En iyi tezgah üstü su filtreleri hayatınızı daha iyi hale getirebilir. Bu filtrelerin kullanılması, içme suyunuzdaki kirleticileri ortadan kaldıracaktır. Ancak, bu su filtrelerinden bazılarını kullanmanın da kilo kaybını artırabilir ve bağışıklık sisteminizi artırabileceğini biliyor muydunuz?

Tezgah üstü su filtreleri kullanmak, yalnızca suyunuzdaki kirleticileri ve zararlı kimyasalları gidermekle kalmaz, aynı zamanda içme suyunuzu alkalize eder, sağlığınız için daha iyi yapar ve kilo kaybı için en uygun hale getirir.

Aşağıdaki makalenin ilk bölümünde, 2019 tarihli tezgah üstü su filtresi incelemelerini sunuyoruz ve artılarını ve eksilerini ortaya koyuyoruz.

İkinci bölümde, ihtiyaçlarınız için doğru modeli nasıl seçeceğinizi ve evinizde bir su filtresi kullanmanın avantajlarını açıklıyoruz.

Piyasada birçok tezgah üstü su filtresi bulunmaktadır ve hepsi devrimci ve en iyisi olarak pazarlanmaktadır. Bu, bir model seçmeyi zorlaştırabilir ve hatta bazen sinir bozucu olabilir.

Bu nedenle bu su filtresi satın alma rehberini oluşturmaya karar verdik. Aşağıdaki bölümde, bir tezgah üstü su filtresinin nasıl seçileceğini, satın almadan önce nelere dikkat edileceğini ve bu tür bir model kullanmanın avantaj ve dezavantajlarını öğreneceksiniz.

Tezgahüstü Su Filtresi Satın Almadan Önce Neler Dikkat Edilmeli?

1.    tip

Tezgah üstü su filtresi almadan önce düşünmeniz gereken ilk şey, ne tür bir filtre kullanmak istediğinizdir. Temel olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz iki tür su filtresi vardır.

 • Su Filtresi Sürahi– Bu modeller musluğuna bağlı değildir, ancak suyunuzu filtrelemede hala çok etkili olabilirler. İlk başta görünmese de, musluğuna bağlı olmayan bir su filtresinin kullanılması, özellikle lavabonun tezgahı dar veya küçük olduğunda, birçok avantajı olabilir. Bu, su filtresini başka bir cihazda olduğu gibi başka bir tezgahın üzerine koymanıza izin verecektir. Bu su filtreleri, birini ofis ortamında veya küçük bir işletme için kullanmak isteyenler için mükemmeldir. Bununla birlikte, bu filtrelerin kullanılması, suyu filtrelemek için periyodik olarak doldurmanız gerektiğinden, daha fazla acele olma eğilimindedir.
 • Musluk Filtreleri– Adından da anlaşılacağı gibi, bu modeller doğrudan musluk için bağlanır. Suyu filtrelemede çok sevimlidirler ve kullanımı kolaydır. Bu modelleri kullanmanın da avantajları vardır ve kullanımı sürahilere göre daha kolay olduklarından, siz ve ev üyeleriniz diğer modellerden daha sık kullanabilirsiniz. Musluk filtrelerinin çoğu, musluğunuzun havalandırıcısına kolayca bağlanır ve birkaç dakika içinde bunları monte edebilirsiniz. Bu modellerin kullanımı kolay olsa da, onları kullanmanın olumsuz yönlerinden biri ne kadar su filtrelediklerini söyleyememektir, bu nedenle periyodik bakımlarını yapabilirsiniz.

2.    Boyut

Su filtresinin boyutunu da dikkate almalısınız. Bir musluk filtresi için giderseniz, seçtiğiniz modelin, tezgahın üzerine ya da lavabonun üzerine, musluğun yanına sığacağından emin olun. Bu aynı zamanda sürahi filtreleri için de geçerlidir. Bu filtrelerin bazıları küçük bir kapasiteye sahiptir, bu yüzden hemen hemen her yere sığarlar. Diğerleri o kadar büyüktür ki çok fazla yer kaplarlar, bu yüzden onları önceden nereye koyacağınızı bildiğinizden emin olmalısınız.

