En iyi taşınabilir su filtresini kullanmak, yürüyüş ve kamp deneyiminizi önemli ölçüde artıracaktır. Öncelikle, bir filtre kullanmaya başladığınızda, herhangi bir zamanda yanınızda çok su bulundurmanız gerekmez.

Filtreyi, kullandıkça su alıcınızı doldurmak için kullanabilirsiniz. İkincisi, seyahat masraflarınızı gerçekten düşüreceksiniz. Yolculuğun başında fahiş fiyatlarla su almak yerine, seyahatinizde karşıladığınız suyu içilebilir hale getirmek için filtreyi kullanabilirsiniz.

Ve en iyisi, aşağıdaki portatif su arıtma cihazı incelemelerinde sunduğumuz modeller, neredeyse her tatlı su kaynağını içilebilir hale getirebilir.

Aşağıdaki makalede, koşuda kullanabileceğiniz en iyi taşınabilir su filtrelerinden bazılarına göz atıp, artılarını ve eksilerini ortaya koyuyoruz.

Satın Alma Rehberi: Taşınabilir Su Filtresi Nasıl Alabilirsiniz

Temiz su içmek, bulunduğunuz yer ne olursa olsun, önceliklerinden biri olmalıdır. İster dağda kamp yapın, isterse yabancı ülkelerde seyahat edin, içtiğiniz suyun temiz ve sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Taşınabilir su filtreleri bu soruna kolay bir çözüm sunar. Bu modeller sırt çantasına sığacak kadar küçüktür ve her su kaynağını temizleyecek kadar verimlidirler.

Ancak doğru portatif su filtresini bulmak, zaman göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Piyasada pek çok model var ve hangisinin diğerinden daha iyi performans gösterdiğini söylemek zor. Sonraki bölümde, bir su filtresinin nasıl seçileceğini, bir su filtresinin nasıl çalıştığını ve seyahat ederken neden böyle bir filtre kullanmanız gerektiğini açıklıyoruz.

Taşınabilir Su Filtresi Alırken Dikkat Edilecek En Önemli 5 Şey

Portatif bir su filtresi veya su arıtıcı için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. İşte aramanız gerekenler

1.    Ağırlık

Eğer seyahat ederken taşımak için rahatsız edici ise, taşınabilir bir su filtresi satın almanın hiçbir anlamı yoktur. Bir modele karar vermeden önce her zaman filtrenin ağırlığını göz önünde bulundurmalısınız. Taşınabilir su filtrelerinin çoğu küçük ve küçüktür, ancak ağırlıkları tasarımlarına, kullanılan filtreleme teknolojisine ve yapı malzemelerine göre değişebilir.

2.    Filtrasyon hızı

Her portatif su filtresi, kirleticileri belirli bir oranda sudan uzaklaştırır. Bazıları her dakika birkaç ons temiz su üretirken, diğerleri aynı zaman aralığında yaklaşık 20 ons su üretebilir. Suyu hızlı bir şekilde filtreleyebilen bir ünitenin kullanılması, büyük bir grup insanla seyahat etmeyi veya kamp yapmayı planlıyorsanız, avantaj olabilir.

3.    Filtre Kapasitesi

Beğenin ya da beğenmeyin, her filtre kartuşunun sınırlı bir ömrü vardır. Bazı modeller birkaç gün sürebilir ken, diğerleri birkaç hafta hatta aylarca iyi sonuçlarla kullanılabilir. Bununla birlikte, en yüksek kalitede portatif filtreler uzun ömürlü filtre kartuşları kullanır. Bazı modeller tek bir kartuşla 264 galon suyu filtre etmenize izin verirken, diğerleri 100.000 galon kirli suyu temizler.

4.    Kullanım kolaylığı

Küçük ve kompakt olmalarına rağmen, tüm taşınabilir su filtrelerinin kullanımı kolay değildir. Bazı modellerde ayrıntılı kurulum ve hazırlama talimatları bulunur ve seyahat ederken doğru bir şekilde ayarlandığından emin olmak için seyahat ederken yanınıza almanız gerekebilir. Diğer modellerin kullanımı son derece basittir ve içlerinden su çekip, bir saman kullanıyormuş gibi içmemiz gerekir.

