Yeni bebek için tebrikler!

Bebek burada! Şimdi ebeveynliği çözme zamanı: beslenme, banyo yapma, bebek bezi değiştirme ve oh … uyku! Sakin ol, her şeyin çaresine bakacaksın. Sadece bu yeni hayata uyum sağlamanın “doğal olarak gelmediği” için endişelenmeyin – bazıları diğerlerinden biraz daha uzun sürebilir. Yeni doğmuş bebeğinizle geçirdiğiniz bu ilk birkaç hafta, siz ve eşiniz ailenize yapılan bu şaşırtıcı yeni eklemeyle hayatınızı nasıl yönlendireceğinize karar verdiğiniz gibi, dinlenmek, iyileşmek ve bebeği tanımakla ilgili!

Doğum
Gelişiminde
Yenidoğan bebeğinizin kolları ve bacakları hala cenin pozisyonunda kıvrılır – bu geçicidir. İletişim kurma yöntemleri? Ağlar, homurdanmalar, hapşırma ve hıçkırıklar.

Doğumda bir bebeğin ortalama kilosu, kızlar için 7,1 kilo, erkekler için 7,4 kilo. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ortalama uzunluk, kızlar için 19,3 inç, erkekler için 19,6 inç’tir.

1 HAFTALIK BEBEK

1 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğin, yaşamın ilk haftasında doğum ağırlığının yüzde 10’unu kaybetmesi normaldir – sadece doğumda ilave sıvılarını kaybettiği için – bu yüzden endişelenmeyin ölçeklere daldırmak.

Doğumda, bebeğin başı doğum kanalına yaptığı seyahatten şekilsiz görünmüş olabilir, ancak birkaç gün içinde yuvarlanması gerekirdi. Bebeğin kafatasının fontaneller denilen iki yumuşak noktası vardır. Bebeğin göbek kordonu hala bağlı ve bölgeyi düşene kadar kuru tutmak isteyeceksiniz.

Siz ve bebeğiniz evinize yerleşiyor ve yeni bir rutin geliştiriyorsunuz. Bebeğin ilk gezisini yapması gerekiyor – eğer ikiniz de hazır hissediyorsanız. Temiz havada blok etrafında bir yürüyüş, kalabalık ve germy bir yere gitmekten çok daha iyi bir fikirdir.

1 Haftalık Bebek Maması

Bir haftalık bir bebek 24 saat formülü veya anne sütünü besliyor – en az iki saatte bir – ama bazen bundan daha fazlası gibi görünebilir! Bazı anne sütüyle beslenen bebekler beslenirler, bu da annenin sütünü artırmak için çok sık beslendikleri anlamına gelir. Bu normal; onunla git.

Bebek mamasını besliyorum. 1 haftalık bir bebek ne kadar yemeli?

Bebeğin ipuçlarını takip edin, ancak yaklaşık her üç ila dört saatte bir, yaklaşık iki ila üç ons formül doğru olmalıdır.

1 haftalık bir bebek ne kadar süreyle emzirilmelidir?

Zor olduğunu biliyoruz, ancak emzirirken saati izlemeyin! İlk önce bebeğe bir meme verin ve iyi kilitlendiğinden emin olun. Eğer o göğüs yumuşadıktan sonra hala aç görünüyorsa ve o sütü bitirmiş gibi görünüyorsa, diğerine sunun. Bebek dolu olduğunda duracak. Bir sonraki beslenmede karşı meme ile başlayın. Beslenmenin 20 ila 40 dakika kadar sürmesi sık rastlanan bir durumdur, ancak bu taştan oluşmamıştır. Belirsiz görünüyor, biliyoruz, ama gerçekten böyle çalışıyor!

Endişeli bebek yeterince anne sütü ya da formül içmiyor mu?

Bebek günde en az beş ila sekiz çocuk bezi ıslatılmalıdır.

Kabızlık için 1 haftalık bir çocuğa ne vermeliyim?