3.    Filtrasyon Kapasitesi

İncelediğimiz tüm su filtreleri kötü kokuları, kötü tadı, tortuyu ve bazı ağır metalleri temizleyebilir. Bununla birlikte, filtrelerin tümü, aynı elementlerin su içerisinde çıkarılmasında eşit derecede verimli değildir. Bazı modeller klorin giderilmesinde diğerlerinden daha iyidir. Bazıları kloraminleri kaldırabilir, bazıları ise çıkaramaz. Bazıları kirleticilerin çoğunu çıkaracak, ancak sudaki faydalı minerallerin bazılarını da kaldıracaklar. Bu nedenle, filtrenin hangi unsurları içme suyundan çıkarması gerektiği hakkında genel bir fikriniz olmalıdır. Su test kitini kullanarak bunu kolayca öğrenebilirsiniz. Bu kitler size suyun pH’ını söyleyecek ve ayrıca suyun sertliğini, ağır metal konsantrasyonunu ve diğer değerlerini ölçeceklerdir. Sudaki en zararlı şeylerin hangisi olduğunu öğrendikten sonra, bunları giderebilecek bir su filtresi arayın.

4.    Fiyat

Ayrıca bir su filtreleme sistemi için ne kadar ödemek istediğinizi de düşünmelisiniz. Piyasada binlerce filtre sistemi yoksa yüzlerce insan var ve çoğu farklı fiyatlardan geliyor. Ancak, en pahalı olanların en iyisi olduğunu düşünmelisiniz, çünkü durum böyle olmayabilir. Su filtresi hakkında genel bir fikir edinmek zor.
Bazı modeller ağır metalleri uzaklaştırmakta daha iyidir, bu nedenle suyunuz ağır metallerle kirlenmiş, sizin için daha iyi olacaktır. Diğerleri pestisitleri ve ilaçları çıkarmada iyidir, bu nedenle suyunuzda bir miktar olabileceğini biliyorsanız, bunları kullanmaktan daha kloraminlerin çıkarılmasında daha pahalı fakat daha uygun bir modele göre daha iyi olabilirsiniz.

5.    Bakım

Bir su filtresi takmak, birini kullanmanın ilk adımıdır. Ne yazık ki, hangi modeli seçerseniz seçin, ihtiyaç duyduğu düzenli bakımdan kaçamazsınız. Her filtre bir noktada maksimum kapasitesine ulaşacaktır. Su filtresini maksimum kapasitesinin üzerinde kullanırsanız, su musluğundan aldığınız kalite ile aynı kalitede olacaktır. Bazı modeller dört ayda kapasiteye ulaşırken, diğerleri 12’de ulaşacak. Ünitenin maksimum filtreleme kapasitesi başlangıç ​​fiyatından nadiren etkileniyor.
Aslında, dört ayda bir filtre değişikliğine ihtiyaç duyacak bazı pahalı modeller varken, daha ucuz modeller sekizde ihtiyaç duyacaklar. Filtre değişikliği pahalı olabilir. Bazı modellerde içme suyunuzu temizlemek için arka arkaya 4 filtre kullanılır ve sonunda hepsini değiştirmeniz gerekecektir. Bir filtre değişiminin ne kadara mal olacağını ve bir su filtresi modeline karar vermeden önce ne sıklıkta yapmanız gerektiğini bildiğinizden emin olmalısınız.

6.    Damak zevki

Su filtreleri daha sağlıklı içme suyu üretse de, suyun tadı kötü olduğundan şikayet eden insanlarla karşılaşmak nadir değildir. Bazı insanlar, klorlu su içmeye çalışmaları ve suyun klorsuz içmeye alışmaları zor olduğu için suyun tadı veya farklı olduğunu söyleyebilirler.
Dikkate almanız gereken bir diğer husus, su filtresi in, suyumuzdaki sağlıklı minerallerin bir kısmını giderebileceğidir. Suyunuz sert ise kireçtaşı oluşturan mineraller büyük miktarda kalsiyum ve magnezyum içerir.
Bununla birlikte, kireçtaşından kurtulmak zor olsa ve lavabonuzun özelliğini bozsa bile, sert su içmek yıllarca alışmış olduğunuz bir şeydir. Bazı su filtreleri o kadar verimlidir ki içme suyundaki kalsiyum ve magnezyumun çoğunu temizler.
Ancak, bu unsurları kaldırarak, filtreler kesinlikle tadını da değiştirecektir. Ve sadece suyun tadı farklı olmayacak. Su daha az mineral içerecek, bu yüzden de farklı hissedecek.
Bu durumu önlemek için, içme suyunuzu remineralize edici su filtreleri aramalısınız. Bu modeller, içme suyunuza magnezyum ve kalsiyum ekleyerek aynı zamanda daha lezzetli ve daha sağlıklı hale getirecek özel bir filtre kullanır.

