Herkes bazen karamsarlaşır, yedi ya da yetmiş olması önemli değil. Duygular hayatın roller coaster’ın bir parçasıdır. Yolculukta nerede yedi yaşındaki ruh hallerine gelince?

Yedi yaşındakiler karamsar mıdır? Yedi yaşındakiler tipik olarak altı ve sekiz yaşındaki benliklerinden daha yumuşaktır. Bunun nedeni, beyin gelişiminin dinamik bir aşaması ve dünyanın çalışma şeklini anlamadaki artıştan kaynaklanıyor.

Şimdi korkunç gerçeği öğrendiğimize göre, yedi yaşındakilerin neden bu kadar karamsar hale gelme nedenlerine daha derinden yaklaşabiliriz. Ruh hallerini diğer yaşlarınkilerle karşılaştırabilir ve bu duyguların ne zaman ve ne sıklıkta görüntülendiğine bakabiliriz. Ruh hali değişimlerini ve getirilen tüm sıkıntıları inceleyebiliriz. Ve en önemlisi, davranıştaki bu değişimle nasıl başa çıkabileceğimizi keşfedebiliriz.

Ruh Hali Nedir?

Yedi yaşındaki çocuklar, yaşamlarının en dinamik beyin gelişimi aşamalarından birinin eşiğinde.

Altı yaşlarında, çocuğun beyni en çok fanteziye odaklanır ve olayları nasıl birleştireceklerini tam olarak çözemediler. Güçlü bir “doğru” ve “yanlış” kavramlarına sahip değiller. Görevlerini kolayca yerine getiriyorlar ve biraz vahşi. Mutlular çünkü tam anlamıyla dünyada bir bakımları yok.

Çocuklar yaşlandıkça ve yedinci yaşlarına geldiklerinde, mantıkla daha sık çalışmaya başlarlar. Tartışmaya başlarlar çünkü şimdi kendi görüşlerini oluşturmaya başlayabilirler. Bir “doğru” ve “yanlış” duygusu geliştirmeye başlar ve bu onların bir şeyleri sorgulamaya başlamasına neden olur. Daha bağımsız hale gelirler ve kendi günlerini planlamak ve ev işlerinden kaçınmak isterler.

Tabii ki, bu beyin gelişimi aşaması yedi yaşında oldukça yeni ve çocuklar bunu nasıl kullanacaklarını tam olarak bilmiyorlar. Böylece fantezi ve mantık arasında geçiş yapmaya devam ediyorlar ve kör itaat ve söylenenleri yapmayı tamamen reddetme arasında geçiş yapıyorlar.

Bu sürekli ileri ve geri hareketlilik, nihayetinde huysuzluğa yol açabilir çünkü çocuklar kim oldukları ile karıştırılabilir. Bir kimlik duygusu geliştirmeye başlıyorlar ve aynı zamanda iç kodları tersine çevriliyor. Bir sorunla sunulduğunda, nasıl cevap vereceğini bilemez ve karamsar olabilirler. Bu duygu yeni.

Tüm bu yeni duygular ezici olabilir. Çocuklar bu duygu ile nasıl başa çıkılacağını veya işleneceğini öğrenmedi. Böylece her şeyi anlamaya çalışarak kendi aralarına karışırlar ya da geri çekilirler. 

Bu yeni bulunan dünyayı anlama yeteneği yeni korkularla geliyor. Yetişkinler olarak bile, dünyanın gidişinden korkuyoruz. Yani genç ve sadece bir şeyleri çözdüğünüzde, dünya oldukça korkutucu görünebilir.

Yedi yaşındaki çocuklar daha önce tezahür ettirmediğin korkuları geliştirmeye başlayacak. Boşanacak olup olmayacağınıza, ailenin parasız olup olmayacağını, hala onları sevip sevmediğinize ve evlerinin bir tür felaketle yıkılıp yıkılmayacağına ilişkin sorular soracaklar.

Çocuklar sadece dünyayı anlamaya çalışıyorlar. Bir şekilde o ana kadar bildikleri tüm iyiliklerle, dünyanın tüm kötülerine uymak zorundalar. Bu korkular kesinlikle ruh hallerine katkıda bulunacak. 

İnanmama Çağı

Yedi yaş gerçekten mükemmel bir fırtına. Yeni bir gelişim evresinin başlangıcında haklılar ve küçük bir çocukla ara arasında olmak arasında sıkışıp kalmışlar.

Altı yaşındayken mutlu ve kaygısızsın. Dünyayı tam olarak anlamıyorsunuz ve bu konuda oldukça iyisiniz. “Cehalet mutluluktur” ibaresi kesinlikle burada geçerlidir. Ebeveynlerinize itaat etmekte sorun yok çünkü talimatlarını sorgulama kapasiteniz yok. Ailenizin en iyisini bildiğini düşünüyorsunuz çünkü henüz bir şey bilmiyorsunuz.

