Daha yeni bir bebeğiniz oldu ve şimdi normal 7 yaşındaki tatlı çocuğunuz ailenize katılımı kıskanıyor. Uykusuz geceler ve doğum sonrası iyileşme ile başa çıkmak gerçekten zor olabilir, ama ben kendim bir anneyim ve bu mücadeleyle başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı araştırmalar yaptım.

Peki, 7 yaşındaki çocuğunuzun yeni bir bebeği kıskanmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz? Kıskançlıkla mücadele eden 7 yaşındaki bir çocuğa, çocuğun bireysel mizacına ve davranışına bağlı olarak nasıl değişiklik göstereceğinize yardım edebilirsiniz, ancak işte size 7 yaşındaki çocuğunuza yardımcı olmak için deneyebileceğiniz bazı ortak şeyler:

  • 7 yaşındaki çocuğunuzla yalnız zaman geçirin
  • Yeni bebeğe yardım etmesine izin ver
  • 7 yaşındaki çocuğunuzla duygularını konuşun
  • Büyük kardeşi / kız kardeşi olma hakkındaki öyküleri kullanarak 7 yaşındaki çocuğunuza yeni rollerini öğretin

Neyse ki, 7 yaşında bir çocuk evde neden yeni bir bebek olduğunu anlama konusunda daha iyidir, diğer yaş parantezleri ise ebeveynlerinin son zamanlarda neden onlarla bu kadar zaman geçiremediğini anlayamayabilir. Ancak bu, 7 yaşındaki çocuğunuz için geçişin kolay olacağı anlamına gelmez. O hala zor bulabilir. 

Yukarıda, 7 yaşındaki çocuğunuzun büyük bir kız kardeşi ya da erkek kardeşi olarak yaşama yeni bir bebeğe uyum sağlamasına yardımcı olabileceğiniz konusunda birkaç farklı yoldan bahsettim, ancak çok daha fazla araştırma yaptım ve birçok fikir ve şeyi derledim. Bu zor zaman boyunca size yardımcı olun.

Çocuğunuzun Hamilelik Sırasında Kıskançlığı Aşmasına Yardım Edin

Hamilelik, 7 yaşındaki çocuğunuzun ağabey ya da kız kardeşi olma fikrine uyum sağlamasına yardımcı olmak için iyi bir zamandır. Hamileyken, çocuğunuzun ilgisini ve takdirini hissetmesini sağlamak için birçok şey yapabilirsiniz. Hamileyken odaklanmanız gereken en önemli şey, büyük çocuğunuzun bebek ve yeni rolleri hakkında heyecanlı olması. 

Kardeşlerim doğduğunda ne kadar heyecanlandığımı açıkça hatırlıyorum. Beş yaşındaydım (bu makalede tartıştığım yaştan biraz daha küçük), ancak hastanede heyecanla beklemenin anısı asla unutamayacağım bir şey.

Annem ve babam bir abla olarak rolümün, doğdukları zaman yeni ikiz kardeşlerim için ne kadar önemli olduğunu bildiğimden emindi ve bu o zamandan beri bana kalmış bir şeydi.

Bu nedenle, hamileyken 7 yaşındaki çocuğunuzla sık sık bebek hakkında konuşmayı unutmayın. Bebek hakkında konuşmak, onlara ultrason resimlerini göstermek ve bebek hakkındaki duygularını dinlemek, gerçekten fikre uyum sağlamalarına ve bu konuda heyecanlanmalarına yardımcı olacaktır. Bebek doğmadan önce duygularını giderirseniz, yenidoğan evresi ile baş etmelerine yardımcı olur.

Yenidoğan Aşamasında Kıskançlık

Heyecan, çocuğunuzu bazı düzenlemelerden geçirebilir. Bu yaşta, 7 yaşındakilerin bir rutine alıştıklarını ve hoşlandıklarını unutmayın. Bebeğiniz doğduktan sonra, 7 yaşındaki çocuğunuzun denenmiş ve gerçek rutininin çok fazla değişmesine izin vermeyin veya kendinizi biraz fazla erimeyle ve saldırganlıkla uğraşırken bulabilirsiniz. 

Yenidoğan evresi genellikle ebeveynler için çok yorucudur ve ebeveynlerin 7 yaşındaki çocuklarına bakmanın yanı sıra başka bir bebeğe de uyum sağlaması zor olabilir. Büyük çocuğunuzla geçirme zamanınızı nasıl kısaltacağınıza dair önceden planlanmış bir plan yapılması potansiyel kıskançlıkla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. 