7.    Kullanım kolaylığı

Genel bir kural olarak, musluk suyu filtrelerinin kullanımı sürahi su filtrelerine göre daha kolaydır. Sebeplerden biri pozisyonları. Sürahi su filtrelerinden farklı olarak, musluk filtrelerinin lavabosuna ve musluğa yakın monte edilmesi gerekir. Filtreyi kullanmak için, sadece bir düğmeyi açıp musluğu açmanız yeterlidir. Bu kadar basit.
Öte yandan, filtre sürahi lerinin kullanımı daha zordur. Filtrelenmiş sudan yararlanmak istiyorsanız , su filtresinin kabının sık sık doldurulduğundan emin olmanız gerekir. Bazı modellerde 5 galonluk depolama kapasitesine sahip kaplar kullanıldığı için bunu yapmak zor olmayabilir.
Ancak yoğun bir evde veya ofiste, 5 galon su bile oldukça hızlı tükenebilir. Parlak tarafta, su filtresi sürahi lerinin kullanılması kendi avantajlarına sahip olabilir. Sürahiye taze kesilmiş meyve ve sebzeler ekleyebilir ve normal bir sebze yerine, daha sağlıklı olacak şekilde demlenmiş su içebilirsiniz.

8.    Alkali Su

Bazı su filtreleri, suyunuzu daha alkali hale getirme yeteneğine sahiptir. Alkali su yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, sindirim sisteminize yardımcı olur, cildinizi nemlendirir ve kilo kaybını artırır. Bazı su filtreleri, içme suyunuzu daha alkali hale getirmek için özel filtre kartuşları kullanır; bu nedenle, bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, bunun için bir model arayabilirsiniz.

Tezgahüstü Su Filtresi Almak İçin 4 Adım

En iyi tezgah üstü su filtresini seçtiğinizden emin olmak için izlemeniz gereken birkaç adım vardır .

 • Bir Fiyat Aralığı Belirleyin– Birini aramaya başlamadan önce bir su filtreleme sistemine ne kadar yatırım yapmak istediğinize karar vermelisiniz . Bunu yapmazsanız, tavşan deliğinden düşme ve bir modelde olmanız gerekenden daha fazla harcama riski vardır.
 • Suyunuzu Test Edin – Su filtresi almadan önce yapmanız gereken ikinci şey, suyunuzu test etmektir. İçme suyunuzu test etmek için kullanabileceğiniz çok sayıda su kiti var ve bunların çoğu uygun fiyatlarla geliyor. Bazı modeller, suyunuzun böcek ilacı, bitki öldürücüler ve ilaçlarla kirlenip kirlendiğini bile söyleyebilmektir, ancak bunlar daha pahalı olma eğilimindedir. Ancak, suyunuzun bu maddelerle kirlenebileceğinden şüpheleniyorsanız, yine de test etmelisiniz.
 • Kirletici Maddelerin Araştırılması– Suyunuzdaki kirleticilerin hangileri olduğunu öğrendikten sonra, hangisinin daha zararlı olduğunu bulmak için çevrimiçi hızlı bir araştırma yapmanız gerekir. Bazı durumlarda, bu açık olabilir, çünkü herkes kurşunun klorden daha zararlı olduğunu söyleyebilir, ancak bazılarında daha karmaşık olabilir. Ancak, nitratlar ve kloraminler arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız, fark çok açık olmayabilir. Öyleyse araştırmanı yap.
 • Uygun Bir Model Bulun– Artık hangi kirleticilerin suyunuzda olduğunu, hangilerinin en zararlı olduğunu ve yaklaşık miktarlarını bildiğinize göre, çoğunu durdurabilecek bir su filtresi aramanız gerekir. Bulduğunuz su filtrelerinden hiçbiri su kaynağındaki tüm kirleticileri çıkaramazsa, en iyi yaklaşım en zararlı olanları çıkarabilecek olanı seçmek olacaktır.