Doktorlar, bir ayın altındaki bir bebeğin kabız olması durumunda doktorun bakımını almasını önerir  kendiniz tedavi etmemek için. Bu yüzden hemen çocuk doktoruna çağrı yapınız.

1 haftada ne kadar anne sütü vermeliyim bebek?

Anne sütü pompa alıyorsanız, bebeğinizin her beslenmesinde yaklaşık iki veya üç ons alacağı kesin.

Yenidoğan Besleme Programı

Yeni doğmuş bebek

Ne kadar beslenir?

Formülle beslenen bebek
60-80 ml
2-3 saatte bir

Anne sütü
Bebek dolana kadar
2-3 saatte bir

1 Haftalık Bebek Uykusu

1 haftalık bebek, günün çoğunu uyur, yemek yemek için her iki veya üç saatte bir uyanır (daha sonra tekrar ertelemeye başlar).

4 günlük bir bebek için ne kadar uyuyacağını, ne de 5 günlük bir bebek veya 1 haftalık bir bebeğin ne kadar yatacağını söylemek zor, ancak günde yaklaşık 16 ila 20 saat olması oldukça tipiktir. Ve genellikle bir seferde iki ila dört saatten fazla uyumazlar.

Uyanma günün her saati olur, çünkü bebeğiniz hala gece ve gündüz arasında ayrım yapmayı öğrenmemiştir. Gündüzleri aydınlık ve eğlenceli, geceleri karanlık ve rahat tutmaya çalışın, böylece bebek (umarım) farkı görmeye başlar.

Yenidoğan Uyku Takvimi

Yeni doğmuş bebek

Ortalama uyku

Gündüz uyku
10 Saat (kısa şekerler)

Gece uyumak
10 saat

Günlük toplam
20 saat

2 HAFTALIK BEBEK

2 Haftalık Bebek Gelişimi

İkinci haftanın sonunda, bebek doğum ağırlığını geri kazanmış olmalıydı. 2 haftalık bir büyüme hamlesine dikkat edin. Bebekler, birinci haftanın sonunda veya ikinci haftanın başında bir büyüme hamlesi yapma eğilimindedir. Ne zaman olacağını bileceksin, çünkü bebeğin kendini hissettiren şeyleri beslemek isteyeceksin. . saati.

Doğumdan iki ila üç hafta sonra, bebeğin göbek kordonu düşecek, bu da bebeğin ilk gerçek banyosuna hazır olacağı anlamına geliyor.

Bebekler 2 haftada ne kadar görebilir?

Onu yakın tuttuğunda yüzünü görebilir – bebeklerin 2 haftalıkken görme, 8-12 inç uzaklıktan en iyisidir.

Tamam, bir sürü uyku var. Merak edebilirsiniz: Bebekler 2 haftalıkken rüya görüyor mu? Bununla birlikte, ne hayal ettiklerini tam olarak bilemeyiz, uzmanlar muhtemelen yaptıklarına inanırlar.

2 Haftalık Bebek Maması

2 haftalık bir bebek ne sıklıkta yemeli? 2 haftalık yemek ne kadar olmalı?
Sürekli bir döngü desin, görünüşe göre, ağladığı zaman bebeği besliyorsun. Neyse ki, bebekler ne zaman yemeleri gerektiğini sezgisel olarak bilme eğilimindedirler. Emzirilen bir bebek, 24 saatlik bir süre boyunca yaklaşık sekiz ila 12 kez emziriyor olmalıdır.

2 haftalık bebeğim ne kadar formül yemeli?

Bebeğiniz her üç ila dört saatte bir, iki ons yemek yemelidir.

2 Haftalık Bebek Uykusu

İki haftalık bebekler ne kadar uyuyor?

İki haftalık bebekler günde 16 saat uyuma eğilimindedir, bu çok fazla gözükür, ancak hala günün her saatinde uyandıkları için hala muhtemelen tamamen bitkinsiniz.