Sekiz yaşındayken, dünyayı anlamak için bir yılınız oldu. Ebeveynlerinize olan inancınızı yeniden elde ettiniz, çünkü bir yıl boyunca size dünya hakkında daha fazla şey anladıklarını ve en çok ilgi alanlarına sahip olduklarını kanıtladılar. Şimdi anlıyorsun ki korkuların tamamen mantıklı değil. Tekrar mutlu olabilirsin.

Yedide, mutluluğun yaşları arasındasınız. Bu yeni bilginin içine atıldın. Dünyayı tam olarak anlamıyorsunuz, ancak kendi kendinizin olduğunuzu ve kendi kararlarınızı verebileceğinizi bilecek kadar anlıyorsunuz. Aileniz bir yük gibi görünüyor. Ayrıca korkuyorsun, çünkü altı yaşındaki fantazilerin dünyası yok edildi ve ona geri dönmekten başka bir şey istemiyorsun. Bu yeni dünya çok daha kötü görünüyor.

Yani, yedide, sadece ayarlamaya çalışıyorsun. Artık yüz değerinde bir şey alamazsın. Neye inanıp neyi inanamayacağınızı bulmaya çalışmalısınız. Ne yapacağını bulmak biraz zaman alır.

Yedi büyük değişimlerin çağıdır. Bir yetişkin olarak bile, herhangi bir büyük değişiklik sizi dengeden uzaklaştırabilir ve karamsar olabilirsiniz. Aynı küçük çocuklar için de geçerli.

Ruh hali

Daha önce de belirtildiği gibi, yedi yaşındaki çocuklar, altı yaşında bir beyin ile yedi yaşında bir beyin arasında sürekli ileri geri geçiş yapmak zorundadır. Bir fantezi dünyasına alıştılar ama bu yeni dünyayı anlamak istiyorlar.

Düşünce yöntemleri arasındaki geçiş, çocuğunuzun sinir krizi geçireceği anlara, birkaç dakika sonra da, dünyanın en iyi ebeveyni olduğunuzu gururla ötürecektir. 

Zamanla çocuğunuz “ruh hali modundan” çıkacaktır. Yeni duygu ve yöntemleriyle etkili bir şekilde başa çıkmayı öğreneceklerdir.

Moody yedi yaşındaki çocuğunuza nasıl yardım edebilirim

Temel olarak, özet olarak, çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şey sadece sabırlı ve sevgi dolu olmaktır. Bir değişimden geçiyor olabilirler, ancak bu, vekaleten de bir değişim geçirdiğiniz anlamına gelir.

Çocuğunuz değiştikçe siz de öyle. Yaklaşımlarınızı ve yöntemlerinizi olduğu kadar değiştirmelisiniz. Bu, sizin için bazı ruh hallerine yol açabilir! Tek yaptığınız şey kahvaltıda yumurta pişirirken neden size bağırdıklarına bağlı olarak aklınız karışabilir.

Çocuğunuza Biraz Yer Verin

Çocuğunuzun gününün nasıl geçtiğini bilmek isteyebilirsiniz, ancak size söylemek istemeyebilirler. Bir şeyin onları rahatsız ettiğini fark edebilirsiniz, ancak paylaşmak istemeyebilirler.

Bu sinir bozucu olabilir. Tek istediğin çocuğa yardım etmek. Onları mutlu etmek istiyorsun. Keşke seninle konuşsalar ve yardım için neye ihtiyaçları olduğunu anlamalarına yardım edebilirsin.

Yedi yaş büyürken, kendilerini anlamak ve kendi çözümlerini keşfetmek istemeye başlarlar. Bir şeyler yanlış olduğunda, kendileri anlamaya çalışmak istiyorlar. Ayrıca daha özel hale gelirler.

Bunu anlamanız en iyisidir. Gözyaşlarını zorlamadan onlardan zorla çıkaramazsın. Sadece kendileri hakkında düşünmeleri için onlara zaman ve yer verin. Yardım için orada olduğunuzu açıkça belirtin, ancak onları zorlamayın.

Siz ve çocuğunuz daha mutlu bir ortamdayken konuyu tekrar ele almak için bekleyebilirsiniz. Örneğin, resim veya bahçecilik veya masa oyunu gibi eğlenceli bir etkinlik sırasında, onlara yardım edip edemeyeceğinizi sormak için zaman harcayabilirsiniz. Daha iyi bir ruh hali içinde olacaklar ve tavsiyenizi sormaya daha istekli olabilirler.

Sakin ol

Çocuğunuz çıldırıyorsa, çıldırmayı da başarabilirsiniz. Ne de olsa, basit bir çizik hakkında çığlıklarını dinlemek sinirlerinizi bozabilir.