Tezgah Su Filtresi: Avantaj ve Dezavantajları

Tezgahüstü Su Filtrelerinin Avantajları

Tezgah üstü su filtreleri birçok avantaj sağlar . İşte en önemlilerinin listesi

 • Ucuz – Tezgah tipi su filtreleri ucuzdur. Bu modeller, diğer filtreleme çözümlerinin fiyatının sadece bir kısmını tutar ve iyi sonuçlar sunar.
 • Fazla Yer Alma– Tezgah üstü su filtrelerinin küçük olduğunu söyleyemeyiz, çünkü bunlar yalan söylerdi. Bazı modellerde 5 galon depolama kapasitesine sahip alıcılar bulunur ve bu modeller küçük değildir. Bununla birlikte, tezgah üstü filtreler piyasada bulunan en kompakt su filtreleme çözümlerinden bazılarıdır.
 • Kolay Kurulum – Tezgah üstü su filtrelerinin montajı kolaydır. Musluk modellerinin musluğuna bağlı olması gerekir ve kullanıma hazırdır. Su filtresi sürahi lerinin montaja bile ihtiyacı yoktur, bu daha çok bir montaj işlemidir. Filtre kartuşlarının doğru yerlerinde olduğundan emin olmanız ve bunları kullanmanız gerekir.
 • Verimli – Kompakt boyutlarına rağmen, tezgah üstü su filtreleri gerçekten verimlidir. İncelediğimiz tüm modeller, enkaz, kötü koku ve tatlar, klor, pestisitler, herbisitler, ağır metaller, farmasötikler, kloramin ve florür dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, suyumuzdaki kirletici maddelerin çoğunu çıkaracaktır.
 • Düşük Bakım– Tezgah tipi su filtreleri bakım gerektirmez. Tek yapmanız gereken, filtre kartuşlarını maksimum kapasitelerine ulaştıklarında değiştirdiğinizden emin olmaktır. Bazı modellerde, kartuşların ne zaman değiştirileceğini belirlemenize yardımcı olabilecek özellikler bulunur. Filtrelediğiniz suyun galonlarını temizlemek için kullanabileceğiniz bir sayaç sağlarlarsa veya sizi filtre değişikliğinden uyarmak için renk kodlu bir sistem kullanıyorlarsa, bu özellikler bakım işlemini kolaylaştırır.
 • Remineralize Su– Bazı tezgah üstü su filtreleri içme suyunuzu remineralize edebilir. İçme suyunuz filtrelendiğinde, yalnızca kirletici maddelerin camınıza ulaşması engellenmez. Yararlı mineraller de durdurulur ve bu sağlığınıza zarar verebilir. İçme suyunuzu remineralize ederek, su filtreleri yalnızca suyunuzdaki kirleticileri gidermekle kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınız için daha iyi hale getirir.
 • Kolay Hazırlama– Hangi tür su filtreleme solüsyonunu seçerseniz seçin, filtre kartuşlarını hazırlamak için biraz zaman harcamanız gerekecektir. Tezgah üstü su filtreleri kullanmanın iyi yanlarından biri, kartuşları kolayca hazırlayabilme indir. Çoğu zaman, su filtresinin üreticisi hazırlama işlemi için gerekli tüm talimatları sağlayacaktır. Hatta bazı üreticiler ünitenizi nasıl hazırlayacağınızla ilgili eğitici videolar sunar.

Tezgah Su Filtrelerinin Dezavantajları

Mükemmel su filtreleme çözümleri olsalar da , tezgah üstü su filtrelerinin dezavantajları da vardır.

 • Bazı su filtresi sürahileri gerçekten güzel görünebilir. Ancak, ne kadar üretici olursa olsun, musluk suyu filtreleri mutfağınızın estetiğini düşürebilir.
 • Tek Nokta– Diğer su filtreleme çözümlerinin aksine, tezgah modelleri tek bir musluğa bağlanabilir
 • Aşırı Verimli Değil– Bazı su filtreleme çözümleri, tezgah üstü modellere göre sudan daha fazla kirletici madde alabilir.
 • Yavaş Filtreleme Hızı– Tezgah üstü su filtreleri etkilidir, ancak çok hızlı değildir. Musluk modellerinde sürahi modellerine göre daha yüksek filtreleme hızı vardır, ancak yine de oldukça yavaşlar.