2 Haftalık Bebek Takvimi

İki haftalık bebek etkinlikleri karın zamanını da dahil etmeye başlayabilir. Bebeğe yerde karın süresi günde sadece iki ya da üç kısa seans verin, böylece midesinde olma tadı alır. Sonunda karnı için harcadığı zamanı artırabilirsin – bu onun kollarının ve boynunun daha güçlü olmasına yardımcı olur. (Sadece sırt üstü yatmasını sağlayın.) Ve düz kafa sendromunu önlemeye yardımcı olabilir.

2 haftalık bir bebek dışarı çıkabilir mi? Evet! Bebeğinizi dışarı çıkarırken kendinizi rahat hissettiğiniz zaman size kalmış, ancak hava çok sıcak veya soğuk olmadığı sürece tavsiye ediyoruz. Bebeğim biraz temiz hava kullanabilir ve muhtemelen kısa bir yürüyüş kullanabilirsiniz. Yabancıların çok yaklaşması konusunda endişeleriniz varsa, yeni doğmuş bir taşıyıcıya bebek giymeyi düşünün.

3 HAFTALIK BEBEK

3 Haftalık Bebek Gelişimi

3 haftalık bebek büyüme serpintisini deneyimlemek çok yaygındır, bu nedenle birçok beslenmeyle birkaç gün hazır olun!

Bebek ilk birkaç hafta olduğundan daha uyanık ve uyanık olabilir. Bu kulağa eğlenceli geliyor ama aynı zamanda bir şok – eski küçük uykunun aniden çok ağlaması! İşte bebeği daha iyi tanıma şansın. Onu nasıl sakinleştireceğini bulmak için normal kontrolleri yapın: açlık, kirli ya da ıslak bebek bezi, rahatsızlık, gaz… Ağlaştıkça onun yardımına gelirken ne kadar çok bebek görürseniz, o kadar çok bağlanırsınız. (Yenidoğanı “şımartmak” diye bir şey yoktur!) Maalesef, bu kez kolik belirtiler ortaya çıkabilir. Kolik, bebeğin sık sık ağladığı, görünüşte sebepsiz olduğu içindir. Kolik teşhisinin nasıl yapıldığına ve huysuz bir bebeğiniz varsa ne yapmanız gerektiğine dikkat edin.

Bebeğin 3 haftadaki görüşü hala biraz bulanık. Bebek odaklanmaya çalışırken gözlerinin çapraz geçtiğini fark edebilirsiniz. Bu yaş için bu tamamen normaldir – her iki göz de hareket ettiğinde (biri hala sıkışmış gibi görünmüyorsa) ve ön cam silecek benzeri göz hareketleri olmadıkça. Bebeğin gözleri 6 aylıkken çok daha sağlam görünmelidir. (Değilse, doktorla konuşun.)

Güzel gerçek: Bebek şimdi sesini, kokunu ve nasıl göründüğünü tanıyor.

3 Haftalık Bebek Maması

Sorunun cevabı: 3 haftalık bebek ne kadar yemeli? Her zaman bu kadar basit değil. Elbette her bebek farklıdır. Ayrıca açlık çekerken, hafif yemek istediğinizde yemek yemiyor musunuz?

Bebeğe dikkat edin – açken sizinle iletişim kuracak (ağlama, dudak şapırdama, “köklenme” ya da meme başı için başını çevirme) ve olmadığında yemeyi bırakacaktır.

Bebeğin 3 haftada ne kadar formülü olmalı?

Bebeğin formül porsiyonlarını her üç ila dört saatte bir üç ila dört ons arasında toplamaya başlayabilirsiniz. İlk ayın sonuna kadar bebeğin beslenmeden beş saatten fazla sürmesine izin vermeyin. Evet, mecbur kalırsan onu uyandır.

3 haftalık bir bebek ne sıklıkta emzirilmelidir?

