Muzlarda seks hormonlarını düzenleyen bromelain adı verilen nadir bir enzim vardır. Muz ayrıca, erkeklerde dayanıklılığı artıran ve sperm üretme yeteneklerini artıran A, B1 ve C vitaminlerini içerir.

15. Yapraklı Yeşil Sebzeler

Yeşil yapraklı yeşillikler folik asit bakımından zengindir ve bu da erkek fertilitesinde belirgin bir rol oynar. Ayrıca, çalışmalar her gün yüksek düzeyde folik asit alan erkeklerin sperm anormallikleri olasılığının daha düşük olduğunu gösteriyor. Ispanak, brokoli, yeşil fasulye ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler de dahil olmak üzere sperm sayısını artırmada yardımcı olabilir.

16. Çinko Zengin Gıdalar

Çinko, spermi serbest radikallerin zararlarından koruyabilir. Aynı zamanda testosteronun östrojene dönüşmesini engelleyerek libidoyu uyarır. Testosteron seviyelerini arttırır ve sperm sayısını ve hareketliliğini arttırır.

17. İstiridye

İstiridye harika bir çinko kaynağıdır. Ayrıca, üreme sistemini uyarmada rol oynayan taurin ve glikojen gibi besinleri de içerirler. Araştırma bulguları istiridye özütünün üreme kusurlarını önlemede ve sperm üretimini arttırmada yardımcı olduğunu gösterdi

18. Et

Et ayrıca zengin bir çinko kaynağıdır. 100 gram yağsız ette yaklaşık 6.31 mg çinko bulabilirsiniz. Diğer çinko kaynakları arasında kırmızı et, arpa, balık ve kabuklu deniz ürünleri bulunur.

19. Çemen otu

Azalmış libido ve düşük sperm sayısı için geleneksel bir çaredir. Bir çalışma, çemen tohumlarından, 12 hafta boyunca tatbik edilen yenilikçi bir patentli ekstrenin semen ve sperm sayısını arttırdığını göstermiştir.

20. Zeytinyağı

Düzenli olarak zeytinyağı tüketimi, meni ve sperm sayısını artırır. Kötü kolesterol seviyelerini düşürerek, böylece testislere giden oksijen akışını uyararak ve sağlıklı sperm oluşumuna izin vererek etki eder.

Yukarıdaki yiyecek listesi kapsamlı değildir. Çinko yönünden zengin diğer yiyecekleri içeren A, B12, C vitaminleri ve folat, testislerde sağlıklı sperm üretimini teşvik eder. Bir aileye başlamayı planlıyorsanız, bir diyetisyene görün ve sağlığınızı planlayın. Sağlıklı bir diyet vücudunuzu ve zihninizi taze tutar ve bunun bir afrodizyak olabileceğini düşünür.

Buradaki listemize ekleyecek daha verimli yiyecekleriniz var mı? Yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Yukarıda belirtilen doğurganlık besinlerinin iyi kontrol edilen çift kör çalışmalarla kanıtlanmadığını unutmayın.