5.    Maliyet

Bütçenize uygun bir su filtresi bulmanın en iyi yolu, bir tanesine göz atmaya başlamadan önce bir bütçe belirlemektir. Satın alabileceğiniz diğer tüm ürünler gibi, içme suyu filtreleri de farklı fiyatlara gelir ve en pahalı modeli satın almak en iyi modeli almanızı garanti etmez. Çok sayıda verimli model ucuz fiyatlarla gelir, böylece küçük ve işlevsel bir üniteyi mükemmel bir fiyata alabilirsiniz.

Taşınabilir Su Filtresi Çeşitleri

Kısa incelemelerinde görebileceğiniz gibi, birden fazla taşınabilir su filtresi türü vardır. Her ne kadar benzer sonuçlara yol açsalar da, her tür suyu kendi şekilde filtreler. Nasıl yaptıklarını ve her bir filtre türünü kullanmanın artılarını ve eksilerini gözden geçirelim.

1.    Saman Filtreleri

Saman suyu filtreleri, şu anda mevcut olan en hafif taşınabilir filtrasyon çözümüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, bu filtreler genellikle aşırı büyük payetlere benzer ve aynı zamanda payet gibi çalışırlar. Bu filtreleri kullanmak için, sadece su kaynağına yaklaşmanız ve pipet içinden su çekmeniz gerekir.

Normal bir pipetin aksine, filtre çalışması için daha güçlü bir çekme gerektirir, ancak filtreleme işlemi gerçekten kolay ve kolaydır. Saman filtreleri içi boş elyaf zardan yapılmış kartuşlar kullanır. Bu lifler birbirine sıkıca dokunmuştur, bu nedenle su, çizdiğiniz asıl pipete ulaşmadan önce birçok lif katmanından geçmelidir. Lifler ayrıca çok gözeneklidir, ancak liflerdeki delikler çok küçüktür.

Membranların çoğu 0,2 mikron genişliğinde delikler kullanır, bu yüzden 2 cm’lik bir delik daha küçüktür. Su deliklerden içinden pipete geçer, ancak sudaki tüm bakteri, virüs ve parazitler delikten daha büyüktür ve tuzağa düşecek ve giremeyeceklerdir.

Temel olarak, suda yüzen tüm elementler geçemeyecek kadar büyüktür, bu nedenle içmeye bıraktığınız su kalıntı veya bakteri içermez

Artıları

 • Tüm tortu ve kalıntıları verimli şekilde temizler
 • Suyun tadına ve kokusuna neden olan partikülleri temizler
 • Bakterileri, virüsleri, protozoaları, parazitleri etkin bir şekilde temizler

Eksileri

 • Membrandaki delikler zamanla döküntü, tortu ve bakteri ile tıkanır, bu yüzden onları değiştirmeniz gerekir.
 • Klor, ağır metaller ve farmasötikler gibi çözünmüş kirleticilerin giderilmesinde çok verimli değildir

2.    Pompa Filtreleri

Pompa filtreleri çok küçük değildir, ancak çok fazla yer kaplamadan sırt çantasına sığacak kadar küçüktürler. Filtreleri kullanmak için su hattına bir kurşun hat ve bir su alıcısına başka bir hat bağlamanız gerekir. Suyu çekmek için küçük bir el pompası kullanıyorsunuz.

Şimdi, bazı pompa filtreleri seramik filtrelere dayanmakta, bazıları elyaf filtreleri kullanmaktadır ve bazıları bu filtreleme tekniklerinden birini aktif karbon filtresi, hatta bir blok aktif karbon ile birlikte kullanmaktadır. Fiber filtreler tam olarak saman filtrelerinin içi boş membran filtreleri gibi çalışır ve mekanik olarak kirleticilerin içme suyuna ulaşmasını engeller. Seramik filtreler ayrıca mekanik filtrasyon sağlar. Bu filtreler de gözeneklidir ve yüzeyleri genellikle 0,5 – 1 mikron deliklerle kaplanır. Su küçük deliklerden geçer, fakat tüm kirletici maddeler tıkanır. Seramik filtre kullanmanın avantajlarından biri, suyunuzu kirletebilecek asbestleri durdurabilmeleridir.

Bununla birlikte, bir dezavantaj, bazı bakterilerin seramik filtreden geçip suyunuzda kalacak kadar küçük olmasıdır. Diğer bir dezavantaj, seramik filtrenin organik bileşiklerin suyu kirletmesini engellenmesidir. Bu nedenle bazı üreticiler aktif karbon filtresi ile birlikte kullanıyor. Aktif karbon, karbon atomları arasında milyonlarca çok küçük gözeneklere sahiptir. Aktif karbonun her bir gramı 2.000 metrekareye kadar bir yüzey alanı sunar ve sudaki kirletici maddeler bu yüzeyde tutulur. İşte aktif bir karbon filtre kullanmanın artıları ve eksileri.