Yine de 24 saatlik periyot başına yaklaşık 8 ila 12 kez. Şu anda, bebek hala her üç ila dört saatte bir gece uyanıyor olabilir, ancak daha uzun süre uyumaya başlarsa (yay!), Kilo almasıyla ilgili bir sorun olmadığı sürece, bırakmasına izin verilmez. Ancak hala her zaman günlük 8 ila 12 beslemeye uyduğundan emin olun.

3 haftalık bir hemşirelik programı bir saate ayarlanamaz – rutini seviyorsanız, yapabilmenizi istersiniz. Talep üzerine besleme. Bu, kucaklaşmaya hazır ve hemşire hazır olduğunda bebeğin sinyallerine cevap vermek anlamına gelir.

3 Haftalık Bebek Uykusu

3 haftalık bebeğiniz hala mahmuzlarda uyuyor ancak mahmuzların biraz daha kısaldığını fark edebilirsiniz. Bebeğiniz bir günde daha fazla saatlerde uyanık olmaya başladığında, gündüz etkileşimlerini gece zamanlarından daha heyecan verici ve ilginç kılmaya devam edin. Bebeğe geceleri uyanık olmanın biraz sıkıcı olduğunu göstererek, onu gece boyunca uyuması için ayarlayabilirsiniz.

3 haftalık bir uyku ne kadar olmalıdır?

Tipik 3 haftalık bir bebek günde yaklaşık 16 saat uyuyabilir, ancak bazı bebeklerin diğerlerinden daha uykulu olduğunu unutmayın.

3 Haftalık Bebek Takvimi

3 haftalık “zamanlama” düzeniniz için gerçekçi değil. Hala birbirinizi tanımaya başladınız! Artı, şimdi biraz daha uyanık olması, rutininizi biraz tetikliyor olabilir. Bebeğin aç ve yorgun olduğu ipuçlarını takip edin, iyi olacaksınız. İçgüdülerinizin ne kadar tekmeleyeceği ve ne zaman bebeğin neye ihtiyaç duyduğunu ve ne istediğini bileceğiniz şaşırtıcı. Bilmiyorsanız, deneme yanılma kullanın. Her yeni ebeveyn yapar!

Başka bir deyişle, 3 haftalık tipik bir bebek programı hiçbir program değildir!

4 HAFTALIK BEBEK

4 Haftalık Bebek Gelişimi

4 haftalık bir büyüme patlaması olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen bir şeyler hayal etmiyorsundur. Doktorlar, 3 ila 6 hafta arası bir yerlerde olduğunu söylüyorlar; birçok bebek, fazladan ons başına toplanmaya çalışmak için daha sık beslenmeye başladı. Bu, bebeğinizin telaşında olacağınız ve birkaç günlüğüne arayacağınız anlamına gelir (zaten zaten değil misiniz?) Akış ile gitmeye çalışın (kelimenin tam anlamıyla).

Bebek 4 haftada kaç kilo olmalı?

Eh, bu mahmuzlar karşılığını veriyor! Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 4 haftalık bir bebeğin (yani bir aylık) ortalama kilosu, kızlar için 9,2 pound, erkekler için 9,9 pound. Ortalama uzunluk, kızlar için 21.1 inç ve erkekler için 21.5 inç’tir.

Dört haftada bebekler ne görebilir?

Yüzün! Bebeğin 4 haftalık vizyonu hala gelişmektedir, bu yüzden hala bir ayağındaki şeylere odaklanabilir. Neyse ki, bu onu tutarken sana bakması anlamına geliyor. Ve o da dikkatini veriyor. Onu eğlendirmek için bazı aptal yüzleri yapmaktan çekinmeyin.

4 haftalık bebek görüşü yüksek kontrastlı desenleri desteklediğinden, farklı siyah-beyaz şekillere sahip bir mobil veya asılı oyuncak tanıtmanın tam zamanı.