Yeni bebekle eve döndüğünüzde, çocuğunuzu yeni bebeğe tanıtmanız ve onlara yardımcı olmaları önemlidir. Bunu yapmanın harika bir yolu, 7 yaşındaki çocuğunuzun yanınıza oturmasına ve bebeğinizi sizin yardımınıza almanıza izin vermektir. 7 yaşındaki bebeğiniz bebeği tutarken, onu yeni erkek veya kız kardeşleriyle tanıştırabilirsiniz. 

Yeni bebeğinizi eve getirirken hatırlamanız gereken en önemli şeylerden biri, 7 yaşındaki çocuğunuzu en iyi tanıdığınızdır. Ne de olsa yedi yıldır onlarla birliktesiniz. Duygularını tanıyabilecek ve neye ihtiyaçları olduğunu nasıl anlayabileceklerini öğrenebileceksiniz. Sadece bu ihtiyaçlar için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Yeni Bir Bebeğin Stresiyle Nasıl Başa Çıkacak ve 7 Yaşındaki Kıskanç

Kendim bir anne olarak, yeni bir bebeğiniz olduğunda sizin için ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ağzınız, yorgun ve ani duygu değişikliği ve iki (veya daha fazla) çocuk büyütmenin yeni zorluklarından dolayı bunalmış. Peki, stresinizi yönetmenize yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Rahatlamanıza ve anneliğinizin tadını çıkarmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu hazırladım.

  1. Kendinize zaman ayırın:Bu son derece önemlidir. Mamas, doğumdan sonra iyileşmek ve dinlenmek için kendinize zaman ayırdığınızdan emin olun. 24 saat boyunca beslenmenin stresli olabileceğini biliyorum, ancak en iyi anne olmak ve 7 yaş ve yenidoğan yaşantınıza yardımcı olmak için kendinize zaman ayırmanız gerekiyor. İlk oğluma sahipken, onun için endişelenmek için çok fazla zaman harcadım ve benim için hiç zaman yoktu. Bu benim yeni rolümden zevk almam gerektiğinden daha fazla duygusal çöküntü ve stres yaşamaya neden oldu.
  2. Çocuklarınızla gülmek için zaman harcayın:Kahkaha gerçekten en iyi ilaçtır ve siz ve 7 yaşındaki çocuğunuz gülüyorsanız, ikiniz de yeni rolleriniz veya kıskançlıklarınız için bu kadar stresli olmayacaksınız. 
  3. Yardım isteyin:Herkesin yeni doğan evresi boyunca onlara yardım edebilecek ebeveynleri veya eşleri olmadığını biliyorum, ancak güvendiğiniz kişilerden yardım istemek önemlidir. Yedi yaşındaki çocuğunuzu parka birkaç saatliğine götürmelerini sağlayın. Eşinize yeni rollerini kutlamak için onları dondurma veya özel bir ikram için götürün. Bu küçük yardımı almak senden büyük bir yük alacaktır.
  4. Evden çık:Bunu yeterince vurgulayamıyorum. İlk oğlumu kışın geçirmiştim, bu yüzden dışarı çıkıp mahalleyi gezmek benim için çok zordu, ama bir süre evden çıkmam çok büyük bir fark yarattı. Evden çıkmak, 7 yaşındaki çocuğunuz için de iyi olabilir. Yeni bebeğiniz doğduğunda 7 yaşındaki çocuğunuzun mahsur hissetmesini istemiyorsanız, aksi takdirde bebeği kıskandırabilir ve bebeğin anne ile dışarı çıkmalarını önlediği için üzgün hissedebilirsiniz. Ayrıca, evden çıkmak senin için de iyi olacak.

ilgili sorular

Çocuğumun kıskanç olmasını nasıl önleyebilirim? Çocuğunuzun kıskanç hissetmemesine yardım etmenin en iyi yolu, onların bir birey olduklarını ve sizin için önemli olduklarını anlamalarını sağlamaktır. Çocuğunuzun anladığını ve sevildiğini hissedin. Benlik saygısını geliştirmek, bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Bebekler kıskanır mı? Ebeveynleri ile güçlü bir bağ oluşturan bebekler, ebeveyn başka bir bebekle etkileşime girerse kıskanabilir. Bu endişelenecek bir şey değil. Bebekler genellikle sevgiyi nasıl paylaşacağını ya da kıskançlığın stresiyle nasıl başa çıkacaklarını anlamıyor.

Çocuklarımın savaşmayı bırakmasını nasıl sağlayabilirim?  Kardeşlerin kavgayı durdurmasına yardım etmenin en iyi yollarından biri, onları neyin rahatsız ettiğini bulmak için ayrı ayrı onlarla konuşmaktır. Ardından birbirleriyle konuşmalarına ve sorunu kendi başlarına çözmelerine yardımcı olun. Hatırlanması gereken bir diğer önemli şey, iyilik göstermek ya da bir çocuğun bakış açısına kısmi olmak değildir.