Artıları

 • Suyun kokusunu ve tadını iyileştirir
 • Genellikle aktif karbon filtrenin yılda sadece bir kez değiştirilmesi gerekir.
 • Sudaki faydalı mineraller bu filtre ile yok edilmez

Eksileri

 • Filtrenin kendisi, gerektiğinde değişmezse, kapana kısılmış bakteriler için üreme alanı olabilir.
 • Karbon granüllerinde bulunan gözenekler büyüktür ve bazı bakteri türlerini durduramazlar

3.    Şişe Filtreleri

Şişe filtreleri, içme suyunuzu filtrelemeniz gerekmediğinde bile faydalı olma avantajına sahiptir. Şişenin filtre kartuşunu kolayca çıkarabilir ve su kaynağınızın güvenli ve sağlıklı olduğundan emin olduğunuzda normal bir içme şişesi olarak kullanabilirsiniz.

Büyük olasılıkla kontamine olmuş bir su kaynağından içmeniz gerektiğinde, filtre kartuşunu kolayca takıp şişeyi filtre olarak kullanabilirsiniz. Çoğu şişe filtresi suyu temizlemek için fiber filtrelere dayanır, ancak bazı modellerde bunun yerine katı bloklu aktif karbon filtreleri kullanılır.

Fiber filtreleri kullanan modeller, daha önce tanımladığınız saman filtreleri gibi çalışır, ancak pipeti bir su kaynağına batırmak yerine, aslında şişeyi kirli su için bir alıcı olarak kullanıyorsunuz. Kamış kirleticileri filtreleyici ve sadece temiz suyun ağızlığa ulaşmasına izin verecektir. Şimdi, suyu temizlemek için aktif karbon blok filtre kullanan modeller, daha önce tarif ettiğimiz teknolojiye benzer bir teknolojiyi kullanıyor, ancak daha iyi.

Bu durumda, aktif karbon eşit bir matris oluşturmak için işlemden geçirilmiş ve sıkıştırılmıştır. Bu, aktif karbonun daha fazla kimyasal emmesine ve gözeneklerinin boyutunu azaltmasına, bakteri ve parazitlerin yakalanmasında daha verimli olmalarına olanak sağlayacaktır.
Artıları

 • Sudaki ağır metalleri, arsenik ve diğer tehlikeli kirleticileri etkili bir şekilde azaltın.
 • Bakterilerin ve virüslerin içme suyunuza ulaşmasını etkili bir şekilde engeller
 • Yararlı minerallerin suda kalmasını sağlar

Eksileri

 • Florür ve nitratlar gibi çözünmüş tuzlar azalmaz
 • Kadmiyumu azaltmaz

4.    Yerçekimi Filtreleri

Yerçekimi su filtreleri, kampçılar, trekkers ve acil durum hazırlayıcıları için mükemmeldir, çünkü çalışmak için elektrik veya sabit su kaynağına ihtiyaç duymazlar. Bu modeller temiz suyun hazır olmadığı uzak bölgelerde seyahat etmeyi sevenler için mükemmeldir. Bu su filtreleri genellikle üst üste yerleştirilmiş iki kaptan yapılır.

Bu filtreyi kullanmak için, ilk kaba su dökün. Yerçekimi çekme sayesinde, su bazı filtre ortamlarından geçer ve aşağıya yerleştirilen diğer kapta sona erer. İkinci kap, su alıcınızı tekrar doldurmak için kullanabileceğiniz bir musluğa sahiptir.