4 haftalık bir çocuk için, karın zamanı önemlidir. Bazı bebekler karın zamanından nefret eder ve temelde ağlarlar. Bunun seni cesaretlendirmesin izin vermeyin. Bebeğin buna alışması gerekiyor. Karın zamanınızı kısa tutun (sadece birkaç dakika, hatta birkaç saniye için sorun yok) —ve bebekle yere inip sohbet ederek eğlenceli hale getirmeye çalışın.

4 haftalık bebeklerden ne beklenir? Bebeğiniz başını bir yandan diğer yana çevirmeye çalışıyor ve hatta karnınız boyunca bir saniye boyunca başını kaldırmaya başlayabilir.

Ellerini yumruklarında tutar ve yüzüne doğru getirir. Bebek başını tanıdığı seslere ve seslere doğru çevirmeye başlayabilir.

4 Haftalık Bebek Maması

4 haftalık bir çocuğunuz olduğunda, beslenme hala bebeklerin büyük bir bölümünü alır. Bunlar, ebeveynlerin dördüncü hafta boyunca sahip oldukları bazı yaygın beslenme sorularıdır.

Formül besleniyorum. 4 haftalık bebeğim ne kadar yemeli?

Eğer formülü besliyorsanız, bebek alımını her dört saatte bir dört ons kadar artmış olabilir.

Ben hemşirelik yapıyorum 4 haftalık bir bebek ne sıklıkta emzirilmelidir?

Her iki ya da üç saatte bir, bebek doğurmaya devam etmelidir.

Anne sütü pompalarım. 4 haftalık bir içecek ne kadar süt içmeli?

Bebeğin her beslenmede aldığı anne sütü miktarı, son birkaç hafta içinde muhtemelen yavaşça artmıştır. Bebeğin sadece anne sütü içiyorsa (formül yok), muhtemelen günde yaklaşık 25 ons alıyor. Beslendiği zamana bölün ve bu da her beslenmede ne kadar anne sütü alması gerektiğidir. Örneğin, günde 10 kez yemek yerse, beslenme başına yaklaşık 2.5 ons alır.

4 Haftalık Bebek Uykusu

4 haftalık bir bebek için, uyku ve uyanıklık hala gecede olur, ancak gece boyunca daha büyük bir parça geldiğini fark edebilirsiniz.

4 haftalık bir bebek ne kadar süre uyur?

Dört haftalık bebekler tipik olarak günde yaklaşık 15 ila 16 saat uyurlar. Gün boyunca nasıl bölündüğü bebeğe bağlıdır; yaklaşık üç gündüz kestirmek oldukça tipiktir, sekiz buçuk saatlik uyku muhtemelen geceleri gelir (elbette ki kesintileri!)

4 Haftalık Bebek Programı

4 Haftalık bebek programı ile ilgileniyor musunuz? Çavuş olmakla (ya da okul öncesi öğretmeni!) Çok fazla endişelenme. Bebeğim hala bir saati izleyemiyor ve yapı oluşturma çabalarınızı tetiklemeye devam edecek.

Bunun yerine, bebeğin günü boyunca bir gün daha ayarlanmış bir programa dönüşebilecek kalıplar oluşturmaya çalışın. 4 haftalık bir bebek için ortak bir rutin yem, oyun, uyku ve tekrarlamadı. Bebeğin günü böyle bir şeye benziyor, zaten iyi bir günlük rutin girme yolundasınız demektir. İşte size gün boyunca doğru çaba göstermeye çalışabileceğiniz bir program örneği.

YENİDOĞAN BEBEK KONTROL LISTESI / İPUÇLARI

  • Bebeği doğumdan üç ila beş gün sonra çocuk doktorunun ofisinde ilk muayenesine götürün .
  • Bebeğin bir aylık muayenesi için randevu alın.
  • Bebek uyuduğunda uyu (olabildiğince çok).
  • İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin!
  • Bebeğe karın zamanı verin – sadece şimdilik biraz. Üç ila beş dakikalık seanslar, günde iki kez, iyi bir başlangıçtır.
  • Bebeğin yeni doğmuş bebeğinin fotoğrafını çekin.