Aşırı tepki göstermemeye çalışın. Aslında sesini yükseltmemeye çalış. Çocuğunuza yürüyüşe çıkmak isteyip istemediklerini sorun. Bu onları belki de utandıkları veya korktukları bir ortamdan çıkarabilir.

Sakin kalırsanız, çocuğunuza çıldırmaya gerek olmadığını öğreteceksiniz. Örneklerle sorunlara doğru cevabı öğreteceksiniz. Sakin olmanız, sakin olmalarına yardımcı olacaktır.

Beklentileri Ayarla

Yedi yaşındaki çocuklar, 17 yaşındaki çocuklardan ev işleri veya ev ödevi yapmaktan hoşlanmadıkları anlamında farklı değildir. Görevlerini yerine getirme zamanı geldiğinde, ayaklarını sürükleme eğilimindedirler.

Kayıtsız çocuklarla başa çıkmanın en kolay yolu, görevlerin ne zaman gerçekleştirileceğinden önce beklentileri belirlemektir.

Evimde biliyorum ki, hepimiz bir aile olarak oturduk, sadece beş ve altı olan en küçük kardeşleri bile bir angarya çizelgesi hazırladık. Bizden ne beklendiğini hepimiz biliyorduk. Bundan da öte, bu sorumlulukları yaratmada bir rol oynadık. Önceden beklentiler beklentilerimizi ve ödevlerimizi tamamladığımızdan emin oldu.

Tabii ki, ödüllere sahip olmak da yardımcı oldu. İlk başladığımızda, yaklaşık bir yıl kadar para harcadık. Haftada bir dolar kadar basitti ve bir görevi yerine getirmediğimiz her seferde 25 sent çıkarmak zorunda kaldık. Çalışmada beyaz tahtaya fiziksel olarak yazmak zorunda kaldık. Bu kesinlikle ev işlerini yapmanın önemini eve götürdü.

Parasal ödüllerin yanı sıra, daha basit ödülleri de aldık. Ödevimizi bitirirsek, bir arkadaşının evine gitmeliyiz. Ev işlerini yaparsak, o gece tatlı yapmamıza yardım etmeliyiz.

Beklentiler, özellikle bu beklentileri belirlemede bir rolleri varsa, karamsar bir çocukla başa çıkmayı kolaylaştırır. Ayaklarını sürükler veya şikayet etmeye başlarlarsa, tek yapmanız gereken önceden belirlenmiş ödülleri ve sonuçları işaret etmektir.

Çıkışları Ver

Bazen çocuğunuz öfkelendiğinde yapılacak en iyi şey, onu kendi kendine düzeltmesine izin vermektir. Onlara duyguları ile başa çıkmaları için çıkışlar verin.

Çocuğunuzu spor, kulüp, dans, müzik veya sanat dallarına kaydettirirseniz, bu onların duygularını ifade etmeleri için bir çıkış sağlar. Ayrıca onlara yapacakları bir şey verir. Boş bir çocuk karamsar bir çocuktur. Ya da en azından annemin hep söylediği buydu.

Çocuğunuz özellikle karamsar davranıyorsa ve onlara yardım etmenize izin vermiyorsa, onlara reçete ettiğiniz her şeyi yapmalarını gönderin. Belki bir yastığa bağırmaları gerekir. Belki de müzik dinlemeleri, resim çizmeleri veya çemberler çekmeleri gerekir.

Onlar için orada olduklarını bilmelerine izin verin, aynı zamanda kendi duyguları ile nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerini sağlayın. Hatta yardım için onlarla onların çıkışına katılmayı önerebilirsin. Bire bir oyun oynayın veya birlikte akşam yemeği pişirin.

Daha fazla bilirsen

Gerçekten, sadece çocuğunu tanımak için aşağı gelir. Onları karamsar yapan nedir? Bir korkaktan çıkmalarına yardımcı olan nedir? Sizden gelen hangi cevaplar en iyi şekilde çalışıyor? Sadece yedi yaşındayken karamsar olmanın normal olduğunu bilin. Büyüdükçe daha iyi olacak. Tabii en azından gençler olana kadar. Şuna dikkat et!

ilgili sorular

Çocuklar ne zaman duygu geliştirmeye başlar? Duyguları geliştirmek, basit olmalarına rağmen bebeklik kadar genç başlar. Bebekler, üzüntü, neşe, korku ve öfke gibi duyguları canlandırır. Çocuğunuz büyüdükçe, duygular daha karmaşık hale gelir.

Agresif bir çocuğu nasıl kontrol edebilirim? Hızlı yanıt verin, böylece sağlıklı olmayan bir şekilde oynamalarına izin vermeyin. Örnek alın, sakin olun ve nasıl cevap vereceğinizle tutarlı olun.