Yerçekimi filtreleri genellikle suyu temizlemek için seramik ve aktif karbon filtrelerinin bir kombinasyonuna dayanır. Bu filtre ortamlarının yapışık etkisi sayesinde, üretilen su çok temiz ve zararlı kirletici maddeler içermez.
Artıları

 • Sudaki bakteri, virüs, protozoa ve parazitleri verimli bir şekilde temizler
 • Suyu etkileyebilecek bazı herbisitleri, böcek ilaçlarını ve insan yapımı diğer kirleticileri çıkarabilir
 • Sudaki kloru filtreleyebilir
 • Filtre kartuşları bir yıla kadar sürebilir

Eksileri

 • Diğer su filtreleri tiplerinden daha büyük
 • Birden fazla parçadan yapılmış
 • İlk kap, uygun şekilde toplanmadığı takdirde ikincisini kirletebilir

5.    UV Filtreleri

Kampçılar veya yürüyüşçüler tarafından çok sık kullanılmasalar da, orada bazı iyi UV portatif su filtreleri var. Bu modeller pillerle çalışır, bu nedenle daha yüksek işletme maliyetlerine sahip olurlar. UV filtresi kullanmanın avantajlarından biri, bakteri ve parazitlere karşı çok etkili olmalarıdır.
Artıları

 • Suyun kokusunu ve tadını iyileştirin
 • Hızlı çalışır
 • Yararlı mineraller sudan çıkarılmaz
 • Bakterilere, virüslere, protozoalara ve parazitlere karşı etkili

Eksileri

 • Pillerle çalıştırın
 • Su kirlendikçe etkinlikleri azalır. Sudaki tortu ve kalıntı, filtrenin etkisini olumsuz yönde etkileyebilir
 • Ağır metalleri veya klor gibi kimyasalları etkilemez

Su Filtreleri veya Su Arıtma Cihazları

Çoğu insanın su filtreleri ve su arıtma cihazlarını birbirinin yerine kullanabileceği terimler olarak kullanmasına rağmen, aslında aynı anlama gelmiyor. İşte bunların her birinin nasıl farklı olduğunun kısa bir tanımı.

·        Su filtreleri

Su filtreleri temizleyicilere göre daha popülerdir ve bunun nedeni daha kullanışlı olmadıklarından daha sık olmalarıdır. Bu filtreler, suda bulabileceğiniz kirleri gidermeye veya azaltmaya yardımcı olur.

Tem İzleyebilecekleri veya azaltabilecek leri safsızlıklar demir, nikel, kurşun, cıva, klor, krom, bakır ve daha fazlasını içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Sudaki bütün bakteri ve virüsleri yok etmelerine rağmen, su filtreleri sayılarını etkili bir şekilde azaltabilir ve belirli bakteri türlerini tamamen yok edebilir.

·        Su Arıtıcıları

Genel bir kural olarak, su arıtma cihazı terimi, sudaki tüm bakteriyel, viral ve parazit kirletici maddeleri çıkarabilen birimleri ifade eder. Bu modeller içme suyundaki bakteri, virüs, protozoa ve parazitleri temizlemede harika bir iş çıkarır, ancak diğer kirleticileri temizlemezler. Bu yüzden su arıtıcıları bulmak daha zor.

Çoğu üretici, bir su filtresi ile birlikte çalışan temizleyicileri geliştirmeyi tercih eder, bu nedenle geliştirdikleri modeller hem bakterileri hem de çökeltileri ve suyu kirleten bilecek kimyasalları çıkarabilir.

Kamp ve Yürüyüş İçin Su Arıtma

Görebileceğiniz gibi, birçok su filtresi türü var, ancak her olası senaryoda hepsi verimli mi? Backpacker türleri açısından en iyi backpacker su filtrelerinden bazılarına göz atalım .