Tezgah Su Filtresi Nasıl Kurulur

Tezgah üstü su filtresi takmak zor değildir. Kurulum işlemi için ayarlanabilir bir anahtara ihtiyacınız olabilir, ancak bazı modellerde kullanabileceğiniz küçük plastik anahtarlarla birlikte gelir. İşte nasıl yapıyorsun.

 1. Su filtresini musluğun yanına yerleştirin. Filtrenin musluğa yeterince yakın olduğundan emin olun, böylece su hattı hareketlerinizi etkilemeden ikisini birbirine bağlayabilir.
 2. Havalandırmayı musluktan çıkarın
 3. Muslukta dış diş varsa, filtreyi bağlayın. Muslukta iç dişli varsa, adaptörü musluğa bağlayın ve ardından filtreyi vidalayın. Yıkayıcı kullandığınızdan emin olun. Bağdaştırıcıyı çok fazla sıkmaya çalışmayın, çünkü yanlışlıkla hasar verebilir.
 4. Saptırıcı vanayı musluğa takılan. Suyu başlattığınızda, musluktan akması gerekir.
 5. Saptırıcı vanayı döndürdüğünüzde, su, su filtresinden dışarı çıkmalıdır.

Tezgah Su Filtreleri Nasıl Çalışır?

Basit gibi görünseler bile, tezgah üstü filtreler aslında içme suyunuzu filtrelemek için karmaşık bir işlem kullanır. İşlem kabaca aynıdır, ancak bazı modeller filtrelemelerinde ek adımlar kullanabilir. İşte nasıl yaptıklarını.

 1. Adım – Mekanik Filtrasyon
  İlk adım mekanik filtrasyon dur. Su, küçük gözeneklere sahip bir filtreden geçirilir. Bu gözenekler genellikle 0,1 – 0,3 mikron arasındadır ve suyu kirleten bilecek tortu, pas, kirlilik ve diğer parçacık izlerini başarıyla giderir. Bu aşamada bazı büyük bakteri ve parazitler de giderilecektir.
 2. Adım –Su Yumuşatma
  Filtrasyon işleminin ikinci aşaması su yumuşatma dır. Bu işlem genellikle sudaki kalsiyumu ve magnezyumu gideren, daha yumuşak hale getirecek iyon değiştirme reçineleri ile yapılır. Bu işlem aynı zamanda toksinleri ve ağır metalleri de ortadan kaldırır.
 3. Adım –Aktif Karbon Filtrasyonu Filtrasyon
  sisteminin en önemli kısmı olarak kabul edilen üçüncü ve en sık aktif karbon filtresi dir. Bu filtre, pestisitler, herbisitler, uçucu organik bileşikler, dezenfektanlar ve klor içeren sudaki organik kirleticileri uzaklaştırır.
 4. Adım (İsteğe bağlı) –Alkalizasyon
  Bu isteğe bağlı bir adımdır. Bu işlem sırasında, kızılötesi ışınlar sudaki asidik bileşenleri iyonize etmek için kullanılır, bu da onu daha alkalin yapar.
 5. Adım (İsteğe bağlı) –KDF Filtreleme
  KDF filtresi, sudaki Demir, Civa, Kurşun, Klor ve Hidrojen Sülfürü daha da azaltır ve nötralize eder.
 6. Adım (İsteğe bağlı) – Gümüş Filtre
  Gümüş filtre, suda kalan bakterileri, virüsleri, toksinleri ve ağır metalleri yok etmede harikadır.
 7. Basamak (İsteğe bağlı)
  kartuşu muhtemelen şimdiye kadar listelediklerimizin en nadir bulunan kartuşu dur. Bu kartuş sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarını serbest bırakarak içmeyi daha sağlıklı hale getirir

Son olarak

Tezgahüstü su filtreleri incelememizde görebileceğiniz gibi, evrensel en iyi model diye bir şey yoktur. Her model belirli bir görev için daha uygundur. Bazı filtreler diğerlerinden daha fazla klor çıkarır, ancak daha az florür kullanır. Diğerleri ağır metalleri gidermek için harika bir iş çıkarırlar, ancak ilaçları çıkarmada çok etkili olmazlar.

En iyi tezgah üstü su filtresini bulmak istiyorsanız, önce suyunuzu test etmeli ve hangi kirleticilerin onu etkilediğini görmelisiniz. Kirleticileri bulduğunuzda, içme suyunuza ulaşmalarını engellemede etkili olacak bir modeli kolayca seçebilirsiniz.