 • Wilderness Backpacker – Vahşi doğada çok zaman geçirmekten hoşlanan insanlardan biriyseniz, açık havada çok fazla zaman geçirmeyi planlıyorsunuz, muhtemelen su filtreleme çözümüne ihtiyaç duymadığınızı biliyorsunuzdur . Tabii, suyun kaynatılması da bir işlem şeklidir, ancak suyun kaynatılması en etkili arıtma çözümü değildir. Pompa suyu filtreleri vahşi doğadaki sırt çantalı gezginler için harikadır çünkü kısa sürede büyük miktarda suyu filtreleyebilir ve günlük su miktarınızı birkaç dakika içinde paketleyebilme imkanı sunar.
 • Ultralight Backpacker – Trekking ve doğa yürüyüşü yapmaktan hoşlanıyorsanız, ancak turistik yerleri keşfederken büyük bir sırt çantası taşımaktan hoşlanmıyorsanız, bir saman veya şişe filtresi kullanmanız gerekir. Bu modeller her sırt çantasına sığacak kadar küçüktür. Aslında, bu filtre türlerinin her ikisi de büyük olasılıkla bir cebe sığacak, ya da basitçe ellerinizde taşıyabilirsiniz.
 • Araba Kampçısı – Arabalarıyla kamp yapmaktan hoşlananlar genellikle bunu arkadaş ve aile eşliğinde yaparlar. Bu nedenle, çok miktarda suyu temizleyebilen bir su filtresine ihtiyaç duymamasından daha fazla sık sık kaynaklanırlar. Araba kampçıları için mükemmel modeller, yerçekimi su filtreleri veya pompa filtreleri dir. Bu modellerin ikisi de iyi bir çıktıya sahip ve her gün birden fazla kişinin susuzluğunu gider biliyorlar
 • Gündüz Hiker – Gündüz yürüyüşçü genellikle hafif seyahat eder. Bazıları bir sırt çantası bile taşıyabilir ve eğer yaparlarsa sırt çantası genellikle küçük ve küçüktür. Bu yüzden günlük yürüyüşçüler için en iyi modeller saman veya filtrelenmiş su şişeleri dir.
 • Kentsel Hiker – Kentsel bir avcıysanız , temiz ve sağlıklı suya kolay erişim sağlamayan dünyanın bazı bölgelerinde olabilir . Bu durumda, maddeyi kendi elinize almalı ve suyu giderken temizlemelisiniz. Kentsel yürüyüşçüler için doğru taşınabilir su filtresi seçenekleri, gruplar halinde seyahat edenler için pompa filtreleri ve yalnız seyahat edenler için saman veya şişe filtreleridir.

Diğer su filtrelerinin de yarı fiyatına bir DIY su filtresi de yapabilirsiniz .

Neden Sırt Çantasıyla Su Filtresine İhtiyacınız Var?

Bir vahşi veya şehir gezgini olsanız da, temiz ve sağlıklı suya erişebilmek en büyük önceliğiniz olmalıdır. Çok az şey kirli su kadar zararlı olabilir. Tabii ki, kötü bir şeyler yiyebilirsiniz, ancak açlığınızı kolayca giderirken, su kullanmadan da çalışabilirsiniz.

Ve ne yazık ki, arıtılmamış veya arıtılmış sularda bulabileceğiniz birçok zararlı unsur var. İşte en sık rastlanan su kirleticilerin bir listesi

 • coli – E. coli enfeksiyonları ateş, kusma, karın ağrısı ve diyare neden olur. Belirtiler hemen ortaya çıkabilir veya kontaminasyondan sonraki bir hafta içinde ortaya çıkabilir
 • Giardia Lamblia – Galiba muhtemelen giardiasis duymuşsunuzdur. Giardiasis, bulantı, mide krampları ve ishale neden olur. Belirtiler genellikle kontaminasyondan sonraki iki hafta içinde ortaya çıkar
 • Salmonella – Salmonella enfeksiyonu, ateş, ishal, bulantı, kas kramplarına yol açar. Belirtiler kontaminasyondan sonraki 3 gün içinde ortaya çıkabilir
 • Hepatit A – Hepatit A, suda bulunabilecek bir virüsten kaynaklanır. Enfeksiyon mide bulantısı, mide ağrısı, ateş ve sarılık ile sonuçlanabilir. Belirtiler genellikle kontaminasyondan sonraki 28 gün içinde ortaya çıkar.
 • Legionella pneumophila – Bu bakteri, Lejyoner hastalığı olarak bilinen enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon ateşe, kas ağrısına, öksürüğe ve tedavi edilmezse ölüme neden olabilir.

Bunları da beğenebilirsin: Su Filtresi Sürahi Yorumlar

Son olarak

Taşınabilir su filtresi incelemelerinde ve kapsamlı satın alma kılavuzunda görebileceğiniz gibi , ne arayacağınızı öğrendikten sonra doğru olanı bulmak çok zor değildir. Bu modlar kolayca kurulabilir ve kullanıma hazır hale getirilebilir ve neredeyse tüm tatlı su kaynaklarını temiz içme suyuna dönüştürürler.

En iyi sırt çantasıyla su filtresini ararken yapmanız gereken ilk şey , onu nasıl kullanmanın daha muhtemel olduğunu düşünmektir. Kentsel bir kaşif iseniz, küçük bir model satın almaktan daha iyi olabilirsiniz.

Ancak, bir kamp su filtresi arıyorsanız, daha iyi bir filtreleme oranı sunan bir model seçmek daha iyi olacaktır.